Olympian Database
Summer Olympics
Winter Olympics
European Games
Asian Games
Athletics Worlds
Nordic Ski Worlds
☰
About
The project
The database
Contact
Apps
Home
Nations
Canada
Sports
Athletics
Canadian Olympic Athletes in Athletics*
Facts
Medals
Athletes
Events
Event
Athletes
Athletics 1900
800 m M
CAN
Alexander Grant
Marathon M
CAN
Ronald McDonald
400 m hurdles M
CAN
George Orton
2500 m steeplechase M
CAN
George Orton
4000 m steeplechase M
CAN
Alexander Grant
George Orton
Athletics 1904
60 m M
CAN
Robert Kerr
100 m M
CAN
Robert Kerr
200 m M
CAN
Robert Kerr
800 m M
CAN
Peter Deer
John Peck
1500 m M
CAN
Peter Deer
Weight throw M
CAN
Etienne Desmarteau
Athletics 1908
100 m M
CAN
Louis Sebert
Joseph Beland
Francis Lukeman
Robert Kerr
200 m M
CAN
Francis Lukeman
Robert Kerr
Louis Sebert
400 m M
CAN
Donald Buddo
Louis Sebert
800 m M
CAN
Donald Buddo
Robert Irving Parkes
1500 m M
CAN
Frederick Meadows
John Fitzgerald
John Lindsay Tait
William Galbraith
5 miles M
CAN
Frederick Meadows
William Galbraith
John Fitzgerald
John Lindsay Tait
Marathon M
CAN
John Caffery
Thomas Longboat
William Wood
Arthur Burn
Edward Cotter
George Lister
George Goulding
Frederick Simpson
William Goldsboro
Frederick Noseworthy
Harry Lawson
John Lindsay Tait
110 m hurdles M
CAN
Frank Savage
3200 m steeplechase M
CAN
John Fitzgerald
William Galbraith
Olympic relay M
CAN
Francis Lukeman
Robert Irving Parkes
Louis Sebert
Donald Buddo
3 km walk M
CAN
George Goulding
10 miles walk M
CAN
George Goulding
High jump M
CAN
Garfield McDonald
George Barber
Standing high jump M
CAN
George Barber
Pole vault M
CAN
Edward Archibald
Long jump M
CAN
Garfield McDonald
George Barber
Calvin Bricker
Francis Lukeman
Standing long jump M
CAN
George Barber
Triple jump M
CAN
Calvin Bricker
Garfield McDonald
Hammer throw M
CAN
Cornelius Walsh
Athletics 1912
100 m M
CAN
Frank McConnell
John Howard
Francis Lukeman
Harry Beasley
200 m M
CAN
John Howard
Harry Beasley
Frank McConnell
400 m M
CAN
Thomas Gallon
George Brock
800 m M
CAN
John Lindsay Tait
Melville Brook
1500 m M
CAN
John Lindsay Tait
5000 m M
CAN
Joseph Keeper
Alex Decoteau
10000 m M
CAN
Joseph Keeper
Marathon M
CAN
James Corkery
James Duffy
Edouard Fabre
William Forsyth
110 m hurdles M
CAN
Francis Lukeman
4x100 m M
CAN
Francis Lukeman
Harry Beasley
Frank McConnell
John Howard
4x400 m M
CAN
John Lindsay Tait
George Brock
Thomas Gallon
John Howard
10 km walk M
CAN
George Goulding
Pole vault M
CAN
William Happeny
Long jump M
CAN
Calvin Bricker
Arthur Maranda
Standing long jump M
CAN
Arthur Maranda
Triple jump M
CAN
Calvin Bricker
Arthur Maranda
Discus throw M
CAN
Duncan Gillis
Hammer throw M
CAN
Duncan Gillis
Pentathlon M
CAN
Francis Lukeman
Decathlon M
CAN
Francis Lukeman
Athletics 1920
100 m M
CAN
Alexandre Penton
Cyril Coaffee
200 m M
CAN
Cyril Coaffee
Alexandre Penton
400 m M
CAN
Hector Phillips
800 m M
CAN
Hector Phillips
1500 m M
CAN
Edward Lawrence
Thomas Town
5000 m M
CAN
Thomas Town
10000 m M
CAN
Edward Lawrence
Marathon M
CAN
James Dellow
Arthur Scholes
Norman General
Albert Smoke
110 m hurdles M
CAN
Earl Thomson
Cross country individual M
CAN
Thomas Town
3 km walk M
CAN
Edward Freeman
10 km walk M
CAN
Edward Freeman
High jump M
CAN
William Kennedy
Hammer throw M
CAN
Archie McDiarmid
John Cameron
Weight throw M
CAN
Archie McDiarmid
Athletics 1924
100 m M
CAN
Anthony Vince
George Hester
Laurence Armstrong
Cyril Coaffee
200 m M
CAN
George Hester
Cyril Coaffee
John McKechenneay
Laurence Armstrong
400 m M
CAN
Horace Aylwin
William Fuller
Allan Christie
David Johnson
