USA i Svømning |
Atlet |
Disciplin |
Heat |
Res. |
Plac. |
|
||
Lynne Allsup | 4x100 m freestyle K | Finale | 4.03,8 | WR | |||
4x100 m freestyle K | Indledende | 4.12,2 | 1 | q | |||
Wayne Robert Anderson | 200 m breaststroke M | Finale | 2.35,0 | 7 | |||
Semifinale | 2.32,6 | 2 | q | ||||
Indledende | 2.31,5 | 1 | q | ||||
Robert Bennett | 200 m backstroke M | Finale | 2.13,1 | ||||
Semifinale | 2.16,3 | 4 | q | ||||
Indledende | 2.16,1 | 1 | OR | ||||
4x100 m medley M | Finale | 3.58,4 | WR | ||||
4x100 m medley M | Indledende | 4.05,1 | 1 | OR | |||
Ericka Bricker | 4x100 m freestyle K | Indledende | 4.12,2 | 1 | q | ||
4x100 m freestyle K | Finale | 4.03,8 | WR | ||||
Stephen Clark | 4x100 m freestyle M | Indledende | 3.38,8 | 1 | OR | ||
4x100 m freestyle M | Finale | 3.33,2 | WR | ||||
4x100 m medley M | Finale | 3.58,4 | WR | ||||
4x200 m freestyle M | Finale | 7.52,1 | WR | ||||
William Craig | 4x100 m medley M | Finale | 3.58,4 | WR | |||
Donna De Varona | 100 m butterfly K | Finale | 1.08,0 | 5 | |||
Semifinale | 1.07,7 | 2 | q | ||||
Indledende | 1.07,5 | 1 | OR | ||||
400 m medley K | Finale | 5.18,7 | OR | ||||
Indledende | 5.24,2 | 1 | OR | ||||
4x100 m freestyle K | Finale | 4.03,8 | WR | ||||
Gary Dilley | 200 m backstroke M | Finale | 2.10,5 | ||||
Semifinale | 2.13,8 | 1 | OR | ||||
Indledende | 2.14,2 | 1 | OR | ||||
Virginia Ruth Duenkel | 100 m backstroke K | Finale | 1.08,0 | ||||
Indledende | 1.08,9 | 1 | OR | ||||
400 m freestyle K | Finale | 4.43,3 | OR | ||||
Indledende | 4.48,6 | 1 | OR | ||||
Kathleen Ellis | 100 m butterfly K | Finale | 1.06,0 | ||||
Semifinale | 1.07,2 | 1 | q | ||||
Indledende | 1.07,8 | 1 | OR | ||||
100 m freestyle K | Finale | 1.00,8 | |||||
Semifinale | 1.02,5 | 3 | q | ||||
Indledende | 1.01,5 | 1 | q | ||||
4x100 m freestyle K | Finale | 4.03,8 | WR | ||||
4x100 m medley K | Finale | 4.33,9 | WR | ||||
William Farley | 1500 m freestyle M | Finale | 17.18,2 | 4 | |||
Indledende | 17.30,5 | 1 | q | ||||
Cathy Ferguson | 100 m backstroke K | Finale | 1.07,7 | WR | |||
Indledende | 1.08,8 | 1 | OR | ||||
4x100 m medley K | Finale | 4.33,9 | WR | ||||
Sharon Finneran | 400 m medley K | Finale | 5.24,1 | ||||
Indledende | 5.32,7 | 2 | q | ||||
Cynthia Goyette | 4x100 m medley K | Finale | 4.33,9 | WR | |||
Jed Richard Graef | 200 m backstroke M | Finale | 2.10,3 | WR | |||
Semifinale | 2.13,7 | 1 | OR | ||||
Indledende | 2.14,5 | 1 | OR | ||||
Jeanne Hallock | 100 m freestyle K | Semifinale | 1.02,9 | 5 | |||
Indledende | 1.03,6 | 1 | q | ||||
4x100 m freestyle K | Indledende | 4.12,2 | 1 | q | |||
