Bulgarske deltagere ved OL i Tokyo 2020 |
|||||||
Disciplin |
|
Deltagere |
|||
Atletik | |||||
Højdespring M | BUL | Tihomir Ivanov | |||
100 m K | BUL | Inna Eftimova | |||
200 m K | BUL | Ivet Lalova-Collio | |||
Inna Eftimova | |||||
Højdespring K | BUL | Mirela Demireva | |||
Trespring K | BUL | Gabriela Petrova | |||
Badminton | |||||
Single K | BUL | Linda Zetchiri | |||
Double K | BUL | Gabriela Stoeva | |||
Stefani Stoeva | |||||
Boksning | |||||
Fluevægt M | BUL | Daniel Asenov | |||
Fluevægt K | BUL | Stoyka Zhelyazkova Krasteva | |||
Fjervægt K | BUL | Stanimira Petrova | |||
Kano & kajak | |||||
C1 200 m K | BUL | Staniliya Stamenova | |||
Gymnastik | |||||
Individuelt M | BUL | David Huddleston | |||
Gulv M | BUL | David Huddleston | |||
Bensving M | BUL | David Huddleston | |||
Ringe M | BUL | David Huddleston | |||
Barre M | BUL | David Huddleston | |||
Reck M | BUL | David Huddleston | |||
Rytmisk gymnastik hold K | BUL | Simona Dyankova | |||
Laura Traets | |||||
Stefani Kiryakova | |||||
Erika Zafirova | |||||
Madlen Radukanova | |||||
Rytmisk gymnastik individuelt K | BUL | Katrin Taseva | |||
Boryana Kaleyn | |||||
Judo | |||||
Letvægt K | BUL | Ivelina Ilieva | |||
Ekstra-letvægt M | BUL | Yanislav Gerchev | |||
Halv-mellemvægt M | BUL | Ivaylo Ivanov | |||
Karate | |||||
Kumite 55 kg K | BUL | Ivet Goranova | |||
Skydning | |||||
Sportspistol K | BUL | Antoaneta Boneva Kostadinova | |||
Maria Grozdeva | |||||
Luftpistol K | BUL | Antoaneta Boneva Kostadinova | |||
Maria Grozdeva | |||||
Trap K | BUL | Selin Ali | |||
Svømning | |||||
100 m rygcrawl M | BUL | Kaloyan Levterov | |||
200 m rygcrawl M | BUL | Kaloyan Levterov | |||
100 m brystsvømning K | BUL | Diana Petkova | |||
100 m brystsvømning M | BUL | Lyubomir Epitropov | |||
200 m brystsvømning M | BUL | Lyubomir Epitropov | |||
100 m butterfly M | BUL | Josif Miladinov | |||
Antani Ivanov | |||||
200 m butterfly M | BUL | Antani Ivanov | |||
200 m medley K | BUL | Diana Petkova | |||
Bordtennis | |||||
Individuelt K | BUL | Polina Trifonova | |||
Vægtløftning | |||||
Letvægt M | BUL | Bozhidar Dimitrov Andreev | |||
Sværvægt M | BUL | Hristo Dimitrov Hristov | |||
Brydning | |||||
Fri stil bantamvægt M | BUL | Georgi Vangelov | |||
Fri stil letsværvægt K | BUL | Mimi Hristova | |||
Fri stil fluevægt K | BUL | Miglena Selishka | |||
Fri stil mellemvægt K | BUL | Taybe Yusein | |||
Fri stil weltervægt K | BUL | Evelina Nikolova | |||
Græsk romersk weltervægt M | BUL | Aik Mnatsakanian | |||
Græsk romersk sværvægt M | BUL | Kiril Milov | |||
* Listen ovenfor over Bulgarske deltagere ved OL i 2020 er endnu ikke komplet | |||||
Informationen om Bulgarske deltagere ved de olympiske sommerlege - OL i Tokyo 2020 - er baseret på de officielle olympiske rapporter og Olympian Database | |||||