French athletes in the Paris 1900 Olympics

French athletes at the Paris 1900 Olympics

  Facts about Franceat the Paris 1900 Olympics width=

Event

Athletes

 Archery
Au chapelet 33 m M FRA Victor Thibaud
Charles Frederic Petit
Au chapelet 50 m M FRA Emile Mercier
Henri Helle
Eugene Mougin
Au cordon dore 33 m M FRA Charles Frederic Petit
Victor Thibaud
Au cordon dore 50 m M FRA Henri Herouin
Galinard
Henri Helle
Denet
Edouard Beaudoin
Emile Fisseux
Lecomte
Sur la perche a la herse M FRA Auguste Serrurier
Sur la perche a la pyramide M FRA Auguste Serrurier
Emile Grumiaux
Louis Glineux
 Athletics
60 m M FRA Adolphe Klingelhoefer
200 m M FRA Adolphe Klingelhoefer
400 m M FRA Charles-Robert Faidide
Georges Clement
800 m M FRA Maurice Salomez
Henri Deloge
1500 m M FRA Louis Segondi
Henri Deloge
5000 m team M FRA Andre Castanet
Henri Deloge
Adolphe Gaston Ragueneau
Michel Champoudry
Jacques Chastanie
Marathon M FRA Emile Champion
Michel Theato
Auguste Marchais
Eugene Bessemar
Georges Touquet-Daunis
110 m hurdles M FRA Adolphe Klingelhoefer
Eugene Choisel
Jean Lecuyer
200 m hurdles M FRA Eugene Choisel
Henri Tauzin
400 m hurdles M FRA Henri Tauzin
2500 m steeplechase M FRA Jacques Chastanie
4000 m steeplechase M FRA Jacques Chastanie
High jump M FRA Louis Monnier
Pole vault M FRA Emile Gontier
Long jump M FRA Albert Delannoy
Standing long jump M FRA Emile Torcheboeuf
Triple jump M FRA Albert Delannoy
Alexandre Tufferi
Discus throw M FRA Emile Gontier
 Basque Pelota
Basque Pelota M FRA Etchegaray
Maurice Durguetty
 Cricket
Cricket M FRA W. Browning
A. Schneidau
R. Horne
T.H. Jordan
D. Robinson
W. Attrill
J. Braid
F. Rogues
W. Anderson
Henry Terry
Arthur McEvoy
Philip Tomalin
 Croquet
Individual 1 ball M FRA Gaston Aumoitte
Jeanne Filleaul-Brohy
Chretien Waydelich
Jacques Sautereau
Georges Johin
Mme. Despres
Marcel Haentjens
A. Blachere
Maria Ohier
Individual 2 balls M FRA A. Blachere
Jeanne Filleaul-Brohy
Chretien Waydelich
Jacques Sautereau
Maurice Vignerot
Marcel Haentjens
Mme. Despres
Maria Ohier
Doubles M FRA Georges Johin
Gaston Aumoitte
 Cycling
25 km track race M FRA Louis Hildebrand
Louis Trousselier
Louis Bastien
Gingembre
Maxime Bertrand
Auguste Daumain
Sprint M FRA Guillot
Emile Vadbled
Chalupa
L. Boyer
Augoyat
Maurice Terrier
Maxime Bertrand
Hubault
Paul Legrain
Paul Rosso
Leon Ponscarme
Emile Dubois
Omer Beaugendre
Dubourdieu
Steitz
A. Roger
Fernand Sanz
Neuroth
Pilton
Porcher
Wick
Georges Coindre
Gaston Bullier
Theophile Fras
Adolphe Cayron
Lohner
Franzen
Pouget
Droetti
Alfred Boulnois
Georges Taillandier
Amberger
Bessing
Auguste Daumain
Mossmann
Leon Maisonnave
Chaput
Thomann
William Davis
Fernand Boulmant
L. Sauniere
Berard
Saignier
Marcel Dohis
Ruez
Monniot
Maibaum
Caillet
Ferdinand Vasserot
Joseph Mallet
Germain
Paul Espeit
Longchamp
Dumont
Coisy
Pichard
 Equestrian
Jumping individual  FRA Louis d'Havrincourt
Phillippot
Louis Napoleon Murat
Maurice Jehin
Louis de Champsavin
Charles de Bethune-Sully
Henri Leclerc
High jump  FRA Dominique Garderes
Marcel Haentjens
Long jump  FRA Henri Plocque
Louis Napoleon Murat
de Bellegarde
 Fencing
Foil individual M FRA Leon Thiebaut
Debax
Jean Weill
Passerat
Bellot
Jean Renaud
Perrissoud
Martini
Georges Dillon-Kavanagh
