Rusland i Svømning |
Atlet |
Disciplin |
Heat |
Res. |
Plac. |
|
||
Aleksei Akatyev | 1500 m freestyle M | Finale | 15.21,68 | 8 | |||
Indledende | 15.16,47 | 1 | q | ||||
400 m freestyle M | Finale | 3.55,72 | 14 | ||||
Indledende | 3.56,40 | 5 | |||||
Aleksey Butsenin | 1500 m freestyle M | Indledende | 15.31,27 | 5 | |||
Nadezhda Chemesova | 400 m freestyle K | Indledende | 4.21,33 | 2 | |||
Nadezhda Chemezova | 4x200 m freestyle K | Indledende | 8.16,06 | 4 | |||
Andrey Ivanov | 200 m breaststroke M | Finale | 2.14,37 | 9 | |||
Indledende | 2.15,56 | 5 | |||||
Roman Ivanovskiy | 100 m breaststroke M | Finale | dq | - | |||
Indledende | 1.02,69 | 3 | |||||
Roman Ivanovsky | 4x100 m medley M | Indledende | 3.41,49 | 2 | q | ||
4x100 m medley M | Finale | 3.37,56 | |||||
Olga Kochetkova | 100 m backstroke K | Finale | 1.03,52 | 12 | |||
Indledende | 1.03,17 | 4 | |||||
Aleksey Kolesnikov | 200 m butterfly M | Indledende | 2.00,77 | 7 | |||
Andrei Korneyev | 200 m breaststroke M | Finale | 2.13,17 | ||||
Indledende | 2.14,11 | 1 | q | ||||
Vladislav Kulikov | 100 m butterfly M | Finale | 53,13 | ||||
Indledende | 53,54 | 2 | q | ||||
4x100 m medley M | Finale | 3.37,56 | |||||
4x100 m medley M | Indledende | 3.41,49 | 2 | q | |||
Olga Landik | 100 m breaststroke K | Indledende | 1.12,55 | 3 | |||
Svetlana Leshukova | 4x100 m freestyle K | Indledende | 3.47,33 | 1 | q | ||
4x100 m freestyle K | Finale | dq | - | ||||
Tatyana Litovchenko | 200 m freestyle K | Indledende | 2.04,09 | 6 | |||
4x200 m freestyle K | Indledende | 8.16,06 | 4 | ||||
Stanislav Lopukhov | 100 m breaststroke M | Finale | 1.02,13 | 8 | |||
Indledende | 1.02,00 | 2 | q | ||||
4x100 m medley M | Finale | 3.37,56 | |||||
Yelena Makarova | 200 m breaststroke K | Indledende | 2.33,74 | 7 | |||
4x100 m medley K | Finale | 4.10,56 | 7 | ||||
4x100 m medley K | Indledende | 4.10,65 | 2 | q | |||
Natalya Meshcheryakova | 100 m freestyle K | Finale | 56,17 | 13 | |||
Indledende | 56,33 | 4 | |||||
4x100 m freestyle K | Indledende | 3.47,33 | 1 | q | |||
4x100 m freestyle K | Finale | dq | - | ||||
4x100 m medley K | Indledende | 4.10,65 | 2 | q | |||
4x100 m medley K | Finale | 4.10,56 | 7 | ||||
50 m freestyle K | Finale | 25,88 | 8 | ||||
Indledende | 25,73 | 2 | q | ||||
Yelena Nazemnova | 100 m butterfly K | Finale | 1.00,93 | 10 | |||
Indledende | 1.01,54 | 5 | |||||
4x100 m freestyle K | Finale | dq | - | ||||
4x100 m freestyle K | Indledende | 3.47,33 | 1 | q | |||
4x100 m medley K | Finale | 4.10,56 | 7 | ||||
4x200 m freestyle K | Indledende | 8.16,06 | 4 | ||||
Sergey Ostapchuk | 200 m backstroke M | Finale | 2.03,91 | 16 | |||
Indledende | 2.03,50 | 6 | |||||
Denis Pankratov | 100 m butterfly M | Finale | 52,27 | WR | |||
Indledende | 52,96 | 1 | q | ||||
200 m butterfly M | Finale | 1.56,51 | |||||
Indledende | 1.58,28 | 2 | q | ||||
4x100 m medley M | Finale | 3.37,56 | |||||
Denis Pimankov | 4x100 m freestyle M | Indledende | 3.20,39 | 2 | q | ||
4x100 m freestyle M | Finale | 3.17,06 | |||||
Aleksandr Popov | 100 m freestyle M | Finale | 48,74 | ||||
Indledende | 48,74 | 1 | q | ||||
4x100 m freestyle M | Finale | 3.17,06 | |||||
4x100 m medley M | Indledende | 3.41,49 | 2 | q | |||
4x100 m medley M | Finale | 3.37,56 | |||||
50 m freestyle M | Finale | 22,13 | |||||
Indledende | 22,22 | 1 | q | ||||
Svetlana Pozdeyeva | 100 m butterfly K | Finale | 1.01,62 | 16 | |||
Indledende | 1.01,29 | 4 | |||||
4x100 m medley K | Indledende | 4.10,65 | 2 | q | |||
Vladimir Predkin | 100 m freestyle M | Indledende | 50,75 | 6 | |||
4x100 m freestyle M | Finale | 3.17,06 | |||||
50 m freestyle M | Indledende | 23,03 | 7 | ||||
Vladimir Pyshnenko | 200 m freestyle M | Finale | 1.49,55 | 11 | |||
Indledende | 1.49,79 | 6 | |||||
4x100 m freestyle M | Indledende | 3.20,39 | 2 | q | |||
4x100 m freestyle M | Finale | 3.17,06 | |||||
Vladimir Selkov | 100 m backstroke M | Indledende | 55,87 | 4 | |||
200 m backstroke M | Indledende | 2.01,32 | 4 | ||||
4x100 m medley M | Finale | 3.37,56 | |||||
Darya Shmelyova | 200 m medley K | Indledende | 2.20,34 | 7 | |||
400 m medley K | Indledende | 4.57,06 | 8 | ||||
Nataliya Sorokina | 4x100 m freestyle K | Indledende | 3.47,33 | 1 | q | ||
4x100 m freestyle K | Finale | dq | - | ||||
Konstantin Ushkov | 4x100 m freestyle M | Indledende | 3.20,39 | 2 | q | ||
4x100 m freestyle M | Finale | 3.17,06 | |||||
Inna Yaytskaya | 4x200 m freestyle K | Indledende | 8.16,06 | 4 | |||
Roman Yegorov | 4x100 m freestyle M | Finale | 3.17,06 | ||||
4x100 m freestyle M | Indledende | 3.20,39 | 2 | q | |||
4x100 m medley M | Finale | 3.37,56 | |||||
4x100 m medley M | Indledende | 3.41,49 | 2 | q | |||
Nina Zhivanevskaya | 100 m backstroke K | Finale | 1.02,38 | 9 | |||
Indledende | 1.02,94 | 4 | |||||
200 m backstroke K | Finale | 2.14,59 | 8 | ||||
Indledende | 2.13,32 | 1 | q | ||||
4x100 m medley K | Finale | 4.10,56 | 7 | ||||
4x100 m medley K | Indledende | 4.10,65 | 2 | q | |||
* Listen over Russiske olympianere i Svømning ved OL i Atlanta 1996 er endnu ikke færdiggjort. Alle eventuelle medaljetagere er inkluderet i listen. | |||||||
Facts om Rusland i Svømning ved sommer-OL i Atlanta 1996 er baseret på de officielle olympiske rapporter og Olympian Database |