Østtyskland i Roning |
Atlet |
Disciplin |
Heat |
Res. |
Plac. |
|
||
Brigitte Ahrenholz | Eight with coxswain K | Finale | 3.33,32 | ||||
Indledende | 3.01,20 | 1 | Q | ||||
Bernd Baumgart | Eight with coxswain M | Finale | 5.58,29 | ||||
Jürgen Bertow | Double sculls M | Finale | 7.17,45 | ||||
Semifinale | 6.24,90 | 1 | Q | ||||
Indledende | 6.39,71 | 1 | Q | ||||
Anke Borchmann | Quadruple sculls with cox K | Finale | 3.29,99 | ||||
Indledende | 3.08,49 | 1 | Q | ||||
Siegfried Britzke | Four without coxswain M | Finale | 6.37,42 | ||||
Karl-Heinz Bussert | Quadruple sculls M | Finale | 6.18,65 | ||||
Opsamling | 5.50,36 | 1 | Q | ||||
Indledende | 5.50,87 | 2 | |||||
Petra Bösler | Double sculls K | Finale | 3.47,86 | ||||
Opsamling | 3.34,99 | 1 | Q | ||||
Indledende | 3.22,35 | 2 | |||||
Karl-Heinz Danielowski | Eight with coxswain M | Finale | 5.58,29 | ||||
Andreas Decker | Four without coxswain M | Finale | 6.37,42 | ||||
Ullrich Diessner | Four with coxswain M | Finale | 6.42,70 | ||||
Walter Diessner | Four with coxswain M | Finale | 6.42,70 | ||||
Joachim Dreifke | Single sculls M | Finale | 7.38,03 | ||||
Semifinale | 6.59,36 | 3 | Q | ||||
Indledende | 7.11,49 | 3 | Q | ||||
Sabine Dähne | Pair without coxswain K | Finale | 4.01,64 | ||||
Opsamling | 3.54,58 | 2 | Q | ||||
Indledende | 3.36,26 | 4 | |||||
Gottfried Döhn | Eight with coxswain M | Finale | 5.58,29 | ||||
Henrietta Ebert | Eight with coxswain K | Finale | 3.33,32 | ||||
Indledende | 3.01,20 | 1 | Q | ||||
Viola Goretzki | Eight with coxswain K | Finale | 3.33,32 | ||||
Indledende | 3.01,20 | 1 | Q | ||||
Wolfgang Güldenpfennig | Quadruple sculls M | Finale | 6.18,65 | ||||
Opsamling | 5.50,36 | 1 | Q | ||||
Indledende | 5.50,87 | 2 | |||||
Sabine Hess | Four with coxswain K | Finale | 3.45,08 | ||||
Indledende | 3.22,55 | 1 | Q | ||||
Sabine Jahn | Double sculls K | Finale | 3.47,86 | ||||
Opsamling | 3.34,99 | 1 | Q | ||||
Indledende | 3.22,35 | 2 | |||||
Harald Jährling | Pair with coxswain M | Finale | 7.58,99 | ||||
Semifinale | 7.05,76 | 1 | Q | ||||
Indledende | 7.26,03 | 2 | Q | ||||
Monika Kallies | Eight with coxswain K | Finale | 3.33,32 | ||||
Indledende | 3.01,20 | 1 | Q | ||||
Ulrich Karnatz | Eight with coxswain M | Finale | 5.58,29 | ||||
Werner Klatt | Eight with coxswain M | Finale | 5.58,29 | ||||
Christiane Knetsch | Eight with coxswain K | Finale | 3.33,32 | ||||
Indledende | 3.01,20 | 1 | Q | ||||
Roland Kostulski | Eight with coxswain M | Finale | 5.58,29 | ||||
Rüdiger Kunze | Four with coxswain M | Finale | 6.42,70 | ||||
Andrea Kurth | Four with coxswain K | Finale | 3.45,08 | ||||
Indledende | 3.22,55 | 1 | Q | ||||
Bernd Landvoigt | Pair without coxswain M | Finale | 7.23,31 | ||||
Semifinale | 6.33.02 | 1 | Q | ||||
Indledende | 6.49.19 | 1 | Q | ||||
Jörg Landvoigt | Pair without coxswain M | Finale | 7.23,31 | ||||
