Olympian Database
Olympic Games
Summer Olympics
Paris 2024
Winter Olympics
Milano-Cortina 2026
World Championships
Athletics
Football
Nordic Skiing
Swimming
Lists of Champions
Tennis Majors
Golf Majors
Cycling Grand Tours
Continental Games
Asian Games
European Games
Articles
Olympic Biographies
Olympic Competition Recaps
Olympic Games Recaps
Sports Calendar
2024 Top Sports Event Schedule
Paris 2024 Event Schedule
Home
Nationer
Østtyskland
München 1972
Østtyske medaljer ved OL i München 1972
Facts
Medaljer
Atleter
Sport
Disciplin
Medaljetagere
Guldmedaljer
Atletik
20 km kapgang M
GDR
Peter Frenkel
Stangspring M
GDR
Wolfgang Nordwig
100 m K
GDR
Renate Stecher
200 m K
GDR
Renate Stecher
400 m K
GDR
Monika Zehrt
100 m hæk K
GDR
Annelie Ehrhardt
4x400 m K
GDR
Dagmar Käsling
Monika Zehrt
Rita Kühne
Helga Seidler
Spydkast K
GDR
Ruth Fuchs
Gymnastik
Spring på hest K
GDR
Karin Janz
Forskudt barre K
GDR
Karin Janz
Spring på hest M
GDR
Klaus Köste
Kano & kajak
K1 slalom K
GDR
Angelika Bahmann
K1 slalom M
GDR
Siegbert Horn
C1 slalom M
GDR
Reinhard Eiben
C2 slalom M
GDR
Walter Hofmann
Rolf-Dieter Amend
Roning
Toer uden styrmand M
GDR
Siegfried Brietzke
Wolfgang Mager
Toer med styrmand M
GDR
Klaus-Dieter Neubert
Wolfgang Gunkel
Jörg Lucke
Firer uden styrmand M
GDR
Dieter Grahn
Frank Forberger
Dieter Schubert
Frank Rüle
Svømning
100 m rygcrawl M
GDR
Roland Matthes
200 m rygcrawl M
GDR
Roland Matthes
Sølvmedaljer
Atletik
Højdespring M
GDR
Stefan Junge
Trespring M
GDR
Jörg Drehmel
Hammerkast M
GDR
Jochen Sachse
1500 m K
GDR
Gunhild Hoffmeister
4x100 m K
GDR
Christina Heinich
Renate Stecher
Bärbel Struppert
Evelyn Kaufer
Kuglestød K
GDR
Margitta Gummel
Spydkast K
GDR
Jacqueline Todten
Brydning
Græsk romersk fjervægt M
GDR
Heinz-Helmut Wehling
Cykling
Holdforfølgelse M
GDR
Uwe Unterwalder
Heinz Richter
Herbert Richter
Thomas Huschke
Tandem M
GDR
Werner Otto
Hans-Jürgen Geschke
Gymnastik
Individuelt K
GDR
Karin Janz
Hold K
GDR
Karin Janz
Christine Schmitt
Erika Zuchold
Angelika Hellmann
Richarda Schmeisser
Irene Abel
Spring på hest K
GDR
Erika Zuchold
Forskudt barre K
GDR
Erika Zuchold
Kano & kajak
K2 500 m K
GDR
Ilse Kaschube
Petra Grabowski
Roning
Firer med styrmand M
GDR
Rolf Jobst
Reinhardt Gust
Klaus-Dieter Ludwig
Eckhard Martens
Dietrich Zander
Sejlsport
Drage
GDR
Konrad Weichert
Karl-Heinz Thun
Paul Borowski
Svømning
100 m butterfly K
GDR
Roswitha Beier
200 m medley K
GDR
Kornelia Ender
4x100 m fri stil K
GDR
Sylvia Eichner
Andrea Eife
Kornelia Ender
Elke Sehmisch
Gabriele Wetzko
4x100 m medley K
GDR
Kornelia Ender
Roswitha Beier
Gabriele Wetzko
Renate Vogel
Christina Herbst
4x100 m medley M
GDR
Hartmut Flöckner
Roland Matthes
Lutz Unger
Klaus Katzur
Volleyball
Volleyball M
GDR
Wolfgang Webner
Siegfried Schneider
Jürgen Maune
Rainer Tscharke
Horst Peter
Wolfgang Weise
Eckehard Pietzsch
Arnold Schulz
Wolfgang Maibohm
Wolfgang Löwe
Horst Hagen
Rudi Schumann
Bronzemedaljer
Atletik
20 km kapgang M
GDR
Hans-Georg Reimann
Kuglestød M
GDR
Hartmut Briesenick
800 m K
GDR
Gunhild Hoffmeister
100 m hæk K
GDR
Karin Balzer
Femkamp K
GDR
Burglinde Pollak
Boksning
Letmellemvægt M
GDR
Peter Tiepold
Cykling
1000 m på tid M
GDR
Jürgen Schütze
Fodbold
Fodbold M
GDR
Frank Ganzera
Wolfgang Seguin
Hans Jürgen Kreische
Jürgen Pommerenke
Bernd Bransch
Konrad Weise
Anatoly Konkov
Harald Irmscher
Eberhard Vogel
Peter Ducke
Joachim Streich
Jürgen Sparwasser
Manfred Zapf
Lothar Kurbjuweit
Jürgen Croy
Siegmar Wätzlich
Ralf Schulenberg
Gymnastik
Hold M
GDR
Klaus Köste
Wolfgang Klotz
Jürgen Päke
Reinhard Rychly
Wolfgang Thüne
Matthias Brehme
Bom K
GDR
Karin Janz
Judo
Halv-mellemvægt M
GDR
Dietmar Hötger
Kano & kajak
K1 slalom M
GDR
Harald Gimpel
Roning
Singlesculler M
GDR
Wolfgang Güldenpfennig
Dobbeltsculler M
GDR
Hans-Ulrich Schmied
Joachim Böhmer
Otter M
GDR
Heinrich Mederow
Hartmut Schreiber
Harold Dimke
Jörg Landvoigt
Dietmar Schwarz
Manfred Schmorde
Manfred Schneider
Hans-Joachim Borzym
Bernd Landvoigt
Skydning
Riffel tre positioner
GDR
Werner Lippoldt
Skeet
GDR
Michael Buchheim
Svømning
400 m fri stil K
GDR
Gudrun Wegner
4x100 m fri stil M
GDR
Roland Matthes
Lutz Unger
Wilfried Hartung
Udo Poser
Peter Bruch
Udspring
3 m spring K
GDR
Marina Janicke
Tårnspring K
GDR
Marina Janicke
Vægtløftning
Sværvægt M
GDR
Stefan Grützner
Supersværvægt M
GDR
Gerd Bonk
Informationen om Østtyskland ved de olympiske sommerlege ved OL i München 1972 er baseret på de officielle olympiske rapporter og
Olympian Database
Olympics
Facts & Information
All-time Medal Table
Olympic Sports
Nations in the Olympics
Future Olympics
Copyright & Disclaimer
Sportsencyclo
Privacy policy