USA i Atletik |
Atlet |
Disciplin |
Heat |
Res. |
Plac. |
|
||
William Agee | Marathon M | Finale | 2.58.50 | 44 | |||
Frederick Alderman | 4x400 m M | Finale | 3.14,2 | WR | |||
Indledende | 3.21,4 | 1 | Q | ||||
John Anderson | Discus throw M | Finale | 44,87 | 5 | |||
Kvalifikation | 44,25 | 1 | q | ||||
Stephen Anderson | 110 m hurdles M | Finale | 14,8 | ||||
Semifinale | 14,8 | 1 | EOR | ||||
Indledende | 15,0 | 1 | Q | ||||
George Baird | 4x400 m M | Finale | 3.14,2 | WR | |||
Indledende | 3.21,4 | 1 | Q | ||||
Raymond Barbuti | 400 m M | Finale | 47,8 | ||||
Kvartfinale | 48,8 | 1 | Q | ||||
Indledende | 49,8 | 1 | Q | ||||
4x400 m M | Finale | 3.14,2 | WR | ||||
Indledende | 3.21,4 | 1 | Q | ||||
Lee Barnes | Pole vault M | Finale | 3,95 | 5 | |||
Kvalifikation | 3,66 | 1 | Q | ||||
Lee Bartlett | Javelin throw M | Kvalifikation | 57,57 | 5 | |||
Alfred Bates | Long jump M | Finale | 7,40 | ||||
Kvalifikation | 7,40 | 1 | q | ||||
Bernard Berlinger | Decathlon M | Resultat | 6619 | 17 | |||
Edmund Black | Hammer throw M | Finale | 49,03 | ||||
Kvalifikation | 49,03 | 1 | q | ||||
Delores Boeckmann | 800 m K | Indledende | -- | 6 | |||
Charles Borah | 200 m M | Kvartfinale | 3 | ||||
Indledende | 25,0 | 1 | Q | ||||
4x100 m M | Finale | 41,0 | EWR | ||||
Indledende | 41,2 | 1 | Q | ||||
Lloyd Bourgeois | Triple jump M | Kvalifikation | 14,28 | 6 | |||
Sidney Bowman | Triple jump M | Kvalifikation | 14,35 | 5 | |||
Kvartfinale | 10,8 | 1 | Q | ||||
Indledende | 11,0 | 1 | Q | ||||
Herman Brix | Shot put M | Finale | 15,75 | ||||
Kvalifikation | 15,75 | 1 | OR | ||||
Sabin Carr | Pole vault M | Finale | 4,20 | OR | |||
Kvalifikation | 3,66 | 1 | Q | ||||
Elta Cartwright | 100 m K | Semifinale | -- | 6 | |||
Indledende | -- | 2 | Q | ||||
Levi Casey | Triple jump M | Finale | 15,17 | ||||
Kvalifikation | 14,93 | 2 | q | ||||
Kenneth Caskey | Hammer throw M | Kvalifikation | 44,80 | 6 | |||
Thomas Churchill | Decathlon M | Resultat | 7417 | 5 | |||
John Collier | 110 m hurdles M | Finale | 14,9 | ||||
Semifinale | 14,8 | 2 | Q | ||||
Indledende | 15,0 | 1 | Q | ||||
Ray Conger | 1500 m M | Finale | 10 | ||||
Indledende | 4.02,6 | 1 | Q | ||||
Frank Connor | Hammer throw M | Finale | 46,75 | 6 | |||
Kvalifikation | 46,75 | 3 | q | ||||
Lillian Copeland | Discus throw K | Finale | 37,08 | ||||
Kvalifikation | 36,33 | 2 | q | ||||
James Corson | Discus throw M | Finale | 47,10 | ||||
Kvalifikation | 47,00 | 1 | OR | ||||
Jessie Cross | 4x100 m K | Finale | 48,8 | ||||
Indledende | 49,8 | 1 | Q | ||||
Frank Cuhel | 400 m hurdles M | Finale | 53,6 | ||||
Semifinale | 53,6 | 2 | Q | ||||
Indledende | 54,6 | 1 | Q | ||||
Kvartfinale | 2 | Q | |||||
Indledende | 22,4 | 1 | Q | ||||
Melvin Dalton | 3000 m steeplechase M | Finale | 7 | ||||
Long jump M | Kvalifikation | 7,11 | 3 | ||||
Clarence DeMar | Marathon M | Finale | 2.50.42 | 27 | |||
