Storbritannien i Atletik |
Atlet |
Disciplin |
Heat |
Res. |
Plac. |
|
||
Marcus Adam | 100 m M | Kvartfinale | 10,35 | 5 | |||
Indledende | 10,57 | 2 | Q | ||||
200 m M | Finale | 20,80 | 8 | ||||
Semifinale | 20,63 | 4 | Q | ||||
Kvartfinale | 20,43 | 1 | Q | ||||
Indledende | 20,62 | 1 | Q | ||||
4x100 m M | Indledende | 39,73 | 2 | Q | |||
4x100 m M | Finale | 38,08 | 4 | ||||
Semifinale | 38,64 | 2 | Q | ||||
Francis Agyepong | Triple jump M | Kvalifikation | 16,55 | 12 | |||
100 m hurdles K | Kvartfinale | 13,36 | 7 | ||||
Indledende | 13,25 | 4 | Q | ||||
Kriss Akabusi | 400 m hurdles M | Finale | 47,82 | ||||
Semifinale | 48,01 | 1 | Q | ||||
Indledende | 48,98 | 1 | Q | ||||
4x400 m M | Finale | 2,59,73 | |||||
4x400 m M | Indledende | 3.01,20 | 2 | Q | |||
Myrtle Augee | Shot put K | Kvalifikation | 16,53 | 7 | |||
Stephen Backley | Javelin throw M | Finale | 83,38 | ||||
Kvalifikation | 80,76 | 2 | q | ||||
Lorraine Baker | 800 m K | Semifinale | 2.02,17 | 7 | |||
Indledende | 2.00,50 | 4 | q | ||||
Nigel Bevan | Javelin throw M | Kvalifikation | 73,78 | 13 | |||
David Bigham | Decathlon M | Resultat | 7754 | 18 | |||
Roger Black | 400 m M | Semifinale | 44,72 | 5 | |||
Kvartfinale | 45,28 | 3 | Q | ||||
Indledende | 45,94 | 2 | Q | ||||
4x400 m M | Indledende | 3.01,20 | 2 | Q | |||
4x400 m M | Finale | 2,59,73 | |||||
Paul Blagg | 50 km walk M | Finale | 4.23.10 | 30 | |||
Steven Brace | Marathon M | Finale | 2.17.49 | 27 | |||
Jack Buckner | 5000 m M | Indledende | 13.37,14 | 5 | |||
Tom Buckner | 3000 m steeplechase M | Semifinale | 8.32,89 | 8 | |||
Indledende | 8.28,36 | 5 | Q | ||||
Linford Christie | 100 m M | Finale | 9,96 | ||||
Semifinale | 10,00 | 2 | Q | ||||
Kvartfinale | 10,07 | 1 | Q | ||||
Indledende | 10,48 | 1 | Q | ||||
200 m M | Semifinale | 20,38 | 5 | ||||
Kvartfinale | 20,52 | 3 | Q | ||||
Indledende | 20,23 | 2 | Q | ||||
4x100 m M | Finale | 38,08 | 4 | ||||
Semifinale | 38,64 | 2 | Q | ||||
4x100 m M | Indledende | 39,73 | 2 | Q | |||
Clova Court | Heptathlon K | Resultat | 5994 | 19 | |||
Steve Crabb | 1500 m M | Indledende | 3.41,00 | 9 | |||
Paul Davies-Hale | Marathon M | Finale | 2.21.15 | 41 | |||
Robert Denmark | 5000 m M | Finale | 13.27,76 | 7 | |||
Indledende | 13.22,41 | 2 | Q | ||||
Sandra Douglas | 400 m K | Semifinale | 51,96 | 6 | |||
Kvartfinale | 51,41 | 4 | Q | ||||
Indledende | 52,91 | 3 | Q | ||||
4x400 m K | Finale | 3,24,23 | |||||
Indledende | 3,25,20 | 2 | Q | ||||
100 m K | Kvartfinale | 11,77 | 8 | ||||
Indledende | 11,65 | 3 | Q | ||||
Sally Eastall | Marathon K | Finale | 2.41.20 | 13 | |||
Diane Edwards | 800 m K | Semifinale | 2.04,32 | 7 | |||
Indledende | 2.00,39 | 3 | q | ||||
Jonathan Edwards | Triple jump M | Kvalifikation | 15,76 | 16 | |||
Michael Edwards | Pole vault M | Kvalifikation | 5,20 | 14 | |||
Paul Edwards | Shot put M | Kvalifikation | 18,56 | 8 | |||
Sally Ellis | Marathon K | Finale | 2.54.41 | 27 | |||
Paul Evans | 10000 m M | Finale | 28.29,83 | 11 | |||
Indledende | 28.15,70 | 3 | Q | ||||
Mark Forsythe | Long jump M | Kvalifikation | 7,71 | 12 | |||
