Sovjetunionen i Atletik |
Atlet |
Disciplin |
Heat |
Res. |
Plac. |
|
||
Valentina Ballod | High jump K | Finale | 1,60 | 11 | |||
Kvalifikation | 1,58 | 14 | Q | ||||
Boris Balyayev | Shot put M | Finale | 16,96 | 5 | |||
Kvalifikation | 15,03 | 14 | q | ||||
Leonid Bartenyev | 100 m M | Kvartfinale | 10,6 | 4 | |||
Indledende | 10,7 | 1 | Q | ||||
200 m M | Kvartfinale | 21,4 | 4 | ||||
Indledende | 21,8 | 2 | Q | ||||
4x100 m M | Finale | 39,8 | |||||
Semifinale | 40,3 | 1 | Q | ||||
Indledende | 40,7 | 1 | Q | ||||
Irina Begliakova | Discus throw K | Finale | 52,54 | ||||
Kvalifikation | 47,65 | 3 | Q | ||||
Nila Bessedina | 80 m hurdles K | Indledende | 11,5 | 5 | |||
Pyotr Bolotnikov | 10000 m M | Finale | -- | 16 | |||
5000 m M | Finale | 14.21,4 | 9 | ||||
Indledende | 14.28,0 | 4 | Q | ||||
Dmitri Bondarenko | Long jump M | Finale | 7,44 | 4 | |||
Kvalifikation | 7,37 | 5 | q | ||||
Irina Botchkaryova | 4x100 m K | Finale | 45,6 | 4 | |||
Indledende | 46,1 | 3 | Q | ||||
Kim Bukhantsev | Discus throw M | Finale | 48,58 | 12 | |||
Kvalifikation | 49,65 | 4 | Q | ||||
Vladimir Bulatov | Pole vault M | Finale | 4,15 | 9 | |||
Kvalifikation | 4,15 | 2 | q | ||||
Galina Bystrova | 80 m hurdles K | Finale | 11,0 | 4 | |||
Semifinale | 11,0 | 1 | Q | ||||
Indledende | 10,9 | 2 | Q | ||||
Vitaliy Chernobai | Pole vault M | Finale | 4,00 | 13 | |||
Kvalifikation | 4,15 | 8 | q | ||||
Zinaida Doinikova | Shot put K | Finale | 15,54 | 4 | |||
Kvalifikation | 13,48 | 9 | Q | ||||
Nadezhda Dvalischvili | Long jump K | Finale | 6,07 | ||||
Kvalifikation | 5,95 | 3 | Q | ||||
Oleg Fedoseyev | Long jump M | Finale | 7,27 | 8 | |||
Kvalifikation | 7,42 | 3 | q | ||||
Ivan Filin | Marathon M | Finale | 2.30.27 | 7 | |||
Maria Golubnichaya | 80 m hurdles K | Finale | 11,3 | 5 | |||
Semifinale | 11,0 | 3 | Q | ||||
Indledende | 11,1 | 2 | Q | ||||
Aleksandr Gorshkov | Javelin throw M | Finale | 70,32 | 8 | |||
Kvalifikation | 72,31 | 5 | Q | ||||
Konstantin Grachev | 4x400 m M | Indledende | 3.11,2 | 3 | |||
Konstantin Grachov | 400 m M | Indledende | 49,4 | 4 | |||
Otto Grigalka | Discus throw M | Finale | 52,37 | 5 | |||
Kvalifikation | 48,11 | 9 | Q | ||||
Boris Grishayev | Marathon M | Finale | dnf | - | |||
Inessa Iaunzeme | Javelin throw K | Finale | 53,86 | OR | |||
Kvalifikation | 46,19 | 6 | Q | ||||
Ardalion Ignatyev | 400 m M | Finale | 47,0 | ||||
Semifinale | 46,8 | 1 | Q | ||||
Kvartfinale | 46,8 | 1 | Q | ||||
Indledende | 48,6 | 1 | Q | ||||
4x400 m M | Indledende | 3.11,2 | 3 | ||||
Vera Iougova | 200 m K | Semifinale | 24,9 | 6 | |||
Indledende | 24,9 | 2 | Q | ||||
Maria Itkina | 200 m K | Semifinale | 24,3 | 4 | |||
