Østtyskland i Atletik |
Atlet |
Disciplin |
Heat |
Res. |
Plac. |
|
||
Rosemarie Ackermann | High jump K | Finale | 1,91 | 4 | |||
Kvalifikation | 1,88 | 1 | q | ||||
Ingrid Auerswald | 100 m K | Finale | 11,14 | ||||
Semifinale | 11,27 | 2 | Q | ||||
Kvartfinale | 11,12 | 1 | Q | ||||
Indledende | 11,32 | 1 | Q | ||||
4x100 m K | Finale | 41,60 | WR | ||||
Volker Beck | 400 m hurdles M | Finale | 48,70 | ||||
Semifinale | 50,36 | 1 | Q | ||||
Indledende | 50,35 | 3 | Q | ||||
4x400 m M | Finale | 3.01,3 | |||||
Indledende | 3.03,4 | 1 | Q | ||||
Gisela Beyer | Discus throw K | Finale | 67,08 | 4 | |||
Kvalifikation | 62,86 | 3 | q | ||||
Olaf Beyer | 800 m M | Semifinale | 1.47,6 | 4 | |||
Indledende | 1.48,9 | 1 | Q | ||||
Udo Beyer | Shot put M | Finale | 21,06 | ||||
Kvalifikation | 19,94 | 6 | q | ||||
Ulrike Bruns | 1500 m K | Finale | 4.00,7 | 5 | |||
Indledende | 4.01,6 | 4 | Q | ||||
Andreas Busse | 1500 m M | Finale | 3.40,17 | 4 | |||
Semifinale | 3.43,5 | 3 | Q | ||||
Indledende | 3.44,3 | 1 | Q | ||||
800 m M | Finale | 1.46,81 | 5 | ||||
Semifinale | 1.46,9 | 2 | Q | ||||
Indledende | 1.47,4 | 1 | Q | ||||
Waldemar Cierpinski | Marathon M | Finale | 2.11.03 | ||||
Kerstin Claus | 100 m hurdles K | Finale | 12,66 | 4 | |||
Semifinale | 12,99 | 4 | Q | ||||
Indledende | 12,77 | 3 | Q | ||||
Thomas Dittrich | 110 m hurdles M | Semifinale | 13,90 | 5 | |||
Indledende | 13,93 | 5 | Q | ||||
Lutz Dombrowski | Long jump M | Finale | 8,54 | ||||
Kvalifikation | 8,17 | 2 | q | ||||
Uwe Dünkel | 50 km walk M | Finale | dq | - | |||
Jürgen Eberding | Marathon M | Finale | 2.18.04 | 21 | |||
Jörg Freimuth | High jump M | Finale | 2,31 | ||||
Kvalifikation | 2,21 | 1 | q | ||||
Ruth Fuchs | Javelin throw K | Finale | 63,94 | 8 | |||
Kvalifikation | 64,26 | 1 | q | ||||
Detlef Fuhrmann | Javelin throw M | Finale | 83,50 | 7 | |||
Kvalifikation | 78,80 | 11 | q | ||||
Hartwig Gauder | 50 km walk M | Finale | 3.49.24 | OR | |||
Detlef Gerstenberg | Hammer throw M | Finale | 74,60 | 5 | |||
Kvalifikation | 75,04 | 4 | q | ||||
Steffen Grummt | Decathlon M | Resultat | 7892 | 8 | |||
Bettine Gärtz | 100 m hurdles K | Finale | 12,93 | 7 | |||
Semifinale | 13,04 | 3 | Q | ||||
Indledende | 13,06 | 2 | Q | ||||
Marlies Göhr | 100 m K | Finale | 11,07 | ||||
Semifinale | 11,18 | 2 | Q | ||||
Kvartfinale | 11,12 | 1 | Q | ||||
Indledende | 11,41 | 1 | Q | ||||
4x100 m K | Finale | 41,60 | WR | ||||
Wolfgang Hanisch | Javelin throw M | Finale | 86,72 | ||||
Kvalifikation | 85,82 | 2 | q | ||||
Siegrid Heimann | Long jump K | Finale | 6,71 | 7 | |||
Kvalifikation | 6,71 | 2 | q | ||||
Werner Heyer | 20 km walk M | Finale | dq | - | |||
Bernhard Hoff | 200 m M | Finale | 20,50 | 5 | |||
Semifinale | 20,69 | 2 | Q | ||||
Kvartfinale | 20,96 | 3 | Q | ||||
Indledende | 21,53 | 3 | Q | ||||
4x100 m M | Finale | 38,73 | 5 | ||||
Indledende | 38,65 | 1 | Q | ||||
Ute Hommola | Javelin throw K | Finale | 66,56 | ||||
Kvalifikation | 63,52 | 3 | q | ||||
Hilmar Hosfeld | Discus throw M | Finale | 61,14 | 11 | |||