800 m M
CAN
Thomas MacKay
Hector Phillips
Francis John Harris
1500 m M
CAN
Rolph Barnes
5000 m M
CAN
David McGill
Marathon M
CAN
John Cuthbert
Victor McAuley
110 m hurdles M
CAN
Sydney Pierce
Warren Montabone
400 m hurdles M
CAN
Warren Montabone
Philip MacDonald
4x100 m M
CAN
Laurence Armstrong
Anthony Vince
George Hester
Cyril Coaffee
4x400 m M
CAN
William Maynes
Horace Aylwin
David Johnson
Allan Christie
10 km walk M
CAN
Eversleigh Freeman
Philip Granville
High jump M
CAN
Jack Miller
Pole vault M
CAN
Irvine Francis
Triple jump M
CAN
Ross Sheppard
Philip MacDonald
Hammer throw M
CAN
John Murdoch
Javelin throw M
CAN
Victor Pickard
Athletics 1928
100 m M
CAN
Ralph Adams
George Hester
Percy Williams
John Fitzpatrick
200 m M
CAN
John Fitzpatrick
Percy Williams
George Hester
Ralph Adams
400 m M
CAN
Frederick Macbeth
James Ball
Philip Edwards
Alexander Wilson
800 m M
CAN
Philip Edwards
Alexander Wilson
Jack Walter
Grant Little
1500 m M
CAN
David Griffin
Alex Docherty
Pete Walter
Jack Walter
5000 m M
CAN
Arthur Keay
Vincent Callard
Billy Kibblewhite
Marathon M
CAN
Clifford Bricker
Percy Wyer
Silas McLellan
Johnny Miles
400 m hurdles M
CAN
Warren Montabone
3000 m steeplechase M
CAN
Arthur Keay
4x100 m M
CAN
John Fitzpatrick
George Hester
Percy Williams
Ralph Adams
4x400 m M
CAN
James Ball
Stanley Glover
Philip Edwards
Alexander Wilson
High jump M
CAN
Alex Munroe
Pole vault M
CAN
Victor Pickard
Triple jump M
CAN
Alex Munroe
Javelin throw M
CAN
Doral Pilling
100 m W
CAN
Florence Bell
Myrtle Cook
Fanny Rosenfeld
Ethel Smith
800 m W
CAN
Fanny Rosenfeld
Jenny Thompson
4x100 m W
CAN
Ethel Smith
Myrtle Cook
Florence Bell
Fanny Rosenfeld
High jump W
CAN
Ethel Catherwood
Athletics 1932
100 m M
CAN
Birchall Pearson
Harold Wright
Percy Williams
200 m M
CAN
Birchall Pearson
Harold Wright
400 m M
CAN
Raymond Lewis
Alexander Wilson
James Ball
800 m M
CAN
Alexander Wilson
Edward King
Philip Edwards
1500 m M
CAN
Edward King
Leslie Wade
Philip Edwards
5000 m M
CAN
Robert Rankine
10000 m M
CAN
Clifford Bricker
Marathon M
CAN
Edward Cudworth
John Miles
Clifford Bricker
110 m hurdles M
CAN
Arthur Ravensdale
400 m hurdles M
CAN
Thomas Coulter
3000 m steeplechase M
CAN
Harold Gallop
4x100 m M
CAN
James Brown
Percy Williams
Birchall Pearson
Harold Wright
4x400 m M
CAN
James Ball
Philip Edwards
Alexander Wilson
Raymond Lewis
50 km walk M
CAN
Henry Cieman
High jump M
CAN
John Portland
Duncan McNaughton
Long jump M
CAN
Leonard Hutton
100 m W
CAN
Mary Vendervleit
Hilda Strike
Mary Frizzell
80 m hurdles W
CAN
Elizabeth Taylor
Alda Wilson
4x100 m W
CAN
Mildred Frizzell
Lilian Palmer
Hilda Strike
Mary Frizzell
High jump W
CAN
Eva Dawes
Athletics 1936
100 m M
CAN
Arthur Bruce Humber
Howard McPhee
Lee Orr
200 m M
CAN
Arthur Bruce Humber
Lee Orr
Howard McPhee
400 m M
CAN
William Fritz
John Loaring
Marshall Limon
800 m M
CAN
Abbot Conway
Philip Edwards
John Liddle
1500 m M
CAN
Jack Liddle
Hugh Thompson
Philip Edwards
5000 m M
CAN
Milton Wallace
Robert Rankine
10000 m M
CAN
Robert Rankine
Milton Wallace
Marathon M
CAN
Harold Webster
Jimmy Bartlett
Percy Wyer
110 m hurdles M
CAN
James Worrall
Lawrence O'Connor
400 m hurdles M
CAN
James Worrall
John Loaring
4x100 m M
CAN
Samuel Richardson
Howard McPhee
Arthur Bruce Humber
Lee Orr
4x400 m M
CAN
Philip Edwards
John Loaring
Marshall Limon
William Fritz
High jump M
CAN
Joseph Haley
Pole vault M
CAN
Sylvanus Apps
Long jump M
CAN
Samuel Richardsson
Triple jump M
CAN
Samuel Richardson
Javelin throw M
CAN
James Courtright
100 m W
CAN
Mildred Dolson
Hilda Cameron
Aileen Meagher
