Lettiske deltagere ved OL i Tokyo 2020 |
|||||||
Disciplin |
|
Deltagere |
|||
Atletik | |||||
50 km kapgang M | LAT | Ruslans Smolonskis | |||
Arnis Rumbenieks | |||||
Spydkast M | LAT | Gatis Cakss | |||
800 m K | LAT | Liga Velvere | |||
Hammerkast K | LAT | Laura Igaune | |||
Spydkast K | LAT | Lina Muze | |||
Anete Kocina | |||||
Madara Palameika | |||||
Basketball | |||||
Basketball 3x3 M | LAT | Edgars Krumins | |||
Nauris Miezis | |||||
Agnis Cavars | |||||
Karlis Lasmanis | |||||
Kano & kajak | |||||
K1 200 m M | LAT | Roberts Akmens | |||
Cykling | |||||
Landevejsløb M | LAT | Toms Skujins | |||
Krists Neilands | |||||
Enkeltstart M | LAT | Toms Skujins | |||
BMX M | LAT | Helvijs Babris | |||
BMX K | LAT | Vineta Petersone | |||
Ridning | |||||
Ridebanespringning individuelt | LAT | Kristaps Neretnieks | |||
Judo | |||||
Halv-sværvægt M | LAT | Jevgenijs Borodavko | |||
Karate | |||||
Kumite 67 kg M | LAT | Kalvis Kalnins | |||
Moderne femkamp | |||||
Individuelt M | LAT | Pavels Svecovs | |||
Skydning | |||||
Sportspistol K | LAT | Agate Rasmane | |||
Luftpistol K | LAT | Agate Rasmane | |||
Svømning | |||||
100 m fri stil K | LAT | Ieva Maluka | |||
200 m fri stil K | LAT | Ieva Maluka | |||
200 m brystsvømning M | LAT | Daniils Bobrovs | |||
Tennis | |||||
Single K | LAT | Anastasija Sevastova | |||
Jelena Ostapenko | |||||
Double K | LAT | Jelena Ostapenko | |||
Anastasija Sevastova | |||||
Volleyball | |||||
Beachvolley K | LAT | Tina Graudina | |||
Anastasija Kravcenoka | |||||
Beachvolley M | LAT | Martins Plavins | |||
Edgars Tocs | |||||
Vægtløftning | |||||
Mellemvægt M | LAT | Ritvars Suharevs | |||
Sværvægt M | LAT | Arturs Plesnieks | |||
Brydning | |||||
Fri stil mellemvægt K | LAT | Anastasija Grigorjeva | |||
* Listen ovenfor over Lettiske deltagere ved OL i 2020 er endnu ikke komplet | |||||
Informationen om Lettiske deltagere ved de olympiske sommerlege - OL i Tokyo 2020 - er baseret på de officielle olympiske rapporter og Olympian Database | |||||