Rusland i Svømning |
Atlet |
Disciplin |
Heat |
Res. |
Plac. |
|
||
Yevgeny Alyoshin | 100 m backstroke M | Indledende | 55,91 | 5 | |||
200 m backstroke M | Indledende | 2.01,25 | 6 | ||||
Igor Berezutsky | 400 m medley M | Indledende | 4.23,20 | 7 | |||
Yelena Bogomazova | 100 m breaststroke K | Semifinale | 1.10,41 | 8 | |||
Indledende | 1.10,24 | 6 | q | ||||
200 m breaststroke K | Semifinale | 2.30,35 | 6 | ||||
Indledende | 2.31,49 | 5 | q | ||||
4x100 m medley K | Indledende | 4.10,18 | 7 | ||||
Maria Bulakhova | 200 m butterfly K | Indledende | 2.12,99 | 1 | |||
Grigory Falko | 200 m breaststroke M | Semifinale | 2.12,42 | 5 | |||
Indledende | 2.13,45 | 2 | q | ||||
Aleksey Filipets | 1500 m freestyle M | Indledende | 15.30,05 | 7 | |||
Stepan Ganzey | 4x200 m freestyle M | Indledende | 7.23,97 | 6 | |||
Andrey Kapralov | 100 m freestyle M | Finale | 49,30 | 8 | |||
Semifinale | 49,12 | 4 | q | ||||
Indledende | 49,52 | 2 | q | ||||
200 m freestyle M | Semifinale | 1.51,35 | 8 | ||||
Indledende | 1.49,91 | 3 | q | ||||
4x100 m freestyle M | Finale | 3.15,75 | 4 | ||||
4x100 m freestyle M | Indledende | 3.17,46 | 1 | q | |||
4x100 m medley M | Indledende | 3.38,07 | 1 | q | |||
50 m freestyle M | Indledende | 22,97 | 8 | ||||
Yevgeny Khorothyshkin | 100 m butterfly M | Semifinale | 52,85 | 7 | |||
Indledende | 52,93 | 2 | q | ||||
Stanislava Komarova | 100 m backstroke K | Semifinale | 1.01,63 | 5 | |||
Indledende | 1.01,84 | 4 | q | ||||
200 m backstroke K | Finale | 2.09,72 | |||||
Semifinale | 2.09,62 | 1 | q | ||||
Indledende | 2.10,71 | 1 | q | ||||
Dmitry Komornikov | 100 m breaststroke M | Semifinale | 1.01,83 | 6 | |||
Indledende | 1.02,05 | 6 | q | ||||
200 m breaststroke M | Indledende | 2.14,92 | 6 | ||||
Evgeny Korotyshkin | 4x100 m medley M | Indledende | 3.38,07 | 1 | q | ||
Aleksey Kovrigin | 400 m medley M | Indledende | 4.23,77 | 8 | |||
Maksim Kuznetsov | 200 m freestyle M | Indledende | 1.50,93 | 8 | |||
4x200 m freestyle M | Indledende | 7.23,97 | 6 | ||||
Yevgeniy Lagunov | 4x100 m freestyle M | Finale | 3.15,75 | 4 | |||
4x100 m freestyle M | Indledende | 3.17,46 | 1 | q | |||
Igor Marchenko | 100 m butterfly M | Finale | 52,32 | 5 | |||
Semifinale | 52,32 | 3 | q | ||||
Indledende | 52,62 | 3 | q | ||||
4x100 m medley M | Finale | 3.35,91 | 4 | ||||
Yana Martynova | 400 m medley K | Indledende | 4.52,96 | 7 | |||
Yevgeny Natsvin | 4x200 m freestyle M | Indledende | 7.23,97 | 6 | |||
Daria Parshina | 400 m freestyle K | Indledende | 4.18,24 | 8 | |||
Denis Pimankov | 4x100 m freestyle M | Indledende | 3.17,46 | 1 | q | ||
4x100 m freestyle M | Finale | 3.15,75 | 4 | ||||
Anatoli Poliakov | 200 m butterfly M | Semifinale | 1.47,58 | 4 | |||
Indledende | 1.58,12 | 2 | q | ||||
Aleksandr Popov | 100 m freestyle M | Semifinale | 49,23 | 4 | |||
Indledende | 49,51 | 2 | q | ||||
4x100 m freestyle M | Finale | 3.15,75 | 4 | ||||
4x100 m medley M | Finale | 3.35,91 | 4 | ||||
50 m freestyle M | Indledende | 22,58 | 3 | ||||
Yuriy Prilukov | 1500 m freestyle M | Finale | 14.52,48 | 4 | |||
Indledende | 15.01,02 | 1 | q | ||||
400 m freestyle M | Finale | 3.46,69 | 6 | ||||
Indledende | 3.48,71 | 2 | q | ||||
Natalia Shalagina | 200 m freestyle K | Indledende | 2.02,37 | 7 | |||
4x100 m medley K | Indledende | 4.10,18 | 7 | ||||
Nikolay Skvortsov | 200 m butterfly M | Finale | 1.57,14 | 7 | |||
Semifinale | 1.57,37 | 5 | q | ||||
Indledende | 1.58,18 | 3 | q | ||||
Roman Sludnov | 100 m breaststroke M | Semifinale | 1.01,54 | 4 | |||
Indledende | 1.01,65 | 4 | q | ||||
4x100 m medley M | Indledende | 3.38,07 | 1 | q | |||
4x100 m medley M | Finale | 3.35,91 | 4 | ||||
Natalya Soutiaguina | 100 m butterfly K | Semifinale | 59,79 | 8 | |||
Indledende | 59,76 | 3 | q | ||||
4x100 m medley K | Indledende | 4.10,18 | 7 | ||||
Ivan Usov | 4x100 m freestyle M | Indledende | 3.17,46 | 1 | q | ||
Oxana Verevka | 200 m medley K | Semifinale | 2.15,45 | 7 | |||
Indledende | 2.16,63 | 5 | q | ||||
4x100 m medley K | Indledende | 4.10,18 | 7 | ||||
Arkady Vyachanin | 100 m backstroke M | Semifinale | 55,20 | 6 | |||
Indledende | 55,17 | 2 | q | ||||
200 m backstroke M | Semifinale | 1.59,80 | 6 | ||||
Indledende | 2.01,09 | 3 | q | ||||
4x100 m medley M | Indledende | 3.38,07 | 1 | q | |||
4x100 m medley M | Finale | 3.35,91 | 4 | ||||
Aleksey Zatsepin | 200 m medley M | Indledende | 2.04,11 | 8 | |||
4x200 m freestyle M | Indledende | 7.23,97 | 6 | ||||
* Listen over Russiske olympianere i Svømning ved OL i Athen 2004 er endnu ikke færdiggjort. Alle eventuelle medaljetagere er inkluderet i listen. | |||||||
Facts om Rusland i Svømning ved sommer-OL i Athen 2004 er baseret på de officielle olympiske rapporter og Olympian Database |