80 m hurdles W
CAN
Elizabeth Taylor
Edna Atkins
4x100 m W
CAN
Hilda Cameron
Dorothy Brookehaw
Aileen Meagher
Mildred Dolson
High jump W
CAN
Margaret Bell
Athletics 1948
100 m M
CAN
Edward Haggis
James O'Brien
200 m M
CAN
Edward Haggis
Donald Pettie
400 m M
CAN
Ernest McCullough
Robert McFarlane
Donald McFarlane
800 m M
CAN
John Hutchins
William Parnell
Ezra Henniger
1500 m M
CAN
Cliff Salmond
William Parnell
John Hutchins
5000 m M
CAN
Cliff Salmond
Marathon M
CAN
Lloyd Evans
Walter Fedorick
Gerard Cote
400 m hurdles M
CAN
William Larochelle
4x100 m M
CAN
Donald McFarlane
Donald Pettie
James O'Brien
Edward Haggis
4x400 m M
CAN
Ernest McCullough
William Larochelle
Donald McFarlane
Robert McFarlane
High jump M
CAN
Arthur Jackes
Shot put M
CAN
Eric Coy
Discus throw M
CAN
Eric Coy
Javelin throw M
CAN
Leo Roininen
Decathlon M
CAN
Lionel Fournier
100 m W
CAN
Viola Myers
Millie Cheater
Patricia Jones
200 m W
CAN
Millie Cheater
Donna Gilmore
Diane Foster
4x100 m W
CAN
Diane Foster
Patricia Jones
Viola Myers
Nancy McKay
High jump W
CAN
Doreen Dredge
Elaine Silburn
Shirley Gordon
Vinton Beckett
Long jump W
CAN
Elaine Silburn
Athletics 1952
100 m M
CAN
Walter Sutton
Donald McFarlane
Robert Hutchison
200 m M
CAN
Walter Sutton
Donald McFarlane
Robert Hutchison
400 m M
CAN
John Carroll
Douglas Clement
James Lavery
800 m M
CAN
John Hutchins
John Ross
William Parnell
1500 m M
CAN
William Parnell
John Ross
5000 m M
CAN
Richard Ferguson
Marathon M
CAN
Paul Collins
110 m hurdles M
CAN
Gordon Crosby
4x100 m M
CAN
Gordon Crosby
Robert Hutchison
Walter Sutton
Donald McFarlane
4x400 m M
CAN
John Hutchins
James Lavery
Douglas Clement
John Carroll
50 km walk M
CAN
Ferdinand Hayward
Pole vault M
CAN
Ronald Miller
Discus throw M
CAN
Gino Pella
Decathlon M
CAN
Robert Adams
100 m W
CAN
Luella Law
Rosella Thorne
Eleanor McKenzie
200 m W
CAN
Eleanor McKenzie
Frances O'Halloran
Luella Law
80 m hurdles W
CAN
Luella Law
4x100 m W
CAN
Frances O'Halloran
Rosella Thorne
Eleanor McKenzie
Luella Law
High jump W
CAN
Dawn Josephs
Alice Whitty
Long jump W
CAN
Dawn Josephs
Rosella Thorne
Athletics 1956
100 m M
CAN
John Parrington
Stanley Levenson
Richard Harding
200 m M
CAN
John Parrington
Joseph Foreman
400 m M
CAN
Laird Sloan
Murray Cockburn
800 m M
CAN
Douglas Clement
5000 m M
CAN
Douglas Kyle
10000 m M
CAN
Douglas Kyle
4x100 m M
CAN
Richard Harding
John Parrington
Stanley Levenson
Joseph Foreman
4x400 m M
CAN
Douglas Clement
Terry Tobacco
Murray Cockburn
Laird Sloan
20 km walk M
CAN
Alexander Oakley
High jump M
CAN
Kenneth Money
100 m W
CAN
Diane Matheson
Maureen Rever
Eleanor Haslam
200 m W
CAN
Diane Matheson
Eleanor Haslam
Maureen Rever
4x100 m W
CAN
Maureen Rever
Diane Matheson
Dorothy Kozak
Eleanor Haslam
High jump W
CAN
Alice Whitty
Long jump W
CAN
Dorothy Kozak
Shot put W
CAN
Jacqueline MacDonald
Discus throw W
CAN
Jacqueline MacDonald
Javelin throw W
CAN
Margaret George
Athletics 1960
100 m M
CAN
Franklin Eves
George Short
Harry Jerome
200 m M
CAN
Franklin Eves
400 m M
CAN
Terry Tobacco
800 m M
CAN
Siegmar Ohlemann
Joseph Mullins
Ergas Leps
1500 m M
CAN
Joseph Mullins
5000 m M
CAN
Douglas Kyle
10000 m M
CAN
Douglas Kyle
Marathon M
CAN
Gordon Dickson
400 m hurdles M
CAN
George Shepherd
4x100 m M
CAN
Sig Ohlemann
Lynn Eves
Harry Jerome
George Short
Terence Tobacco
4x400 m M
CAN
Terence Tobacco
Ergas Leps
Sig Ohlemann
Joe Mullins
20 km walk M
CAN
Alexander Oakley
50 km walk M
CAN
Alexander Oakley
Decathlon M
CAN
George Stulac
100 m W
CAN
Valerie Jerome
Nancy Lewington
Eleanor Haslam
200 m W
CAN
Eleanor Haslam