Indledende | 24,1 | 1 | Q | ||||
4x100 m K | Finale | 45,6 | 4 | ||||
Indledende | 46,1 | 3 | Q | ||||
Albert Ivanov | Marathon M | Finale | dnf | - | |||
Anatoly Julin | 400 m hurdles M | Semifinale | 51,7 | 5 | |||
Indledende | 52,1 | 1 | Q | ||||
Bruno Junk | 20 km walk M | Finale | 1.32.12,0 | ||||
Yevgeny Kadyaykin | 3000 m steeplechase M | Indledende | 9.09,6 | 9 | |||
Igor Kashkarov | High jump M | Finale | 2,08 | ||||
Kvalifikation | 1,92 | 1 | Q | ||||
Grigory Klimov | 50 km walk M | Finale | dnf | - | |||
Olga Kocheleva | 200 m K | Indledende | 25,3 | 5 | |||
Nadiya Koniayeva | Javelin throw K | Finale | 50,28 | ||||
Kvalifikation | 47,19 | 3 | Q | ||||
Yuri Konovalov | 100 m M | Semifinale | 10,8 | 6 | |||
Kvartfinale | 10,7 | 3 | Q | ||||
Indledende | 10,6 | 2 | Q | ||||
200 m M | Indledende | 22,0 | 3 | ||||
4x100 m M | Finale | 39,8 | |||||
Semifinale | 40,3 | 1 | Q | ||||
Indledende | 40,7 | 1 | Q | ||||
Vitold Kreer | Triple jump M | Finale | 16,02 | ||||
Kvalifikation | 15,38 | 5 | q | ||||
Vera Krepkina | 100 m K | Semifinale | 11,9 | 5 | |||
Indledende | 11,9 | 2 | Q | ||||
4x100 m K | Finale | 45,6 | 4 | ||||
Indledende | 46,1 | 3 | Q | ||||
Mikhail Krivonosov | Hammer throw M | Finale | 63,03 | ||||
Kvalifikation | 54,53 | 15 | Q | ||||
Yuri Kutenko | Decathlon M | Resultat | dnf | - | |||
Vladimir Kuts | 10000 m M | Finale | 28.45,6 | OR | |||
5000 m M | Finale | 13.39,6 | OR | ||||
Indledende | 14.15,4 | 2 | Q | ||||
Vassily Kuznetsov | Decathlon M | Resultat | 7465 | ||||
Vladimir Kuznetsov | Javelin throw M | Finale | 67,14 | 12 | |||
Kvalifikation | 73,89 | 3 | Q | ||||
Mikhail Lavrov | 50 km walk M | Finale | dq | - | |||
Yuri Lituyev | 400 m hurdles M | Finale | 51,7 | 4 | |||
Semifinale | 51,8 | 3 | Q | ||||
Indledende | 51,6 | 1 | Q | ||||
4x400 m M | Indledende | 3.11,2 | 3 | ||||
Vladimir Lochilov | Shot put M | Finale | 15,62 | 13 | |||
Kvalifikation | 15,64 | 10 | q | ||||
Yevgeny Maskinskov | 50 km walk M | Finale | 4.32.57,0 | ||||
Boris Matveyev | Discus throw M | Finale | 51,38 | 9 | |||
Kvalifikation | 48,97 | 6 | Q | ||||
Antanas Mikenas | 20 km walk M | Finale | 1.32.03,0 | ||||
Anatoly Mikhailov | 110 m hurdles M | Indledende | 14,5 | 4 | |||
Uno Palu | Decathlon M | Resultat | 6930 | 4 | |||
Anatoly Petrov | Pole vault M | Finale | 4,15 | 11 | |||
Kvalifikation | 4,15 | 8 | q | ||||
Jonas Pipine | 1500 m M | Indledende | 3.50,6 | 9 | |||
Maria Pissaryeva | High jump K | Finale | 1,67 | ||||
Kvalifikation | 1,58 | 7 | Q | ||||
Vladimir Polyakov | High jump M | Kvalifikation | nm | - | |||
Nina Ponomaryeva | Discus throw K | Finale | 52,02 | ||||
Kvalifikation | 48,34 | 2 | Q | ||||
