Østtyskland i Atletik |
Atlet |
Disciplin |
Heat |
Res. |
Plac. |
|
||
Rosemarie Ackermann | High jump K | Finale | 1,93 | OR | |||
Kvalifikation | 1,80 | 11 | Q | ||||
Marianne Adam | Shot put K | Finale | 20,55 | 4 | |||
Frank Baumgartl | 3000 m steeplechase M | Finale | 8.10,36 | ||||
Indledende | 8.21,25 | 2 | Q | ||||
Gudrun Behrend | 100 m hurdles K | Finale | 12,82 | 4 | |||
Semifinale | 12,96 | 2 | Q | ||||
13,03 | 1 | Q | |||||
Rolf Beilschmidt | High jump M | Finale | 2,18 | 7 | |||
Kvalifikation | 2,16 | 4 | q | ||||
Udo Beyer | Shot put M | Finale | 21,05 | ||||
Kvalifikation | 19,69 | 4 | q | ||||
Martina Blos | 100 m K | Indledende | 11,70 | 6 | |||
Carla Bodendorf | 200 m K | Finale | 22,64 | 4 | |||
Semifinale | 22,84 | 2 | Q | ||||
Kvartfinale | 23,20 | 1 | Q | ||||
Indledende | 22,98 | 1 | Q | ||||
4x100 m K | Finale | 42,55 | OR | ||||
Indledende | 43,00 | 1 | Q | ||||
Christina Brehmer | 400 m K | Finale | 50,51 | ||||
Semifinale | 50,86 | 2 | Q | ||||
Kvartfinale | 51,67 | 2 | Q | ||||
Indledende | 52,45 | 1 | Q | ||||
4x400 m K | Finale | 3.19,23 | WR | ||||
Indledende | 3.23,38 | 1 | Q | ||||
Waldemar Cierpinski | Marathon M | Finale | 2.09.55,0 | OR | |||
Margitta Dröse | Shot put K | Finale | 19,79 | 6 | |||
Bärbel Eckert | 200 m K | Finale | 22,37 | OR | |||
Semifinale | 22,71 | 1 | Q | ||||
Kvartfinale | 22,85 | 1 | Q | ||||
Indledende | 23,78 | 1 | Q | ||||
4x100 m K | Finale | 42,55 | OR | ||||
Indledende | 43,00 | 1 | Q | ||||
Annelie Ehrhardt | 100 m hurdles K | Semifinale | 13,71 | 5 | |||
Indledende | 13,71 | 5 | |||||
13,49 | 3 | Q | |||||
Sabine Engel | Discus throw K | Finale | 65,88 | 5 | |||
Kvalifikation | 56,94 | 11 | q | ||||
Peter Frenkel | 20 km walk M | Finale | 1.25.29,4 | ||||
Ruth Fuchs | Javelin throw K | Finale | 65,94 | OR | |||
Kvalifikation | 62,46 | 2 | q | ||||
Hans-Peter Gies | Shot put M | Finale | 20,47 | 5 | |||
Kvalifikation | 20,52 | 1 | q | ||||
Doris Gluth | 800 m K | Finale | 1.58,99 | 7 | |||
Semifinale | 1.59,32 | 4 | Q | ||||
Indledende | 2.00,70 | 3 | Q | ||||
Gabriele Hinzmann | Discus throw K | Finale | 66,84 | ||||
Kvalifikation | 65,12 | 1 | q | ||||
Gunhild Hoffmeister | 1500 m K | Finale | 4.06,02 | ||||
Semifinale | 4.02,45 | 4 | Q | ||||
Indledende | 4.08,23 | 2 | Q | ||||
Ulrike Klapezynski | 1500 m K | Finale | 4.06,09 | ||||
Semifinale | 4.02,13 | 1 | Q | ||||
Indledende | 4.11,62 | 1 | Q | ||||
Marita Koch | 400 m K | Semifinale | dns | - | |||
Kvartfinale | 51,87 | 3 | Q | ||||
Indledende | 52,78 | 3 | Q | ||||
Manfred Kokot | 4x100 m M | Finale | 38,66 | ||||
Semifinale | 39,43 | 3 | Q | ||||
Indledende | 39,42 | 1 | Q | ||||
Klaus-Dieter Kurrat | 100 m M | Finale | 10,31 | 7 | |||
Semifinale | 10,30 | 3 | Q | ||||
Kvartfinale | 10,29 | 2 | Q | ||||
Indledende | 10,37 | 1 | Q | ||||
4x100 m M | Finale | 38,66 | |||||
Semifinale | 39,43 | 3 | Q | ||||
Indledende | 39,42 | 1 | Q | ||||
Christine Laser | Pentathlon K | Resultat | 4745 | ||||
Henry Lauterbach | High jump M | Kvalifikation | 2,13 | 14 | |||
Doris Maletzki | 4x400 m K | Finale | 3.19,23 | WR | |||
Indledende | 3.23,38 | 1 | Q | ||||
Thomas Munkelt | 110 m hurdles M | Finale | 13,44 | 5 | |||
Semifinale | 13,48 | 2 | Q | ||||
Indledende | 13,69 | 1 | Q | ||||
Siegfried Pachale | Discus throw M | Finale | 64,24 | 5 | |||
Kvalifikation | 60,64 | 9 | q | ||||
Jörg Pfeifer | 4x100 m M | Finale | 38,66 | ||||
Semifinale | 39,43 | 3 | Q | ||||
Indledende | 39,42 | 1 | Q | ||||