800 m W
CAN
Eleanor Haslam
80 m hurdles W
CAN
Sara McCallum
4x100 m W
CAN
Sara McCallum
Eleanor Haslam
Nancy Lewington
Valerie Jerome
Long jump W
CAN
Sara McCallum
Athletics 1964
100 m M
CAN
Harry Jerome
200 m M
CAN
Harry Jerome
400 m M
CAN
William Crothers
800 m M
CAN
William Crothers
Donald Bertoia
1500 m M
CAN
Ergas Leps
5000 m M
CAN
Bruce Kidd
10000 m M
CAN
Bruce Kidd
Marathon M
CAN
Bruce Kidd
110 m hurdles M
CAN
Cliff Nuttall
400 m hurdles M
CAN
William Gairdner
20 km walk M
CAN
Alexander Oakley
50 km walk M
CAN
Alexander Oakley
Pole vault M
CAN
Guerrino Moro
Decathlon M
CAN
Guerrino Moro
William Gairdner
100 m W
CAN
Irene Piotrowski
200 m W
CAN
Irene Piotrowski
400 m W
CAN
Abigail Hoffman
800 m W
CAN
Abigail Hoffman
80 m hurdles W
CAN
Jennifer Wingerson
Amy Marion Snider
High jump W
CAN
Dianne Gerace
Shot put W
CAN
Nancy McCredie
Discus throw W
CAN
Nancy McCredie
Pentathlon W
CAN
Dianne Gerace
Jennifer Wingerson
Athletics 1968
100 m M
CAN
Harry Jerome
200 m M
CAN
Harry Jerome
400 m M
CAN
Ross MacKenzie
Don Domansky
1500 m M
CAN
Norman Trerise
David Bailey
5000 m M
CAN
David Ellis
Robert Finlay
10000 m M
CAN
David Ellis
Marathon M
CAN
Andrew Boychuk
Peter Buniak
400 m hurdles M
CAN
Wesley Brooker
Robert McLaren
4x400 m M
CAN
William Crothers
Brian MacLaren
Ross MacKenzie
Wesley Brooker
20 km walk M
CAN
Karl-Heinz Merschenz
Felix Cappella
50 km walk M
CAN
Karl-Heinz Merschenz
Felix Cappella
High jump M
CAN
Wilfriedt Wedmann
Long jump M
CAN
Michel Charland
Discus throw M
CAN
George Puce
Javelin throw M
CAN
William Heikkila
100 m W
CAN
Deborah Miller
Stephanie Berto
Irene Piotrowski
200 m W
CAN
Irene Piotrowski
400 m W
CAN
Joan Fisher
Anne Covell
800 m W
CAN
Abigail Hoffman
80 m hurdles W
CAN
Jennifer Wingerson
4x100 m W
CAN
Joan Hendry
Stephanie Berto
Irene Piotrowski
Deborah Miller
Long jump W
CAN
Joan Hendry
Javelin throw W
CAN
Judith Dahlgren
Pentathlon W
CAN
Jenifer Meldrum
Athletics 1972
100 m M
CAN
Charles Francis
400 m M
CAN
Brian McLaren
1500 m M
CAN
William Smart
Kenneth Elmer
5000 m M
CAN
Grant McLaren
Robert Finlay
110 m hurdles M
CAN
Richard MacDonald
Anthony Nelson
4x400 m M
CAN
Brian MacLaren
Ian Gordon
Tony Powell
Craig Blackman
50 km walk M
CAN
Alexander Oakley
Karl-Heinz Merschenz
High jump M
CAN
John Hawkins
John Beers
Richard Cuttell
Pole vault M
CAN
Kirk Bryde
Bruce Simpson
Shot put M
CAN
Bruce Pirnie
Discus throw M
CAN
Ain Roost
Javelin throw M
CAN
Richard Dowswell
Claude Andre
Decathlon M
CAN
Guerrino Moro
800 m W
CAN
Abigail Hoffman
1500 m W
CAN
Glenda Reiser
Thelma Wright
High jump W
CAN
Louise Hanna
Deborah Brill
Long jump W
CAN
Brenda Eisler
Deborah van Kiekebelt
Pentathlon W
CAN
Diane Jones
Deborah van Kiekebelt
Athletics 1976
100 m M
CAN
Marvin Nash
Robert Martin
200 m M
CAN
Robert Martin
Hugh Fraser
400 m M
CAN
Don Domansky
Brian Saunders
Glenn Bogue
1500 m M
CAN
Paul Craig
David Hill
Peter Spir
5000 m M
CAN
Grant McLaren
10000 m M
CAN
Christopher McCubbins
Dan Shaughnessy
Marathon M
CAN
Wayne Yetman
Jerome Drayton
Thomas Howard
110 m hurdles M
CAN
Daniel Taillon
4x100 m M
CAN
Albin Dukowski
Hugh Fraser
Hugh Spooner
Marvin Nash
4x400 m M
CAN
Don Domansky
Leighton Hope
Ian Seale
Brian Saunders
20 km walk M
CAN
Alexander Oakley
Marcel Jobin
Patrick Farrelly
High jump M
CAN
Greg Joy
Claude Ferragne
Robert Forget
Pole vault M
CAN
Bruce Simpson
Kenneth Wenman
Long jump M
CAN
Jim McAndrew
Richard Rock
Jim Buchanan
Shot put M
CAN
Bruce Pirnie
Discus throw M
CAN
Ain Roost
Borys Chambul
Bishop Dolegiewicz
Hammer throw M
CAN
Murray Keating
Javelin throw M
