USA i Atletik |
Atlet |
Disciplin |
Heat |
Res. |
Plac. |
|
||
Jon Anderson | 10000 m M | Indledende | 28.34,2 | 8 | |||
Kim Attlesey | Long jump K | Kvalifikation | 5,80 | 15 | |||
Jack Bacheler | Marathon M | Finale | 2.17.38,2 | 9 | |||
Jeffrey Bannister | Decathlon M | Resultat | 7022 | 21 | |||
Jeff Bennett | Decathlon M | Resultat | 7974 | 4 | |||
Larry Black | 200 m M | Finale | 20,19 | ||||
Semifinale | 20,36 | 1 | Q | ||||
Kvartfinale | 20,28 | 1 | Q | ||||
Indledende | 20,79 | 1 | Q | ||||
4x100 m M | Finale | 38,19 | WR | ||||
Semifinale | 38,54 | 1 | Q | ||||
Indledende | 38,96 | 1 | Q | ||||
Charles Douglas Brown | 3000 m steeplechase M | Indledende | 8.41,2 | 9 | |||
Roberta Brown | Javelin throw K | Kvalifikation | 47,88 | 19 | |||
Richard Bruggeman | 400 m hurdles M | Indledende | 54,36 | 6 | |||
Lawrence Burton | 200 m M | Finale | 20,37 | 4 | |||
Semifinale | 20,78 | 2 | Q | ||||
Kvartfinale | 20,68 | 1 | Q | ||||
Indledende | 20,80 | 1 | Q | ||||
Sherry Calvert | Javelin throw K | Kvalifikation | 51,38 | 15 | |||
Preston Carrington | Long jump M | Finale | 7,99 | 5 | |||
Kvalifikation | 8,22 | 1 | q | ||||
Wayne Collett | 400 m M | Finale | 44,80 | ||||
Semifinale | 45,77 | 3 | Q | ||||
Kvartfinale | 45,80 | 1 | Q | ||||
Indledende | 46,00 | 2 | Q | ||||
Olga Connolly | Discus throw K | Kvalifikation | 51,58 | 16 | |||
John Craft | Triple jump M | Finale | 16,83 | 5 | |||
Kvalifikation | 16,32 | 4 | q | ||||
Willie Davenport | 110 m hurdles M | Finale | 13,50 | 4 | |||
Semifinale | 13,73 | 3 | Q | ||||
Indledende | 13,97 | 2 | Q | ||||
Iris Davis | 100 m K | Finale | 11,32 | 4 | |||
Semifinale | 11,36 | 2 | Q | ||||
Kvartfinale | 11,27 | 1 | Q | ||||
Indledende | 11,34 | 1 | Q | ||||
4x100 m K | Finale | 43,39 | 4 | ||||
Indledende | 43,07 | 3 | Q | ||||
Thomas Dooley | 20 km walk M | Finale | 1.34.58,8 | 15 | |||
Christopher Dunn | High jump M | Kvalifikation | 2,12 | 17 | |||
Deborah Edwards | 400 m K | Indledende | 54,43 | 5 | |||
Lee Evans | 4x400 m M | Indledende | dns | - | |||
Mable Fergerson | 400 m K | Finale | 51,96 | 5 | |||
Semifinale | 51,91 | 4 | Q | ||||
Kvartfinale | 52,93 | 3 | Q | ||||
Indledende | 52,05 | 3 | Q | ||||
4x400 m K | Finale | 3.25,2 | |||||
Indledende | 3.28,6 | 2 | Q | ||||
Barbara Ferrell | 100 m K | Finale | 11,45 | 7 | |||
Semifinale | 11,49 | 4 | Q | ||||
Kvartfinale | 11,38 | 3 | Q | ||||
Indledende | 11,47 | 3 | Q | ||||
200 m K | Semifinale | 23,39 | 7 | ||||
Kvartfinale | 23,30 | 4 | Q | ||||
Indledende | 23,38 | 2 | Q | ||||
Al Feuerbach | Shot put M | Finale | 21,01 | 5 | |||
Kvalifikation | 19,94 | 3 | q | ||||
Gale Fitzgerald | Pentathlon K | Resultat | 4206 | 19 | |||
Jane Frederick | Pentathlon K | Resultat | 4167 | 21 | |||
George Frenn | Hammer throw M | Kvalifikation | 62,14 | 13 | |||
Thomas Gage | Hammer throw M | Finale | 69,50 | 12 | |||
Kvalifikation | 69,40 | 4 | q | ||||
Jeff Galloway | 10000 m M | Indledende | 29.35,0 | 11 | |||
Cindy Gilbert | High jump K | Kvalifikation | 1,70 | 10 | |||
Sandi Goldsberry | High jump K | Kvalifikation | 1,60 | 16 | |||
Pam Greene | 200 m K | Kvartfinale | 23,85 | 5 | |||
Indledende | 23,96 | 2 | Q | ||||
Kathy Hammond | 400 m K | Finale | 51,84 | ||||
Semifinale | 51,92 | 4 | Q | ||||
Kvartfinale | 52,44 | 4 | Q | ||||
Indledende | 53,45 | 1 | Q | ||||
