Svenske deltagere ved OL i Barcelona 1992 |
|||||||
Disciplin |
|
Deltagere |
|||
Bueskydning | |||||
Individuelt K | SWE | Lise-Lotte Djerf | |||
Kristina Persson | |||||
Jenny Sjöwall | |||||
Hold K | SWE | Lise-Lotte Djerf | |||
Jenny Sjöwall | |||||
Kristina Persson | |||||
Atletik | |||||
200 m M | SWE | Thorbjörn Eriksson | |||
5000 m M | SWE | Jonny Danielson | |||
400 m hæk M | SWE | Sven Nylander | |||
Niklas Wallenlind | |||||
20 km kapgang M | SWE | Stefan Johansson | |||
50 km kapgang M | SWE | Stefan Johansson | |||
Højdespring M | SWE | Patrick Sjöberg | |||
Stangspring M | SWE | Peter Widen | |||
Trespring M | SWE | Tord Henriksson | |||
Kuglestød M | SWE | Sören Tallhem | |||
Kent Larsson | |||||
Hammerkast M | SWE | Tore Gustafsson | |||
Spydkast M | SWE | Peter Borglund | |||
Dag Wennlund | |||||
Patrik Boden | |||||
Tikamp M | SWE | Sten Ekberg | |||
1500 m K | SWE | Maria Akraka | |||
400 m hæk K | SWE | Frida Johansson | |||
Monica Westen | |||||
10 km kapgang K | SWE | Madelein Svensson | |||
Boksning | |||||
Fjervægt M | SWE | Wasesa Sabuni | |||
Weltervægt M | SWE | Søren Antman | |||
Sværvægt M | SWE | John Pettersson | |||
Kano & kajak | |||||
K1 500 m K | SWE | Susanne Gunnarsson | |||
K1 500 m M | SWE | Karl Axel Sundqvist | |||
K2 500 m K | SWE | Susanne Gunnarsson | |||
Agneta Andersson | |||||
K2 500 m M | SWE | Gunnar Olsson | |||
Karl Axel Sundqvist | |||||
K4 500 m K | SWE | Susanne Rosenqvist | |||
Maria Haglund | |||||
Agneta Andersson | |||||
Anna Olsson | |||||
K1 1000 m M | SWE | Pär Lindén | |||
K2 1000 m M | SWE | Gunnar Olsson | |||
Karl Axel Sundqvist | |||||
K4 1000 m M | SWE | Anders Ohlsen | |||
Hans Olsson | |||||
Pablo Grate | |||||
Jonas Fager | |||||
C1 500 m M | SWE | Peter Liljedahl | |||
C1 1000 m M | SWE | Peter Liljedahl | |||
Cykling | |||||
Landevejsløb K | SWE | Elisabeth Westman | |||
Madeleine Lindberg | |||||
Marie Höljer | |||||
Landevejsløb M | SWE | Michael Andersson | |||
Glenn Magnusson | |||||
Michael Lafis | |||||
Landevejsløb hold M | SWE | Johan Fagrell | |||
Björn Johansson | |||||
Jan Bengt Karlsson | |||||
Michael Andersson | |||||
Udspring | |||||
3 m spring M | SWE | Arne Joakim Andersson | |||
Ridning | |||||
Dressur hold | SWE | Eva Oscarsson-Göthberg | |||
Ann Behrenfors | |||||
Annica Westerberg | |||||
Tinne Wilhelmsson | |||||
Ridebanespringning individuelt | SWE | Maria Gretzer | |||
Fægtning | |||||
Kårde hold M | SWE | Ulf Sandegren | |||
Mats Ahlgren | |||||
Peter Vanky | |||||
Thomas Lundblad | |||||
Jerri Bergström | |||||
Håndbold | |||||
Håndbold M | SWE | Staffan Olsson | |||
Tomas Svensson | |||||
Magnus Andersson | |||||
Tommy Suoraniemi | |||||
Anders Bäckegren | |||||
Ola Lindgren | |||||
Robert Andersson | |||||
Patrik Liljestrand | |||||
Magnus Cato | |||||
Robert Hedin | |||||
Axel Sjöblad | |||||
Erik Hajas | |||||
Mats Olsson | |||||
Per Carlen | |||||
Pierre Thorsson | |||||
Magnus Wislander | |||||
Judo | |||||
Halv-letvægt K | SWE | Eva Wikström | |||
Letvægt K | SWE | Ursula Myrén | |||
Halv-sværvægt K | SWE | Katarina Håkansson | |||
Halv-letvægt M | SWE | Jörgen Häggqvist | |||
Letvægt M | SWE | Anders Dahlin | |||
Halv-mellemvægt M | SWE | Lars Adolfsson | |||
Moderne femkamp | |||||
Individuelt M | SWE | Per-Olov Danielsson | |||
