Polen i Atletik |
Atlet |
Disciplin |
Heat |
Res. |
Plac. |
|
||
Rafal Augustyn | 20 km walk M | Finale | 1.24.25 | 29 | |||
Monika Bejnar | 400 m K | Indledende | 52,80 | 4 | |||
4x400 m K | Indledende | 3.28,23 | 5 | ||||
Michal Bieniek | High jump M | Kvalifikation | 2,20 | 14 | |||
Artur Brzozowski | 50 km walk M | Finale | dq | - | |||
Lidia Chojecka | 1500 m K | Indledende | 4.19,57 | 10 | |||
Kamila Chudzik | Heptathlon K | Resultat | 6157 | 14 | |||
Lukasz Chyla | 4x100 m M | Indledende | dnf | - | |||
Pawel Czapiewski | 800 m M | Indledende | 1.47,66 | 3 | |||
Przemyslaw Czerwinski | Pole vault M | Finale | 5,45 | 10 | |||
Kvalifikation | 5,65 | 2 | q | ||||
Daniel Dabrowski | 400 m M | Indledende | 47,83 | 8 | |||
Krystyna Danilczyk-Zabawska | Shot put K | Kvalifikation | nm | - | |||
Monika Drybulska | Marathon K | Finale | 2.32.39 | 24 | |||
Sylwia Ejdys | 1500 m K | Indledende | 4.08,37 | 6 | |||
Rafal Fedaczynski | 50 km walk M | Finale | 3.46.51 | 8 | |||
Wioletta Frankiewicz | 3000 m steeplechase K | Finale | 9.21,76 | 7 | |||
Indledende | 9.21,88 | 3 | Q | ||||
Zaneta Glanc | Discus throw K | Kvalifikation | nm | - | |||
Dorota Gruca | Marathon K | Finale | 2.33.32 | 30 | |||
Anna Jakubczak-Pawelec | 1500 m K | Indledende | 4.07,33 | 7 | |||
Igor Janik | Javelin throw M | Kvalifikation | 77,63 | 9 | |||
Dorota Jedrusinska | 4x100 m K | Indledende | 43,47 | 5 | q | ||
4x100 m K | Finale | dq | - | ||||
Marcin Jedrusinski | 200 m M | Kvartfinale | 20,58 | 4 | |||
Indledende | 20,64 | 2 | Q | ||||
4x100 m M | Indledende | dnf | - | ||||
Jakub Bogdan Jelonek | 20 km walk M | Finale | 1.30.37 | 46 | |||
Marta Jeschke | 200 m K | Indledende | 23,59 | 7 | |||
4x100 m K | Indledende | 43,47 | 5 | q | |||
Anna Jesien | 400 m hurdles K | Finale | 54,29 | 5 | |||
Semifinale | 54,36 | 3 | Q | ||||
Indledende | 55,35 | 2 | Q | ||||
4x400 m K | Indledende | 3.28,23 | 5 | ||||
Piotr Kedzia | 4x400 m M | Finale | 3.00,32 | 6 | |||
4x400 m M | Indledende | 3.00,74 | 4 | q | |||
Piotr Klimczak | 4x400 m M | Indledende | 3.00,74 | 4 | q | ||
4x400 m M | Finale | 3.00,32 | 6 | ||||
Ewelina Klocek | 4x100 m K | Finale | dq | - | |||
4x100 m K | Indledende | 43,47 | 5 | q | |||
Joanna Kocielnik | 4x100 m K | Finale | dq | - | |||
Daria Korczynska | 100 m K | Kvartfinale | 11,41 | 5 | |||
Indledende | 11,22 | 3 | Q | ||||
4x100 m K | Indledende | 43,47 | 5 | q | |||
4x100 m K | Finale | dq | - | ||||
Sylwia Korzeniowska | 20 km walk K | Finale | 1.13.19 | 20 | |||
Katarzyna Kowalska | 3000 m steeplechase K | Indledende | 9.47,02 | 10 | |||
Dariusz Kuc | 100 m M | Kvartfinale | 10,46 | 7 | |||
Indledende | 10,44 | 5 | q | ||||
4x100 m M | Indledende | dnf | - | ||||