Burglinde Pollak | Pentathlon K | Resultat | 4740 | ||||
Hans-Georg Reimann | 20 km walk M | Finale | 1.25.13,6 | ||||
Brigitte Rohde | 4x400 m K | Finale | 3.19,23 | WR | |||
Indledende | 3.23,38 | 1 | Q | ||||
Heinz-Joachim Rothenburg | Shot put M | Finale | 19,79 | 10 | |||
Kvalifikation | 19,92 | 3 | q | ||||
Jochen Sachse | Hammer throw M | Finale | 74,30 | 6 | |||
Kvalifikation | 70,64 | 6 | q | ||||
Johanna Schaller | 100 m hurdles K | Finale | 12,77 | ||||
Semifinale | 12,93 | 1 | Q | ||||
13,02 | 2 | Q | |||||
Evelin Schlaak | Discus throw K | Finale | 69,00 | OR | |||
Kvalifikation | 61,86 | 4 | q | ||||
Rita Schmidt | High jump K | Kvalifikation | 1,78 | 14 | |||
Wolfgang Schmidt | Discus throw M | Finale | 66,22 | ||||
Kvalifikation | 63,14 | 3 | q | ||||
Ilona Schoknecht | Shot put K | Finale | 20,54 | 5 | |||
Sabine Sebrowski | Javelin throw K | Finale | 63,08 | 5 | |||
Kvalifikation | 55,42 | 11 | q | ||||
Manfred Seidel | Hammer throw M | Finale | 70,02 | 10 | |||
Kvalifikation | 70,84 | 4 | q | ||||
Frank Siebeck | 110 m hurdles M | Semifinale | 13,74 | 5 | |||
Indledende | 14,01 | 5 | Q | ||||
Siegrun Siegl | Long jump K | Finale | 6,59 | 4 | |||
Kvalifikation | 6,42 | 2 | q | ||||
Pentathlon K | Resultat | 4745 | |||||
Karl-Heinz Stadtmüller | 20 km walk M | Finale | 1.26.50,6 | 4 | |||
Siegfried Stark | Decathlon M | Resultat | 8048 | 6 | |||
Renate Stecher | 100 m K | Finale | 11,13 | ||||
Semifinale | 11,10 | 1 | Q | ||||
Kvartfinale | 11,22 | 1 | Q | ||||
Indledende | 11,21 | 2 | Q | ||||
200 m K | Finale | 22,47 | |||||
Semifinale | 22,68 | 1 | Q | ||||
Kvartfinale | 23,04 | 1 | Q | ||||
Indledende | 22,75 | 1 | Q | ||||
4x100 m K | Finale | 42,55 | OR | ||||
Indledende | 43,00 | 1 | Q | ||||
Christine Stoll | 1500 m K | Semifinale | 4.08,28 | 8 | |||
Indledende | 4.07,13 | 2 | Q | ||||
Ellen Streidt | 400 m K | Finale | 50,55 | ||||
Semifinale | 50,51 | 2 | Q | ||||
Kvartfinale | 51,33 | 2 | Q | ||||
Indledende | 52,56 | 1 | Q | ||||
4x400 m K | Finale | 3.19,23 | WR | ||||
Indledende | 3.23,38 | 1 | Q | ||||
Norbert Thiede | Discus throw M | Finale | 64,30 | 4 | |||
Kvalifikation | 61,14 | 8 | q | ||||
Alexander Thieme | 100 m M | Semifinale | 10,50 | 8 | |||
Kvartfinale | 10,50 | 3 | Q | ||||
Indledende | 10,64 | 2 | Q | ||||
4x100 m M | Finale | 38,66 | |||||
Semifinale | 39,43 | 3 | Q | ||||
Indledende | 39,42 | 1 | Q | ||||
Jacqueline Todten-Hein | Javelin throw K | Finale | 63,84 | 4 | |||
Kvalifikation | 60,70 | 5 | q | ||||
Angela Voigt | Long jump K | Finale | 6,72 | ||||
Kvalifikation | 6,44 | 1 | q | ||||
Frank Wartenberg | Long jump M | Finale | 8,02 | ||||
Kvalifikation | 7,89 | 5 | q | ||||
Anita Weiss | 800 m K | Finale | 1.55,74 | 4 | |||
Semifinale | 1.56,63 | 1 | OR | ||||
Indledende | 2.00,48 | 1 | Q | ||||
Heidemarie Wycisk | Long jump K | Finale | 6,39 | 7 | |||
Kvalifikation | 6,42 | 3 | q | ||||
Elfi Zinn | 800 m K | Finale | 1.55,60 | ||||
Semifinale | 1.57,56 | 3 | Q | ||||
Indledende | 2.01,54 | 1 | Q | ||||
Marlies Ölsner | 100 m K | Finale | 11,34 | 8 | |||
Semifinale | 11,29 | 4 | Q | ||||
Kvartfinale | 11,27 | 2 | Q | ||||
Indledende | 11,36 | 1 | Q | ||||
4x100 m K | Finale | 42,55 | OR | ||||
Indledende | 43,00 | 1 | Q | ||||
* Listen over Østtyske olympianere i Atletik ved OL i Montreal 1976 er endnu ikke færdiggjort. Alle eventuelle medaljetagere er inkluderet i listen. | |||||||
Facts om Østtyskland i Atletik ved sommer-OL i Montreal 1976 er baseret på de officielle olympiske rapporter og Olympian Database |