Henri Jobier
Jacques Boulenger
Pelabon
de Saint-Aignan
Charles Guerin
Jactel
Cahan
Prospere Senat
Andre de Schonen
Henri Masson
Gardies
Eugene de Logis Berges
Adrien Guyon
Robert Marc
Ferrand
Taillefert
Pierre d'Hugues
Claude de Boissiere
Emile Coste
Grossard
Edouard Fouchier
Ducrot
H. Valarche
Calvet
Henri Plommet
Foil individual masters M FRA Jean Borringes
Muller
Paul Carrichon
Jules Rossignol
Ludovic Laborderie
Adolphe Rouleau
Lucien Merignac
Jules Large
Francois Brun-Buisson
Francois Delibes
Gustave Masselin
Lemoine
Michel Filippi
Bormel
Marcel Montuel
Brau
Francois Ringmet
Louis Gauthier
Samiac
Joseph Metais
Henri Yvon
Emile Bouard
Georges Daussy
Jolliet
Wineuwanheim
Lucien Millet
Michel Bettenfeld
J. Brassard
Rene Raynaud
Joseph Fontaine
Leopold Ramus
Charles Marty
Armand Viguier
Jean-Baptiste Mimiague
Charles Bersin
Louis Coudurier
Louis Garnoty
Georges Haller
Marcel Boulanger
Jean Boulege
Henri Pantin
Dizier
Francis Sabourin
Lucien Large
Ernest Tassard
Alphonse Kirchhoffer
Cannesson
Henri Coquelin
Xavier Anchetti
Pietory
Georges Lefevre
Georges Berges
Epee individual M FRA Adam
Jean Dreyfus
Pradines
Jean Andre Hilleret
Preyrot
Henri de Villeneuve
Weber
Maurice Jay
Adolphe Thomegeux
Mosso
Veve
Jean Renaud
Maurice Fleury
Robert Marc
Laurent de Champeau
Romigny
Fernandes
Edouard Fouchier
Meuse
Pierre d'Hugues
Claude de Boissiere
Louis Bastien
Lariviere
de Lastic
Jules de Pradel
Cazeneuve
Marcel Levy
Francois
Raoul Bideau
Gaston Achille
Andre Rabel
Delprat
Andre Tintant
Moreil
Ivanovitch
Bazin
Maurice Boisdon
Grad
Georges Redeuil
Salvanahac
Tournable
Gardies
Andreac
Leon Thiebaut
Georges de la Falaise
Miller
Pierre Rosenbaum
Alexandre Guillemand
Peboray
Jules Roffe
Duclot
Henri Debut
Vars
A. Berger
Joseph Rodrigues
Adrien Guyon
Pierre Thomegeux
Taillefert
Masse
Joseph de Caramas-Chimay
Segonzac
Albert Cahen
Leon See
Costiesco
Jacques Holzschuh
Edmond Wallace
Elie de Lastours
Louis Perree
Georges Leroy
Prosper
Richard Wallace
Rene de la Chaume
Alphonse Moquet
Fichot
Herman Berger
Lafontaine
Luquetas
Chevalerie
Herisson
Willy Sulzbacher
Henri Plommet
Morin
Lagardiere
Loizillon
Lamoine
Ducreuil
Joseph-Marie Rose
Prospere Senat
Henri de Laborde
Gaston Alibert
Epee individual masters M FRA Hippolyte-Jacques Hyvernaud
Louis Garnoty
Bormel
Albert Ayat
Jean Michel
Asse
Dufraisse
Dulau
Aufort
Joseph Metais
Henri Yvon
Georges Jourdan
Emile Bougnol
Charles Marty
Felix Ayat
Debrinay
Cere
Clery
Georges Clappier
Francis Sabourin
Lezard
Georges Haller
J. Brassard
Jean Jeanvois
Alfred Nau
Surzer
Negrout
Launay
Henri Pantin
Marie-Louis Damotte
Xavier Anchetti
Henri Laurent
Raoul Bezy
Despres
Roquais
Lafoucriere
Emmanuel Andrieu
Flahaut
Epee individual open M FRA Emile Bougnol
Leon See
Albert Ayat
Louis Perree
Georges de la Falaise
Hippolyte-Jacques Hyvernaud
Henri Laurent
Sabre individual M FRA Claude de Boissiere
Gaston Dutertre
Maurice Boisdon
Pierre d'Hugues
Leon Lecuyer
Fernand Semelaigne
Leon Thibaut
Casimir Semelaigne
Georges de la Falaise
Jean Lafourcade-Cortina
Sabre individual masters M FRA Aufort
Flahaut
Yulian Michaux
Georges Pinault
Antoine Alessandri
Delamaide
Francois Delibes
Alexandre Chantelat
Vincent Dargein
Henri Coquelin
Georges Clappier
Midelair
Francois Brun-Buisson
