USA i Atletik |
Atlet |
Disciplin |
Heat |
Res. |
Plac. |
|
||
Walter Ashbaugh | Triple jump M | Finale | 15,39 | 4 | |||
Kvalifikation | 14,59 | 7 | q | ||||
Horace Ashenfelter | 3000 m steeplechase M | Finale | 8.45,4 | WR | |||
Indledende | 8.51,0 | 1 | OR | ||||
William Ashenfelter | 3000 m steeplechase M | Indledende | dnf | - | |||
Robert Backus | Hammer throw M | Finale | 52,11 | 13 | |||
Kvalifikation | 49,39 | 13 | q | ||||
Walter Thane Baker | 200 m M | Finale | 20,8 | ||||
Semifinale | 21,3 | 2 | Q | ||||
Kvartfinale | 21,4 | 1 | Q | ||||
Indledende | 21,4 | 1 | Q | ||||
Arthur Barnard | 110 m hurdles M | Finale | 14,1 | ||||
Semifinale | 14,2 | 2 | Q | ||||
Indledende | 14,4 | 1 | Q | ||||
John Barnes | 800 m M | Semifinale | 1.53,4 | 4 | |||
Indledende | 1.54,5 | 2 | Q | ||||
Arnold Betton | High jump M | Finale | 1,95 | 7 | |||
Kvalifikation | 1,87 | 1 | Q | ||||
Jerome Biffle | Long jump M | Finale | 7,57 | ||||
Kvalifikation | 7,40 | 2 | q | ||||
Roland Blackmon | 400 m hurdles M | Semifinale | 52,7 | 5 | |||
Kvartfinale | 52,7 | 2 | Q | ||||
Indledende | 54,8 | 3 | Q | ||||
Art Bragg | 100 m M | Semifinale | 10,9 | 6 | |||
Kvartfinale | 10,5 | 2 | Q | ||||
Indledende | 10,5 | 1 | Q | ||||
George Brown | Long jump M | Finale | nm | - | |||
Kvalifikation | 7,32 | 3 | q | ||||
Milton Campbell | Decathlon M | Resultat | 6975 | ||||
Charles Capozzoli | 5000 m M | Indledende | 14.39,0 | 7 | |||
Gerald Cole | 400 m M | Semifinale | 46,8 | 4 | |||
Kvartfinale | 47,7 | 2 | Q | ||||
Indledende | 48,3 | 1 | Q | ||||
4x400 m M | Finale | 3.04,0 | |||||
Indledende | 3.11,5 | 1 | Q | ||||
Ted Corbitt | Marathon M | Finale | 2.51.09,0 | 44 | |||
Constance Darnowski | 80 m hurdles K | Indledende | 12,1 | 5 | |||
Jack Davis | 110 m hurdles M | Finale | 13,7 | ||||
Semifinale | 14,4 | 1 | Q | ||||
Indledende | 14,0 | 1 | Q | ||||
Walter Davis | High jump M | Finale | 2,04 | OR | |||
Kvalifikation | 1,87 | 2 | Q | ||||
John Deni | 50 km walk M | Finale | dnf | - | |||
Janet Dicks | Shot put K | Kvalifikation | 11,44 | 18 | |||
Harrison Dillard | 110 m hurdles M | Finale | 13,7 | OR | |||
Semifinale | 14,0 | 1 | Q | ||||
Indledende | 13,9 | 1 | Q | ||||
4x100 m M | Finale | 40,1 | |||||
Semifinale | 40,4 | 1 | Q | ||||
Indledende | 40,3 | 1 | Q | ||||
James Dillion | Discus throw M | Finale | 53,28 | ||||
Kvalifikation | 47,92 | 5 | q | ||||
Warren Druetzler | 1500 m M | Finale | 3.56,0 | 12 | |||
Semifinale | 3.50,8 | 4 | Q | ||||
Indledende | 3.51,4 | 1 | Q | ||||
Victor Drygall | Marathon M | Finale | 2.32.52,4 | 13 | |||
Dolores Dwyer | 200 m K | Indledende | dnf | - | |||
Martin Engel | Hammer throw M | Finale | nm | - | |||
Kvalifikation | 50,00 | 11 | q | ||||
