Græske deltagere ved OL i Tokyo 2020 |
|||||||
Disciplin |
|
Deltagere |
|||
Bueskydning | |||||
Individuelt K | GRE | Evangelia Psarra | |||
Atletik | |||||
110 m hæk M | GRE | Konstadinos Douvalidis | |||
50 km kapgang M | GRE | Aléxandros Papamichail | |||
Stangspring M | GRE | Emmanouil Karalis | |||
Konstantinos Filippidis | |||||
Længdespring M | GRE | Miltiadis Tentoglou | |||
Trespring M | GRE | Dimitrios Tsiámis | |||
Hammerkast M | GRE | Michail Anastasakis | |||
Christos Frantzeskakis | |||||
100 m K | GRE | Rafalia Spanoudaki-Chatziriga | |||
200 m K | GRE | Rafalia Spanoudaki-Chatziriga | |||
400 m K | GRE | Irini Vasiliou | |||
100 m hæk K | GRE | Elisavet Pesiridou | |||
20 km kapgang K | GRE | Antigoni Ntrismpioti | |||
Kiriaki Filitisakou | |||||
Panagiota Tsinopoulou | |||||
Stangspring K | GRE | Eleni-Klaoudia Polak | |||
Ekaterini Stefanidi | |||||
Nikoléta Kiriakopóulou | |||||
Trespring K | GRE | Paraskevi Papahristou | |||
Diskoskast K | GRE | Chrysoula Anagnostopoulou | |||
Hammerkast K | GRE | Stamatia Scarvelis | |||
Cykling | |||||
Landevejsløb M | GRE | Polychronis Tzortzakis | |||
Omnium M | GRE | Christos Volikakis | |||
Mountainbike M | GRE | Periklis Ilias | |||
Fægtning | |||||
Sabel individuelt K | GRE | Theodora Gkountoura | |||
Gymnastik | |||||
Ringe M | GRE | Eleftherios Petrounias | |||
Judo | |||||
Mellemvægt K | GRE | Elisavet Teltsidou | |||
Halv-mellemvægt M | GRE | Alexios Ntanatsidis | |||
Roning | |||||
Singlesculler K | GRE | Anneta Kyridou | |||
Singlesculler M | GRE | Stefanos Ntouskos | |||
Toer uden styrmand K | GRE | Maria Kyridou | |||
Christina Ioanna Bourmpou | |||||
Sejlsport | |||||
470 K | GRE | Aimilia Tsoulfa | |||
Ariadne Paraskevi Spanaki | |||||
470 M | GRE | Panagiotis Mantis | |||
Pavlos Kagialis | |||||
Finnjolle M | GRE | Ioannis Mitakis | |||
Laser K | GRE | Vasileia Karachaliou | |||
Windsurfer K | GRE | Aikaterini Divari | |||
Windsurfer M | GRE | Byron Kokalanis | |||
Skydning | |||||
Sportspistol K | GRE | Anna Korakaki | |||
Luftpistol K | GRE | Anna Korakaki | |||
Skeet M | GRE | Nikolaos Mavrommatis | |||
Svømning | |||||
50 m fri stil M | GRE | Kristian Gkolomeev | |||
100 m fri stil M | GRE | Apostolos Christou | |||
200 m fri stil M | GRE | Dimitrios Markos | |||
100 m rygcrawl M | GRE | Apostolos Christou | |||
100 m butterfly K | GRE | Anna Ntountounaki | |||
200 m medley M | GRE | Andreas Vazaios | |||
Apostolos Papastamos | |||||
400 m medley M | GRE | Apostolos Papastamos | |||
4x100 m fri stil M | GRE | Kristian Gkolomeev | |||
Odyssefs Meladinis | |||||
Apostolos Christou | |||||
Andreas Vazaios | |||||
4x100 m medley M | GRE | Evangelos Makrygiannis | |||
Apostolos Christou | |||||
Konstantinos Meretsolias | |||||
Andreas Vazaios | |||||
Marathon 10 km M | GRE | Athanasios Kynigakis | |||
800 m fri stil M | GRE | Konstantinos Englezakis | |||
Dimitrios Markos | |||||
4x100 m medley Mixed | GRE | Konstantinos Meretsolias | |||
Anna Ntountounaki | |||||
Apostolos Christou | |||||
Theodora Drakou | |||||
Synkronsvømning | |||||
Duet K | GRE | Evangelia Papazoglou | |||
Evangelia Platanioti | |||||
Hold K | GRE | Georgia Vasilopoulou | |||
Evangelia Papazoglou | |||||
Krystalenia Gialama | |||||
Pinelopi Karamesiou | |||||
Maria Alzigkouzi Kominea | |||||
Evangelia Platanioti | |||||
Eleni Fragkaki | |||||
Andriana Misikevych | |||||
Bordtennis | |||||
Individuelt M | GRE | Panagiotis Gionis | |||
Taekwondo | |||||
Fjervægt K | GRE | Fani Tzeli | |||
Tennis | |||||
Single M | GRE | Stefanos Tsitsipas | |||
Single K | GRE | Maria Sakkari | |||
Mixdouble | GRE | Stefanos Tsitsipas | |||
Maria Sakkari | |||||
Vandpolo | |||||
Vandpolo M | GRE | Christodoulos Kolomvos | |||
Ioannis Fountoulis | |||||
Georgios Dervisis | |||||
Konstantinos Gkiouvetsis | |||||
Alexandros Papanastasiou | |||||
Dimitrios Skoumpakis | |||||
Angelos Vlachopoulos | |||||
Konstantinos Mourikis | |||||
Stylianos Argyropoulos | |||||
Konstantinos Genidounias | |||||
Marios Kapotsis | |||||
Konstantinos Galanidis | |||||
Emmanouil Zerdevas | |||||
Vægtløftning | |||||
Letsværvægt M | GRE | Theodoros Iakovidis | |||
Brydning | |||||
Fri stil letvægt M | GRE | Georgios Pilidis | |||
Fri stil letvægt K | GRE | Maria Prevolaraki | |||
* Listen ovenfor over Græske deltagere ved OL i 2020 er endnu ikke komplet | |||||
Informationen om Græske deltagere ved de olympiske sommerlege - OL i Tokyo 2020 - er baseret på de officielle olympiske rapporter og Olympian Database | |||||