CAN
Philip Olsen
100 m W
CAN
Patty Loverock
Marjorie Bailey
Margaret Howe
200 m W
CAN
Patty Loverock
Marjorie Bailey
Joanne McTaggert
400 m W
CAN
Margaret Stride
Joyce Yakubowich
Rachelle Campbell
800 m W
CAN
Joan Wenzel
Abigail Hoffman
1500 m W
CAN
Thelma Wright
Penelope Werthner
100 m hurdles W
CAN
Susan Bradley
4x100 m W
CAN
Margaret Howe
Marjorie Bailey
Patty Loverock
Joanne McTaggart
4x400 m W
CAN
Margaret Stride
Yvonne Saunders
Joyce Yakubowich
Rachelle Campbell
High jump W
CAN
Julie White
Deborah Brill
Louise Walker
Long jump W
CAN
Diane Jones
Shot put W
CAN
Lucette Moreau
Discus throw W
CAN
Lucette Moreau
Jane Haist
Pentathlon W
CAN
Diane Jones
Athletics 1984
100 m M
CAN
Tony Sharpe
Desai Williams
Ben Johnson
200 m M
CAN
Tony Sharpe
Desai Williams
Atlee Mahorn
400 m M
CAN
Brian Saunders
Doug Hinds
Tim Bethune
800 m M
CAN
Bruce Roberts
Simon Hoogewerf
5000 m M
CAN
Paul Williams
10000 m M
CAN
Paul Williams
Marathon M
CAN
Alain Bordeleau
Arthur Boileau
David Edge
110 m hurdles M
CAN
Mark McKoy
Jeff Glass
Eric Spence
400 m hurdles M
CAN
Ian Newhouse
Lloyd Guss
Pierre Leveille
3000 m steeplechase M
CAN
Greg Duhaime
4x100 m M
CAN
Sterling Hinds
Desai Williams
Tony Sharpe
Ben Johnson
4x400 m M
CAN
Michael Sokolowski
Tim Bethune
Doug Hinds
Bryan Saunders
20 km walk M
CAN
Francois Lapointe
Marcel Jobin
Guillaume Leblanc
50 km walk M
CAN
Guillaume Leblanc
Marcel Jobin
Francois Lapointe
High jump M
CAN
Milton Ottey
Alain Metellus
Shot put M
CAN
Martino Catalano
Bishop Dolegiewicz
Bruno Pauletto
Discus throw M
CAN
Rob Gray
Javelin throw M
CAN
Laslo Babits
Decathlon M
CAN
David Steen
100 m W
CAN
Angela Bailey
Angela Taylor
France Gareau
200 m W
CAN
Angela Taylor
Angela Bailey
Marita Payne
400 m W
CAN
Charmaine Crooks
Marita Payne
Molly Killingbeck
800 m W
CAN
Christine Slythe
Ranza Clark
Grace Verbeek
1500 m W
CAN
Brit McRoberts
Debbie Scott
3000 m W
CAN
Sue French
Geri Fitch
Lynn Williams
Marathon W
CAN
Jacqueline Gareau
Anne Marie Malone
100 m hurdles W
CAN
Sue Kameli
Sylvia Malgadey-Forgrave
Karen Nelson
400 m hurdles W
CAN
Dana Wright
Andrea Page
4x100 m W
CAN
Angela Taylor
Marita Payne
France Gareau
Angela Bailey
4x400 m W
CAN
Dana Wright
Jillian Richardson-Briscoe
Marita Payne
Molly Killingbeck
Charmaine Crooks
High jump W
CAN
Brigitte Reid
Deborah Brill
Shot put W
CAN
Carmen Ionescu
Discus throw W
CAN
Carmen Ionescu
Heptathlon W
CAN
Jill Ross-Giffen
Donna Smellie
Const. Polman-Tuin
Athletics 1988
100 m M
CAN
Ben Johnson
Desai Williams
200 m M
CAN
Courtney Brown
Atlee Mahorn
Cyprian Enweani
400 m M
CAN
Anton Skerritt
800 m M
CAN
Simon Hoogewerf
Paul Osland
1500 m M
CAN
David Campbell
Douglas Consiglio
5000 m M
CAN
Carey Nelson
Paul Williams
10000 m M
CAN
Paul McCloy
Paul Williams
Marathon M
CAN
Peter Maher
David Edge
Arthur Boileau
110 m hurdles M
CAN
Stephen Kerho
Mark McKoy
400 m hurdles M
CAN
John Graham
3000 m steeplechase M
CAN
Graeme Fell
4x100 m M
CAN
Andrew Mowatt
Atlee Mahorn
Cyprian Enweani
Desai Williams
Brian Morrisson
4x400 m M
CAN
Desai Williams
Paul Osland
Brian Morrisson
Cyprian Enweani
Anton Skerritt
Atlee Mahorn
Carl Folkes
John Graham
20 km walk M
CAN
Guillaume Leblanc
50 km walk M
CAN
Francois Lapointe
High jump M
CAN
Milton Ottey
Brian Marshall
Pole vault M
CAN
Paul Just
Long jump M
CAN
Glenroy Gilbert
Ian James
Bruny Surin
Triple jump M
CAN
George Wright
Edrick Floreal
Discus throw M
CAN
Raymond Lazdins
Javelin throw M
CAN
Michael Mahovlich
Stephen Feraday
Decathlon M
CAN
David Steen
Michael Smith
100 m W
CAN
Angela Issajenko
Angela Bailey
