Tyskland i Atletik |
Atlet |
Disciplin |
Heat |
Res. |
Plac. |
|
||
Hugo Barth | Decathlon M | Resultat | 6850 | 11 | |||
Wolfgang Boneder | High jump M | Finale | 1,80 | 16 | |||
Kvalifikation | 1,83 | 1 | Q | ||||
Elisabeth Bonetsmüller | High jump K | Finale | 1,45 | 14 | |||
Kvalifikation | 1,40 | 2 | Q | ||||
Inge Braumüller | High jump K | Finale | 1,48 | 5 | |||
Kvalifikation | 1,40 | 2 | Q | ||||
Joachim Büchner | 400 m M | Finale | 48,2 | ||||
Semifinale | 48,6 | 1 | Q | ||||
Kvartfinale | 48,6 | 1 | Q | ||||
Indledende | 50,2 | 1 | Q | ||||
Herbert Böcher | 1500 m M | Finale | dnf | - | |||
Indledende | 3.59,6 | 1 | Q | ||||
Kvartfinale | 2 | Q | |||||
Indledende | 2 | Q | |||||
4x100 m M | Finale | 41,2 | |||||
Rudolf Dobermann | Long jump M | Kvalifikation | 6,91 | 6 | |||
Maria Dollinger | 800 m K | Finale | 2.23,0 | 7 | |||
Indledende | 2.22,4 | 1 | OR | ||||
Hermann Engelhard | 4x400 m M | Finale | 3.14,8 | ||||
Indledende | 3.20,8 | 1 | Q | ||||
800 m M | Finale | 1.53,2 | |||||
Semifinale | 1.56,8 | 3 | Q | ||||
Indledende | 1.57,0 | 2 | Q | ||||
Paul Gerhardt | Marathon M | Finale | 3.09.30 | 50 | |||
Paul Hempel | Marathon M | Finale | 2.52.01 | 31 | |||
Grete Heublein | Discus throw K | Finale | 35,56 | 5 | |||
Kvalifikation | 35,56 | 3 | q | ||||
Emil Hirschfeld | Shot put M | Finale | 15,72 | ||||
Kvalifikation | 15,72 | 1 | q | ||||
Hans Hoffmeister | Discus throw M | Kvalifikation | 39,17 | 7 | |||
Anni Holdmann | 100 m K | Semifinale | -- | 4 | |||
Indledende | 13,0 | 1 | Q | ||||
4x100 m K | Finale | 49,0 | |||||
Indledende | 49,8 | 2 | Q | ||||
Kvartfinale | 2 | Q | |||||
Indledende | 11,0 | 1 | Q | ||||
4x100 m M | Finale | 41,2 | |||||
Erwin Huber | Decathlon M | Resultat | 6702 | 15 | |||
Fritz Huhn | High jump M | Finale | 1,70 | 17 | |||
Kvalifikation | 1,83 | 1 | Q | ||||
Hermann Hänchen | Discus throw M | Kvalifikation | 42,08 | 5 | |||
Georg Hörger | Marathon M | Finale | 2.59.01 | 46 | |||
Helene Junker | 100 m K | Semifinale | -- | 3 | |||
Indledende | 12,8 | 1 | EOR | ||||
4x100 m K | Finale | 49,0 | |||||
Indledende | 49,8 | 2 | Q | ||||
Rosa Kellner | 4x100 m K | Finale | 49,0 | ||||
Indledende | 49,8 | 2 | Q | ||||
Helmut Krause | 1500 m M | Finale | 3.59,0 | 7 | |||
Richard Krebs | 4x400 m M | Finale | 3.14,8 | ||||
Indledende | 3.20,8 | 1 | Q | ||||
Erich Köchermann | Long jump M | Finale | 7,35 | 5 | |||
Kvalifikation | 7,35 | 3 | q | ||||
Fritz Köpke | High jump M | Finale | 1,84 | 11 | |||
Kvalifikation | 1,83 | 1 | Q | ||||
Helmut Körnig | 200 m M | Finale | 21,9 | ||||
Semifinale | 22,8 | 1 | Q | ||||
Kvartfinale | 21,6 | 1 | OR | ||||
Indledende | 23,4 | 1 | Q | ||||
4x100 m M | Finale | 41,2 | |||||
Wilhelm Ladewig | Decathlon M | Resultat | 6881 | 10 | |||
Georg Lammers | 100 m M | Finale | 10,9 | ||||
Kvartfinale | 2 | Q | |||||
Indledende | 10,8 | 1 | Q | ||||
4x100 m M | Finale | 41,2 | |||||