4x400 m K | Finale | 3.25,2 | |||||
Indledende | 3.28,6 | 2 | Q | ||||
Eddie Hart | 100 m M | Kvartfinale | dns | - | |||
Indledende | 10,47 | 1 | Q | ||||
4x100 m M | Finale | 38,19 | WR | ||||
Semifinale | 38,54 | 1 | Q | ||||
Indledende | 38,96 | 1 | Q | ||||
Steven Hayden | 50 km walk M | Finale | 4.36.07,2 | 27 | |||
Thomas Hill | 110 m hurdles M | Finale | 13,48 | ||||
Semifinale | 13,47 | 1 | Q | ||||
Indledende | 13,62 | 1 | Q | ||||
Leonard Hilton | 5000 m M | Indledende | 14.07,2 | 8 | |||
Bruce Jenner | Decathlon M | Resultat | 7722 | 10 | |||
Jan Johnson | Pole vault M | Finale | 5,35 | ||||
Kvalifikation | 5,10 | 1 | q | ||||
Patty Johnson | 100 m hurdles K | Semifinale | 13,26 | 5 | |||
Indledende | 13,28 | 2 | Q | ||||
Ronnie Jourdan | High jump M | Kvalifikation | 2,12 | 19 | |||
Goetz Klopfer | 20 km walk M | Finale | 1.38.33,6 | 19 | |||
Wendy Koenig | 800 m K | Indledende | 2.08,7 | 6 | |||
Francie Kraker | 1500 m K | Semifinale | 4.12,8 | 8 | |||
Indledende | 4.14,7 | 4 | Q | ||||
Francie Larrieu | 1500 m K | Semifinale | 4.15,3 | 8 | |||
Indledende | 4.11,2 | 3 | Q | ||||
Frederick Luke | Javelin throw M | Finale | 80,06 | 8 | |||
Kvalifikation | 81,34 | 3 | q | ||||
Michael Manley | 3000 m steeplechase M | Indledende | 8.50,4 | 10 | |||
Ralph Mann | 400 m hurdles M | Finale | 48,51 | ||||
Semifinale | 49,53 | 2 | Q | ||||
Indledende | 50,18 | 2 | Q | ||||
Madeline Manning | 4x400 m K | Finale | 3.25,2 | ||||
Indledende | 3.28,6 | 2 | Q | ||||
800 m K | Semifinale | 2.02,4 | 5 | ||||
Indledende | 2.02,6 | 2 | Q | ||||
Vincent Matthews | 400 m M | Finale | 44,66 | ||||
Semifinale | 44,94 | 1 | Q | ||||
Kvartfinale | 45,62 | 2 | Q | ||||
Indledende | 45,94 | 2 | Q | ||||
Rodney Milburn | 110 m hurdles M | Finale | 13,24 | EWR | |||
Semifinale | 13,44 | 1 | Q | ||||
Indledende | 13,57 | 1 | Q | ||||
Kenneth Moore | Marathon M | Finale | 2.15.39,8 | 4 | |||
Mildred Netter | 4x100 m K | Finale | 43,39 | 4 | |||
Indledende | 43,07 | 3 | Q | ||||
Lacey O'Neil | 100 m hurdles K | Semifinale | 13,89 | 7 | |||
Indledende | 13,78 | 4 | Q | ||||
Brian Oldfield | Shot put M | Finale | 20,91 | 6 | |||
Kvalifikation | 19,95 | 3 | q | ||||
Maurice Peoples | 4x400 m M | Indledende | dns | - | |||
John Powell | Discus throw M | Finale | 62,82 | 4 | |||
Kvalifikation | 59,30 | 6 | q | ||||
Steve Prefontaine | 5000 m M | Finale | 13.28,4 | 4 | |||
Indledende | 13.32,6 | 2 | Q | ||||
Mamie Rallins | 100 m hurdles K | Semifinale | 13,75 | 7 | |||
Indledende | 13,51 | 3 | Q | ||||
Mattline Render | 100 m K | Kvartfinale | 11,67 | 6 | |||
Indledende | 11,60 | 5 | Q | ||||
4x100 m K | Finale | 43,39 | 4 | ||||
Indledende | 43,07 | 3 | Q | ||||
Arnie Robinson | Long jump M | Finale | 8,03 | ||||
Kvalifikation | 7,99 | 2 | q | ||||
100 m M | Kvartfinale | dns | - | ||||
Indledende | 10,56 | 1 | Q | ||||
James Ryun | 1500 m M | Indledende | 3.51,5 | 9 | |||
Stephen Savage | 3000 m steeplechase M | Indledende | 8.39,0 | 7 | |||
Kathy Schmidt | Javelin throw K | Finale | 59,94 | ||||
Kvalifikation | 58,84 | 3 | q | ||||
William Schmidt | Javelin throw M | Finale | 84,42 | ||||
Kvalifikation | 78,96 | 5 | Q | ||||
Albert Schoterman | Hammer throw M | Kvalifikation | 65,18 | 11 | |||
Robert Seagren | Pole vault M | Finale | 5,40 | ||||
Kvalifikation | 5,10 | 1 | q | ||||
Maren Seidler | Shot put K | Kvalifikation | 16,18 | 14 | |||