Julie Rocheleau
400 m W
CAN
Marita Payne
Jillian Richardson
Charmaine Crooks
800 m W
CAN
Renee Belanger
Mary Burzminski
1500 m W
CAN
Lynn Williams
Deborah Bowker
Angela Chalmers
3000 m W
CAN
Angela Chalmers
Lynn Williams
Deborah Bowker
10000 m W
CAN
Carole Rouillard
Susan Lee
Nancy Tinari
Marathon W
CAN
Odette Lapierre
Ellen Rochefort
Lizanne Bussieres
100 m hurdles W
CAN
Julie Rocheleau
400 m hurdles W
CAN
Christine Wynn
Rosey Edeh
4x100 m W
CAN
Angela Issajenko
Angela Bailey
Angela Phipps
Katurah Anderson
4x400 m W
CAN
Esmie Lawrence
Marita Payne
Charmaine Crooks
Molly Killingbeck
Jillian Richardson
Long jump W
CAN
Tracy Smith
Javelin throw W
CAN
Celine Chartrand
Athletics 1992
100 m M
CAN
Ben Johnson
Atlee Mahorn
Bruny Surin
200 m M
CAN
Peter Ogilvie
Anthony Wilson
Atlee Mahorn
400 m M
CAN
Michael McLean
800 m M
CAN
Frederick Williams
1500 m M
CAN
Graham Hood
5000 m M
CAN
Brendan Matthias
10000 m M
CAN
Paul Williams
Marathon M
CAN
Peter Maher
110 m hurdles M
CAN
Mark McKoy
400 m hurdles M
CAN
Mark Jackson
3000 m steeplechase M
CAN
Graeme Fell
4x100 m M
CAN
Bruny Surin
Atlee Mahorn
Glenroy Gilbert
Ben Johnson
Peter Ogilvie
4x400 m M
CAN
Mark Jackson
Mark Graham
Anthony Wilson
Frederick Williams
20 km walk M
CAN
Guillaume Leblanc
Timothy Berrett
50 km walk M
CAN
Guillaume Leblanc
Timothy Berrett
High jump M
CAN
Alex Zaliauskas
Pole vault M
CAN
Douglas Wood
Long jump M
CAN
Ian James
Edrick Floreal
Triple jump M
CAN
Oral Ogilvie
Shot put M
CAN
Peter Dajia
Discus throw M
CAN
Ray Ladins
Javelin throw M
CAN
Stephen Feraday
Decathlon M
CAN
Michael Smith
100 m W
CAN
Karen Clarke
200 m W
CAN
Karen Clarke
400 m W
CAN
Jillian Richardson-Briscoe
800 m W
CAN
Charmaine Crooks
1500 m W
CAN
Angela Chalmers
Paula Schnurr
Deborah Bowker
3000 m W
CAN
Leah Pells
Angela Chalmers
Robyn Meagher
10000 m W
CAN
Carole Rouillard
Louise Harvey
Marathon W
CAN
Lizanne Bussieres
Odette Lapierre
100 m hurdles W
CAN
Katie Anderson
400 m hurdles W
CAN
Donalda Duprey
Rosey Edeh
4x400 m W
CAN
Jillian Richardson-Briscoe
Charmaine Crooks
Karen Clarke
Camille Noel
Rosey Edeh
10 km walk W
CAN
Pascale Grand
Janice McCaffrey
Tina Poitras
Shot put W
CAN
Georgette Reed
Heptathlon W
CAN
Catherine Bond-Mills
Athletics 1996
100 m M
CAN
Donovan Bailey
Glenroy Gilbert
Bruny Surin
200 m M
CAN
Peter Ogilvie
Carlton Chambers
O'Brian Gibbons
1500 m M
CAN
Graham Hood
10000 m M
CAN
Jeff Schiebler
Marathon M
CAN
Bruce Deacon
Carey Nelson
Peter Fonseca
110 m hurdles M
CAN
Tim Kroeker
3000 m steeplechase M
CAN
Joel Bourgeois
4x100 m M
CAN
Bruny Surin
Carlton Chambers
Donovan Bailey
Robert Esmie
Glenroy Gilbert
20 km walk M
CAN
Martin St. Pierre
Arturo Huerta
50 km walk M
CAN
Timothy Berrett
High jump M
CAN
Charles Lefrancois
Long jump M
CAN
Richard Duncan
Shot put M
CAN
Brad Snyder
Discus throw M
CAN
Jason Tunks
Decathlon M
CAN
Michael Smith
200 m W
CAN
Tamara Perry
400 m W
CAN
LaDonna Antoine
800 m W
CAN
Charmaine Crooks
1500 m W
CAN
Leah Pells
Paula Schnurr
5000 m W
CAN
Kathy Butler
Robyn Meagher
Marathon W
CAN
Danuta Bartoszek
May Allison
100 m hurdles W
CAN
Katie Anderson
Sonia Paquette
Lesley Tashlin
400 m hurdles W
CAN
Rosey Edeh
4x100 m W
CAN
LaDonna Antoine
Tamara Perry
Lesley Tashlin
Katie Anderson
10 km walk W
CAN
Tina Poitras
Janice McCaffrey
Long jump W
CAN
Nicole Devonish
Heptathlon W
CAN
Catherine Bond-Mills
Athletics 2000
100 m M
CAN
Donovan Bailey
Bruny Surin
Nicolas Macrozonaris
200 m M
CAN
Pierre Browne
800 m M
CAN
Zach Whitmarsh
1500 m M
CAN
Kevin Sullivan
10000 m M
CAN
Jeff Schiebler
Sean Kaley
Marathon M
CAN
