Russiske OL-medaljer i Kunstskøjteløb |
|||||||
Disciplin |
|
Medaljetagere |
Guldmedaljer | |||||
Kunstskøjteløb 1908 | |||||
Special figures M | RUS | Nikolai Panin | |||
Kunstskøjteløb 1994 | |||||
Individuelt M | RUS | Aleksei Urmanov | |||
Parløb | RUS | Sergei Grinkov | |||
Yekaterina Gordeyeva | |||||
Isdans | RUS | Oksana Grishuk | |||
Yevgeny Platov | |||||
Kunstskøjteløb 1998 | |||||
Individuelt M | RUS | Ilia Kulik | |||
Parløb | RUS | Oksana Kazakova | |||
Artur Dmitriev | |||||
Isdans | RUS | Oksana Grishuk | |||
Yevgeny Platov | |||||
Kunstskøjteløb 2002 | |||||
Individuelt M | RUS | Alexei Yagudin | |||
Parløb | RUS | Yelena Berezhnaya | |||
Anton Sikharulidze | |||||
Kunstskøjteløb 2006 | |||||
Individuelt M | RUS | Yevgeny Plushenko | |||
Parløb | RUS | Tatyana Totmianina | |||
Maxim Marinin | |||||
Isdans | RUS | Roman Kostomarov | |||
Tatyana Navka | |||||
Kunstskøjteløb 2014 | |||||
Individuelt K | RUS | Adelina Sotnikova | |||
Parløb | RUS | Tatiana Volosozhar | |||
Maxim Trankov | |||||
Hold | RUS | Fedor Klimov | |||
Dmitri Soloviev | |||||
Elena Ilinykh | |||||
Yevgeny Plushenko | |||||
Nikita Katsalapov | |||||
Ekaterina Bobrova | |||||
Yulia Lipnitskaya | |||||
Tatiana Volosozhar | |||||
Ksenia Stolbova | |||||
Maxim Trankov | |||||
Sølvmedaljer | |||||
Kunstskøjteløb 1994 | |||||
Parløb | RUS | Natalya Mishkutenok | |||
Artur Dmitriev | |||||
Isdans | RUS | Aleksandr Zhulin | |||
Maia Usova | |||||
Kunstskøjteløb 1998 | |||||
Parløb | RUS | Anton Sikharulidze | |||
Yelena Berezhnaya | |||||
Isdans | RUS | Anzhelika Krylova | |||
Oleg Ovsyannikov | |||||
Kunstskøjteløb 2002 | |||||
Individuelt K | RUS | Irina Slutskaya | |||
Individuelt M | RUS | Yevgeny Plushenko | |||
Isdans | RUS | Ilia Averbukh | |||
Irina Lobacheva | |||||
Kunstskøjteløb 2010 | |||||
Individuelt M | RUS | Yevgeny Plushenko | |||
Kunstskøjteløb 2014 | |||||
Parløb | RUS | Ksenia Stolbova | |||
Fedor Klimov | |||||
Bronzemedaljer | |||||
Kunstskøjteløb 2006 | |||||
Individuelt K | RUS | Irina Slutskaya | |||
Kunstskøjteløb 2010 | |||||
Isdans | RUS | Oksana Dominina | |||
Maxim Shabalin | |||||
Kunstskøjteløb 2014 | |||||
Isdans | RUS | Nikita Katsalapov | |||
Elena Ilinykh | |||||
Oversigten over Rusland i Kunstskøjteløb ved OL er baseret på de officielle olympiske rapporter og Olympian Database | |||||