Schweiziske deltagere ved OL i London 1948 |
|||||||
Disciplin |
|
Deltagere |
|||
Atletik | |||||
400 m M | SUI | Walter Keller | |||
Oskar Hardmeier | |||||
Max Trepp | |||||
800 m M | SUI | Hans Streuli | |||
Karl Volkmer | |||||
1500 m M | SUI | Karl Heinz Hubler | |||
5000 m M | SUI | Ernst Günther | |||
Maraton M | SUI | Hans Frischknecht | |||
Jakob Jutz | |||||
Kaspar Schiesser | |||||
110 m hæk M | SUI | Olivier Bernard | |||
400 m hæk M | SUI | Werner Christen | |||
4x400 m M | SUI | Karl Volkmer | |||
Max Trepp | |||||
Oskar Hardmeier | |||||
Walter Keller | |||||
10 km kapgang M | SUI | Fritz Schwab | |||
50 km kapgang M | SUI | Godel Gaston | |||
Højdespring M | SUI | Hans Wähli | |||
Længdespring M | SUI | Jean Studer | |||
Kuglestød M | SUI | Willy Senn | |||
Tikamp M | SUI | Armin Scheurer | |||
Oskar Gerber | |||||
Fritz Nussbaum | |||||
Boksning | |||||
Letvægt M | SUI | Edy Schmidiger | |||
Mellemvægt M | SUI | Hermann Schneider | |||
Letsværvægt M | SUI | Hans Schwarzmann | |||
Sværvægt M | SUI | Hans Müller | |||
Kano & kajak | |||||
K1 1000 m M | SUI | Hans Straub | |||
K2 1000 m M | SUI | Franz Reiner | |||
Bruno Masciardi | |||||
K1 10000 m M | SUI | Emil Bottlang | |||
K2 10000 m M | SUI | Fritz Frey | |||
Werner Zimmermann | |||||
Cykling | |||||
Landevejsløb M | SUI | Giovanni Rossi | |||
Jean Brun | |||||
Walter Reiser | |||||
Jakob Schenk | |||||
Landevejsløb hold M | SUI | Walter Reiser | |||
Jean Brun | |||||
Jakob Schenk | |||||
Holdforfølgelse M | SUI | Gaston Gerosa | |||
Hans Pfenninger | |||||
Eugen Kamber | |||||
Walter Bucher | |||||
1000 m på tid M | SUI | Hans Fluckiger | |||
Sprint M | SUI | Jean Roth | |||
Tandem M | SUI | Jean Roth | |||
Max Äberli | |||||
Udspring | |||||
3 m spring M | SUI | Ernst Strupler | |||
Tårnspring M | SUI | Willy Rist | |||
Ernst Strupler | |||||
Ridning | |||||
Dressur individuelt | SUI | Hans Moser | |||
Military individuelt | SUI | Anton Bühler | |||
Alfred Blaser | |||||
Pierre Musy | |||||
Military hold | SUI | Anton Bühler | |||
Pierre Musy | |||||
Alfred Blaser | |||||
Fægtning | |||||
Fleuret individuelt K | SUI | Victoria Hagemann | |||
Anna Klüpfel | |||||
Hedwig Rieder | |||||
Kårde individuelt M | SUI | Oswald Zapelli | |||
Gymnastik | |||||
Individuelt M | SUI | Christian Kipfer | |||
Walter Lehmann | |||||
Josef Stalder | |||||
Emil Studer | |||||
Hold M | SUI | Christian Kipfer | |||
Walter Lehmann | |||||
Michael Reusch | |||||
Robert Lucy | |||||
Melchior Thalmann | |||||
Karl Frei | |||||
Josef Stalder | |||||
Emil Studer | |||||
Spring på hest M | SUI | Walter Lehmann | |||
Bensving M | SUI | Josef Stalder | |||
Michael Reusch | |||||
Emil Studer | |||||
Ringe M | SUI | Karl Frei | |||
Walter Lehmann | |||||
Josef Stalder | |||||
Michael Reusch | |||||
Emil Studer | |||||
Barre M | SUI | Walter Lehmann | |||
Josef Stalder | |||||
Michael Reusch | |||||
Christian Kipfer | |||||
Reck M | SUI | Walter Lehmann | |||
Josef Stalder | |||||
Emil Studer | |||||
Moderne femkamp | |||||
Individuelt M | SUI | Werner Schmid | |||
Fritz Hegner | |||||
Bruno Riem | |||||
Roning | |||||
Singlesculler M | SUI | Hans Keller | |||
Toer uden styrmand M | SUI | Hans Kalt | |||
Josef Kalt | |||||
Firer med styrmand M | SUI | Andre Moccand | |||
Emile Knecht | |||||
Rudolf Reichling | |||||
Pierre Stebler | |||||
Erich Schriever | |||||
Sejlsport | |||||
Star | SUI | Hans Bryner | |||
Kurt Bryner | |||||
Finnjolle | SUI | Alfons Oswald | |||
6 m | SUI | Henri Copponex | |||
Louis Noverraz | |||||
Charles Stern | |||||
Emile Lachapelle | |||||
Marcel Stern | |||||
Andre Firmenich | |||||
Skydning | |||||
Riffel liggende M | SUI | Emil Grünig | |||
Otto Horber | |||||
Mario Ciocco | |||||
Fri riffel M | SUI | Emil Grünig | |||
Otto Horber | |||||
Mario Ciocco | |||||
Fri pistol M | SUI | Rudolf Schnyder | |||
Heinz Ambühl | |||||
Beat Rhyner | |||||
Silhuetpistol M | SUI | Rudolf Schnyder | |||
Walter Lienhard | |||||
Svømning | |||||
100 m fri stil K | SUI | Maria-Anna Erismann | |||
100 m fri stil M | SUI | Walter Schneider | |||
400 m fri stil M | SUI | Walter Schneider | |||
100 m rygcrawl K | SUI | Doris Gontersweiler | |||
100 m rygcrawl M | SUI | Hans Blumer | |||
200 m brystsvømning K | SUI | Liselotte Kobi | |||
200 m brystsvømning M | SUI | Nicolas Wildhaber | |||
Walter Kunz | |||||
Hans Widmer | |||||
Vægtløftning | |||||
Fjervægt M | SUI | Richard Rieder | |||
Mellemvægt M | SUI | Roger Rubini | |||
Fritz Mast | |||||
Brydning | |||||
Fri stil bantamvægt M | SUI | Walter Wenger | |||
Fri stil fjervægt M | SUI | Adolf Müller | |||
Fri stil letvægt M | SUI | Hermann Baumann | |||
Fri stil weltervægt M | SUI | Willy Angst | |||
Fri stil mellemvægt M | SUI | Paul Dätwyler | |||
Fri stil letsværvægt M | SUI | Fritz Stöckli | |||
Fri stil sværvægt M | SUI | Willy Lardon | |||
Græsk romersk fjervægt M | SUI | Adolf Müller | |||
Græsk romersk letvægt M | SUI | Alfred Jauch | |||
Græsk romersk weltervægt M | SUI | Robert Diggelmann | |||
Græsk romersk mellemvægt M | SUI | Ernst Kolb | |||
Græsk romersk letsværvægt M | SUI | Albin Dannacher | |||
Græsk romersk sværvægt M | SUI | Moritz Inderbitzin | |||
* Listen ovenfor over Schweiziske deltagere ved OL i 1948 er endnu ikke komplet | |||||
Informationen om Schweiziske deltagere ved de olympiske sommerlege - OL i London 1948 - er baseret på de officielle olympiske rapporter og Olympian Database | |||||