USA i Atletik |
Atlet |
Disciplin |
Heat |
Res. |
Plac. |
|
||
Edgar Ablowich | 4x400 m M | Finale | 3.08,2 | WR | |||
Indledende | 3.11,8 | 1 | WR | ||||
John Anderson | Discus throw M | Finale | 49,49 | OR | |||
Richard Barber | Long jump M | Finale | 7,39 | 5 | |||
Lee Bartlett | Javelin throw M | Finale | 64,46 | 5 | |||
James Bausch | Decathlon M | Resultat | 8462 | WR | |||
Percy Beard | 110 m hurdles M | Finale | 14,7 | ||||
Semifinale | -- | 2 | Q | ||||
Indledende | 14,7 | 1 | Q | ||||
Sidney Bowman | Triple jump M | Finale | 14,87 | 7 | |||
Mary Carew | 4x100 m K | Finale | 46,9 | WR | |||
William Carr | 400 m M | Finale | 46,2 | WR | |||
Semifinale | 47,2 | 1 | OR | ||||
Kvartfinale | 48,4 | 1 | Q | ||||
Indledende | 48,8 | 1 | Q | ||||
4x400 m M | Finale | 3.08,2 | WR | ||||
Indledende | 3.11,8 | 1 | WR | ||||
Wilson Charles | Decathlon M | Resultat | 7985 | 4 | |||
William Chisholm | 50 km walk M | Finale | 5.51.00 | 9 | |||
Kenneth Churchill | Javelin throw M | Finale | 63,24 | 6 | |||
Clyde Coffman | Decathlon M | Resultat | 7534 | 7 | |||
Frank Connor | Hammer throw M | Finale | nm | - | |||
Lillian Copeland | Discus throw K | Finale | 40,58 | OR | |||
Ernest Crosbie | 50 km walk M | Finale | 5.28.02 | 8 | |||
Frank Crowley | 1500 m M | Finale | 3.55,6 | 8 | |||
Indledende | -- | 4 | Q | ||||
Glenn Cunningham | 1500 m M | Finale | 3.53,4 | 4 | |||
Indledende | 3.55,8 | 1 | Q | ||||
Glen Dawson | 3000 m steeplechase M | Finale | 10.58,0 | 6 | |||
Indledende | -- | 3 | Q | ||||
Daniel Dean | 5000 m M | Finale | 15.08,5 | 8 | |||
Indledende | -- | 7 | Q | ||||
Mildred Didrikson | 80 m hurdles K | Finale | 11,7 | WR | |||
Indledende | 11,8 | 1 | EWR | ||||
High jump K | Finale | 1,66 | WR | ||||
Javelin throw K | Finale | 43,68 | OR | ||||
Hector Dyer | 4x100 m M | Finale | 40,0 | WR | |||
Indledende | 40,6 | 1 | WR | ||||
Ben Eastman | 400 m M | Finale | 46,4 | ||||
Semifinale | 47,6 | 1 | Q | ||||
Kvartfinale | 48,8 | 1 | Q | ||||
Indledende | 49,0 | 1 | Q | ||||
Ivan Fuqua | 4x400 m M | Finale | 3.08,2 | WR | |||
Indledende | 3.11,8 | 1 | WR | ||||
Sol Furth | Triple jump M | Finale | 14,88 | 6 | |||
Evelyn Furtsch | 4x100 m K | Finale | 46,9 | WR | |||
Edwin Genung | 800 m M | Finale | 1.51,7 | 4 | |||
Indledende | 1.54,8 | 1 | Q | ||||
Nan Gindele | Javelin throw K | Finale | 37,95 | 5 | |||
Edward Gordon | Long jump M | Finale | 7,64 | ||||
James Gordon | 400 m M | Finale | 48,2 | 5 | |||
Semifinale | -- | 3 | Q | ||||
Kvartfinale | 48,6 | 1 | Q | ||||
Indledende | 50,6 | 1 | Q | ||||
William Graber | Pole vault M | Finale | 4,15 | 4 | |||
Nelson Gray | Shot put M | Finale | 15,47 | 5 | |||
Louis Gregory | 10000 m M | Finale | dnf | - | |||
Evelyne Hall | 80 m hurdles K | Finale | 11,7 | ||||
Indledende | 12,0 | 1 | Q | ||||
Norwood Hallowell | 1500 m M | Finale | 3.55,0 | 6 | |||
Indledende | -- | 2 | Q | ||||
Glenn Hardin | 400 m hurdles M | Finale | 51,9 | ||||
Semifinale | 52,8 | 1 | OR | ||||
Indledende | -- | 3 | Q | ||||
Ethel Harrington | 100 m K | Indledende | -- | 5 | |||
Joseph Healey | 400 m hurdles M | Semifinale | -- | 4 | |||
Indledende | 54,2 | 1 | Q | ||||
James Henigan | Marathon M | Finale | dnf | - | |||
Ralph Hill | 5000 m M | Finale | 14.30,0 | ||||
Indledende | 14.59,6 | 1 | Q | ||||
Harry Hinkel | 50 km walk M | Finale | dnf | - | |||
Charles Hornbostel | 800 m M | Finale | 1.52,7 | 6 | |||
Indledende | 1.52,4 | 1 | Q | ||||
George Jefferson | Pole vault M | Finale | 4,20 | ||||
Margaret Jenkins | Discus throw K | Finale | 30,22 | 9 | |||
Paul Jessup | Discus throw M | Finale | 45,25 | 8 | |||
Cornelius Johnson | High jump M | Finale | 1,97 | 4 | |||
