Nigerianske deltagere ved OL i Tokyo 2020 |
|||||||
Disciplin |
|
Deltagere |
|||
Atletik | |||||
100 m M | NGR | Enoch Adegoke | |||
Divine Oduduru | |||||
Usheoritsei Tsekiri | |||||
200 m M | NGR | Divine Oduduru | |||
Kuglestød M | NGR | Chukwuebuka Enekwechi | |||
100 m K | NGR | Nzubechi Grace Nwokocha | |||
Blessing Okagbare | |||||
200 m K | NGR | Nzubechi Grace Nwokocha | |||
400 m K | NGR | Patience Okon George | |||
100 m hæk K | NGR | Tobi Amusan | |||
4x100 m K | NGR | Nzubechi Grace Nwokocha | |||
Tobi Amusan | |||||
Ese Brume | |||||
Patience Okon George | |||||
Længdespring K | NGR | Ese Brume | |||
4x400 m Mixed | NGR | Imaobong Nse Uko | |||
Samson Nathaniel | |||||
Ifeanyi Emmanuel Ojeli | |||||
Patience Okon George | |||||
Badminton | |||||
Double M | NGR | Anuoluwapo Juwon Opeyori | |||
Godwin Olofua | |||||
Single K | NGR | Dorcas Adesokan | |||
Basketball | |||||
Basketball M | NGR | Okpala Kz | |||
Chima Moneke | |||||
Caleb Agada | |||||
Miye Oni | |||||
Jordan Nwora | |||||
Jahlil Okafor | |||||
Josh Okogie | |||||
Obi Emegano | |||||
Ekpe Udoh | |||||
Precious Achiuwa | |||||
Michael Gbinije | |||||
Gabe Vincent | |||||
Chimezie Metu | |||||
Ike Iroegbu | |||||
Stan Okoye | |||||
Basketball K | NGR | Ezinne Kalu | |||
Adaora Elonu | |||||
Elizabeth Balogun | |||||
Atonye Nyingifa | |||||
Chiney Ogwumike | |||||
Promise Amukamara | |||||
Oderah Chidom | |||||
Aisha Mohammed | |||||
Victoria Macaulay | |||||
Erica Ogwumike | |||||
Pallas Kunaiyi-Akpannah | |||||
Ify Ibekwe | |||||
Kano & kajak | |||||
C1 200 m K | NGR | Ayomide Emmanuel Bello | |||
Gymnastik | |||||
Individuelt M | NGR | Uche Eke | |||
Gulv M | NGR | Uche Eke | |||
Bensving M | NGR | Uche Eke | |||
Ringe M | NGR | Uche Eke | |||
Barre M | NGR | Uche Eke | |||
Reck M | NGR | Uche Eke | |||
Roning | |||||
Singlesculler K | NGR | Esther Toko | |||
Svømning | |||||
100 m fri stil K | NGR | Abiola Ogunbanwo | |||
Bordtennis | |||||
Individuelt M | NGR | Olajide Omotayo | |||
Quadri Aruna | |||||
Individuelt K | NGR | Offiong Edem | |||
Olufunke Oshonaike | |||||
Taekwondo | |||||
Weltervægt K | NGR | Elizabeth Anyanacho | |||
Brydning | |||||
Fri stil letsværvægt K | NGR | Blessing Oborududu | |||
Fri stil mellemvægt M | NGR | Ekerekeme Agiomor | |||
Fri stil fluevægt K | NGR | Adijat Idris | |||
Fri stil mellemvægt K | NGR | Aminat Adeniyi | |||
Fri stil weltervægt K | NGR | Odunayo Adekuoroye | |||
* Listen ovenfor over Nigerianske deltagere ved OL i 2020 er endnu ikke komplet | |||||
Informationen om Nigerianske deltagere ved de olympiske sommerlege - OL i Tokyo 2020 - er baseret på de officielle olympiske rapporter og Olympian Database | |||||