Kvalifikation | 59,92 | 12 | q | ||||
Hans-Jürgen Jacobi | Shot put M | Finale | 20,32 | 6 | |||
Kvalifikation | 19,92 | 7 | q | ||||
Evelin Jahl | Discus throw K | Finale | 69,96 | OR | |||
Kvalifikation | 60,22 | 8 | q | ||||
Jutta Kirst | High jump K | Finale | 1,94 | ||||
Kvalifikation | 1,88 | 1 | q | ||||
Johanna Klier | 100 m hurdles K | Finale | 12,63 | ||||
Semifinale | 12,77 | 2 | Q | ||||
Indledende | 13,03 | 2 | Q | ||||
Andreas Knebel | 4x400 m M | Finale | 3.01,3 | ||||
Indledende | 3.03,4 | 1 | Q | ||||
Marita Koch | 400 m K | Finale | 48,88 | OR | |||
Semifinale | 50,57 | 1 | Q | ||||
Indledende | 51,06 | 2 | Q | ||||
4x400 m K | Finale | 3.20,4 | |||||
Indledende | 3.28,7 | 1 | Q | ||||
Barbara Krug | 4x400 m K | Finale | 3.20,4 | ||||
Indledende | 3.28,7 | 1 | Q | ||||
Hansjörg Kunze | 5000 m M | Semifinale | 14.00,3 | 11 | |||
Indledende | 13.44,4 | 2 | Q | ||||
Klaus-Dieter Kurrat | 100 m M | Kvartfinale | 10,54 | 6 | |||
Indledende | 10,53 | 4 | q | ||||
Martina Kämpfert | 800 m K | Finale | 1.56,21 | 4 | |||
Semifinale | 1.58,1 | 2 | Q | ||||
Indledende | 1.58,8 | 2 | Q | ||||
Christine Laser | Pentathlon K | Resultat | dnf | - | |||
Christina Lathan | 400 m K | Finale | 49,66 | ||||
Semifinale | 50,16 | 1 | Q | ||||
Indledende | 51,33 | 1 | Q | ||||
4x400 m K | Finale | 3.20,4 | |||||
Indledende | 3.28,7 | 1 | Q | ||||
Henry Lauterbach | High jump M | Finale | 2,29 | 4 | |||
Kvalifikation | 2,21 | 1 | q | ||||
Armin Lemme | Discus throw M | Kvalifikation | 59,44 | 13 | |||
Beate Liebich | 1500 m K | Indledende | 4.06,8 | 6 | |||
Gabriele Löwe | 400 m K | Finale | 51,33 | 6 | |||
Semifinale | 50,85 | 2 | Q | ||||
Indledende | 52,43 | 2 | Q | ||||
4x400 m K | Finale | 3.20,4 | |||||
Indledende | 3.28,7 | 1 | Q | ||||
Dietmar Meisch | 50 km walk M | Finale | dq | - | |||
Detlef Michel | Javelin throw M | Kvalifikation | 78,34 | 13 | |||
Thomas Munkelt | 110 m hurdles M | Finale | 13,39 | ||||
Semifinale | 13,49 | 1 | Q | ||||
Indledende | 13,55 | 1 | Q | ||||
4x100 m M | Finale | 38,73 | 5 | ||||
Indledende | 38,65 | 1 | Q | ||||
Romy Müller | 100 m K | Finale | 11,16 | 5 | |||
Semifinale | 11,22 | 1 | Q | ||||
Kvartfinale | 11,09 | 2 | Q | ||||
Indledende | 11,41 | 1 | Q | ||||
200 m K | Finale | 22,47 | 4 | ||||
Semifinale | 22,72 | 1 | Q | ||||
Kvartfinale | 22,55 | 2 | Q | ||||
Indledende | 23,11 | 1 | Q | ||||
4x100 m K | Finale | 41,60 | WR | ||||
Ramona Neubert | Pentathlon K | Resultat | 4698 | 4 | |||
Frank Paschek | Long jump M | Finale | 8,21 | ||||
Kvalifikation | 8,17 | 1 | q | ||||
Jörg Peter | 10000 m M | Finale | 28.05,0 | 6 | |||
Indledende | 28.50,0 | 2 | Q | ||||
Burglinde Pollak | Pentathlon K | Resultat | 4553 | 6 | |||
Rainer Pottel | Decathlon M | Resultat | dnf | - | |||
Olaf Prenzler | 200 m M | Semifinale | 21,00 | 5 | |||
Kvartfinale | 20,89 | 4 | Q | ||||
Indledende | 21,35 | 3 | Q | ||||
Margitta Pufe | Discus throw K | Finale | 66,12 | 5 | |||
Kvalifikation | 65,52 | 1 | q | ||||
Shot put K | Finale | 21,20 | |||||
