Sovjetunionen i Svømning |
Atlet |
Disciplin |
Heat |
Res. |
Plac. |
|
||
Svetlana Babanina | 200 m breaststroke K | Finale | 2.48,6 | ||||
Indledende | 2.48,3 | 1 | OR | ||||
4x100 m medley K | Finale | 4.39,2 | |||||
4x100 m medley K | Indledende | 4.39,1 | 1 | OR | |||
Semyon Belits-Geiman | 400 m freestyle M | Finale | 4.21,4 | 8 | |||
Indledende | 4.19,4 | 2 | q | ||||
4x200 m freestyle M | Finale | 8.15,1 | 7 | ||||
Indledende | 8.14,5 | 3 | q | ||||
Vladimir Berezin | 4x100 m freestyle M | Indledende | 3.41,8 | 4 | q | ||
4x200 m freestyle M | Finale | 8.15,1 | 7 | ||||
Indledende | 8.14,5 | 3 | q | ||||
Nataliya Bystrova | 100 m freestyle K | Indledende | 1.04,0 | 4 | |||
400 m freestyle K | Indledende | 5.05,0 | 4 | ||||
4x100 m medley K | Finale | 4.39,2 | |||||
4x100 m medley K | Indledende | 4.39,1 | 1 | OR | |||
Tatiana Deviatova | 100 m butterfly K | Indledende | 1.11,1 | 5 | |||
4x100 m medley K | Indledende | 4.39,1 | 1 | OR | |||
4x100 m medley K | Finale | 4.39,2 | |||||
Oleg Fotin | 200 m butterfly M | Indledende | 2.17,3 | 3 | |||
Vladimir Kosinsky | 200 m breaststroke M | Finale | 2.38,1 | 8 | |||
Semifinale | 2.33,5 | 4 | q | ||||
Indledende | 2.35,6 | 2 | q | ||||
Valentin Kuzmin | 200 m butterfly M | Finale | 2.11,3 | 5 | |||
Semifinale | 2.11,9 | 4 | q | ||||
Indledende | 2.15,5 | 3 | q | ||||
4x100 m medley M | Finale | 4.04,2 | 4 | ||||
4x100 m medley M | Indledende | 4.07,6 | 3 | q | |||
Viktor Mazanov | 200 m backstroke M | Finale | 2.15,9 | 6 | |||
Semifinale | 2.15,4 | 3 | q | ||||
Indledende | 2.16,8 | 2 | q | ||||
4x100 m freestyle M | Finale | 3.42,1 | 6 | ||||
4x100 m medley M | Indledende | 4.07,6 | 3 | q | |||
4x100 m medley M | Finale | 4.04,2 | 4 | ||||
Natalya Mikhaylova | 100 m backstroke K | Indledende | 1.11,4 | 4 | |||
400 m freestyle K | Indledende | 5.08,0 | 5 | ||||
Yeugeny Novikov | 400 m freestyle M | Indledende | 4.30,0 | 3 | |||
4x200 m freestyle M | Finale | 8.15,1 | 7 | ||||
Indledende | 8.14,5 | 3 | q | ||||
Aleksandr Paramonov | 400 m freestyle M | Indledende | 4.34,0 | 4 | |||
4x200 m freestyle M | Finale | 8.15,1 | 7 | ||||
Indledende | 8.14,5 | 3 | q | ||||
Georgy Prokopenko | 200 m breaststroke M | Finale | 2.28,2 | ||||
Semifinale | 2.29,7 | 2 | q | ||||
Indledende | 2.30,3 | 2 | q | ||||
4x100 m medley M | Finale | 4.04,2 | 4 | ||||
Galina Prozumenshikova | 200 m breaststroke K | Finale | 2.46,4 | OR | |||
Indledende | 2.49,0 | 2 | q | ||||
Tatyana Savelyeva | 100 m backstroke K | Indledende | 1.11,8 | 5 | |||
4x100 m medley K | Indledende | 4.39,1 | 1 | OR | |||
4x100 m medley K | Finale | 4.39,2 | |||||
Viktor Semchenkov | 100 m freestyle M | Indledende | 56,2 | 3 | |||
4x100 m freestyle M | Finale | 3.42,1 | 6 | ||||
4x100 m freestyle M | Indledende | 3.41,8 | 4 | q | |||
4x100 m medley M | Indledende | 4.07,6 | 3 | q | |||
Vladimir Shuvalov | 100 m freestyle M | Semifinale | 55,8 | 5 | |||
Indledende | 55,9 | 5 | q | ||||
4x100 m freestyle M | Finale | 3.42,1 | 6 | ||||
4x100 m freestyle M | Indledende | 3.41,8 | 4 | q | |||
4x100 m medley M | Finale | 4.04,2 | 4 | ||||
Yury Sumtsov | 100 m freestyle M | Indledende | 56,3 | 4 | |||
4x100 m freestyle M | Finale | 3.42,1 | 6 | ||||
4x100 m freestyle M | Indledende | 3.41,8 | 4 | q | |||
Aleksandr Tutakayev | 200 m breaststroke M | Finale | 2.31,0 | 4 | |||
Semifinale | 2.30,7 | 3 | q | ||||
Indledende | 2.36,9 | 3 | q | ||||
4x100 m medley M | Indledende | 4.07,6 | 3 | q | |||
Nataliya Ustinova | 100 m freestyle K | Indledende | 1.04,2 | 3 | |||
400 m freestyle K | Indledende | dns | - | ||||
4x100 m medley K | Finale | 4.39,2 | |||||
Valentina Yakovyeva | 100 m butterfly K | Indledende | 1.11,2 | 3 | |||
* Listen over Sovjetiske olympianere i Svømning ved OL i Tokyo 1964 er endnu ikke færdiggjort. Alle eventuelle medaljetagere er inkluderet i listen. | |||||||
Facts om Sovjetunionen i Svømning ved sommer-OL i Tokyo 1964 er baseret på de officielle olympiske rapporter og Olympian Database |