Liste over Samfundet af uafhængige stater medaljetagere ved OL |
|||||||
Athlete |
|
|
Gold | Silver | Bronze | Total | |
1. | Vitaly Scherbo (Gymnastics) |
6 | 0 | 0 | 6 | ||
2. | Lyubov Yegorova (Cross Country) |
3 | 2 | 0 | 5 | ||
3. | Yevgeny Sadovyi (Swimming) |
3 | 0 | 0 | 3 | ||
4. | Alexander Popov (Swimming) |
2 | 2 | 0 | 4 | ||
5. | Tatyana Gutsu (Gymnastics) |
2 | 1 | 1 | 4 | ||
6. | Tetiana Lysenko (Gymnastics) |
2 | 0 | 1 | 3 | ||
7. | Marina Logvinenko (Shooting) |
2 | 0 | 0 | 2 | ||
8. | Grigory Misyutin (Gymnastics) |
1 | 4 | 0 | 5 | ||
9. | Vladimir Pyshnenko (Swimming) |
1 | 2 | 0 | 3 | ||
10. | Olga Bryzgina (Athletics) |
1 | 1 | 0 | 2 | ||
- | Liliya Nurutdinova (Athletics) |
1 | 1 | 0 | 2 | ||
- | Veniamin Tayanovich (Swimming) |
1 | 1 | 0 | 2 | ||
13. | Yelena Välbe (Cross Country) |
1 | 0 | 4 | 5 | ||
14. | Yelena Rudkovskaya (Swimming) |
1 | 0 | 1 | 2 | ||
- | Igor Korobshinsky (Gymnastics) |
1 | 0 | 1 | 2 | ||
- | Anfisa Reztsova (Biathlon) |
1 | 0 | 1 | 2 | ||
- | Valeri Belenki (Gymnastics) |
1 | 0 | 1 | 2 | ||
18. | Natalya Zasulskaya (Basketball) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Nazim Guseynov (Judo) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Oleg Kucherenko (Wrestling) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Dmitri Yuchkevich (Ice Hockey) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Igor Kravchuk (Ice Hockey) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Vadim Guttsayt (Fencing) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Yuri Gavrilov (Handball) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Aleksei Zhamnov (Ice Hockey) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Svetlana Krivelyova (Athletics) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Israil Militosyan (Weightlifting) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Nikolai Borchevsky (Ice Hockey) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Arsen Fadzayev (Wrestling) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Svetlana Zabuluyeva (Basketball) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Oleksandra Tymoshenko (Gymnastics) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Aleksandr Karelin (Wrestling) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Rustam Sharipov (Gymnastics) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Andrey Perlov (Athletics) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Yelena Zhirko (Basketball) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | David Khakhaleishvili (Judo) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Kakhi Kakhiachvili (Weightlifting) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Sergei Zubov (Ice Hockey) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Andrei Trefilov (Ice Hockey) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Georgy Pohosov (Fencing) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Yelena Baranova (Basketball) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Anfrei Barbashinsky (Handball) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Vladimir Malakhov (Ice Hockey) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Grigory Kiriyenko (Fencing) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Vyacheslav Butsayev (Ice Hockey) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Olga Nazarova (Athletics) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Victor Petrenko (Figure Skating) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Maksim Tarasov (Athletics) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Marina Tkachenko (Basketball) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Marina Shmonina (Athletics) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Mikhail Shtalenkov (Ice Hockey) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Stanislav Pozdnyakov (Fencing) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Sergei Bebeshko (Handball) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Aleksei Kovalev (Ice Hockey) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Irina Gerlits (Basketball) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Fedor Kassapu (Weightlifting) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Makharbek Khadartsev (Wrestling) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Yevgeny Davydov (Ice