Marcin Lewandowski | 800 m M | Semifinale | 1.47,24 | 7 | |||
Indledende | 1.45,89 | 4 | q | ||||
Barbara Madejczyk | Javelin throw K | Finale | 62,02 | 6 | |||
Kvalifikation | 62,81 | 3 | Q | ||||
Tomasz Majewski | Shot put M | Finale | 21,51 | ||||
Kvalifikation | 21,04 | 1 | Q | ||||
Piotr Malachowski | Discus throw M | Finale | 67,82 | ||||
Kvalifikation | 65,94 | 1 | Q | ||||
Artur Noga | 110 m hurdles M | Finale | 13,36 | 5 | |||
Semifinale | 13,34 | 2 | Q | ||||
Kvartfinale | 13,36 | 2 | Q | ||||
Indledende | 13,53 | 1 | Q | ||||
Marcin Nowak | 4x100 m M | Indledende | dnf | - | |||
Urszula Piwnicka | Javelin throw K | Kvalifikation | 59,28 | 7 | |||
Joanna Piwowarska | Pole vault K | Kvalifikation | 4,30 | 9 | |||
Marek Plawgo | 400 m hurdles M | Finale | 48,52 | 6 | |||
Semifinale | 48,75 | 4 | Q | ||||
Indledende | 49,17 | 3 | Q | ||||
4x400 m M | Indledende | 3.00,74 | 4 | q | |||
4x400 m M | Finale | 3.00,32 | 6 | ||||
Wioletta Potepa | Discus throw K | Kvalifikation | 59,44 | 8 | |||
Grazyna Prokopek-Janacek | 4x400 m K | Indledende | 3.28,23 | 5 | |||
Monika Pyrek | Pole vault K | Finale | 4,70 | 5 | |||
Kvalifikation | 4,50 | 5 | q | ||||
Anna Rogowska | Pole vault K | Finale | 4,45 | 10 | |||
Kvalifikation | 4,50 | 4 | q | ||||
Anna Rostkowska | 800 m K | Semifinale | 1.58,84 | 5 | |||
Indledende | 2.02,11 | 3 | Q | ||||
Kamila Skolimowska | Hammer throw K | Finale | nm | - | |||
Kvalifikation | 69,79 | 5 | q | ||||
Arkadiusz Sowa | Marathon M | Finale | 2.24.48 | 54 | |||
Marcin Starzak | Long jump M | Kvalifikation | 7,62 | 17 | |||
Grzegorz Sudol | 50 km walk M | Finale | 3.47.18 | 9 | |||
Henryk Szost | Marathon M | Finale | 2.19.43 | 34 | |||
Tomasz Szymkowiak | 3000 m steeplechase M | Indledende | 8.29,37 | 7 | |||
Aurelia Trywianska | 100 m hurdles K | Semifinale | 12,96 | 5 | |||
Indledende | 12,98 | 3 | q | ||||
Karolina Tyminska | Heptathlon K | Resultat | 6428 | 6 | |||
Rafal Wieruszewski | 4x400 m M | Finale | 3.00,32 | 6 | |||
4x400 m M | Indledende | 3.00,74 | 4 | q | |||
Joanna Wisniewski | Discus throw K | Kvalifikation | 59,40 | 9 | |||
Anita Wlodarczyk | Hammer throw K | Finale | 71,56 | 4 | |||
Kvalifikation | 71,76 | 3 | Q | ||||
Jolanta Wojcik | 4x400 m K | Indledende | 3.28,23 | 5 | |||
Malgorzata Zadura | Hammer throw K | Kvalifikation | 64,13 | 17 | |||
Szymon Ziólkowski | Hammer throw M | Finale | 79,22 | 7 | |||
Kvalifikation | 79,55 | 1 | Q | ||||
* Listen over Polske olympianere i Atletik ved OL i Beijing 2008 er endnu ikke færdiggjort. Alle eventuelle medaljetagere er inkluderet i listen. | |||||||
Facts om Polen i Atletik ved sommer-OL i Beijing 2008 er baseret på de officielle olympiske rapporter og Olympian Database |