Rumænske deltagere ved OL i Barcelona 1992 |
|||||||
Disciplin |
|
Deltagere |
|||
Atletik | |||||
100 m M | ROU | Daniel Cojocaru | |||
200 m M | ROU | Daniel Cojocaru | |||
110 m hæk M | ROU | Mircea Oaida | |||
Georghe Boroi | |||||
Højdespring M | ROU | Sorin Matei | |||
Længdespring M | ROU | Bogdan Tudor | |||
Kuglestød M | ROU | Gheorghe Guset | |||
Diskoskast M | ROU | Costel Grasu | |||
200 m K | ROU | Iolanda Oanta | |||
800 m K | ROU | Ella Kovacs | |||
Leontina Salageanu | |||||
1500 m K | ROU | Doina Melinte | |||
Violeta Beclea | |||||
Elena Fidatov | |||||
3000 m K | ROU | Margareta Keszeg | |||
Maraton K | ROU | Elena Murgoci | |||
100 m hæk K | ROU | Liliana Nastase | |||
400 m hæk K | ROU | Nicoleta Carutasu | |||
Højdespring K | ROU | Galina Astafei | |||
Oana Pantelimon | |||||
Længdespring K | ROU | Mirela Dulgheru | |||
Marieta Ilcu | |||||
Diskoskast K | ROU | Cristina Boit | |||
Manuela Tirneci | |||||
Nicoleta Gradinaru | |||||
Syvkamp K | ROU | Petra Vaidianu | |||
Liliana Nastase | |||||
Boksning | |||||
Letfluevægt M | ROU | Valentin Barbu | |||
Fjervægt M | ROU | Daniel Dumitrescu | |||
Letvægt M | ROU | Vasile Nistor | |||
Letweltervægt M | ROU | Leonard Doroftei | |||
Weltervægt M | ROU | Francisc Vastag | |||
Kano & kajak | |||||
K1 500 m K | ROU | Sanda Toma | |||
K1 500 m M | ROU | Marin Popescu | |||
K2 500 m K | ROU | Sanda Toma | |||
Carmen Simion | |||||
K2 500 m M | ROU | Geza Magyar | |||
Romica Serban | |||||
K4 500 m K | ROU | Sanda Toma | |||
Claudia Nicula | |||||
Carmen Simion | |||||
Viorica Iordache | |||||
K1 1000 m M | ROU | Marin Popescu | |||
K2 1000 m M | ROU | Alexandru Popa | |||
Florintin Tataru | |||||
K4 1000 m M | ROU | Daniel Stoian | |||
Romica Serban | |||||
Geza Magyar | |||||
Sorin Petcu | |||||
C1 500 m M | ROU | Victor Partnoi | |||
C2 500 m M | ROU | Gheorghe Andriev | |||
Nicolae Juravschi | |||||
C1 1000 m M | ROU | Victor Partnoi | |||
C2 1000 m M | ROU | Nicolae Juravschi | |||
Gheorghe Andriev | |||||
Udspring | |||||
3 m spring K | ROU | Ionica Tudor | |||
Tårnspring M | ROU | Gabriel Chereches | |||
Tårnspring K | ROU | Clara Ciocan | |||
Ioana Voicu | |||||
Fægtning | |||||
Fleuret individuelt K | ROU | Reka Szabo | |||
Fleuret hold K | ROU | Claudia Grigorescu | |||
Reka Szabo | |||||
Elisabeta Tufan | |||||
Roxana Dumitrescu | |||||
Laura Badea | |||||
Kårde hold M | ROU | Adrian Pop | |||
Gheorghe Epurescu | |||||
Gabriel Pantelimon | |||||
Nicolae Mihailescu | |||||
Cornel Milan | |||||
Sabel hold M | ROU | Vilmos Szabo | |||
Daniel Grigore | |||||
Alexandru Chiculita | |||||
Florin Lupeica | |||||
Victor Gaureanu | |||||
Gymnastik | |||||
Individuelt K | ROU | Christina Bontas | |||
Lavinia Milosovici | |||||
Gina Gogean | |||||
Individuelt M | ROU | Marius Gherman | |||
Hold K | ROU | Vanda Hadarean | |||
Christina Bontas | |||||
Gina Gogean | |||||
Maria Neculita | |||||
Mirela Pasca | |||||
Lavinia Milosovici | |||||
Hold M | ROU | Adrian Sandu | |||
Adrian Gal | |||||
Nicu Stroia | |||||
Nicolae Bejenaru | |||||
Marian Rizan | |||||
Marius Gherman | |||||
Gulv K | ROU | Maria Neculita | |||
Vanda Hadarean | |||||
Christina Bontas | |||||
Mirela Pasca | |||||
Lavinia Milosovici | |||||
Gina Gogean | |||||
Spring på hest K | ROU | Lavinia Milosovici | |||
Gina Gogean | |||||
Bom K | ROU | Christina Bontas | |||
Lavinia Milosovici | |||||
Forskudt barre K | ROU | Mirela Pasca | |||
Lavinia Milosovici | |||||
Rytmisk gymnastik individuelt K | ROU | Irina Deleanu | |||
Ancuta Goia | |||||
Judo | |||||
Halv-sværvægt K | ROU | Simona Richter | |||
Halv-letvægt M | ROU | Danut Pop | |||
Halv-mellemvægt M | ROU | Alexandru Ciupe | |||
Mellemvægt M | ROU | Adrian Croitoru | |||
Adrian Croitoru | |||||
Halv-sværvægt M | ROU | Radu Ivan | |||
Sværvægt M | ROU | Valentin Bazon | |||
Moderne femkamp | |||||
