Sydafrikanske deltagere ved OL i London 2012 |
|||||||
Disciplin |
|
Deltagere |
|||
Bueskydning | |||||
Individuelt K | RSA | Karen Hultzer | |||
Atletik | |||||
200 m M | RSA | Anaso Jobodwana | |||
400 m M | RSA | Oscar Pistorius | |||
800 m M | RSA | Andre Olivier | |||
Maraton M | RSA | Stephen Mokoka | |||
Lusapho April | |||||
Coolboy Ngamole | |||||
110 m hæk M | RSA | Lehann Fourie | |||
400 m hæk M | RSA | Louis Jacobus van Zyl | |||
Cornel Fredericks | |||||
4x400 m M | RSA | Louis Jacobus van Zyl | |||
Shaun de Jager | |||||
Ofentse Mogawane | |||||
Willem de Beer | |||||
Oscar Pistorius | |||||
50 km kapgang M | RSA | Marc Mundell | |||
Længdespring M | RSA | Godfrey Khotso Mokoena | |||
Tikamp M | RSA | Willem Coertzen | |||
800 m K | RSA | Caster Semenya | |||
Maraton K | RSA | Rene Kalmer | |||
Tanith Maxwell | |||||
Irvette van Blerk | |||||
Spydkast K | RSA | Sunette Viljoen | |||
Badminton | |||||
Double M | RSA | Willem Viljoen | |||
Dorian James | |||||
Double K | RSA | Annari Viljoen | |||
Michelle Edwards | |||||
Boksning | |||||
Bantamvægt M | RSA | Ayabonga Sonjica | |||
Weltervægt M | RSA | Siphiwe Lusizi | |||
Kano & kajak | |||||
K1 200 m K | RSA | Tiffany Kruger | |||
K1 500 m K | RSA | Bridgitte Hartley | |||
Cykling | |||||
Landevejsløb M | RSA | Daryl Impey | |||
Landevejsløb K | RSA | Joanna van de Winkel | |||
Ashleigh Moolman | |||||
Robyn de Groot | |||||
Enkeltstart K | RSA | Ashleigh Moolman | |||
Sprint M | RSA | Bernard Esterhuizen | |||
Mountainbike M | RSA | Philip Buys | |||
Burry Stander | |||||
Mountainbike K | RSA | Candice Neethling | |||
BMX M | RSA | Sifiso Nhlapo | |||
Ridning | |||||
Military individuelt | RSA | Alexander Peternell | |||
Fodbold | |||||
Fodbold K | RSA | Leandra Smeda | |||
Amanda Dlamini | |||||
Sanah Mollo | |||||
Janine Van Wyk | |||||
Robyn Moodaly | |||||
Noko Matlou | |||||
Thokozile Mndaweni | |||||
Roxanne Barker | |||||
Nothando Vilakazi | |||||
Gabisile Hlumbane | |||||
Andisiwe Mgcoyi | |||||
Marry Ntsweng | |||||
Portia Modise | |||||
Zamandosi Cele | |||||
Kylie Louw | |||||
Mpumi Nyandeni | |||||
Amanda Sister | |||||
Refiloe Jane | |||||
Hockey | |||||
Hockey M | RSA | Rhett Halkett | |||
Ian Haley | |||||
Lloyd Norris-jones | |||||
Thornton Mcdade | |||||
Marvin Harper | |||||
Lance Louw | |||||
Austin Smith | |||||
Julian Hykes | |||||
Andrew Cronje | |||||
Timothy Drummond | |||||
Jonathan Robinson | |||||
Lloyd Madsen | |||||
Wade Paton | |||||
Erasmus Pieterse | |||||
Taine Paton | |||||
Justin Reid-ross | |||||
Clinton Panther | |||||
Hockey K | RSA | Lisa-marie Deetlefs | |||
Shelley Russell | |||||
Illse Davids | |||||
Sulette Damons | |||||
Bernadette Coston | |||||
Lenise Marais | |||||
Lesle-ann George | |||||
Tarryn Bright | |||||
Pietie Coetzee | |||||
Kathleen Taylor | |||||
Dirkie Chamberlain | |||||
Nicolene Terblanche | |||||
Marsha Marescia | |||||
Mariette Rix | |||||
Jennifer Wilson | |||||
Kate Woods | |||||
Judo | |||||
Letvægt M | RSA | Gideon Van Zyl | |||
Roning | |||||
Toer uden styrmand K | RSA | Naydene Smith | |||
Lee-Ann Persse | |||||
Letvægtsfirer M | RSA | John Smith | |||
James Thompson | |||||
Sizwe Ndlovu | |||||
Matthew Brittain | |||||
Sejlsport | |||||
470 M | RSA | Roger Hudson | |||
Jim Asenathi | |||||
Skydning | |||||
Dobbelttrap M | RSA | Alistair Davis | |||
Svømning | |||||
50 m fri stil K | RSA | Trudi Maree | |||
50 m fri stil M | RSA | Gideon Louw | |||
Roland Schoeman | |||||
100 m fri stil M | RSA | Gideon Louw | |||
Graeme Moore | |||||
200 m fri stil K | RSA | Karin Prinsloo | |||
400 m fri stil K | RSA | Wendy Trott | |||
400 m fri stil M | RSA | Heerden Herman | |||
800 m fri stil K | RSA | Wendy Trott | |||
1500 m fri stil M | RSA | Heerden Herman | |||
100 m rygcrawl M | RSA | Charl Crous | |||
200 m rygcrawl K | RSA | Karin Prinsloo | |||
200 m rygcrawl M | RSA | Darren Murray | |||
100 m brystsvømning K | RSA | Suzaan van Biljon | |||
100 m brystsvømning M | RSA | Cameron van der Burgh | |||
200 m brystsvømning K | RSA | Suzaan van Biljon | |||
100 m butterfly M | RSA | Chad le Clos | |||
200 m butterfly M | RSA | Chad le Clos | |||
200 m medley K | RSA | Katheryn Meaklim | |||
200 m medley M | RSA | Darian Townsend | |||
Chad le Clos | |||||
400 m medley K | RSA | Katheryn Meaklim | |||
400 m medley M | RSA | Riaan Schoeman | |||
Chad le Clos | |||||
4x100 m fri stil M | RSA | Graeme Moore | |||
Darian Townsend | |||||
Roland Schoeman | |||||
Gideon Louw | |||||
4x200 m fri stil M | RSA | Chad le Clos | |||
Darian Townsend | |||||
Sebastien Rousseau | |||||
Jean Basson | |||||
4x100 m medley M | RSA | Charl Crous | |||
Cameron van der Burgh | |||||
Leith Shankland | |||||
Chad le Clos | |||||
Marathon 10 km K | RSA | Jessica Roux | |||
Marathon 10 km M | RSA | Hercules Prinsloo | |||
Triatlon | |||||
Individuelt K | RSA | Kate Roberts | |||
Gillian Sanders | |||||
Individuelt M | RSA | Richard Murray | |||
Volleyball | |||||
Beachvolley M | RSA | Freedom Chiya | |||
Grant Goldschmidt | |||||
Vægtløftning | |||||
Mellemsværvægt M | RSA | Jean Greeff | |||
* Listen ovenfor over Sydafrikanske deltagere ved OL i 2012 er endnu ikke komplet | |||||
Informationen om Sydafrikanske deltagere ved de olympiske sommerlege - OL i London 2012 - er baseret på de officielle olympiske rapporter og Olympian Database | |||||