James Seymour | 400 m hurdles M | Finale | 48,64 | 4 | |||
Semifinale | 49,33 | 1 | Q | ||||
Indledende | 49,81 | 2 | Q | ||||
Frank Shorter | 10000 m M | Finale | 27.51,4 | 5 | |||
Indledende | 27.58,2 | 3 | Q | ||||
Marathon M | Finale | 2.12.19,8 | |||||
Jay Silvester | Discus throw M | Finale | 63,50 | ||||
Kvalifikation | 61,10 | 3 | q | ||||
Chuck Smith | 200 m M | Finale | 20,55 | 5 | |||
Semifinale | 20,86 | 3 | Q | ||||
Kvartfinale | 20,66 | 2 | Q | ||||
Indledende | 20,79 | 1 | Q | ||||
David Smith | Triple jump M | Kvalifikation | 14,55 | 15 | |||
John Smith | 400 m M | Finale | dnf | - | |||
Semifinale | 45,46 | 3 | Q | ||||
Kvartfinale | 46,04 | 2 | Q | ||||
Indledende | 46,00 | 2 | Q | ||||
4x400 m M | Indledende | dns | - | ||||
Stephen Smith | Pole vault M | Kvalifikation | 4,80 | 9 | |||
Milton Sonsky | Javelin throw M | Finale | 77,94 | 10 | |||
Kvalifikation | 79,96 | 4 | q | ||||
Dwight Stones | High jump M | Finale | 2,21 | ||||
Kvalifikation | 2,15 | 1 | Q | ||||
Jan Svendsen | Shot put K | Kvalifikation | 14,96 | 16 | |||
Kenneth Swenson | 800 m M | Semifinale | dnf | - | |||
Indledende | 1.51,1 | 2 | Q | ||||
Robert Taylor | 100 m M | Finale | 10,24 | ||||
Semifinale | 10,30 | 1 | Q | ||||
Kvartfinale | 10,16 | 2 | Q | ||||
Indledende | 10,32 | 1 | Q | ||||
4x100 m M | Finale | 38,19 | WR | ||||
Semifinale | 38,54 | 1 | Q | ||||
Indledende | 38,96 | 1 | Q | ||||
Jackie Thompson | 200 m K | Semifinale | 23,18 | 6 | |||
Kvartfinale | 23,22 | 3 | Q | ||||
Indledende | 23,67 | 3 | Q | ||||
Gerald Tinker | 4x100 m M | Finale | 38,19 | WR | |||
Semifinale | 38,54 | 1 | Q | ||||
Indledende | 38,96 | 1 | Q | ||||
Cheryl Toussaint | 4x400 m K | Finale | 3.25,2 | ||||
Indledende | 3.28,6 | 2 | Q | ||||
800 m K | Indledende | 2.08,9 | 6 | ||||
Tommie Turner | 4x400 m M | Indledende | dns | - | |||
Tim Vollmer | Discus throw M | Finale | 60,24 | 8 | |||
Kvalifikation | 59,60 | 5 | q | ||||
Arthur Walker | Triple jump M | Kvalifikation | 15,29 | 15 | |||
Martha Rae Watson | 4x100 m K | Finale | 43,39 | 4 | |||
Indledende | 43,07 | 3 | Q | ||||
Long jump K | Kvalifikation | 6,09 | 12 | ||||
William Weigle | 50 km walk M | Finale | 4.22.52,2 | 17 | |||
Robert Wheeler | 1500 m M | Semifinale | 3.40,4 | 6 | |||
Indledende | 3.41,3 | 3 | Q | ||||
Willie White | Long jump K | Finale | 6,27 | 11 | |||
Kvalifikation | 6,39 | 5 | q | ||||
Randy Williams | Long jump M | Finale | 8,24 | ||||
Kvalifikation | 8,34 | 1 | q | ||||
Deanne Wilson | High jump K | Kvalifikation | 1,70 | 8 | |||
Richard Wohlhuter | 800 m M | Indledende | 1.49,4 | 4 | |||
George Woods | Shot put M | Finale | 21,17 | ||||
Kvalifikation | 19,96 | 2 | q | ||||
David Wottle | 1500 m M | Semifinale | 3.41,6 | 4 | |||
Indledende | 3.40,7 | 2 | Q | ||||
800 m M | Finale | 1.45,9 | |||||
Semifinale | 1.48,7 | 1 | Q | ||||
Indledende | 1.47,6 | 2 | Q | ||||
George Young | 5000 m M | Indledende | 13.41,2 | 4 | |||
Larry Young | 20 km walk M | Finale | 1.32,53,4 | 10 | |||
50 km walk M | Finale | 4.00.46,0 | |||||
* Listen over Amerikanske olympianere i Atletik ved OL i München 1972 er endnu ikke færdiggjort. Alle eventuelle medaljetagere er inkluderet i listen. | |||||||
Facts om USA i Atletik ved sommer-OL i München 1972 er baseret på de officielle olympiske rapporter og Olympian Database |