Frankrig i Fægtning |
Atlet |
Disciplin |
Heat |
Res. |
Plac. |
|
||
Bolade Apithy | Sabre individual M | 2. runde | 13 | 2 | |||
Sara Balzer | Sabre team K | Finaler | 41 | ||||
Semifinaler | 45 | 1 | |||||
Kvartfinaler | 45 | 1 | |||||
Alexandre Bardenet | Epee individual M | 3. runde | 11 | 2 | |||
2. runde | 15 | 1 | |||||
Epee team M | Finaler | 45 | 5 | ||||
Klassifikation 5-8 | 45 | 1 | |||||
Kvartfinaler | 44 | 2 | |||||
Cecilia Berder | Sabre individual K | 2. runde | 11 | 2 | |||
Sabre team K | Finaler | 41 | |||||
Semifinaler | 45 | 1 | |||||
Kvartfinaler | 45 | 1 | |||||
Anita Blaze | Foil individual K | 2. runde | 12 | 2 | |||
Foil team K | Finaler | 34 | |||||
Semifinaler | 45 | 1 | |||||
Kvartfinaler | 45 | 1 | |||||
Yannick Borel | Epee individual M | 2. runde | 11 | 2 | |||
Epee team M | Finaler | 45 | 5 | ||||
Klassifikation 5-8 | 45 | 1 | |||||
Kvartfinaler | 44 | 2 | |||||
Manon Brunet | Sabre individual K | Finaler | 15 | ||||
Semifinaler | 10 | 2 | |||||
Kvartfinaler | 15 | 1 | |||||
3. runde | 15 | 1 | |||||
2. runde | 15 | 1 | |||||
Sabre team K | Finaler | 41 | |||||
Semifinaler | 45 | 1 | |||||
Kvartfinaler | 45 | 1 | |||||
Romain Cannone | Epee individual M | Finaler | 15 | ||||
Semifinaler | 15 | 1 | |||||
Kvartfinaler | 15 | 1 | |||||
3. runde | 15 | 1 | |||||
2. runde | 15 | 1 | |||||
Epee team M | Finaler | 45 | 5 | ||||
Klassifikation 5-8 | 45 | 1 | |||||
Kvartfinaler | 44 | 2 | |||||
Ronan Gustin | Epee team M | Finaler | 45 | 5 | |||
Klassifikation 5-8 | 45 | 1 | |||||
Kvartfinaler | 44 | 2 | |||||
Astrid Guyart | Foil team K | Finaler | 34 | ||||
Semifinaler | 45 | 1 | |||||
Kvartfinaler | 45 | 1 | |||||
Erwann le Pechoux | Foil team M | Finaler | 45 | ||||
Semifinaler | 45 | 1 | |||||
Kvartfinaler | 45 | 1 | |||||
Enzo Lefort | Foil individual M | Kvartfinaler | 10 | 2 | |||
3. runde | 15 | 1 | |||||
2. runde | 15 | 1 | |||||
Foil team M | Finaler | 45 | |||||
Semifinaler | 45 | 1 | |||||
Kvartfinaler | 45 | 1 | |||||
Charlotte Lembach | Sabre individual K | 2. runde | 11 | 2 | |||
Sabre team K | Finaler | 41 | |||||
Semifinaler | 45 | 1 | |||||
Kvartfinaler | 45 | 1 | |||||
Julien Mertine | Foil individual M | 2. runde | 12 | 2 | |||
Foil team M | Finaler | 45 | |||||
Semifinaler | 45 | 1 | |||||
Kvartfinaler | 45 | 1 | |||||
Maxime Pauty | Foil individual M | 2. runde | 7 | 2 | |||
Foil team M | Finaler | 45 | |||||
Semifinaler | 45 | 1 | |||||
Kvartfinaler | 45 | 1 | |||||
Pauline Ranvier | Foil individual K | 2. runde | 9 | 2 | |||
Foil team K | Finaler | 34 | |||||
Semifinaler | 45 | 1 | |||||
Kvartfinaler | 45 | 1 | |||||
Ysaora Thibus | Foil individual K | 3. runde | 12 | 2 | |||
2. runde | 15 | 1 | |||||
Foil team K | Finaler | 34 | |||||
Semifinaler | 45 | 1 | |||||
Kvartfinaler | 45 | 1 | |||||
Coraline Vitalis | Epee individual K | 2. runde | 5 | 2 | |||
* Listen over Franske olympianere i Fægtning ved OL i Tokyo 2020 er endnu ikke færdiggjort. Alle eventuelle medaljetagere er inkluderet i listen. | |||||||
Facts om Frankrig i Fægtning ved sommer-OL i Tokyo 2020 er baseret på de officielle olympiske rapporter og Olympian Database |