Semifinale | 6.33.02 | 1 | Q | ||||
Indledende | 6.49.19 | 1 | Q | ||||
Jutta Lau | Quadruple sculls with cox K | Finale | 3.29,99 | ||||
Indledende | 3.08,49 | 1 | Q | ||||
Helma Lehmann | Eight with coxswain K | Finale | 3.33,32 | ||||
Indledende | 3.01,20 | 1 | Q | ||||
Gabriele Lohs | Four with coxswain K | Finale | 3.45,08 | ||||
Indledende | 3.22,55 | 1 | Q | ||||
Hans-Joachim Lück | Eight with coxswain M | Finale | 5.58,29 | ||||
Wolfgang Mager | Four without coxswain M | Finale | 6.37,42 | ||||
Karin Metze | Four with coxswain K | Finale | 3.45,08 | ||||
Indledende | 3.22,55 | 1 | Q | ||||
Irina Müller | Eight with coxswain K | Finale | 3.33,32 | ||||
Indledende | 3.01,20 | 1 | Q | ||||
Angelika Noack | Pair without coxswain K | Finale | 4.01,64 | ||||
Opsamling | 3.54,58 | 2 | Q | ||||
Indledende | 3.36,26 | 4 | |||||
Viola Poley | Quadruple sculls with cox K | Finale | 3.29,99 | ||||
Indledende | 3.08,49 | 1 | Q | ||||
Karl-Heinz Prudöhl | Eight with coxswain M | Finale | 5.58,29 | ||||
Rüdiger Reiche | Quadruple sculls M | Finale | 6.18,65 | ||||
Opsamling | 5.50,36 | 1 | Q | ||||
Indledende | 5.50,87 | 2 | |||||
Ilona Richter | Eight with coxswain K | Finale | 3.33,32 | ||||
Indledende | 3.01,20 | 1 | Q | ||||
Christine Scheiblich | Single sculls K | Finale | 4.05,56 | ||||
Indledende | 3.36,09 | 1 | Q | ||||
Hans-Ulrich Schmid | Double sculls M | Finale | 7.17,45 | ||||
Semifinale | 6.24,90 | 1 | Q | ||||
Indledende | 6.39,71 | 1 | Q | ||||
Andreas Schultz | Four with coxswain M | Finale | 6.42,70 | ||||
Bianka Schwede | Four with coxswain K | Finale | 3.45,08 | ||||
Indledende | 3.22,55 | 1 | Q | ||||
Stefan Semmler | Four without coxswain M | Finale | 6.37,42 | ||||
Georg Spohr | Pair with coxswain M | Finale | 7.58,99 | ||||
Semifinale | 7.05,76 | 1 | Q | ||||
Indledende | 7.26,03 | 2 | Q | ||||
Johannes Thomas | Four with coxswain M | Finale | 6.42,70 | ||||
Friedrich-Wilhelm Ulrich | Pair with coxswain M | Finale | 7.58,99 | ||||
Semifinale | 7.05,76 | 1 | Q | ||||
Indledende | 7.26,03 | 2 | Q | ||||
Liane Weigelt | Quadruple sculls with cox K | Finale | 3.29,99 | ||||
Indledende | 3.08,49 | 1 | Q | ||||
Dieter Wendisch | Eight with coxswain M | Finale | 5.58,29 | ||||
Marina Wilke | Eight with coxswain K | Finale | 3.33,32 | ||||
Indledende | 3.01,20 | 1 | Q | ||||
Michael Wolfgramm | Quadruple sculls M | Finale | 6.18,65 | ||||
Opsamling | 5.50,36 | 1 | Q | ||||
Indledende | 5.50,87 | 2 | |||||
Roswietha Zobelt | Quadruple sculls with cox K | Finale | 3.29,99 | ||||
Indledende | 3.08,49 | 1 | Q | ||||
* Listen over Østtyske olympianere i Roning ved OL i Montreal 1976 er endnu ikke færdiggjort. Alle eventuelle medaljetagere er inkluderet i listen. | |||||||
Facts om Østtyskland i Roning ved sommer-OL i Montreal 1976 er baseret på de officielle olympiske rapporter og Olympian Database |