Hockey) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Leri Khabelov (Wrestling) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Natalya Mishkutenok (Figure Skating) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Yelena Grudneva (Gymnastics) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Aleksandr Maseikov (Canoe & Kayak) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Aleksei Voropayev (Gymnastics) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Aleksey Kudryavtsev (Swimming) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Aleksei Zhitnik (Ice Hockey) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Igor Chumak (Handball) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Dmitri Lepikov (Swimming) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Rozalya Galiyeva (Gymnastics) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Mikhail Yakimovich (Handball) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Andrey Abduvaliyev (Athletics) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Irina Sumnikova (Basketball) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Victor Tregubov (Weightlifting) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Yuri Khmylev (Ice Hockey) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Yelena Ruzina (Athletics) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Valery Gopin (Handball) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Dmitri Dovgalenok (Canoe & Kayak) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Andrey Lavrov (Handball) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Aleksandr Kurlovich (Weightlifting) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Yelena Romanova (Athletics) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Yelena Tornikidu (Basketball) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Yuri Mukhin (Swimming) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Andrei Kovalenko (Ice Hockey) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Yevgeny Redkin (Biathlon) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Svetlana Boginskaya (Gymnastics) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Irina Minkh (Basketball) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Artur Dmitriev (Figure Skating) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Konstantin Lukashik (Shooting) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Sergei Petrenko (Ice Hockey) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Lyudmila Dzhigalova (Athletics) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Oleg Grebnev (Handball) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Valentina Yegorova (Athletics) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Vasily Kudinov (Handball) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Yuri Fedkin (Shooting) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Sergei Bautin (Ice Hockey) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Yelena Shvaybovich (Basketball) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Hrachya Petikyan (Shooting) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Vyacheslav Bykov (Ice Hockey) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Marina Klimova (Figure Skating) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Mnatsakan Iskandaryan (Wrestling) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Yelena Khudashova (Basketball) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Vitaly Prokhorov (Ice Hockey) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Dmitri Mironov (Ice Hockey) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Raisa Smetanina (Cross Country) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Oksana Chusovitina (Gymnastics) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Oleg Kiselyev (Handball) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Igor Vassiliyev (Handball) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Darius Kasparaitis (Ice Hockey) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Larissa Lazutina (Cross Country) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Igor Boldin (Ice Hockey) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Aleksandr Shirshov (Fencing) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Elen Bunatiants (Basketball) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Talant Dushebayev (Handball) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Andrei Khomutov (Ice Hockey) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Sergei Ponomarenko (Figure Skating) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