Galina Popova | 100 m K | Semifinale | 12,2 | 5 | |||
Indledende | 11,6 | 1 | Q | ||||
Galina Reschikova | 4x100 m K | Finale | 45,6 | 4 | |||
Indledende | 46,1 | 3 | Q | ||||
Galina Rezchikova | 100 m K | Semifinale | 12,1 | 6 | |||
Indledende | 11,8 | 2 | Q | ||||
Semyon Rzhischin | 3000 m steeplechase M | Finale | 8.44,6 | 5 | |||
Indledende | 8.53,0 | 2 | Q | ||||
Anatoly Samotsvetov | Hammer throw M | Finale | 62,56 | ||||
Kvalifikation | 59,53 | 1 | Q | ||||
Valentina Schaprunova | Long jump K | Finale | 5,85 | 6 | |||
Kvalifikation | 5,86 | 4 | Q | ||||
Leonid Sherbakov | Triple jump M | Finale | 15,80 | 6 | |||
Kvalifikation | 15,59 | 2 | q | ||||
Vladimir Sitkin | High jump M | Finale | 2,00 | 6 | |||
Kvalifikation | 1,92 | 1 | Q | ||||
Yevgeny Sokolov | 1500 m M | Indledende | 3.49,2 | 6 | |||
Leonid Spirin | 20 km walk M | Finale | 1.31.27,4 | OR | |||
Boris Stolyarov | 110 m hurdles M | Finale | 14,6 | 6 | |||
Semifinale | 14,5 | 3 | Q | ||||
Indledende | 14,3 | 3 | Q | ||||
Sergey Sukhanov | 1500 m M | Indledende | 3.53,0 | 7 | |||
Vladimir Sukharev | 4x100 m M | Finale | 39,8 | ||||
Semifinale | 40,3 | 1 | Q | ||||
Indledende | 40,7 | 1 | Q | ||||
Ivan Tcherniavskiy | 10000 m M | Finale | 29.31,6 | 6 | |||
5000 m M | Finale | 14.22,4 | 10 | ||||
Indledende | 14.32,2 | 3 | Q | ||||
Igor Ter-Ovanesian | Long jump M | Finale | nm | - | |||
Kvalifikation | 7,15 | 13 | q | ||||
Boris Tokarev | 100 m M | Semifinale | 10,7 | 6 | |||
Kvartfinale | 10,7 | 2 | Q | ||||
Indledende | 10,6 | 2 | Q | ||||
200 m M | Finale | 21,2 | 5 | ||||
Semifinale | 21,3 | 3 | Q | ||||
Kvartfinale | 21,2 | 2 | Q | ||||
Indledende | 21,6 | 1 | Q | ||||
4x100 m M | Finale | 39,8 | |||||
Semifinale | 40,3 | 1 | Q | ||||
Indledende | 40,7 | 1 | Q | ||||
Viktor Tsybulenko | Javelin throw M | Finale | 79,50 | ||||
Kvalifikation | 71,20 | 8 | Q | ||||
Tamara Tyshkevich | Shot put K | Finale | 16,59 | OR | |||
Kvalifikation | 14,43 | 1 | Q | ||||
Vasily Vlasenko | 3000 m steeplechase M | Indledende | 8.55,0 | 7 | |||
Dmitri Yegorov | Hammer throw M | Finale | 60,22 | 7 | |||
Kvalifikation | 57,03 | 8 | Q | ||||
Albina Yelkina | Discus throw K | Finale | 48,20 | 5 | |||
Kvalifikation | 43,90 | 6 | Q | ||||
Anatoly Yulin | 4x400 m M | Indledende | 3.11,2 | 3 | |||
Galina Zybina | Shot put K | Finale | 16,53 | ||||
Kvalifikation | 14,08 | 3 | Q | ||||
* Listen over Sovjetiske olympianere i Atletik ved OL i Melbourne 1956 er endnu ikke færdiggjort. Alle eventuelle medaljetagere er inkluderet i listen. | |||||||
Facts om Sovjetunionen i Atletik ved sommer-OL i Melbourne 1956 er baseret på de officielle olympiske rapporter og Olympian Database |