Polen i Atletik |
Atlet |
Disciplin |
Heat |
Res. |
Plac. |
|
||
Dariusz Adamus | Javelin throw M | Kvalifikation | 76,82 | 15 | |||
Zofia Bielczyk | 100 m hurdles K | Finale | 13,08 | 8 | |||
Semifinale | 13,09 | 4 | Q | ||||
Indledende | 13,21 | 3 | Q | ||||
4x100 m K | Finale | 43,59 | 7 | ||||
Bernadeta Blechacz | Javelin throw K | Finale | 61,46 | 9 | |||
Kvalifikation | 59,90 | 6 | q | ||||
Anna Bukis | 1500 m K | Indledende | 4.06,0 | 5 | |||
800 m K | Semifinale | 2.00,3 | 7 | ||||
Indledende | 1.58,9 | 4 | q | ||||
Bohdan Bulakowski | 20 km walk M | Finale | 1.28.36,3 | 7 | |||
50 km walk M | Finale | dnf | - | ||||
Danuta Bulkowska | High jump K | Kvalifikation | 1,85 | 4 | |||
Malgorzata Dunecka | 400 m K | Semifinale | 51,93 | 7 | |||
Indledende | 51,81 | 4 | q | ||||
4x400 m K | Finale | 3.27,9 | 6 | ||||
Indledende | 3.29,7 | 2 | Q | ||||
Leszek Dunecki | 100 m M | Kvartfinale | 10,40 | 5 | |||
Indledende | 10,42 | 2 | Q | ||||
200 m M | Finale | 20,68 | 6 | ||||
Semifinale | 20,82 | 3 | Q | ||||
Kvartfinale | 20,87 | 3 | Q | ||||
Indledende | 21,30 | 2 | Q | ||||
4x100 m M | Finale | 38,33 | |||||
Indledende | 38,83 | 2 | Q | ||||
Ireneusz Golda | Hammer throw M | Finale | 73,74 | 8 | |||
Kvalifikation | 70,88 | 9 | q | ||||
Malgorzata Guzowska | Pentathlon K | Resultat | 4326 | 12 | |||
Zdzislaw Hoffman | Triple jump M | Kvalifikation | 15,35 | 8 | |||
Jolanta Januchta | 4x400 m K | Finale | 3.27,9 | 6 | |||
Indledende | 3.29,7 | 2 | Q | ||||
800 m K | Finale | 1.58,25 | 6 | ||||
Semifinale | 1.58,9 | 3 | Q | ||||
Indledende | 1.59,7 | 2 | Q | ||||
Stanislaw Jaskulka | Long jump M | Finale | 8,13 | 5 | |||
Kvalifikation | 8,07 | 3 | q | ||||
Wessela Jazinska | 800 m K | Semifinale | 1.59,9 | 5 | |||
Indledende | 1.59,9 | 3 | Q | ||||
Elzbieta Katolik | 4x400 m K | Finale | 3.27,9 | 6 | |||
Indledende | 3.29,7 | 2 | Q | ||||
800 m K | Semifinale | 2.01,1 | 7 | ||||
Indledende | 2.01,2 | 4 | q | ||||
Urszula Kielan | High jump K | Finale | 1,94 | ||||
Kvalifikation | 1,88 | 1 | q | ||||
Andrzej Klimaszewski | Long jump M | Kvalifikation | 7,76 | 11 | |||
Mariusz Klimczyk | Pole vault M | Finale | 5,55 | 6 | |||
Kvalifikation | 5,40 | 1 | q | ||||
Wladyslaw Kozakiewicz | Pole vault M | Finale | 5,78 | WR | |||
Kvalifikation | 5,40 | 4 | q | ||||
Elzbieta Krawczuk | High jump K | Kvalifikation | 1,85 | 10 | |||
Lucyna Langer | 100 m hurdles K | Finale | 12,65 | ||||
Semifinale | 12,91 | 2 | Q | ||||
Indledende | 12,75 | 2 | Q | ||||
4x100 m K | Finale | 43,59 | 7 | ||||
Zenon Licznerski | 200 m M | Kvartfinale | 21,22 | 5 | |||
Indledende | 21,36 | 4 | q | ||||
4x100 m M | Finale | 38,33 | |||||
Indledende | 38,83 | 2 | Q | ||||
Dariusz Ludwig | Decathlon M | Resultat | 7978 | 6 | |||
Bronislaw Malinowski | 3000 m steeplechase M | Finale | 8.09,7 | ||||
Semifinale | 8.21,2 | 1 | Q | ||||
Indledende | 8.29,8 | 1 | Q | ||||
Boguslaw Maminski | 3000 m steeplechase M | Finale | 8.19,5 | 7 | |||
Semifinale | 8.18,8 | 3 | Q | ||||