4x100 m freestyle K | Finale | 4.03,8 | WR | ||||
Nina Harmar | 100 m backstroke K | Finale | 1.09,4 | 5 | |||
Indledende | 1.09,8 | 1 | q | ||||
4x100 m medley K | Indledende | 4.41,6 | 1 | q | |||
4x100 m medley K | Finale | 4.33,9 | WR | ||||
Tamara Hazleton | 200 m breaststroke K | Indledende | 2.55,0 | 4 | |||
Gary Steven Ilman | 100 m freestyle M | Finale | 54,0 | 4 | |||
Semifinale | 53,9 | 1 | OR | ||||
Indledende | 54,0 | 1 | q | ||||
4x100 m freestyle M | Indledende | 3.38,8 | 1 | OR | |||
4x100 m freestyle M | Finale | 3.33,2 | WR | ||||
4x200 m freestyle M | Finale | 7.52,1 | WR | ||||
Chester Jastremski | 200 m breaststroke M | Finale | 2.29,6 | ||||
Semifinale | 2.32,1 | 1 | q | ||||
Indledende | 2.30,5 | 1 | q | ||||
Claudia Kolb | 200 m breaststroke K | Finale | 2.47,6 | ||||
Indledende | 2.49,7 | 3 | q | ||||
Terri Lee Stickles | 400 m freestyle K | Finale | 4.47,2 | ||||
Indledende | 4.49,3 | 1 | q | ||||
Virgil Luken | 4x100 m medley M | Indledende | 4.05,1 | 1 | OR | ||
4x100 m medley M | Finale | 3.58,4 | WR | ||||
David Lyons | 4x200 m freestyle M | Indledende | 8.09,0 | 1 | OR | ||
4x200 m freestyle M | Finale | 7.52,1 | WR | ||||
Harold Mann | 4x100 m medley M | Finale | 3.58,4 | WR | |||
Richard McGeagh | 4x100 m medley M | Finale | 3.58,4 | WR | |||
4x100 m medley M | Indledende | 4.05,1 | 1 | OR | |||
Michael McKay Austin | 100 m freestyle M | Finale | 54,5 | 6 | |||
Semifinale | 54,3 | 2 | q | ||||
Indledende | 54,9 | 1 | q | ||||
4x100 m freestyle M | Indledende | 3.38,8 | 1 | OR | |||
4x100 m freestyle M | Finale | 3.33,2 | WR | ||||
William Mettler | 4x200 m freestyle M | Indledende | 8.09,0 | 1 | OR | ||
4x200 m freestyle M | Finale | 7.52,1 | WR | ||||
John Nelson | 1500 m freestyle M | Finale | 17.03,0 | ||||
Indledende | 17.22,4 | 1 | q | ||||
400 m freestyle M | Finale | 4.16,9 | 5 | ||||
Indledende | 4.19,9 | 1 | q | ||||
Sandra Nitta | 200 m breaststroke K | Indledende | 2.58,4 | 4 | |||
Susan Pitt | 4x100 m medley K | Finale | 4.33,9 | WR | |||
4x100 m medley K | Indledende | 4.41,6 | 1 | q | |||
Marilyn Ramenofsky | 400 m freestyle K | Finale | 4.44,6 | ||||
Indledende | 4.47,7 | 1 | OR | ||||
Martha Randall | 400 m medley K | Finale | 5.24,2 | ||||
Indledende | 5.27,8 | 1 | OR | ||||
Judith Reeder | 4x100 m medley K | Finale | 4.33,9 | WR | |||
4x100 m medley K | Indledende | 4.41,6 | 1 | q | |||
Walter Richardson | 4x100 m medley M | Indledende | 4.05,1 | 1 | OR | ||
4x100 m medley M | Finale | 3.58,4 | WR | ||||
Philip Riker | 200 m butterfly M | Finale | 2.11,0 | 4 | |||