Bruce Deacon
110 m hurdles M
CAN
Adrian Woodley
3000 m steeplechase M
CAN
Joel Bourgeois
4x100 m M
CAN
Nicolas Macrozonaris
Glenroy Gilbert
Adrian Woodley
Bradley McCuaig
Pierre Browne
20 km walk M
CAN
Arturo Huerta
Timothy Berrett
50 km walk M
CAN
Timothy Berrett
Arturo Huerta
High jump M
CAN
Kwaku Boateng
Mark Boswell
Long jump M
CAN
Ian Lowe
Richard Duncan
Shot put M
CAN
Brad Snyder
Discus throw M
CAN
Jason Gervais
100 m W
CAN
Martha Adusei
Esi Benyarku
400 m W
CAN
LaDonna Antoine
Foy Williams
1500 m W
CAN
Leah Pells
10000 m W
CAN
Tina Connelly
100 m hurdles W
CAN
Katie Anderson
Perdita Felicien
400 m hurdles W
CAN
Karlene Haughton
4x100 m W
CAN
Martha Adusei
Esi Benyarku
Tamara Perry
Atia Weekes
4x400 m W
CAN
Samantha George
Karlene Haughton
LaDonna Antoine
Foy Williams
20 km walk W
CAN
Janice McCaffrey
Hammer throw W
CAN
Michelle Fournier
Athletics 2004
100 m M
CAN
Nicolas Macrozonaris
Pierre Browne
800 m M
CAN
Gary Reed
Achraf Tadili
1500 m M
CAN
Kevin Sullivan
110 m hurdles M
CAN
Charles Allen
4x100 m M
CAN
Charles Allen
Anson Henry
Pierre Browne
Nicolas Macrozonaris
50 km walk M
CAN
Timothy Berrett
High jump M
CAN
Mark Boswell
Shot put M
CAN
Brad Snyder
Discus throw M
CAN
Jason Tunks
800 m W
CAN
Diane Cummins
1500 m W
CAN
Malindi Elmore
Carmen Douma-Hussar
Courtney Babcock
5000 m W
CAN
Emilie Mondor
Courtney Babcock
100 m hurdles W
CAN
Angela Whyte
Perdita Felicien
Priscilla Lopes-Schliep
Pole vault W
CAN
Dana Ellis
Stephanie McCann
Athletics 2008
100 m M
CAN
Anson Henry
Pierre Browne
200 m M
CAN
Jared Connaughton
Bryan Barnett
400 m M
CAN
Tyler Christopher
800 m M
CAN
Achraf Tadili
Gary Reed
1500 m M
CAN
Taylor Milne
Kevin Sullivan
Nathan Brannen
5000 m M
CAN
Kevin Sullivan
10000 m M
CAN
Eric Gillis
4x100 m M
CAN
Jared Connaughton
Hank Palmer
Anson Henry
Pierre Browne
50 km walk M
CAN
Timothy Berrett
High jump M
CAN
Michael Mason
Shot put M
CAN
Dylan Armstrong
Hammer throw M
CAN
James Steacy
Javelin throw M
CAN
Scott Russell
Decathlon M
CAN
Massimo Bertocchi
200 m W
CAN
Adrienne Power
400 m W
CAN
Carline Muir
5000 m W
CAN
Megan Metcalfe
100 m hurdles W
CAN
Priscilla Lopes-Schliep
Angela Whyte
High jump W
CAN
Nicole Forrester
Pole vault W
CAN
Kelsie Hendry
Long jump W
CAN
Tabia Charles
Ruky Abdulai
Hammer throw W
CAN
Sultana Frizell
Heptathlon W
CAN
Jessica Zelinka
Athletics 2012
100 m M
CAN
Justyn Warner
200 m M
CAN
Aaron Brown
Tremaine Harris
Jared Connaughton
400 m M
CAN
Daundre Barnaby
800 m M
CAN
Geoffrey Harris
1500 m M
CAN
Nathan Brannen
5000 m M
CAN
Cameron Levins
10000 m M
CAN
Cameron Levins
Mohammed Ahmed
Marathon M
CAN
Reid Coolsaet
Eric Gillis
Dylan Wykes
3000 m steeplechase M
CAN
Alex Genest
4x100 m M
CAN
Gavin Smellie
Oluseyi Smith
Jared Connaughton
Justyn Warner
20 km walk M
CAN
Iñaki Gómez
High jump M
CAN
Derek Drouin
Michael Mason
Shot put M
CAN
Dylan Armstrong
Justin Rohde
Hammer throw M
CAN
James Steacy
Javelin throw M
CAN
Curtis Moss
Decathlon M
CAN
Damian Warner
100 m W
CAN
Kerri-Ann Mitchell
200 m W
CAN
Crystal Emmanuel
400 m W
CAN
Jenna Martin
800 m W
CAN
Jessica Smith
Melissa Bishop
1500 m W
CAN
Hilary Stellingwerff
Nicole Sifuentes
5000 m W
CAN
Sheila Reid
100 m hurdles W
CAN
Phylicia George
Jessica Zelinka
Nikkita Holder
400 m hurdles W
CAN
Sarah-Lynn Wells
20 km walk W
CAN
Rachel Seaman
Pole vault W
CAN
Melanie Blouin
Shot put W
CAN
Julie Labonté
Hammer throw W
CAN
Heather Steacy
Sultana Frizell
Javelin throw W
CAN
Elizabeth Gleadle
Heptathlon W
CAN
Jessica Zelinka
Brianne Theisen
Athletics 2016
100 m M
CAN
Andre De Grasse
Aaron Brown
Akeem Haynes