Dambremat
Marie-Joseph Gabriel
Xavier Anchetti
Camier
Charles Bersin
 Football
Football M FRA Fernand Canelle
Lucien Huteau
Grandjean
Georges Garnier
Marcel Lambert
Eugene Fraysse
Alfred Bloch
Maurice Macaire
Virgile Gaillard
Gaston Peltier
Pierre Allemane
Duparc
Louis Bach
 Golf
Individual W FRA Froment-Meurice
A. Brun
Rose Gelbert
Baronness Lucille Fain
Madeleine Fournier-Staloveze
Individual M FRA M. van de Wynckele
Pierre Deschamps
 Gymnastics
Individual all-round M FRA Bayer
Jules Pinayd
Salzard
Buchert
Fouche
Germain
Daniel Kehr
Leroux
Bernillon
Dufeite
Parisot
Pelat
Touche
Chapau
Elie Bourgois
Emile Freteur
Lucien Demanet
Gustave Fabry
Gache
Henri Freteur
Joseph Castiglioni
Viart
Daniel Lavielle
Allegre
Auguste Castille
Vedeux
Blanchard
Denis
Deleval
Sourzat
Dejean
Favier
Jardinier
Thiriet
Fernhbach
Vandenhaute
Aubert
Simon
Bourry
Levy
Ollivier
Pratviel
Bornes
Noel Bas
Jules Rolland
Nicolas Dejaeghere
Bourgougnoux
Bollet
Pradairol
Obrecht
Rostin
Schaan
Dominique Ravoux
Jules Lecoutre
Coone
Terrier
Sidrac
Georges Dubois
Van Hule
Charles Deckert
Jacquemin
Cousin
Strasser
Delaleau
Labouret
Samuel Roche
Koubi
Prilleux
Imbert
Bouchon
Gustave Sandras
Pierre Paysse
L. Lestienne
Marcel Lalue
Berhouzoug
Douchet
Moreno
Decroze
Felix Ghysels
Bettremieux
Paul Gibiard
Minot
Bourvelec
Albert Barodet
Fierens
Lacombe
Lemoine
Labonal
Coucou
Emile Scherb
Grimm
Gillet
Boulanger
Vieville
Deroubaix
Balossier
Honorez
Michaud
Paulin Lemaire
Mauvezain
Joseph Martinez
Joseph Lavielle
Otto Meyer
Gaucher
Debailly
Monteil
Fernand Ravoux
Jules Perret
 Rowing
Single sculls M FRA Pierre Ferlin
Lardon
Robert d'Heily
Edouard Dammann
Andre Gaudin
Charles Delaporte
Henri Barrelet
Raymond Benoit
Maxime Piaggio
Louis Prevel
Pair with coxswain M FRA Paoli
Unknown athlete4 FRA
Henri Delabarre
Unknown athlete1 FRA
Unknown athlete2 FRA
Jean-Baptiste Mathieu
Rene Waleff
Louis Roche
Unknown athlete3 FRA
Gordon Love
Antoine Vedrenne
Louis Martinet
Charles Deltour
Pierre Ferlin
Galee
Four with coxswain M FRA Unknown athlete5 FRA
Paul Cocuet
Emile Delchambre
Peyronnie
Georges Lumpp
Jules Demare
Unknown athlete6 FRA
Saurel
Henri Delabarre
Henri Hazebroucq
Unknown athlete7 FRA
Charlot
Daniel Soubeyran
Henri Bouchaert
Emile Wegelin
Maison
Clement Dorlia
Jean Cau
Leon Deslinieres
Angot
Rene Beslaud
Rene Waleff
Charles Perrin
Robert Gelee
Unknown athlete8 FRA
Eight with coxswain M FRA Rene Waleff
Jules Demare
Maurice Carton
Unknown athlete9 FRA
Paul Cocuet
Clement Dorlia
Chantriaux
Guilbert
Lucien Martinet
 Rugby
Rugby M FRA Albert Roosevelt
Frantz Reichel
A. Albert
Andre Rischmann
Charles Gondouin
Victor Larchandet
Joseph Olivier
Emile Sarrade
Vladimir Aitoff
Leon Binoche
Auguste Giroux
Jean Collas
Alexandre Pharamond
Constantin de Zubiera
Hubert Lefebvre
Jean Herve
Jean-Guy Gautier
 Sailing
0,5 t, race 1  FRA Unknown athletes 10
0,5 t, race 2  FRA Unknown athletes 11
10-20 t  FRA Unknown athletes 18
 Shooting
Free rifle M FRA Auguste Cavadini
Leon Moreaux
Achille Paroche
Jean Rene Thomas
Maurice Lecoq
Free rifle standing M FRA Auguste Cavadini
Jules Bury
Leon Moreaux
Jean Rene Thomas
Achille Paroche
Maurice Lecoq
Free rifle kneeling M FRA Leon Moreaux
Achille Paroche
Jean Rene Thomas
Maurice Lecoq
Auguste Cavadini
