Sovjetunionen i Brydning |
Atlet |
Disciplin |
Heat |
Res. |
Plac. |
|
||
Nikolai Belov | Greco-Roman middleweight M | Resultat | |||||
4. runde | 2 | ||||||
3. runde | injury | 1 | |||||
2. runde | bye | 1 | |||||
Shalva Chikhladze | Greco-Roman light-heavyweight M | Resultat | |||||
5. runde | fall | 1 | |||||
4. runde | 2 | ||||||
3. runde | bye | 1 | |||||
Ibrahim Dadashov | Freestyle featherweight M | Resultat | 8 | ||||
August Englas | Freestyle light-heavyweight M | Resultat | 4 | ||||
5. runde | eliminated | 2 | |||||
4. runde | 2 | ||||||
3. runde | fall | 1 | |||||
Boris Gurevich | Greco-Roman flyweight M | Resultat | |||||
7. runde | 3 - 0 | 1 | |||||
6. runde | bye | 1 | |||||
5. runde | 3 - 0 | 1 | |||||
4. runde | 3 - 0 | 1 | |||||
Johannes Kotkas | Greco-Roman heavyweight M | Resultat | |||||
6. runde | fall | 1 | |||||
5. runde | bye | 1 | |||||
4. runde | fall | 1 | |||||
3. runde | fall | 1 | |||||
Rashid Mamedbekov | Freestyle bantamweight M | Resultat | |||||
6. runde | bye | 1 | |||||
5. runde | 3 - 0 | 1 | |||||
Semen Marushkin | Greco-Roman welterweight M | Resultat | 4 | ||||
4. runde | eliminated | 2 | |||||
Arsen Mekokishvili | Freestyle heavyweight M | Resultat | |||||
6. runde | bye | 1 | |||||
5. runde | 2 - 1 | 1 | |||||
4. runde | fall | 1 | |||||
3. runde | 2 - 1 | 1 | |||||
Yakiv Punkin | Greco-Roman featherweight M | Resultat | |||||
6. runde | fall | 1 | |||||
5. runde | fall | 1 | |||||
4. runde | 3 - 0 | 1 | |||||
3. runde | 3 - 0 | 1 | |||||
Shazam Safin | Greco-Roman lightweight M | Resultat | |||||
7. runde | 3 - 0 | 1 | |||||
6. runde | bye | 1 | |||||
5. runde | fall | 1 | |||||
Georgy Sayadov | Freestyle flyweight M | Resultat | 4 | ||||
5. runde | eliminated | 2 | |||||
4. runde | 3 - 0 | 1 | |||||
3. runde | 3 - 0 | 1 | |||||
Artem Terjan | Greco-Roman bantamweight M | Resultat | |||||
7. runde | 3 - 0 | 1 | |||||
6. runde | 2 | ||||||
5. runde | 3 - 0 | 1 | |||||
4. runde | 3 - 0 | 1 | |||||
David Tsimakuridze | Freestyle middleweight M | Resultat | |||||
7. runde | bye | 1 | |||||
6. runde | 2 - 1 | 1 | |||||
5. runde | 3 - 0 | 1 | |||||
Aram Yaltyryan | Freestyle lightweight M | Resultat | 4 | ||||
* Listen over Sovjetiske olympianere i Brydning ved OL i Helsingfors 1952 er endnu ikke færdiggjort. Alle eventuelle medaljetagere er inkluderet i listen. | |||||||
Facts om Sovjetunionen i Brydning ved sommer-OL i Helsingfors 1952 er baseret på de officielle olympiske rapporter og Olympian Database |