Ralf Pönitzsch | 3000 m steeplechase M | Indledende | 8.56,5 | 9 | |||
Eugen Ray | 100 m M | Semifinale | 10,47 | 6 | |||
Kvartfinale | 10,30 | 3 | Q | ||||
Indledende | 10,38 | 1 | Q | ||||
4x100 m M | Finale | 38,73 | 5 | ||||
Indledende | 38,65 | 1 | Q | ||||
Ines Reichenbach | Shot put K | Finale | 19,66 | 8 | |||
Andrea Reichstein | High jump K | Finale | 1,91 | 7 | |||
Kvalifikation | 1,88 | 1 | q | ||||
Ute Richter | Javelin throw K | Finale | 66,54 | 4 | |||
Kvalifikation | 66,66 | 1 | OR | ||||
Peter Rieger | Long jump M | Kvalifikation | 7,59 | 14 | |||
Frank Schaffer | 400 m M | Finale | 44,87 | ||||
Semifinale | 45,47 | 1 | Q | ||||
Kvartfinale | 46,15 | 1 | Q | ||||
Indledende | 46,13 | 1 | Q | ||||
4x400 m M | Finale | 3.01,3 | |||||
Indledende | 3.03,4 | 1 | Q | ||||
Werner Schildhauer | 10000 m M | Finale | 28.11,0 | 7 | |||
Indledende | 28.32,1 | 3 | Q | ||||
Sören Schlegel | 100 m M | Kvartfinale | 10,28 | 6 | |||
Indledende | 10,44 | 1 | Q | ||||
4x100 m M | Finale | 38,73 | 5 | ||||
Indledende | 38,65 | 1 | Q | ||||
Andreas Schlisske | 110 m hurdles M | Semifinale | 14,60 | 8 | |||
Indledende | 14,18 | 4 | Q | ||||
Wolfgang Schmidt | Discus throw M | Finale | 65,64 | 4 | |||
Kvalifikation | 62,46 | 8 | q | ||||
Siegrun Siegl | Long jump K | Finale | 6,87 | 5 | |||
Kvalifikation | 6,53 | 5 | q | ||||
Ilona Slupianek | Shot put K | Finale | 22,41 | OR | |||
Karl-Heinz Stadtmüller | 20 km walk M | Finale | 1.29.21,7 | 8 | |||
Siegfried Stark | Decathlon M | Resultat | dnf | - | |||
Roland Steuk | Hammer throw M | Finale | 77,54 | 4 | |||
Kvalifikation | 73,52 | 5 | q | ||||
Jürgen Straub | 1500 m M | Finale | 3.38,80 | ||||
Semifinale | 3.39,4 | 2 | Q | ||||
Indledende | 3.37,0 | 2 | Q | ||||
Klaus Thiele | 4x400 m M | Finale | 3.01,3 | ||||
Indledende | 3.03,4 | 1 | Q | ||||
Hans-Joachim Truppel | Marathon M | Finale | 2.14.55 | 11 | |||
Hildegard Ullrich | 800 m K | Finale | 1.57,20 | 5 | |||
Semifinale | 1.58,7 | 2 | Q | ||||
Indledende | 2.00,1 | 1 | Q | ||||
Detlef Wagenknecht | 800 m M | Finale | 1.46,91 | 6 | |||
Semifinale | 1.46,7 | 2 | Q | ||||
Indledende | 1.47,5 | 1 | Q | ||||
Christiane Wartenberg | 1500 m K | Finale | 3.57,8 | ||||
Indledende | 4.00,4 | 3 | Q | ||||
Axel Weber | Pole vault M | Kvalifikation | 5,15 | 7 | |||
Gerd Wessig | High jump M | Finale | 2,36 | WR | |||
Kvalifikation | 2,21 | 1 | q | ||||
Roland Wieser | 20 km walk M | Finale | 1.25.58,2 | ||||
Birgitte Wujak | Long jump K | Finale | 7,04 | ||||
Kvalifikation | 6,65 | 3 | q | ||||
Bärbel Wöckel | 200 m K | Finale | 22,03 | OR | |||
Semifinale | 22,54 | 2 | Q | ||||
Kvartfinale | 22,86 | 2 | Q | ||||
Indledende | 23,55 | 2 | Q | ||||
4x100 m K | Finale | 41,60 | WR | ||||
* Listen over Østtyske olympianere i Atletik ved OL i Moskva 1980 er endnu ikke færdiggjort. Alle eventuelle medaljetagere er inkluderet i listen. | |||||||
Facts om Østtyskland i Atletik ved sommer-OL i Moskva 1980 er baseret på de officielle olympiske rapporter og Olympian Database |