115. | Vladimir Selkov (Swimming) |
0 | 2 | 0 | 2 | ||
- | Pavlo Khnykin (Swimming) |
0 | 2 | 0 | 2 | ||
117. | Irina Privalova (Athletics) |
0 | 1 | 1 | 2 | ||
- | Eduard Zenovka (Modern Pentathlon) |
0 | 1 | 1 | 2 | ||
- | Pavel Kolobkov (Fencing) |
0 | 1 | 1 | 2 | ||
120. | Yelena Nikolayeva (Athletics) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Sergei Pyzhyanov (Shooting) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Lyudmila Rogacheva (Athletics) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Svetlana Korytova (Volleyball) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Yevgenye Artamonova (Volleyball) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Yelizaveta Kozhevnikova (Freestyle Skiing) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Aleksandr Popov (Biathlon) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Valery Medtvedtsev (Biathlon) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Natalya Morozova (Volleyball) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Tatyana Menshova (Volleyball) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Elmadi Jabrailov (Wrestling) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Anatoly Starostin (Modern Pentathlon) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Marina Trandenkova (Athletics) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Valentina Ogiyenko (Volleyball) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Sergei Tchepikov (Biathlon) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Leonid Taranenko (Weightlifting) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Gennady Prigoda (Swimming) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Timur Taimazov (Weightlifting) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Yelena Batukhtina (Volleyball) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Yelena Vasilevskaya (Volleyball) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Igor Astapkovich (Athletics) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Yelena Miroshina (Diving) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Irina Smirnova (Volleyball) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Dmitry Svatkovsky (Modern Pentathlon) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Igor Trandenkov (Athletics) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Sergei Syrtsov (Weightlifting) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Galina Lebedeva (Volleyball) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Sergei Martynov (Wrestling) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Svetlana Pecherskaya (Biathlon) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Olga Bogoslovskaya (Athletics) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Tatyana Sidorenko (Volleyball) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Irina Lashko (Diving) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Islam Duguchiyev (Wrestling) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Irina Belova (Athletics) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Artur Akoyev (Weightlifting) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Yelena Bechke (Figure Skating) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Alfred Ter-Mkrtychyan (Wrestling) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Marina Nikulina (Volleyball) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Mikhail Slyvynski (Canoe & Kayak) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Sergey Smal (Wrestling) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Tatyana Dorovskikh (Athletics) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Yuri Bashkatov (Swimming) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Vladislav Kulikov (Swimming) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Vasily Ivanov (Swimming) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Natalya Shikolenko (Athletics) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Rostislav Zaulichnyi (Boxing) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Denis Petrov (Figure Skating) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Inessa Kravets (Athletics) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Yelena Ovchinnikova (Volleyball) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Anatoly Asrabayev (Shooting) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Valery Kirienko (Biathlon) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Galina Malchugina (Athletics) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Dmitri Volkov (Swimming) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Sergei Golubnitsky (Fencing) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
