Italien i Atletik |
Atlet |
Disciplin |
Heat |
Res. |
Plac. |
|
||
Alessandro Aimar | 4x400 m M | Indledende | 3.03,60 | 2 | Q | ||
4x400 m M | Semifinale | 3.02,56 | 5 | ||||
Stefano Baldini | 10000 m M | Finale | 29.07,77 | 18 | |||
Indledende | 27.55,79 | 6 | Q | ||||
5000 m M | Semifinale | 14.06,45 | 8 | ||||
Indledende | 13.55,41 | 8 | Q | ||||
Andrea Benvenuti | 800 m M | Semifinale | dnf | - | |||
Kvartfinale | 1.47,45 | 2 | Q | ||||
Salvatore Bettiol | Marathon M | Finale | 2.17.27 | 20 | |||
Antonella Bevilacqua | High jump K | Finale | (1,99) | - | dq(d) | ||
Kvalifikation | (1,93) | - | q | ||||
Simone Bianchi | Long jump M | Kvalifikation | 7,79 | 13 | |||
Roberta Brunet | 5000 m K | Finale | 15.07,52 | ||||
Indledende | 15.22,58 | 1 | Q | ||||
Angelo Carosi | 3000 m steeplechase M | Finale | 8.29,67 | 9 | |||
Semifinale | 8.21,86 | 7 | q | ||||
Indledende | 8.30,83 | 1 | Q | ||||
Angelo Cipolloni | 4x100 m M | Indledende | dnf | - | |||
Maria Curatolo | Marathon K | Finale | dnf | - | |||
Giuseppe D'Urso | 800 m M | Semifinale | 1.46,97 | 5 | |||
Kvartfinale | 1.45,27 | 2 | Q | ||||
Paolo Dal Soglio | Shot put M | Finale | 20,74 | 4 | |||
Kvalifikation | 20,58 | 1 | q | ||||
Virna De Angeli | 400 m K | Kvartfinale | 51,77 | 5 | |||
Indledende | 51,68 | 1 | Q | ||||
400 m hurdles K | Indledende | 57,12 | 5 | ||||
Giovanni Di Benedictis | 20 km walk M | Finale | 1.25.22 | 26 | |||
50 km walk M | Finale | dnf | - | ||||
Arturo Di Mezza | 50 km walk M | Finale | 3.44.52 | 4 | |||
Gennaro Di Napoli | 5000 m M | Finale | 13.28,36 | 12 | |||
Semifinale | 13.28,80 | 5 | Q | ||||
Indledende | 14.03,56 | 4 | Q | ||||
Michele Didoni | 20 km walk M | Finale | 1.26.02 | 33 | |||
Corrado Fantini | Shot put M | Finale | 19,30 | 11 | |||
Kvalifikation | 19,40 | 6 | q | ||||
Ornella Ferrara | Marathon K | Finale | 2.33.09 | 13 | |||
Sandro Floris | 200 m M | Indledende | 21,01 | 6 | |||
4x100 m M | Indledende | dnf | - | ||||
Diego Fortuna | Discus throw M | Kvalifikation | 60,08 | 10 | |||
Andrea Giocondi | 800 m M | Kvartfinale | 1.47,26 | 3 | |||
Rossella Giordano | 10 km walk K | Finale | 42.43 | 5 | |||
Danilo Goffi | Marathon M | Finale | 2.15.08 | 9 | |||
Maria Guida | 10000 m K | Finale | dns | - | |||
Indledende | 31.55,35 | 8 | Q | ||||
Barbara Lah | Triple jump K | Kvalifikation | 13,74 | 10 | |||
Allesandro Lambruschini | 3000 m steeplechase M | Finale | 8.11,28 | ||||
Semifinale | 8.27,32 | 3 | Q | ||||
Indledende | 8.31,69 | 4 | Q | ||||
Ezio Madonia | 100 m M | Kvartfinale | 10,43 | 8 | |||
Indledende | 10,33 | 4 | q | ||||
4x100 m M | Indledende | dnf | - | ||||
Agnese Maffeis | Discus throw K | Kvalifikation | 56,54 | 15 | |||
Fiona May | Long jump K | Finale | 7,02 | ||||
Kvalifikation | 6,85 | 1 | q | ||||
Davide Milesi | Marathon M | Finale | 2.21.45 | 50 | |||
Fabrizio Mori | 400 m hurdles M | Finale | 48,41 | 6 | |||
Semifinale | 48,43 | 3 | Q | ||||
Indledende | 48,90 | 2 | Q | ||||
4x400 m M | Semifinale | 3.02,56 | 5 | ||||
Andrea Nuti | 4x400 m M | Semifinale | 3.02,56 | 5 | |||
4x400 m M | Indledende | 3.03,60 | 2 | Q | |||
Laurent Ottoz | 400 m hurdles M | Semifinale | 48,52 | 6 | |||
Indledende | 48,92 | 2 | Q | ||||
Loris Paoluzzi | Hammer throw M | Kvalifikation | 72,82 | 14 | |||
Giovanni Perricelli | 20 km walk M | Finale | 1.23.41 | 15 | |||
50 km walk M | Finale | 3.52.31 | 13 | ||||
Elisabetta Perrone | 10 km walk K | Finale | 42.12 | ||||
Beniamino Poserina | Decathlon M | Resultat | 7013 | 30 | |||
Giovanni Puggioni | 4x100 m M | Indledende | dnf | - | |||
Ashraf Saber | 400 m hurdles M | Indledende | 49,71 | 3 | |||
4x400 m M | Semifinale | 3.02,56 | 5 | ||||
4x400 m M | Indledende | 3.03,60 | 2 | Q | |||
Enrico Sgrulletti | Hammer throw M | Finale | 76,98 | 9 | |||
Kvalifikation | 77,36 | 4 | q | ||||
Annarita Sidoti | 10 km walk K | Finale | 43.57 | 11 | |||
Silvia Sommaggio | 10000 m K | Indledende | 32.59,40 | 11 | |||
5000 m K | Indledende | 15.33,63 | 6 | ||||
Giuliana Spada | Heptathlon K | Resultat | dnf | - | |||
Patrizia Spuri | 400 m K | Kvartfinale | 52,78 | 7 | |||
Indledende | 52,45 | 4 | Q | ||||
Stefano Tilli | 100 m M | Indledende | 10,38 | 6 | |||
Carla Tuzzi | 100 m hurdles K | Indledende | dnf | - | |||
Marco Vaccari | 4x400 m M | Indledende | 3.03,60 | 2 | Q | ||
Giorgio Vanturi | Shot put M | Kvalifikation | 18,98 | 11 | |||
Maura Viceconte | Marathon K | Finale | dnf | - | |||
* Listen over Italienske olympianere i Atletik ved OL i Atlanta 1996 er endnu ikke færdiggjort. Alle eventuelle medaljetagere er inkluderet i listen. | |||||||
Facts om Italien i Atletik ved sommer-OL i Atlanta 1996 er baseret på de officielle olympiske rapporter og Olympian Database |