Australien i Atletik |
Atlet |
Disciplin |
Heat |
Res. |
Plac. |
|
||
Nicholas A'Hern | 20 km walk M | Finale | 1.21.34 | 10 | |||
Susan Andrews | 4x400 m K | Indledende | 3.24,05 | 2 | Q | ||
800 m K | Indledende | 2.03,31 | 5 | ||||
Justin Anlezark | Shot put M | Kvalifikation | 18,59 | 14 | |||
Daniel Batman | 400 m M | Indledende | dnf | - | |||
Matthew Beckenham | 400 m hurdles M | Indledende | 51,27 | 7 | |||
Sisay Bezabeh | 10000 m M | Indledende | 28.21,63 | 11 | |||
Peter Burge | Long jump M | Finale | 8,15 | 6 | |||
Kvalifikation | 8,06 | 3 | q | ||||
Paul Burgess | Pole vault M | Kvalifikation | 5,55 | 8 | |||
Nicole Carroll | Marathon K | Finale | dnf | - | |||
Viktor Chistiakov | Pole vault M | Finale | 5,80 | 5 | |||
Kvalifikation | 5,70 | 2 | q | ||||
Georgie Clarke | 1500 m K | Semifinale | 4.10,99 | 10 | |||
Indledende | 4.11,74 | 8 | q | ||||
Daniela Costian | Discus throw K | Kvalifikation | 51,96 | 15 | |||
Duane Cousins | 50 km walk M | Finale | 4.10.43 | 34 | |||
Shaun Creighton | 10000 m M | Indledende | 28.52,71 | 14 | |||
Grant Cremer | 800 m M | Semifinale | 1.52,57 | 8 | |||
Indledende | 1.45,86 | 3 | q | ||||
Sharon Cripps | 4x100 m K | Indledende | dnf | - | |||
Anne Cross | 5000 m K | Indledende | 16.07,18 | 14 | |||
Margaret Crowley | 1500 m K | Semifinale | 4.09,16 | 8 | |||
Indledende | 4.08,85 | 7 | q | ||||
Andrew Currey | Javelin throw M | Kvalifikation | 78,12 | 8 | |||
Louise Currey | Javelin throw K | Kvalifikation | 53,32 | 16 | |||
Roderick de Highden | Marathon M | Finale | 2.18.04 | 28 | |||
Nathan Deakes | 20 km walk M | Finale | 1.21.03 | 8 | |||
50 km walk M | Finale | 3.47.29 | 6 | ||||
Paul Di Bella | 100 m M | Indledende | 10,52 | 5 | |||
4x100 m M | Semifinale | dq | - | ||||
Indledende | 38,76 | 2 | Q | ||||
Patrick Dwyer | 400 m M | Semifinale | 45,70 | 7 | |||
Kvartfinale | 45,38 | 4 | Q | ||||
Indledende | 45,82 | 2 | Q | ||||
4x400 m M | Finale | 3.03,91 | 7 | ||||
4x400 m M | Semifinale | 3.01,91 | 3 | Q | |||
Indledende | 3.04,13 | 2 | q | ||||
Deborah Edwards | 100 m hurdles K | Indledende | 13,24 | 5 | |||
Clair Fearnley | 10000 m K | Indledende | 33.47,23 | 15 | |||
Scott Ferrier | Decathlon M | Resultat | dnf | - | |||
Timothy Forsythe | High jump M | Kvalifikation | 2,24 | 6 | |||
Cathy Freeman | 200 m K | Finale | 22,53 | 6 | |||
Semifinale | 22,71 | 4 | Q | ||||
Kvartfinale | 22,75 | 3 | Q | ||||
Indledende | 23,11 | 3 | Q | ||||
400 m K | Finale | 49,11 | |||||
Semifinale | 50,01 | 1 | Q | ||||
Kvartfinale | 50,31 | 1 | Q | ||||
Indledende | 51,63 | 1 | Q | ||||
4x400 m K | Finale | 3.23,81 | 5 | ||||
Melinda Gainsford Taylor | 100 m K | Semifinale | 11,45 | 8 | |||