200 m M
CAN
Brendon Rodney
Andre De Grasse
Aaron Brown
800 m M
CAN
Brandon McBride
Anthony Romaniw
1500 m M
CAN
Charles Philibert-Thiboutot
Nathan Brannen
5000 m M
CAN
Lucas Bruchet
Mohammed Ahmed
10000 m M
CAN
Mohammed Ahmed
Marathon M
CAN
Eric Gillis
Reid Coolsaet
110 m hurdles M
CAN
Johnathan Cabral
Sekou Kaba
3000 m steeplechase M
CAN
Matthew Hughes
Chris Winter
Taylor Milne
4x100 m M
CAN
Andre De Grasse
Brendon Rodney
Akeem Haynes
Aaron Brown
Mobolade Ajomale
20 km walk M
CAN
Benjamin Thorne
Evan Dunfee
Iñaki Gómez
50 km walk M
CAN
Mathieu Bilodeau
Evan Dunfee
High jump M
CAN
Derek Drouin
Michael Mason
Pole vault M
CAN
Shawnacy Barber
Shot put M
CAN
Tim Nedow
Decathlon M
CAN
Damian Warner
100 m W
CAN
Khamica Bingham
Crystal Emmanuel
200 m W
CAN
Crystal Emmanuel
400 m W
CAN
Alicia Brown
Kendra Clarke
Carline Muir
800 m W
CAN
Melissa Bishop
1500 m W
CAN
Gabriela Stafford
Hilary Stellingwerff
Nicole Sifuentes
5000 m W
CAN
Andrea Seccafien
Jessica O'Connell
10000 m W
CAN
Natasha Wodak
Lanni Marchant
Marathon W
CAN
Krista Duchene
Lanni Marchant
100 m hurdles W
CAN
Nikkita Holder
Angela Whyte
Phylicia George
400 m hurdles W
CAN
Noelle Montcalm
Sage Watson
Chanice Chase
3000 m steeplechase W
CAN
Maria Bernard
Erin Teschuk
Genevieve Lalonde
4x100 m W
CAN
Khamica Bingham
Farah Jacques
Crystal Emmanuel
Phylicia George
4x400 m W
CAN
Noelle Montcalm
Sage Watson
Alicia Brown
Carline Muir
High jump W
CAN
Alyxandria Treasure
Pole vault W
CAN
Alysha Newman
Kelsie Ahbe
Anicka Newell
Long jump W
CAN
Christabel Nettey
Shot put W
CAN
Taryn Suttie
Brittany Crew
Hammer throw W
CAN
Heather Steacy
Javelin throw W
CAN
Elizabeth Gleadle
Heptathlon W
CAN
Brianne Theisen Eaton
Athletics 2020
100 m M
CAN
Andre De Grasse
Gavin Smellie
Bismark Boateng
200 m M
CAN
Brendon Rodney
Aaron Brown
Andre De Grasse
800 m M
CAN
Brandon McBride
Marco Arop
5000 m M
CAN
Lucas Bruchet
Mohammed Ahmed
Justyn Knight
10000 m M
CAN
Mohammed Ahmed
Marathon M
CAN
Trevor Hofbauer
Cameron Levins
Ben Preisner
3000 m steeplechase M
CAN
John Gay
Matthew Hughes
4x100 m M
CAN
Brendon Rodney
Jerome Blake
Andre De Grasse
Aaron Brown
50 km walk M
CAN
Evan Dunfee
Mathieu Bilodeau
High jump M
CAN
Michael Mason
Django Lovett
Shot put M
CAN
Tim Nedow
Decathlon M
CAN
Pierce Lepage
Damian Warner
100 m W
CAN
Crystal Emmanuel
Khamica Bingham
200 m W
CAN
Crystal Emmanuel
400 m W
CAN
Natassha McDonald
Kyra Constantine
800 m W
CAN
Melissa Bishop
Lindsey Butterworth
Madeleine Kelly
1500 m W
CAN
Lucia Stafford
Gabriela Debues-Stafford
Natalia Hawthorn
5000 m W
CAN
Julie-Anne Staehli
Andrea Seccafien
Kate Van Buskirk
10000 m W
CAN
Andrea Seccafien
Marathon W
CAN
Malindi Elmore
Dayna Pidhoresky
Natasha Wodak
400 m hurdles W
CAN
Noelle Montcalm
Sage Watson
3000 m steeplechase W
CAN
Genevieve Lalonde
Regan Yee
Alycia Butterworth
4x400 m W
CAN
Kyra Constantine
Alicia Brown
Sage Watson
Madeline Price
Pole vault W
CAN
Anicka Newell
Alysha Newman
Long jump W
CAN
Christabel Nettey
Shot put W
CAN
Brittany Crew
Sarah Mitton
Hammer throw W
CAN
Camryn Rogers
Jillian Weir
Javelin throw W
CAN
Elizabeth Gleadle
Heptathlon W
CAN
Georgia Ellenwood
* The list above only shows a selection of Canadian athletics athletes - All possible medalists are included in the list.
This information about Canadian athletics athletes at the Olympic Games is based on the official olympic reports and the
Olympian Database
Olympics
Facts & Information
All-time Medal Table
Olympic Sports
Nations in the Olympics
Future Olympics
Copyright & Disclaimer
Sportsencyclo
Privacy policy