Free rifle prone M FRA Jean Rene Thomas
Achille Paroche
Maurice Lecoq
Auguste Cavadini
Leon Moreaux
Free rifle team M FRA Leon Moreaux
Maurice Lecoq
Achille Paroche
Auguste Cavadini
Jean Rene Thomas
Free pistol M FRA Achille Paroche
Jules Trinite
Louis Duffoy
Maurice Lecoq
Leon Moreaux
Free pistol team M FRA Leon Moreaux
Louis Duffoy
Achille Paroche
Maurice Lecoq
Jules Trinite
Rapid fire pistol M FRA Leon Moreaux
Maurice Larrouy
Joseph Labbe
Paul Moreau
Eugene Balme
Trap M FRA Anjou
Leon Moreaux
Joseph Labbe
Jules Charpentier
Amedee Aubry
Gaston Legrand
Paul de Montholon
Brosselin
Pourchainaux
Justinien de Clary
Edouard Geynet
Sion
Jacques Niviere
Roger Niviere
Pierre Pierrier
N. Guyot
Rene Guyot
Hilaret
Charles de Jaubert
Reverdin
Andre Mercier
Soucaret
Darnis
Roger de Babarin
Cesar Bettex
Andre de Schonen
Maurice Bucquet
Ador
Saint-James
 Swimming
200 m freestyle M FRA Paul Peyrusson
Pujol
Ronaux
Jules Clevenot
Texier
Rene Tartara
Louis Martin
Adam
Victor Hochepied
R. Feret
Victor Cadet
Leaute
Maurice Hochepied
1000 m freestyle M FRA Jean Leuillieux
Lapostolet
Desire Merchez
Lue
Louis Martin
Maurice Hochepied
Jules Verbecke
Texier
Fumouze
Souchu
4000 m freestyle M FRA Gallais
Louis Martin
Lue
Baudoin
Heyberger
de Romand
Fumouze
Kobierski
Gelle
Vallee
Louis Laufray
Jean Leuillieux
Lagarde
Mortier
Loppe
Jules Clevenot
Texier
E. Martin
Landrich
Regnault
200 m backstroke M FRA Paul Peyrusson
Jean Leuillieux
de Romand
Fumouze
Texier
Lapostolet
Chevrand
Lue
200 m team swimming M FRA Victor Hochepied
J. Bertrand
Jean Leuillieux
Rene Tartara
Desire Merchez
Maurice Hochepied
Gasaigne
Rosier
Louis Martin
Jules Clevenot
R. Feret
Jules Verbecke
200 m obstacle swimming M FRA Maurice Hochepied
Auguste Louis Marc
Jules Verbecke
J. Bertrand
Victor Hochepied
Underwater swimming M FRA de Romand
Paul Peyrusson
Eucher
Auguste Louis Marc
Chevrand
Menault
Leclerq
Andre Six
Tisserand
Kaisermann
Charles de Vendeville
 Tennis
Singles W FRA Fourrier
Helene Prevost
Singles M FRA Andre Prevost
Albert Lippmann
Max Decugis
Etienne Durand
Pierre Lebreton
Paul Lecaron
Doubles M FRA Guy Lejeune
Adrien Fauchier-Magnan
Andre Prevost
Paul Lecaron
Pierre Lebreton
Georges de la Chapelle
Elie de Lastours
Etienne Durand
Doubles mixed  FRA Pierre Verde-Delisle
Catherine Gillou
 Tug of War
Tug of war M FRA Constantin de Zubiera
Emile Sarrade
Charles Gondouin
Jean Collas
Joseph Roffo
Robert Basset
 Water Polo
Water polo M FRA Leriche
Auguste Louis Marc
Fardelle
Louis Martin
J. Bertrand
Leclerq
Jules Verbecke
Pesloy
Louis Laufray
Thomas Burgess
Gelle
Charles de Vendeville
Jean Leuillieux
Eugene Coulon
Victor Cadet
E. Martin
Charles Treffel
Paul Vasseur
Fiolet
Desire Merchez
Jules Clevenot
Henri Peslier
Maurice Hochepied
Tisserand
Rene Tartara
Favier
Alphonse Decuyper
This information about French athletes in the Olympic Summer Games in Paris 1900 is based on the official olympic reports and Olympian Database
Get it on Google Play English flagDanish flag

Olympics
Facts & Information

All-time Medal Table All-time Medal Table Olympic Games

Olympic Sports Database Olympic Sports

Nations in the Olympics
Nations in the Olympics

Future Olympics Future Olympics
 
Copyright & Disclaimer    Sportsencyclo    Privacy policy