Kvartfinale | 11,24 | 3 | Q | ||||
Indledende | 11,34 | 3 | Q | ||||
200 m K | Finale | 22,42 | 5 | ||||
Semifinale | 22,61 | 3 | Q | ||||
Kvartfinale | 22,49 | 1 | Q | ||||
Indledende | 22,71 | 1 | Q | ||||
4x100 m K | Indledende | dnf | - | ||||
4x400 m K | Finale | 3.23,81 | 5 | ||||
Emma George | Pole vault K | Kvalifikation | 4,25 | 8 | |||
Tatiana Grigorieva | Pole vault K | Finale | 4,55 | ||||
Kvalifikation | 4,30 | 1 | q | ||||
Natalie Harvey | 10000 m K | Indledende | 34.12,90 | 17 | |||
Adrian Hatcher | Javelin throw M | Kvalifikation | 79,23 | 14 | |||
Michael Hazel | 4x400 m M | Semifinale | 3.01,91 | 3 | Q | ||
Indledende | 3.04,13 | 2 | q | ||||
4x400 m M | Finale | 3.03,91 | 7 | ||||
Lauren Hewitt | 100 m K | Kvartfinale | 11,54 | 6 | |||
Indledende | 11,42 | 4 | q | ||||
200 m K | Semifinale | 23,44 | 6 | ||||
Kvartfinale | 23,12 | 3 | Q | ||||
Indledende | 23,07 | 1 | Q | ||||
4x100 m K | Indledende | dnf | - | ||||
Susan Hobson | Marathon K | Finale | 2.38.44 | 35 | |||
Linda Horvath | High jump K | Kvalifikation | 1,89 | 12 | |||
Nick Howarth | 1500 m M | Indledende | 3.45,46 | 11 | |||
Elly Hutton | 4x100 m K | Indledende | dnf | - | |||
Alison Inverarity | High jump K | Kvalifikation | 1,80 | 15 | |||
Brad Jamieson | 4x400 m M | Finale | 3.03,91 | 7 | |||
Jane Jamieson | Heptathlon K | Resultat | 6104 | 10 | |||
1500 m K | Indledende | 4.12,90 | 11 | ||||
Patrick Johnson | 100 m M | Kvartfinale | 10,44 | 5 | |||
Indledende | 10,31 | 2 | Q | ||||
200 m M | Kvartfinale | 20,87 | 7 | ||||
Indledende | 20,88 | 5 | q | ||||
4x100 m M | Semifinale | dq | - | ||||
Indledende | 38,76 | 2 | Q | ||||
Alison Lever | Discus throw K | Kvalifikation | 59,58 | 9 | |||
Tamsyn Lewis | 4x400 m K | Indledende | 3.24,05 | 2 | Q | ||
4x400 m K | Finale | 3.23,81 | 5 | ||||
800 m K | Semifinale | 1.59,33 | 4 | ||||
Indledende | 2.00,23 | 2 | Q | ||||
Dmitriy Markov | Pole vault M | Finale | 5,80 | 5 | |||
Kvalifikation | 5,70 | 1 | q | ||||
Andrew Martin | Javelin throw M | Kvalifikation | 81,31 | 9 | |||
Kerryn McCann | Marathon K | Finale | 2.28.37 | 11 | |||
Kris McCarthy | 800 m M | Indledende | 1.48,92 | 4 | |||
Mizan Mehari | 5000 m M | Finale | 13.42,03 | 12 | |||
Indledende | 13.24,56 | 8 | q | ||||
Steve Moneghetti | Marathon M | Finale | 2.14,50 | 10 | |||
Craig Mottram | 5000 m M | Indledende | 13.31,06 | 8 | |||
Andrew Murphy | Triple jump M | Finale | 16,80 | 10 | |||
Kvalifikation | 17,12 | 1 | q | ||||
Lee Naylor | 400 m K | Kvartfinale | 53,83 | 8 | |||
Indledende | 53,10 | 5 | q | ||||
Nova Peris-Kneebone | 400 m K | Semifinale | 52,49 | 8 | |||
Kvartfinale | 51,28 | 3 | Q | ||||
Indledende | 52,51 | 3 | Q | ||||
4x400 m K | Indledende | 3.24,05 | 2 | Q | |||