John Doherty | Decathlon M | Resultat | 7707 | ||||
William Droegemuller | Pole vault M | Finale | 4,10 | ||||
Kvalifikation | 3,66 | 1 | Q | ||||
Leighton Dye | 110 m hurdles M | Finale | 14,9 | 4 | |||
Semifinale | 14,8 | 1 | EOR | ||||
Indledende | 15,0 | 1 | Q | ||||
Harvey Frick | Marathon M | Finale | 2.57.24 | 41 | |||
Earl Fuller | 800 m M | Finale | 1.55,0 | 7 | |||
Semifinale | 1.55,6 | 1 | Q | ||||
Indledende | 2.03,8 | 2 | Q | ||||
Johnny Gibson | 400 m hurdles M | Semifinale | 54,4 | 4 | |||
Indledende | 57,0 | 1 | Q | ||||
Long jump M | Kvalifikation | 7,32 | 1 | ||||
Donald Gwinn | Hammer throw M | Finale | 47,15 | 5 | |||
Kvalifikation | 47,15 | 3 | q | ||||
Lloyd Hahn | 1500 m M | Indledende | dnf | - | |||
800 m M | Finale | 1.54,2 | 5 | ||||
Semifinale | 1.52,6 | 1 | Q | ||||
Indledende | 1.56,8 | 1 | Q | ||||
Edward Hamm | Long jump M | Finale | 7,73 | ||||
Kvalifikation | 7,73 | 1 | OR | ||||
Charles Harlow | Javelin throw M | Kvalifikation | 55,85 | 6 | |||
Charles Haworth | 5000 m M | Indledende | dnf | - | |||
Benjamin Hedges | High jump M | Finale | 1,91 | ||||
Kvalifikation | 1,83 | 1 | Q | ||||
James Henigan | Marathon M | Finale | 2.56.50 | 39 | |||
Creth Hines | Javelin throw M | Kvalifikation | 57,17 | 4 | |||
Marion Holley | High jump K | Finale | 1,48 | 5 | |||
Kvalifikation | 1,40 | 2 | Q | ||||
Clarence Houser | Discus throw M | Finale | 47,32 | OR | |||
Kvalifikation | 47,32 | 1 | OR | ||||
Frank Hughes | Marathon M | Finale | 2.58.12 | 43 | |||
Margaret Jenkins | Discus throw K | Kvalifikation | 27,07 | 9 | |||
Robert Kelley | Triple jump M | Kvalifikation | 13,64 | 10 | |||
Robert King | High jump M | Finale | 1,94 | ||||
Kvalifikation | 1,83 | 1 | Q | ||||
Eric Krenz | Shot put M | Finale | 14,99 | 4 | |||
Kvalifikation | 14,99 | 2 | q | ||||
John Kuck | Shot put M | Finale | 15,87 | WR | |||
Kvalifikation | 15,03 | 2 | q | ||||
Leo Lermond | 5000 m M | Finale | 14.50,0 | 4 | |||
Indledende | 15.02,6 | 1 | Q | ||||
Margaret MacDonald | Discus throw K | Kvalifikation | 30,25 | 5 | |||
Catherine Maguire | High jump K | Finale | 1,48 | 5 | |||
Kvalifikation | 1,40 | 2 | Q | ||||
Robert Maxwell | 400 m hurdles M | Semifinale | 54,5 | 5 | |||
Indledende | 57,2 | 2 | Q | ||||
Robert McAllister | 100 m M | Finale | 11,0 | 6 | |||
Semifinale | 10,6 | 1 | EOR | ||||
Kvartfinale | 10,8 | 1 | Q | ||||
Indledende | 10,8 | 1 | Q | ||||
Florence McDonald | 800 m K | Finale | 2.22,6 | 6 | |||
Indledende | -- | 2 | Q | ||||
Charles McGinnis | High jump M | Finale | 1,88 | 7 | |||
Kvalifikation | 1,83 | 1 | Q | ||||
Pole vault M | Finale | 3,95 | |||||
Kvalifikation | 3,66 | 1 | Q | ||||
Loretta McNeil | 4x100 m K | Finale | 48,8 | ||||
Indledende | 49,8 | 1 | Q | ||||
Albert Michelson | Marathon M | Finale | 2.38.56 | 9 | |||
Harold Osborn | High jump M | Finale | 1,91 | 5 | |||
Kvalifikation | 1,83 | 1 | Q | ||||
Kvartfinale | 21,8 | 1 | Q | ||||