Mae Faggs | 100 m K | Finale | 12,1 | 6 | |||
Semifinale | 12,1 | 3 | Q | ||||
Kvartfinale | 12,0 | 3 | Q | ||||
Indledende | 12,1 | 1 | Q | ||||
200 m K | Indledende | 24,5 | 3 | ||||
4x100 m K | Finale | 45,9 | WR | ||||
Indledende | 46,5 | 1 | Q | ||||
Samuel Felton | Hammer throw M | Finale | 53,32 | 11 | |||
Kvalifikation | 50,89 | 7 | q | ||||
James Fuchs | Shot put M | Finale | 17,06 | ||||
Kvalifikation | 15,29 | 5 | q | ||||
James Gathers | 200 m M | Finale | 20,8 | ||||
Semifinale | 21,3 | 2 | Q | ||||
Kvartfinale | 21,4 | 1 | Q | ||||
Indledende | 21,2 | 1 | Q | ||||
James Gerhardt | Triple jump M | Finale | 14,69 | 11 | |||
Kvalifikation | 14,98 | 3 | q | ||||
Fortune Gordien | Discus throw M | Finale | 52,66 | 4 | |||
Kvalifikation | 50,34 | 2 | q | ||||
Meredith Gourdine | Long jump M | Finale | 7,53 | ||||
Kvalifikation | 7,41 | 1 | q | ||||
Catherine Hardy | 100 m K | Kvartfinale | 12,1 | 4 | |||
Indledende | 11,9 | 1 | Q | ||||
200 m K | Semifinale | 24,7 | 4 | ||||
Indledende | 24,8 | 2 | Q | ||||
4x100 m K | Finale | 45,9 | WR | ||||
Indledende | 46,5 | 1 | Q | ||||
Frank Held | Javelin throw M | Finale | 68,42 | 9 | |||
Kvalifikation | 68,62 | 3 | q | ||||
Darrow Hooper | Shot put M | Finale | 17,39 | ||||
Kvalifikation | 15,48 | 4 | q | ||||
Sim Iness | Discus throw M | Finale | 55,03 | OR | |||
Kvalifikation | 48,90 | 4 | q | ||||
Barbara Jones | 4x100 m K | Finale | 45,9 | WR | |||
Indledende | 46,5 | 1 | Q | ||||
Thomas Jones | Marathon M | Finale | 2.42.50,0 | 36 | |||
Mabel Dolly Landry | Long jump K | Finale | 5,75 | 7 | |||
Kvalifikation | 5,88 | 2 | Q | ||||
Marjorie Larney | Javelin throw K | Finale | 40,58 | 13 | |||
Kvalifikation | 41,44 | 8 | q | ||||
Helmut Laskau | 10 km walk M | Indledende | dq | - | |||
Donald Laz | Pole vault M | Finale | 4,50 | ||||
Kvalifikation | 4,00 | 4 | Q | ||||
Robert Mathias | Decathlon M | Resultat | 7887 | WR | |||
Ollie Matson | 400 m M | Finale | 46,8 | ||||
Semifinale | 46,7 | 3 | Q | ||||
Kvartfinale | 47,4 | 2 | Q | ||||
Indledende | 48,1 | 1 | Q | ||||
4x400 m M | Finale | 3.04,0 | |||||
Indledende | 3.11,5 | 1 | Q | ||||
George Mattos | Pole vault M | Finale | 4,20 | 9 | |||
Kvalifikation | 4,00 | 4 | Q | ||||
Robert McMillen | 1500 m M | Finale | 3.45,2 | ||||
Semifinale | 3.50,6 | 4 | Q | ||||
Indledende | 3.55,8 | 2 | Q | ||||
William Miller | Javelin throw M | Finale | 72,46 | ||||
Kvalifikation | 64,81 | 5 | q | ||||
Javier Montez | 1500 m M | Indledende | 3.58,2 | 6 | |||
Charles Moore | 400 m hurdles M | Finale | 50,8 | OR | |||
Semifinale | 52,0 | 1 | Q | ||||
Kvartfinale | 50,8 | 1 | Q | ||||
Indledende | 51,8 | 1 | Q | ||||
4x400 m M | Finale | 3.04,0 | |||||
Indledende | 3.11,5 | 1 | Q | ||||