4x400 m K | Finale | 3.23,81 | 5 | ||||
Karyne Perkins | Hammer throw K | Kvalifikation | 59,49 | 11 | |||
Jana Pittman | 400 m hurdles K | Indledende | 56,76 | 3 | Q | ||
4x400 m K | Indledende | 3.24,05 | 2 | Q | |||
Lauren Poetschka | 400 m hurdles K | Indledende | 58,06 | 6 | |||
Michael Power | 5000 m M | Indledende | 13.51,00 | 13 | |||
Stephanie Price | 400 m hurdles K | Indledende | 58,81 | 6 | |||
Stuart Rendell | Hammer throw M | Kvalifikation | 72,78 | 13 | |||
Kata Richardson | 5000 m K | Indledende | 15.45,34 | 9 | |||
Kylie Risk | 10000 m K | Indledende | 34.30,91 | 17 | |||
Rohan Robinson | 400 m hurdles M | Indledende | 50,80 | 4 | |||
Dion Russell | 20 km walk M | Finale | 1.25.26 | 25 | |||
50 km walk M | Finale | 4.02.50 | 27 | ||||
Jane Saville | 20 km walk K | Finale | dq | - | |||
Kerry Saxby Junna | 20 km walk K | Finale | 1.32.02 | 7 | |||
Lisa Sheridan | 20 km walk K | Finale | 1.40.57 | 39 | |||
Matthew Shirvington | 100 m M | Semifinale | 10,26 | 5 | |||
Kvartfinale | 10,13 | 2 | Q | ||||
Indledende | 10,35 | 2 | Q | ||||
200 m M | Kvartfinale | dns | - | ||||
Indledende | 20,91 | 4 | q | ||||
4x100 m M | Semifinale | dq | - | ||||
Indledende | 38,76 | 2 | Q | ||||
Deborah Sosimenko | Hammer throw K | Finale | 67,95 | 5 | |||
Kvalifikation | 64,01 | 3 | q | ||||
Joanna Stone | Javelin throw K | Kvalifikation | 58,34 | 9 | |||
Jai Taurima | Long jump M | Finale | 8,49 | ||||
Kvalifikation | 8,09 | 2 | q | ||||
Bronwyn Thompson | Long jump K | Kvalifikation | 6,55 | 8 | |||
Lee Troop | Marathon M | Finale | 2.29.32 | 66 | |||
Chris Unthank | 3000 m steeplechase M | Indledende | 9.11,19 | 12 | |||
Kyle Vander-Kuyp | 110 m hurdles M | Semifinale | 13,63 | 8 | |||
Kvartfinale | 13,62 | 4 | Q | ||||
Indledende | 13,67 | 3 | Q | ||||
Casey Vincent | 4x400 m M | Semifinale | 3.01,91 | 3 | Q | ||
Indledende | 3.04,13 | 2 | q | ||||
Lisa-Marie Vizaniari | Discus throw K | Finale | 62,57 | 8 | |||
Kvalifikation | 62,47 | 4 | q | ||||
Benita Willis | 5000 m K | Indledende | 15.21,37 | 6 | |||
Darryl Wohlsen | 200 m M | Indledende | 20,98 | 5 | |||
4x100 m M | Semifinale | dq | - | ||||
Indledende | 38,76 | 2 | Q | ||||
Blair Young | 400 m hurdles M | Semifinale | 49,20 | 4 | |||
Indledende | 49,75 | 4 | q | ||||
4x400 m M | Finale | 3.03,91 | 7 | ||||
4x400 m M | Semifinale | 3.01,91 | 3 | Q | |||
Indledende | 3.04,13 | 2 | q | ||||
* Listen over Australske olympianere i Atletik ved OL i Sydney 2000 er endnu ikke færdiggjort. Alle eventuelle medaljetagere er inkluderet i listen. | |||||||
Facts om Australien i Atletik ved sommer-OL i Sydney 2000 er baseret på de officielle olympiske rapporter og Olympian Database |