Indledende | 8.24,0 | 3 | Q | ||||
Ryszard Marczak | Marathon M | Finale | dnf | - | |||
Grazyna Oliszewska | 400 m K | Semifinale | 52,36 | 7 | |||
Indledende | 52,62 | 3 | Q | ||||
4x400 m K | Finale | 3.27,9 | 6 | ||||
Indledende | 3.29,7 | 2 | Q | ||||
Jan Pawlowicz | 4x400 m M | Indledende | 3.05,8 | 4 | |||
Zbigniew Pierzynka | Marathon M | Finale | 2.20.03 | 26 | |||
Jerzy Pietrzyk | 400 m M | Indledende | 47,18 | 5 | |||
4x400 m M | Indledende | 3.05,8 | 4 | ||||
Jan Pusty | 110 m hurdles M | Finale | 13,68 | 5 | |||
Semifinale | 13,81 | 4 | Q | ||||
Indledende | 13,84 | 2 | Q | ||||
Grazyna Rabsztyn | 100 m hurdles K | Finale | 12,74 | 5 | |||
Semifinale | 12,64 | 1 | Q | ||||
Indledende | 12,72 | 1 | Q | ||||
4x100 m K | Finale | 43,59 | 7 | ||||
Stanislaw Rola | 50 km walk M | Finale | 4.07.07 | 7 | |||
Andrzej Sajkowski | Marathon M | Finale | dnf | - | |||
Tadeusz Slusarski | Pole vault M | Finale | 5,65 | ||||
Kvalifikation | 5,40 | 1 | q | ||||
Elzbieta Stachurska | 200 m K | Kvartfinale | 23,11 | 7 | |||
Indledende | 23,58 | 4 | q | ||||
Elzbieta Stachurski | 100 m K | Indledende | dq | - | |||
Elzbieta Stachursky | 4x100 m K | Finale | 43,59 | 7 | |||
Adam Starostka | 4x400 m M | Indledende | 3.05,8 | 4 | |||
Andrzej Stepien | 400 m M | Kvartfinale | 46,31 | 5 | |||
Indledende | 47,99 | 3 | Q | ||||
4x400 m M | Indledende | 3.05,8 | 4 | ||||
Janusz Szczerkowski | Decathlon M | Resultat | 7822 | 10 | |||
Irena Szewinska | 400 m K | Semifinale | 53,13 | 8 | |||
Indledende | 52,57 | 3 | Q | ||||
Ryszard Szparak | 400 m hurdles M | Semifinale | 50,41 | 6 | |||
Indledende | 50,45 | 4 | Q | ||||
Janusz Trzepizur | High jump M | Finale | 2,18 | 12 | |||
Kvalifikation | 2,21 | 10 | q | ||||
Krzysztof Wesolowski | 3000 m steeplechase M | Semifinale | 8.33,1 | 9 | |||
Indledende | 8.35,6 | 4 | Q | ||||
Anna Wlodarczyk | Long jump K | Finale | 6,95 | 4 | |||
Kvalifikation | 6,58 | 3 | q | ||||
Barbara Wojnar-Baran | Long jump K | Finale | 6,33 | 11 | |||
Kvalifikation | 6,44 | 7 | q | ||||
Marian Woronin | 100 m M | Finale | 10,46 | 7 | |||
Semifinale | 10,43 | 4 | Q | ||||
Kvartfinale | 10,27 | 2 | Q | ||||
Indledende | 10,35 | 2 | Q | ||||
200 m M | Finale | 20,81 | 7 | ||||
Semifinale | 20,75 | 3 | Q | ||||
Kvartfinale | 20,97 | 2 | Q | ||||
Indledende | 21,63 | 1 | Q | ||||
4x100 m M | Finale | 38,33 | |||||
Indledende | 38,83 | 2 | Q | ||||
Jacek Wszola | High jump M | Finale | 2,31 | ||||
Kvalifikation | 2,21 | 8 | q | ||||
Miroslaw Zerkowski | 1500 m M | Semifinale | 3.48,2 | 9 | |||
Indledende | 3.39,2 | 5 | q | ||||
Krzysztof Zwolinski | 100 m M | Kvartfinale | 10,54 | 7 | |||
Indledende | 10,60 | 3 | Q | ||||
4x100 m M | Finale | 38,33 | |||||
Indledende | 38,83 | 2 | Q | ||||
* Listen over Polske olympianere i Atletik ved OL i Moskva 1980 er endnu ikke færdiggjort. Alle eventuelle medaljetagere er inkluderet i listen. | |||||||
Facts om Polen i Atletik ved sommer-OL i Moskva 1980 er baseret på de officielle olympiske rapporter og Olympian Database |