Janet Moreau | 100 m K | Kvartfinale | 12,5 | 5 | |||
Indledende | 12,5 | 2 | Q | ||||
4x100 m K | Finale | 45,9 | WR | ||||
Indledende | 46,5 | 1 | Q | ||||
Parry O'Brien | Shot put M | Finale | 17,41 | OR | |||
Kvalifikation | 16,05 | 1 | q | ||||
Reginald Pearman | 800 m M | Finale | 1.52,1 | 7 | |||
Semifinale | 1.52,5 | 3 | Q | ||||
Indledende | 1.51,6 | 1 | Q | ||||
Sloss Price King | 10 km walk M | Indledende | 51.08,6 | 9 | |||
Lindy Remigino | 100 m M | Finale | 10,4 | ||||
Semifinale | 10,5 | 2 | Q | ||||
Kvartfinale | 10,4 | 1 | Q | ||||
Indledende | 10,4 | 1 | Q | ||||
4x100 m M | Finale | 40,1 | |||||
Semifinale | 40,4 | 1 | Q | ||||
Indledende | 40,3 | 1 | Q | ||||
Robert Richards | Pole vault M | Finale | 4,55 | OR | |||
Kvalifikation | 4,00 | 4 | Q | ||||
Browning Ross | 3000 m steeplechase M | Indledende | 9.44,0 | 12 | |||
David Santee | 5000 m M | Indledende | 15.10,4 | 13 | |||
George Shaw | Triple jump M | Kvalifikation | 14,39 | 10 | |||
Floyd Simmons | Decathlon M | Resultat | 6788 | ||||
Leo Sjogren | 50 km walk M | Finale | dnf | - | |||
Finis Dean Smith | 100 m M | Finale | 10,4 | 4 | |||
Semifinale | 10,6 | 2 | Q | ||||
Kvartfinale | 10,4 | 1 | Q | ||||
Indledende | 10,6 | 1 | Q | ||||
4x100 m M | Finale | 40,1 | |||||
Semifinale | 40,4 | 1 | Q | ||||
Indledende | 40,3 | 1 | Q | ||||
Andrew Stanfield | 200 m M | Finale | 20,7 | OR | |||
Semifinale | 21,1 | 1 | Q | ||||
Kvartfinale | 20,9 | 1 | Q | ||||
Indledende | 21,8 | 1 | Q | ||||
4x100 m M | Finale | 40,1 | |||||
Semifinale | 40,4 | 1 | Q | ||||
Indledende | 40,3 | 1 | Q | ||||
Curtis Stone | 10000 m M | Finale | 31.02,6 | 20 | |||
5000 m M | Indledende | 14.42,8 | 8 | ||||
Adolf Weinacker | 50 km walk M | Finale | 5.01.00,4 | 22 | |||
Malvin Whitfield | 400 m M | Finale | 47,1 | 6 | |||
Semifinale | 46,4 | 3 | Q | ||||
Kvartfinale | 47,6 | 1 | Q | ||||
Indledende | 48,6 | 1 | Q | ||||
4x400 m M | Finale | 3.04,0 | |||||
Indledende | 3.11,5 | 1 | Q | ||||
800 m M | Finale | 1.49,2 | EOR | ||||
Semifinale | 1.50,1 | 2 | Q | ||||
Indledende | 1.52,5 | 1 | Q | ||||
Kenneth Wiesner | High jump M | Finale | 2,01 | ||||
Kvalifikation | 1,87 | 4 | Q | ||||
Frederick Wilt | 10000 m M | Finale | 31.04,0 | 21 | |||
Lee Yoder | 400 m hurdles M | Semifinale | 53,0 | 4 | |||
Kvartfinale | 53,3 | 2 | Q | ||||
Indledende | 55,2 | 2 | Q | ||||
Cyrus Young | Javelin throw M | Finale | 73,78 | OR | |||
Kvalifikation | 67,26 | 2 | q | ||||
* Listen over Amerikanske olympianere i Atletik ved OL i Helsingfors 1952 er endnu ikke færdiggjort. Alle eventuelle medaljetagere er inkluderet i listen. | |||||||
Facts om USA i Atletik ved sommer-OL i Helsingfors 1952 er baseret på de officielle olympiske rapporter og Olympian Database |