Louise Fraiser | 400 m hurdles K | Indledende | 57,49 | 5 | |||
Paula Fryer | 800 m K | Indledende | 2.02,72 | 5 | |||
Julian Golley | Triple jump M | Kvalifikation | 16,18 | 15 | |||
Dalton Grant | High jump M | Kvalifikation | 2,15 | 16 | |||
David Grindley | 400 m M | Finale | 44,75 | 6 | |||
Semifinale | 44,47 | 4 | Q | ||||
Kvartfinale | 44,91 | 2 | Q | ||||
Indledende | 45,79 | 2 | Q | ||||
4x400 m M | Finale | 2,59,73 | |||||
Sally Gunnell | 400 m hurdles K | Finale | 53,23 | ||||
Semifinale | 53,78 | 1 | Q | ||||
Indledende | 54,99 | 1 | Q | ||||
4x400 m K | Finale | 3,24,23 | |||||
Indledende | 3,25,20 | 2 | Q | ||||
Ian Hamer | 5000 m M | Indledende | 13.40,20 | 5 | |||
Tom Hanlon | 3000 m steeplechase M | Finale | 8.18,14 | 6 | |||
Semifinale | 8.26,91 | 5 | Q | ||||
Indledende | 8.27,46 | 2 | Q | ||||
Lorraine Hanson | 400 m K | Kvartfinale | 53,60 | 6 | |||
Indledende | 52,66 | 4 | Q | ||||
Paul Head | Hammer throw M | Kvalifikation | 69,58 | 11 | |||
Steven Heard | 800 m M | Semifinale | 1.46,19 | 6 | |||
Indledende | 1.46,43 | 1 | Q | ||||
Michael Hill | Javelin throw M | Finale | 75,50 | 11 | |||
Kvalifikation | 79,66 | 5 | q | ||||
Jill Hunter | 10000 m K | Finale | 31.46,49 | 10 | |||
Indledende | 32.18,34 | 4 | Q | ||||
Oluyinka Idowu | Long jump K | Kvalifikation | 6,29 | 12 | |||
Colin Jackson | 110 m hurdles M | Finale | 13,46 | 7 | |||
Semifinale | 13,19 | 2 | Q | ||||
Kvartfinale | 13,57 | 2 | Q | ||||
Indledende | 13,10 | 1 | Q | ||||
Simmone Jacobs | 200 m K | Kvartfinale | 23,61 | 7 | |||
Indledende | 23,90 | 4 | Q | ||||
Anthony Jarrett | 110 m hurdles M | Finale | 13,26 | 4 | |||
Semifinale | 13,23 | 2 | Q | ||||
Kvartfinale | 13,43 | 2 | Q | ||||
Indledende | 13,30 | 1 | Q | ||||
4x100 m M | Indledende | 39,73 | 2 | Q | |||
4x100 m M | Finale | 38,08 | 4 | ||||
Semifinale | 38,64 | 2 | Q | ||||
Joanne Jennings | High jump K | Kvalifikation | 1,86 | 14 | |||
Jason John | 4x100 m M | Indledende | 39,73 | 2 | Q | ||
Du'aine Ladejo | 4x400 m M | Indledende | 3.01,20 | 2 | Q | ||
4x400 m M | Finale | 2,59,73 | |||||
Lisa Langford-Kehler | 10 km walk K | Finale | 51,44 | 35 | |||
David Long | Marathon M | Finale | 2.20.51 | 39 | |||
Victoria Lupton | 10 km walk K | Finale | dq | - | |||
Christopher Maddocks | 20 km walk M | Finale | 1.28.45 | 16 | |||
Veronique Marot | Marathon K | Finale | 2.42.55 | 16 | |||
Debbie Marti | High jump K | Finale | 1,91 | 9 | |||
Kvalifikation | 1,92 | 2 | q | ||||
Eamonn Martin | 10000 m M | Indledende | 29.35,65 | 19 | |||
Fiona May | Long jump K | Kvalifikation | nm | - | |||
Elizabeth McColgan | 10000 m K | Finale | 31.26,11 | 5 | |||
Indledende | 32.07,28 | 3 | Q | ||||
Kevin McKay | 1500 m M | Semifinale | 3.40,80 | 10 | |||
Indledende | 3.37,39 | 5 | Q | ||||
Tom McKean | 800 m M | Semifinale | 1.48,77 | 4 | |||
Indledende | 1.47,86 | 1 | Q | ||||
Jacqueline McKernan | Discus throw K | Kvalifikation | 51,94 | 14 | |||
Kay Morley-Brown | 100 m hurdles K | Indledende | 13,44 | 6 | |||
Leslie Morton | 50 km walk M | Finale | 4.09.34 | 21 | |||