174. | Natalya Valeeva (Archery) |
0 | 0 | 2 | 2 | ||
- | Yelena Belova (Biathlon) |
0 | 0 | 2 | 2 | ||
176. | Galina Onoprienko (Handball) |
0 | 0 | 1 | 1 | ||
- | Daulet Turlykhanov (Wrestling) |
0 | 0 | 1 | 1 | ||
- | Yelena Melnikova (Biathlon) |
0 | 0 | 1 | 1 | ||
- | Dmitry Sautin (Diving) |
0 | 0 | 1 | 1 | ||
- | Maryna Bazhanova (Handball) |
0 | 0 | 1 | 1 | ||
- | Dmitri Gorshkov (Water Polo) |
0 | 0 | 1 | 1 | ||
- | Andrei Cherkasov (Tennis) |
0 | 0 | 1 | 1 | ||
- | Valery Zakharevich (Fencing) |
0 | 0 | 1 | 1 | ||
- | Sergei Markoch (Water Polo) |
0 | 0 | 1 | 1 | ||
- | Yulia Allagulova (Short Track) |
0 | 0 | 1 | 1 | ||
- | Antonina Zelikovic (Rowing) |
0 | 0 | 1 | 1 | ||
- | Lyudmila Gudz (Handball) |
0 | 0 | 1 | 1 | ||
- | Gogi Koguashvili (Wrestling) |
0 | 0 | 1 | 1 | ||
- | Natalya Meshcheryakova (Swimming) |
0 | 0 | 1 | 1 | ||
- | Natalya Morskova (Handball) |
0 | 0 | 1 | 1 | ||
- | Olga Kyrychenko (Swimming) |
0 | 0 | 1 | 1 | ||
- | Vyacheslav Lykho (Athletics) |
0 | 0 | 1 | 1 | ||
- | Ramazi Palyani (Boxing) |
0 | 0 | 1 | 1 | ||
- | Leila Meshki (Tennis) |
0 | 0 | 1 | 1 | ||
- | Yelena Petrova (Judo) |
0 | 0 | 1 | 1 | ||
- | Vladimir Karabutov (Water Polo) |
0 | 0 | 1 | 1 | ||
- | Natalya Ishahova (Short Track) |
0 | 0 | 1 | 1 | ||
- | Andrei Belofastov (Water Polo) |
0 | 0 | 1 | 1 | ||
- | Svetlana Pryakhina (Handball) |
0 | 0 | 1 | 1 | ||
- | Yulia Vlasova (Short Track) |
0 | 0 | 1 | 1 | ||
- | Viktoriya Taranina (Short Track) |
0 | 0 | 1 | 1 | ||
- | Tetyana Horb (Handball) |
0 | 0 | 1 | 1 | ||
- | Natasha Zvereva (Tennis) |
0 | 0 | 1 | 1 | ||
- | Andrei Kovalenko (Water Polo) |
0 | 0 | 1 | 1 | ||
- | Aleksandr Ogorodnikov (Water Polo) |
0 | 0 | 1 | 1 | ||
- | Galina Borzenkova (Handball) |
0 | 0 | 1 | 1 | ||
- | Dmitry Sergeyev (Judo) |
0 | 0 | 1 | 1 | ||
- | Yevgeny Sharonov (Water Polo) |
0 | 0 | 1 | 1 | ||
- | Tatyana Ustyuzhanina (Rowing) |
0 | 0 | 1 | 1 | ||
- | Yekaterina Khodotovich (Rowing) |
0 | 0 | 1 | 1 | ||
- | Tatyana Dzhandzhgava (Handball) |
0 | 0 | 1 | 1 | ||
- | Tatyana Sadovskaya (Fencing) |
0 | 0 | 1 | 1 | ||
- | David Gobezhishvili (Wrestling) |
0 | 0 | 1 | 1 | ||
- | Maia Usova (Figure Skating) |
0 | 0 | 1 | 1 | ||
- | Aleksandr Chigir (Water Polo) |
0 | 0 | 1 | 1 | ||
- | Oksana Skaldina (Gymnastics) |
0 | 0 | 1 | 1 | ||
- | Larissa Kiseleva (Handball) |
0 | 0 | 1 | 1 | ||
- | Vugar Orudzhev (Wrestling) |
0 | 0 | 1 | 1 | ||
- | Aleksandr Kolotov (Water Polo) |
0 | 0 | 1 | 1 | ||
- | Sergei Kravchuk (Fencing) |
0 | 0 | 1 | 1 | ||
- | Yelena Khloptseva (Rowing) |
0 | 0 | 1 | 1 | ||
- | Natalya Anissimova (Handball) |
0 | 0 | 1 | 1 | ||
- | Svetlana Bogdanova (Handball) |
0 | 0 | 1 | 1 | ||
- | Khatuna Kvrivichvili (Archery) |
0 | 0 | 1 | 1 | ||
- | Aleksandr Zhulin (Figure Skating) |
0 | 0 | 1 | 1 | ||
- | Aleksei Vdovin (Water Polo) |
0 | 0 | 1 | 1 | ||
- | Sergei Naumov (Water Polo) |
0 | 0 | 1 | 1 | ||
- | Sergei Kostarev (Fencing) |
0 | 0 | 1 | 1 | ||
- | Yelena Shubina (Swimming) |
0 | 0 | 1 | 1 | ||
- | Elina Guseva (Handball) |
0 | 0 | 1 | 1 | ||
- | Natalya Deryugina (Handball) |
0 | 0 | 1 | 1 | ||
- | Sergei Demyashkevich (Wrestling) |
0 | 0 | 1 | 1 | ||
- | Vladimir Vokhmyanin (Shooting) |
0 | 0 | 1 | 1 | ||
- | Lyudmila Arzhanikova (Archery) |
0 | 0 | 1 | 1 | ||
- | Igor Nikulin (Athletics) |
0 | 0 | 1 | 1 | ||
- | Nikolai Kozlov (Water Polo) |
0 | 0 | 1 | 1 | ||
- | Andrei Shuvalov (Fencing) |
0 | 0 | 1 | 1 | ||
- | Dmitri Apanasenko (Water Polo) |
0 | 0 | 1 | 1 | ||
- | Nina Zhivanevskaya (Swimming) |
0 | 0 | 1 | 1 | ||
Listen over Samfundet af uafhængige stater medaljetagere ved de olympiske lege er baseret på de officielle olympiske rapporter og Olympian Database | |||||||