Individuelt M | ROU | Marian Gheorghe | |||
Roning | |||||
Singlesculler K | ROU | Elisabeta Lipa | |||
Dobbeltsculler K | ROU | Elisabeta Lipa | |||
Veronica Cochela | |||||
Toer uden styrmand K | ROU | Doina Balan | |||
Doina Robu | |||||
Toer uden styrmand M | ROU | Dragos Neagu | |||
Vasile Tomoiaga | |||||
Toer med styrmand M | ROU | Nicolaie Taga | |||
Dumitru Raducanu | |||||
Dimitrie Popescu | |||||
Dobbeltfirer uden styrmand K | ROU | Anisoara Dobre Balan | |||
Veronica Cochela | |||||
Constanta Pipota | |||||
Doina Ignat | |||||
Firer uden styrmand K | ROU | Maria Paduraru | |||
Iulia Bobeica | |||||
Adriana Bazon | |||||
Viorica Lepadatu | |||||
Firer uden styrmand M | ROU | Vasile Hanuseac | |||
Ioan Snep | |||||
Florin Ene | |||||
Nicolae Spircu | |||||
Firer med styrmand M | ROU | Nicolaie Taga | |||
Iulica Ruican | |||||
Dumitru Raducanu | |||||
Dimitrie Popescu | |||||
Viorel Talapan | |||||
Otter K | ROU | Adriana Bazon | |||
Iulia Bobeica | |||||
Doina Robu | |||||
Ioana Olteanu | |||||
Maria Paduraru | |||||
Viorica Niculai | |||||
Viorica Lepadatu | |||||
Doina Snep | |||||
Elena Georgescu | |||||
Otter M | ROU | Valentin Robu | |||
Claudiu Marin | |||||
Iulica Ruican | |||||
Danut Dobre | |||||
Vasile Mastacan | |||||
Vasile Nastase | |||||
Ioan Vizitiu | |||||
Viorel Talapan | |||||
Maria Gheorghe | |||||
Skydning | |||||
Riffel tre positioner M | ROU | Olimpiu Marin | |||
Riffel liggende M | ROU | Olimpiu Marin | |||
Sportspistol K | ROU | Daniela Dumitrascu | |||
Fri pistol M | ROU | Sorin Babii | |||
Silhuetpistol M | ROU | Iulian Raicea | |||
Luftpistol K | ROU | Daniela Dumitrascu | |||
Luftpistol M | ROU | Sorin Babii | |||
Skeet | ROU | Ioan Toman | |||
Svømning | |||||
50 m fri stil K | ROU | Liliana Dobrescu | |||
Diana Ureche | |||||
100 m fri stil K | ROU | Liliana Dobrescu | |||
Diana Ureche | |||||
200 m fri stil K | ROU | Carla Negrea | |||
Liliana Dobrescu | |||||
200 m fri stil M | ROU | Robert Pinter | |||
400 m fri stil K | ROU | Beatrice Coada | |||
Carla Negrea | |||||
800 m fri stil K | ROU | Carla Negrea | |||
Beatrice Coada | |||||
100 m rygcrawl K | ROU | Claudia Stanescu | |||
200 m rygcrawl K | ROU | Claudia Stanescu | |||
200 m brystsvømning K | ROU | Beatrice Coada | |||
100 m butterfly K | ROU | Diana Ureche | |||
Iuliane Pantelimon | |||||
200 m butterfly K | ROU | Corina Dumitru | |||
Iuliane Pantelimon | |||||
200 m butterfly M | ROU | Robert Pinter | |||
200 m medley K | ROU | Noemi Lung | |||
200 m medley M | ROU | Marian Satnoianu | |||
400 m medley K | ROU | Noemi Lung | |||
Beatrice Coada | |||||
400 m medley M | ROU | Marian Satnoiano | |||
4x100 m fri stil K | ROU | Luminita Dobrescu | |||
Carla Negrea | |||||
Diana Ureche | |||||
Beatrice Caslaru | |||||
4x100 m medley K | ROU | Diana Ureche | |||
Beatrice Coada | |||||
Claudia Stanescu | |||||
Luminita Dobrescu | |||||
Bordtennis | |||||
Individuelt K | ROU | Emilia Ciosu | |||
Vægtløftning | |||||
Fluevægt M | ROU | Traian Ciharean | |||
Bantamvægt M | ROU | Aurel Sirbu | |||
Fjervægt M | ROU | Paul Toroczcoi | |||
Letvægt M | ROU | Attila Feri | |||
Mellemvægt M | ROU | Nicolae Nitu | |||
Sværvægt M | ROU | Nicu Vlad | |||
Brydning | |||||
Fri stil letfluevægt M | ROU | Romica Rasovan | |||
Fri stil mellemvægt M | ROU | Nicolae Ghita | |||
Græsk romersk letfluevægt M | ROU | Iliuta Dascalescu | |||
Græsk romersk fluevægt M | ROU | Valentin Rebegea | |||
Græsk romersk bantamvægt M | ROU | Marian Sandu | |||
Græsk romersk sværvægt M | ROU | Ion Iremciuc | |||
Græsk romersk supersværvægt M | ROU | Ioan Grigoras | |||
* Listen ovenfor over Rumænske deltagere ved OL i 1992 er endnu ikke komplet | |||||
Informationen om Rumænske deltagere ved de olympiske sommerlege - OL i Barcelona 1992 - er baseret på de officielle olympiske rapporter og Olympian Database | |||||