Yvonne Murray | 3000 m K | Finale | 8.55,85 | 8 | |||
Indledende | 8.51,16 | 2 | Q | ||||
Richard Nerurkar | 10000 m M | Finale | 28.48,48 | 17 | |||
Indledende | 28.24,35 | 3 | Q | ||||
Maxine Newman | 1500 m K | Indledende | 4.15,16 | 8 | |||
Andrew Penn | 20 km walk M | Finale | 1.31.40 | 23 | |||
Derek Redmond | 400 m M | Semifinale | dnf | - | |||
Kvartfinale | 45,02 | 1 | Q | ||||
Indledende | 45,03 | 1 | Q | ||||
John Regis | 200 m M | Finale | 20,55 | 6 | |||
Semifinale | 20,09 | 2 | Q | ||||
Kvartfinale | 20,16 | 2 | Q | ||||
Indledende | 20,63 | 1 | Q | ||||
4x100 m M | Finale | 38,08 | 4 | ||||
Semifinale | 38,64 | 2 | Q | ||||
4x400 m M | Finale | 2,59,73 | |||||
Brendan Reilly | High jump M | Kvalifikation | 2,23 | 9 | |||
Gowry Retchakan | 400 m hurdles K | Semifinale | 54,63 | 5 | |||
Indledende | 55,62 | 3 | Q | ||||
Mark Richardson | 4x400 m M | Indledende | 3.01,20 | 2 | Q | ||
4x400 m M | Finale | 2,59,73 | |||||
Curtis Robb | 800 m M | Finale | 1.45,57 | 6 | |||
Semifinale | 1.45,25 | 1 | Q | ||||
Indledende | 1.46,16 | 1 | Q | ||||
Max Robertson | 400 m hurdles M | Indledende | dnf | - | |||
Martin Rush | 20 km walk M | Finale | 1.31.56 | 24 | |||
Tessa Sanderson | Javelin throw K | Finale | 63,58 | 4 | |||
Kvalifikation | 60,70 | 4 | q | ||||
Lesley-Ann Skeete | 100 m hurdles K | Indledende | 13,42 | 6 | |||
Phylis Smith | 400 m K | Finale | 50,87 | 8 | |||
Semifinale | 50,40 | 4 | Q | ||||
Kvartfinale | 51,32 | 1 | Q | ||||
Indledende | 53,59 | 1 | Q | ||||
4x400 m K | Finale | 3,24,23 | |||||
Indledende | 3,25,20 | 2 | Q | ||||
Stephen Smith | High jump M | Finale | 2,24 | 12 | |||
Kvalifikation | 2,29 | 2 | q | ||||
Jennifer Stoute | 200 m K | Semifinale | 23,01 | 6 | |||
Kvartfinale | 22,73 | 4 | Q | ||||
Indledende | 23,15 | 2 | Q | ||||
4x400 m K | Finale | 3,24,23 | |||||
Indledende | 3,25,20 | 2 | Q | ||||
Betty Sworowski | 10 km walk K | Finale | 50,14 | 32 | |||
Hughie Teape | 110 m hurdles M | Finale | 14,00 | 8 | |||
Semifinale | 13,60 | 4 | Q | ||||
Kvartfinale | 13,50 | 5 | q | ||||
Indledende | 13,68 | 2 | Q | ||||
Kirsty Wade | 1500 m K | Semifinale | 4.11,36 | 9 | |||
Indledende | 4.08,30 | 8 | q | ||||
Colin Walker | 3000 m steeplechase M | Semifinale | 8.34,82 | 8 | |||
Indledende | 8.29,34 | 3 | Q | ||||
Andrea Wallace | 10000 m K | Indledende | 34.29,47 | 22 | |||
Ann Margaret Williams | 1500 m K | Indledende | dq | - | |||
Simon Williams | Discus throw M | Kvalifikation | 53,12 | 14 | |||
Joanne Wise | Long jump K | Kvalifikation | 5,87 | 13 | |||
Alison Wyeth | 3000 m K | Finale | 9.00,23 | 9 | |||
Indledende | 8.43,93 | 4 | q | ||||
Matt Yates | 1500 m M | Semifinale | 3.40,53 | 12 | |||
Indledende | 3.38,73 | 5 | Q | ||||
Lisa York | 3000 m K | Indledende | 8.47,71 | 4 | |||
* Listen over Britiske olympianere i Atletik ved OL i Barcelona 1992 er endnu ikke færdiggjort. Alle eventuelle medaljetagere er inkluderet i listen. | |||||||
Facts om Storbritannien i Atletik ved sommer-OL i Barcelona 1992 er baseret på de officielle olympiske rapporter og Olympian Database |