Semifinale | 2.09,9 | 2 | q | ||||
Indledende | 2.12,6 | 1 | q | ||||
Carl Joseph Robie | 200 m butterfly M | Finale | 2.07,5 | ||||
Semifinale | 2.09,3 | 1 | OR | ||||
Indledende | 2.10,0 | 1 | OR | ||||
400 m medley M | Finale | 4.51,4 | 4 | ||||
Indledende | 4.52,0 | 1 | OR | ||||
Richard Roth | 400 m medley M | Finale | 4.45,4 | WR | |||
Indledende | 5.01,3 | 2 | q | ||||
Roy Allen Saari | 1500 m freestyle M | Finale | 17.29,2 | 7 | |||
Indledende | 17.27,0 | 1 | q | ||||
400 m freestyle M | Finale | 4.16,7 | 4 | ||||
Indledende | 4.20,0 | 1 | q | ||||
400 m medley M | Finale | 4.47,1 | |||||
Indledende | 5.02,3 | 1 | q | ||||
4x200 m freestyle M | Finale | 7.52,1 | WR | ||||
Donald Schollander | 100 m freestyle M | Finale | 53,4 | OR | |||
Semifinale | 54,0 | 1 | q | ||||
Indledende | 54,3 | 1 | q | ||||
400 m freestyle M | Finale | 4.12,2 | WR | ||||
Indledende | 4.15,8 | 1 | OR | ||||
4x100 m freestyle M | Finale | 3.33,2 | WR | ||||
4x200 m freestyle M | Finale | 7.52,1 | WR | ||||
Lary Schulhof | 4x100 m freestyle M | Indledende | 3.38,8 | 1 | OR | ||
4x100 m freestyle M | Finale | 3.33,2 | WR | ||||
Patience Sherman | 4x100 m freestyle K | Finale | 4.03,8 | WR | |||
4x100 m freestyle K | Indledende | 4.12,2 | 1 | q | |||
Sharon Stouder | 100 m butterfly K | Finale | 1.04,7 | WR | |||
Semifinale | 1.05,6 | 1 | OR | ||||
Indledende | 1.07,0 | 1 | OR | ||||
100 m freestyle K | Finale | 59,9 | |||||
Semifinale | 1.01,4 | 1 | q | ||||
Indledende | 1.02,3 | 1 | q | ||||
4x100 m freestyle K | Finale | 4.03,8 | WR | ||||
4x100 m medley K | Finale | 4.33,9 | WR | ||||
Robert Townsend | 4x200 m freestyle M | Indledende | 8.09,0 | 1 | OR | ||
4x200 m freestyle M | Finale | 7.52,1 | WR | ||||
Thomas Trethewey | 200 m breaststroke M | Semifinale | 2.34,5 | 5 | |||
Indledende | 2.33,4 | 2 | q | ||||
Michael Wall | 4x200 m freestyle M | Indledende | 8.09,0 | 1 | OR | ||
4x200 m freestyle M | Finale | 7.52,1 | WR | ||||
Lillian Watson | 4x100 m freestyle K | Finale | 4.03,8 | WR | |||
Pokey Watson | 4x100 m medley K | Finale | 4.33,9 | WR | |||
4x100 m medley K | Indledende | 4.41,6 | 1 | q | |||
Fred Weber Schmidt | 200 m butterfly M | Finale | 2.09,3 | ||||
Semifinale | 2.11,5 | 2 | q | ||||
Indledende | 2.13,3 | 2 | q | ||||
4x100 m medley M | Finale | 3.58,4 | WR | ||||
* Listen over Amerikanske olympianere i Svømning ved OL i Tokyo 1964 er endnu ikke færdiggjort. Alle eventuelle medaljetagere er inkluderet i listen. | |||||||
Facts om USA i Svømning ved sommer-OL i Tokyo 1964 er baseret på de officielle olympiske rapporter og Olympian Database |