Indledende | 22,2 | 1 | Q | ||||
Herman Phillips | 400 m M | Finale | 49,0 | 6 | |||
Kvartfinale | 49,6 | 1 | Q | ||||
Indledende | 49,4 | 1 | Q | ||||
James Quinn | 4x100 m M | Finale | 41,0 | EWR | |||
Indledende | 41,2 | 1 | Q | ||||
Joie Ray | 10000 m M | Finale | 14 | ||||
Marathon M | Finale | 2.36.04 | 5 | ||||
MayBelle Reichardt | Discus throw K | Kvalifikation | 33,52 | 5 | |||
Indledende | 15,0 | 1 | Q | ||||
Elizabeth Robinson | 100 m K | Finale | 12,2 | EWR | |||
Semifinale | 12,4 | 1 | EOR | ||||
Indledende | -- | 2 | Q | ||||
4x100 m K | Finale | 48,8 | |||||
Indledende | 49,8 | 1 | Q | ||||
Sidney Robinson | 1500 m M | Indledende | dnf | - | |||
John Romig | 10000 m M | Finale | dnf | - | |||
Harlow Rothert | Shot put M | Kvalifikation | 14,68 | 3 | |||
Kvartfinale | 10,8 | 1 | Q | ||||
Indledende | 11,0 | 1 | Q | ||||
4x100 m M | Finale | 41,0 | EWR | ||||
Indledende | 41,2 | 1 | Q | ||||
Arthur Sager | Javelin throw M | Kvalifikation | 60,46 | 3 | |||
Jackson Scholz | 200 m M | Finale | 21,9 | 4 | |||
Kvartfinale | 21,8 | 1 | Q | ||||
Indledende | 22,2 | 1 | Q | ||||
Jean Shiley | High jump K | Finale | 1,51 | 4 | |||
Kvalifikation | 1,40 | 2 | Q | ||||
John Sittig | 800 m M | Semifinale | 1.53,4 | 5 | |||
Indledende | 2.00,6 | 3 | Q | ||||
John Macauley Smith | 10000 m M | Finale | dnf | - | |||
5000 m M | Finale | 10 | |||||
Indledende | 15.04,0 | 1 | Q | ||||
Emil Snider | 400 m M | Kvartfinale | 3 | ||||
Indledende | 50,4 | 1 | Q | ||||
Emerson Spencer | 4x400 m M | Finale | 3.14,2 | WR | |||
Indledende | 3.21,4 | 1 | Q | ||||
William Spencer | 3000 m steeplechase M | Finale | 8 | ||||
James Stewart | Decathlon M | Resultat | 7624 | 4 | |||
Morgan Taylor | 400 m hurdles M | Finale | 53,6 | ||||
Semifinale | 53,4 | 1 | Q | ||||
Indledende | 55,2 | 1 | Q | ||||
Joseph Tierney | 400 m M | Kvartfinale | 4 | ||||
Indledende | 49,8 | 1 | Q | ||||
Anne Vrana | 100 m K | Indledende | -- | 3 | |||
Mary Washburn | 100 m K | Semifinale | -- | 5 | |||
Indledende | -- | 2 | Q | ||||
4x100 m K | Finale | 48,8 | |||||
Indledende | 49,8 | 1 | Q | ||||
Raymond Watson | 800 m M | Finale | 2.03,0 | 9 | |||
Semifinale | 1.56,8 | 2 | Q | ||||
Indledende | 1.59,6 | 3 | Q | ||||
Frederick Weicker | Discus throw M | Kvalifikation | 43,81 | 3 | |||
Mildred Wiley | High jump K | Finale | 1,56 | ||||
Kvalifikation | 1,40 | 2 | Q | ||||
Rayma Wilson | 800 m K | Indledende | -- | 10 | |||
Frank Wykoff | 100 m M | Finale | 11,0 | 4 | |||
Kvartfinale | 10,8 | 1 | Q | ||||
Indledende | 11,0 | 1 | Q | ||||
4x100 m M | Finale | 41,0 | EWR | ||||
Indledende | 41,2 | 1 | Q | ||||
* Listen over Amerikanske olympianere i Atletik ved OL i Amsterdam 1928 er endnu ikke færdiggjort. Alle eventuelle medaljetagere er inkluderet i listen. | |||||||
Facts om USA i Atletik ved sommer-OL i Amsterdam 1928 er baseret på de officielle olympiske rapporter og Olympian Database |