Jack Keller | 110 m hurdles M | Finale | 14,8 | 4 | |||
Semifinale | 14,5 | 1 | Q | ||||
Indledende | 14,9 | 1 | Q | ||||
Robert Kiesel | 4x100 m M | Finale | 40,0 | WR | |||
Indledende | 40,6 | 1 | WR | ||||
Henri Jean Laborde | Discus throw M | Finale | 48,47 | ||||
Joseph McCluskey | 3000 m steeplechase M | Finale | 10.46,2 | ||||
Indledende | -- | 2 | Q | ||||
Grant McDougall | Hammer throw M | Finale | 49,12 | 5 | |||
Malcolm Metcalf | Javelin throw M | Finale | 61,89 | 7 | |||
Ralph Metcalfe | 100 m M | Finale | 10,3 | ||||
Semifinale | 10,6 | 1 | Q | ||||
Kvartfinale | 10,7 | 1 | Q | ||||
Indledende | 11,0 | 1 | Q | ||||
200 m M | Finale | 21,5 | |||||
Semifinale | 21,5 | 1 | Q | ||||
Kvartfinale | 21,5 | 1 | OR | ||||
Indledende | -- | 2 | Q | ||||
Albert Michelsen | Marathon M | Finale | 2.39.38 | 7 | |||
William Miller | Pole vault M | Finale | 4,31 | OR | |||
Hans Oldag | Marathon M | Finale | 2.47.26 | 11 | |||
Ruth Osburn | Discus throw K | Finale | 40,12 | ||||
Thomas Ottey | 10000 m M | Finale | dnf | - | |||
Eino Pentti | 10000 m M | Finale | dnf | - | |||
Walter Pritchard | 3000 m steeplechase M | Finale | 11.04,4 | 8 | |||
Indledende | -- | 2 | Q | ||||
Charles Redd | Long jump M | Finale | 7,60 | ||||
Paul Rekers | 5000 m M | Finale | -- | - | |||
Indledende | -- | 2 | Q | ||||
Annette Rogers | 4x100 m K | Finale | 46,9 | WR | |||
High jump K | Finale | 1,58 | 6 | ||||
Rolland Romero | Triple jump M | Finale | 14,85 | 8 | |||
Harlow Rothert | Shot put M | Finale | 15,67 | ||||
Gloria Russell | Javelin throw K | Finale | 36,73 | 6 | |||
George Saling | 110 m hurdles M | Finale | 14,6 | ||||
Semifinale | 14,4 | 1 | OR | ||||
Indledende | -- | 2 | Q | ||||
Simone Schaller | 80 m hurdles K | Finale | 11,9 | 4 | |||
Indledende | -- | 2 | Q | ||||
Leo Sexton | Shot put M | Finale | 16,00 | OR | |||
Jean Shiley | High jump K | Finale | 1,66 | WR | |||
George Simpson | 100 m M | Finale | 10,5 | 4 | |||
Semifinale | -- | 2 | Q | ||||
Kvartfinale | 10,7 | 1 | Q | ||||
Indledende | 10,9 | 1 | Q | ||||
200 m M | Finale | 21,4 | |||||
Semifinale | -- | 2 | Q | ||||
Kvartfinale | -- | 2 | Q | ||||
Indledende | -- | 3 | Q | ||||
George Spitz | High jump M | Finale | 1,85 | 9 | |||
Morgan Taylor | 400 m hurdles M | Finale | 52,0 | ||||
Semifinale | -- | 2 | Q | ||||
Indledende | 55,8 | 1 | Q | ||||
Eddie Tolan | 100 m M | Finale | 10,3 | OR | |||
Semifinale | 10,7 | 1 | Q | ||||
Kvartfinale | 10,4 | 1 | OR | ||||
Indledende | 10,9 | 1 | Q | ||||
200 m M | Finale | 21,2 | OR | ||||
Semifinale | -- | 3 | Q | ||||
Kvartfinale | 21,5 | 1 | EOR | ||||
Indledende | -- | 2 | Q | ||||
Emmett Toppino | 4x100 m M | Finale | 40,0 | WR | |||
Indledende | 40,6 | 1 | WR | ||||
Edwin Turner | 800 m M | Finale | 1.52,5 | 5 | |||
Indledende | 1.54,0 | 3 | Q | ||||
Robert Van Osdel | High jump M | Finale | 1,97 | ||||
Wilhelmina Von Bremen | 100 m K | Finale | 12,0 | ||||
Semifinale | -- | 2 | Q | ||||
Indledende | -- | 2 | Q | ||||
4x100 m K | Finale | 46,9 | WR | ||||
Karl Warner | 4x400 m M | Finale | 3.08,2 | WR | |||
Indledende | 3.11,8 | 1 | WR | ||||
Elizabeth Wilde | 100 m K | Finale | 12,2 | 6 | |||
Semifinale | -- | 2 | Q | ||||
Indledende | 12,4 | 1 | Q | ||||
Frank Wykoff | 4x100 m M | Finale | 40,0 | WR | |||
Indledende | 40,6 | 1 | WR | ||||
Peter Zaremba | Hammer throw M | Finale | 50,33 | ||||
* Listen over Amerikanske olympianere i Atletik ved OL i Los Angeles 1932 er endnu ikke færdiggjort. Alle eventuelle medaljetagere er inkluderet i listen. | |||||||
Facts om USA i Atletik ved sommer-OL i Los Angeles 1932 er baseret på de officielle olympiske rapporter og Olympian Database |