Håkan Norebrink | |||||
Per Nyqvist | |||||
Hold M | SWE | Håkan Norebrink | |||
Per-Olov Danielsson | |||||
Per Nyqvist | |||||
Roning | |||||
Singlesculler K | SWE | Maria Brandin | |||
Dobbeltsculler M | SWE | Per Andersson | |||
Mattias Lindgren | |||||
Dobbeltfirer M | SWE | David Svensson | |||
Fredrik Hulten | |||||
Tommy Österlund | |||||
Per-Olof Claesson | |||||
Sejlsport | |||||
Soling | SWE | Johan Barne | |||
Magnus Holmberg | |||||
Björn Alm | |||||
Star | SWE | Hans Wallén | |||
Bobbie Lohse | |||||
Tornado | SWE | Göran Marström | |||
Stefan Rahm | |||||
470 M | SWE | Magnus Lundgren | |||
Urban Lagneus | |||||
Europajolle K | SWE | Helena Brodin | |||
Finnjolle M | SWE | Fredrik Lööf | |||
Flying Dutchman | SWE | Mats Nyberg | |||
Johan Lindell | |||||
Windsurfer K | SWE | Lisa Gullberg | |||
Windsurfer M | SWE | Magnus Torell | |||
Skydning | |||||
Riffel tre positioner M | SWE | Peter Gabrielsson | |||
Riffel liggende M | SWE | Peter Gabrielsson | |||
Sportspistol K | SWE | Britt-Marie Ellis | |||
Cris Kajd | |||||
Fri pistol M | SWE | Benny Östlund | |||
Ragnar Skanåker | |||||
Luftpistol K | SWE | Britt-Marie Ellis | |||
Cris Kajd | |||||
Luftpistol M | SWE | Benny Östlund | |||
Ragnar Skanåker | |||||
Svømning | |||||
50 m fri stil K | SWE | Linda Olofsson | |||
Louise Karlsson | |||||
50 m fri stil M | SWE | Pär Lindström | |||
100 m fri stil K | SWE | Ellenor Svensson | |||
Eva Nyberg | |||||
100 m fri stil M | SWE | Jonas Haakan Karlsson | |||
Tommy Werner | |||||
200 m fri stil K | SWE | Malin Nilsson | |||
200 m fri stil M | SWE | Anders Holmertz | |||
Tommy Werner | |||||
400 m fri stil K | SWE | Malin Nilsson | |||
400 m fri stil M | SWE | Anders Holmertz | |||
Bengt Christer Wallin | |||||
100 m rygcrawl M | SWE | Rudi Dollmayer | |||
100 m butterfly K | SWE | Malin Strömberg | |||
Therese Lundin | |||||
100 m butterfly M | SWE | Rudi Dollmayer | |||
200 m medley K | SWE | Louise Karlsson | |||
200 m medley M | SWE | Jan Bidrman | |||
400 m medley M | SWE | Jan Bidrman | |||
4x100 m fri stil K | SWE | Ellenor Svensson | |||
Linda Olofsson | |||||
Louise Karlsson | |||||
Eva Nyberg | |||||
Malin Nilsson | |||||
4x100 m fri stil M | SWE | Göran Titus | |||
Fredrik Letzler | |||||
Tommy Werner | |||||
Jonas Haakan Karlsson | |||||
Anders Holmertz | |||||
4x200 m fri stil M | SWE | Tommy Werner | |||
Anders Holmertz | |||||
Bengt Christer Wallin | |||||
Lars Frölander | |||||
Bordtennis | |||||
Individuelt M | SWE | Jan-Owe Waldner | |||
Jörgen Persson | |||||
Vægtløftning | |||||
Mellemvægt M | SWE | Mats Lindqvist | |||
Sværvægt 100 kg M | SWE | Bijan Rezaei | |||
Sværvægt M | SWE | Anders Lindsjö | |||
Supersværvægt M | SWE | Anders Bergström | |||
Rickard Nilsson | |||||
Brydning | |||||
Græsk romersk weltervægt M | SWE | Torbjörn Kornbakk | |||
Græsk romersk mellemvægt M | SWE | Magnus Fredriksson | |||
Græsk romersk letsværvægt M | SWE | Mikael Ljungberg | |||
Græsk romersk supersværvægt M | SWE | Tomas Johansson | |||
* Listen ovenfor over Svenske deltagere ved OL i 1992 er endnu ikke komplet | |||||
Informationen om Svenske deltagere ved de olympiske sommerlege - OL i Barcelona 1992 - er baseret på de officielle olympiske rapporter og Olympian Database | |||||