Sovjetiske OL-medaljer i Svømning |
|||||||
Disciplin |
|
Medaljetagere |
Guldmedaljer | |||||
Svømning 1964 | |||||
200 m brystsvømning K | URS | Galina Prozumenshikova | |||
Svømning 1976 | |||||
200 m brystsvømning K | URS | Marina Koshevaia | |||
Svømning 1980 | |||||
200 m fri stil M | URS | Sergey Koplyakov | |||
400 m fri stil M | URS | Vladimir Salnikov | |||
1500 m fri stil M | URS | Vladimir Salnikov | |||
200 m brystsvømning K | URS | Lina Kaciusyte | |||
200 m brystsvømning M | URS | Robertas Zulpa | |||
200 m butterfly M | URS | Sergei Fesenko | |||
400 m medley M | URS | Aleksandr Sydorenko | |||
4x200 m fri stil M | URS | Sergey Krasyuk | |||
Sergei Rusin | |||||
Andrei Krylov | |||||
Vladimir Salnikov | |||||
Ivar Stukolkin | |||||
Yuri Presekin | |||||
Sergey Koplyakov | |||||
Svømning 1988 | |||||
1500 m fri stil M | URS | Vladimir Salnikov | |||
200 m rygcrawl M | URS | Igor Polyansky | |||
Sølvmedaljer | |||||
Svømning 1964 | |||||
200 m brystsvømning M | URS | Georgy Prokopenko | |||
Svømning 1968 | |||||
100 m brystsvømning K | URS | Galina Prozumenshikova | |||
100 m brystsvømning M | URS | Vladimir Kosinsky | |||
200 m brystsvømning M | URS | Vladimir Kosinsky | |||
4x100 m fri stil M | URS | Sergei Gusev | |||
Viktor Mazanov | |||||
Leonid Ilyichev | |||||
Georgy Kulikov | |||||
Semyon Belits-Geiman | |||||
Svømning 1972 | |||||
100 m brystsvømning K | URS | Galina Stephanova | |||
4x100 m fri stil M | URS | Viktor Aboimov | |||
Igor Grivennikov | |||||
Viktor Mazanov | |||||
Vladimir Bure | |||||
Georgy Kulikov | |||||
Svømning 1976 | |||||
100 m brystsvømning K | URS | Lyubov Rusanova | |||
200 m brystsvømning K | URS | Maryna Yurchenya | |||
4x200 m fri stil M | URS | Andrey Bogdanov | |||
Andrey Smirnov | |||||
Vladimir Raskatov | |||||
Andrei Krylov | |||||
Vladimir Mikheyev | |||||
Sergey Koplyakov | |||||
Svømning 1980 | |||||
200 m fri stil M | URS | Andrei Krylov | |||
400 m fri stil M | URS | Andrei Krylov | |||
1500 m fri stil M | URS | Aleksandr Chayev | |||
100 m rygcrawl M | URS | Viktor Kuznetsov | |||
100 m brystsvømning K | URS | Elvira Vasilkova | |||
100 m brystsvømning M | URS | Arsens Miskarovs | |||
200 m brystsvømning K | URS | Svetlana Varganova | |||
400 m medley M | URS | Sergei Fesenko | |||
4x100 m medley M | URS | Arsens Miskarovs | |||
Yevgeny Seredin | |||||
Sergey Koplyakov | |||||
Vladimir Shmetov | |||||
Viktor Kuznetsov | |||||
Aleksandr Fedorovsky | |||||
Aleksey Markovsky | |||||
Sergey Krasyuk | |||||
Svømning 1988 | |||||
200 m medley K | URS | Yelena Dendeberova | |||
4x100 m fri stil M | URS | Raimundas Mazuolis | |||
Yuri Bashkatov | |||||
Vladimir Tkachenko | |||||
Aleksei Borislavsky | |||||
Gennady Prigoda | |||||
Nikolai Yevseyev | |||||
Bronzemedaljer | |||||
Svømning 1956 | |||||
200 m brystsvømning M | URS | Kharis Yunichev | |||
4x200 m fri stil M | URS | Vladimir Strushanov | |||
Vitaly Sorokin | |||||
Gennady Nikolayev | |||||
Boris Nikitin | |||||
Svømning 1964 | |||||
200 m brystsvømning K | URS | Svetlana Babanina | |||
4x100 m medley K | URS | Nataliya Bystrova | |||
Tatyana Savelyeva | |||||
Nataliya Ustinova | |||||
Svetlana Babanina | |||||
Tatiana Deviatova | |||||
Svømning 1968 | |||||
100 m brystsvømning M | URS | Nikolay Pankin | |||
200 m brystsvømning K | URS | Galina Prozumenshikova | |||
4x200 m fri stil M | URS | Leonid Ilyichev | |||
Georgy Kulikov | |||||
Vladimir Bure | |||||
Semyon Belits-Geiman | |||||
4x100 m medley M | URS | Vladimir Nemshilov | |||
Nikolay Pankin | |||||
Yuri Suzdatsev | |||||
Viktor Mazanov | |||||
Vladimir Kossinsky | |||||
Sergei Gusev | |||||
Leonid Ilyichev | |||||
Yuriy Hromak | |||||
Svømning 1972 | |||||
100 m fri stil M | URS | Vladimir Bure | |||
200 m brystsvømning K | URS | Galina Stephanova | |||
4x200 m fri stil M | URS | Igor Grivennikov | |||
Viktor Mazanov | |||||
Aleksandr Samsonov | |||||
Vladimir Bure | |||||
Georgy Kulikov | |||||
Viktor Aboimov | |||||
Svømning 1976 | |||||
400 m fri stil M | URS | Vladimir Raskatov | |||
100 m brystsvømning K | URS | Marina Koshevaia | |||
100 m brystsvømning M | URS | Arvydas Iuozaytis | |||
200 m brystsvømning K | URS | Lyubov Rusanova | |||
400 m medley M | URS | Andrey Smirnov | |||
Svømning 1980 | |||||
400 m fri stil M | URS | Ivar Stukolkin | |||
100 m rygcrawl M | URS | Vladimir Dolgov | |||
200 m brystsvømning K | URS | Yuliya Bogdanova | |||
200 m brystsvømning M | URS | Arsens Miskarovs | |||
4x100 m medley K | URS | Yelena Kruglova | |||
Olga Klevakina | |||||
Irina Aksyonova | |||||
Alla Grishchenkova | |||||
Natalya Strunnikova | |||||
Elvira Vasilkova | |||||
Svømning 1988 | |||||
50 m fri stil M | URS | Gennady Prigoda | |||
100 m rygcrawl M | URS | Igor Polyansky | |||
100 m brystsvømning M | URS | Dmitri Volkov | |||
200 m medley M | URS | Vadym Yaroshchuk | |||
4x100 m medley M | URS | Sergei Zabolotnov | |||
Vadym Yaroshchuk | |||||
Valery Lozik | |||||
Igor Polyansky | |||||
Dmitri Volkov | |||||
Konstantin Petrov | |||||
Nikolai Yevseyev | |||||
Gennady Prigoda | |||||
Oversigten over Sovjetunionen i Svømning ved OL er baseret på de officielle olympiske rapporter og Olympian Database | |||||