Hermann Lemperle | Decathlon M | Resultat | 6293 | 19 | |||
Willi Meier | Long jump M | Finale | 7,39 | 4 | |||
Kvalifikation | 7,39 | 2 | q | ||||
Paula Mollenhauer | Discus throw K | Kvalifikation | 30,94 | 8 | |||
Fredy Müller | 800 m M | Semifinale | 1.53,8 | 6 | |||
Indledende | 1.59,4 | 3 | Q | ||||
Julius Müller | Pole vault M | Finale | 3,65 | 9 | |||
Kvalifikation | 3,66 | 1 | Q | ||||
Charlotte Mäder | Discus throw K | Kvalifikation | 32,22 | 4 | |||
Otto Neumann | 400 m M | Kvartfinale | 3 | ||||
Indledende | 50,6 | 1 | Q | ||||
4x400 m M | Finale | 3.14,8 | |||||
Indledende | 3.20,8 | 1 | Q | ||||
Helma Notte | High jump K | Finale | 1,48 | 5 | |||
Kvalifikation | 1,40 | 2 | Q | ||||
Ernst Paulus | Discus throw M | Kvalifikation | 44,15 | 2 | |||
800 m M | Semifinale | 1.56,3 | 5 | ||||
Indledende | 1.57,4 | 1 | Q | ||||
Karoline Radke | 800 m K | Finale | 2.16,8 | WR | |||
Indledende | 2.26,0 | 1 | Q | ||||
Emilie Reuter | Discus throw K | Finale | 35,86 | 4 | |||
Kvalifikation | 34,75 | 1 | q | ||||
Bruno Schlokat | Javelin throw M | Finale | 63,40 | 5 | |||
Kvalifikation | 63,40 | 1 | q | ||||
Long jump M | Kvalifikation | 6,99 | 4 | ||||
200 m M | Kvartfinale | 3 | |||||
Indledende | 25,0 | 2 | Q | ||||
Helene Schmidt | 100 m K | Finale | dq | - | |||
Semifinale | 12,8 | 1 | Q | ||||
Indledende | 12,8 | 1 | Q | ||||
4x100 m K | Finale | 49,0 | |||||
Indledende | 49,8 | 2 | Q | ||||
400 m M | Kvartfinale | 4 | |||||
Indledende | 50,0 | 1 | Q | ||||
Kurt Schneider | Marathon M | Finale | 2.59.36 | 47 | |||
Jakob Schüller | 200 m M | Finale | 22,2 | 6 | |||
Kvartfinale | 22,0 | 1 | Q | ||||
Indledende | 22,0 | 1 | Q | ||||
Hans Steiges | Marathon M | Finale | 2.45.27 | 19 | |||
Erna Steinberg | 100 m K | Finale | 12,4 | 4 | |||
Semifinale | -- | 2 | Q | ||||
Indledende | 12,8 | 1 | OR | ||||
Hans Steinhardt | 110 m hurdles M | Semifinale | 15,3 | 4 | |||
Indledende | 2 | Q | |||||
Werner Storz | 400 m M | Finale | 48,8 | 5 | |||
Kvartfinale | 49,4 | 1 | Q | ||||
Indledende | 50,6 | 1 | Q | ||||
4x400 m M | Finale | 3.14,8 | |||||
Indledende | 3.20,8 | 1 | Q | ||||
Erich Stoschek | Javelin throw M | Kvalifikation | 59,86 | 3 | |||
Max Tarnogrocki | 800 m M | Indledende | 1.59,9 | 4 | |||
Franz Wanderer | Marathon M | Finale | dnf | - | |||
Elfriede Wever | 800 m K | Finale | -- | 9 | |||
Indledende | -- | 3 | Q | ||||
Hans-Georg Wichmann | 1500 m M | Finale | 3.56,8 | 4 | |||
Indledende | 4.03,0 | 1 | Q | ||||
Wilhelm Übler | Shot put M | Finale | 14,69 | 6 | |||
Kvalifikation | 14,69 | 4 | q | ||||
Elisabeth Östereich | 800 m K | Indledende | -- | 5 | |||
* Listen over Tyske olympianere i Atletik ved OL i Amsterdam 1928 er endnu ikke færdiggjort. Alle eventuelle medaljetagere er inkluderet i listen. | |||||||
Facts om Tyskland i Atletik ved sommer-OL i Amsterdam 1928 er baseret på de officielle olympiske rapporter og Olympian Database |