Hollandske deltagere ved OL i Berlin 1936 |
|||||||
Disciplin |
|
Deltagere |
|||
Atletik | |||||
100 m M | NED | Wijnand van Beveren | |||
Christiaan Berger | |||||
Martinus Osendarp | |||||
200 m M | NED | Wijnand van Beveren | |||
Martinus Osendarp | |||||
4x100 m M | NED | Tjeerd Boersma | |||
Wijnand van Beveren | |||||
Christiaan Berger | |||||
Martinus Osendarp | |||||
Højdespring M | NED | Gerard Carlier | |||
Jan Brasser | |||||
Længdespring M | NED | Marten Klasema | |||
Trespring M | NED | Marten Klasema | |||
Hammerkast M | NED | Johan Houtzager | |||
Spydkast M | NED | Jaap van der Poll | |||
Tikamp M | NED | Reindert Brasser | |||
100 m K | NED | Alida de Vries | |||
Elisabeth Koning | |||||
80 m hæk K | NED | Catharina ter Braake | |||
Agatha Doorgeest | |||||
4x100 m K | NED | Elisabeth Koning | |||
Fanny Koen | |||||
Alida de Vries | |||||
Catharina ter Braake | |||||
Højdespring K | NED | Fanny Koen | |||
Jantina Koopmans | |||||
Diskoskast K | NED | Anna Niesink | |||
Jantina Koopmans | |||||
Spydkast K | NED | Gerda de Kock | |||
Boksning | |||||
Fluevægt M | NED | Martinus Lambillion | |||
Bantamvægt M | NED | Frans De Moor | |||
Fjervægt M | NED | Jan Nicolaas | |||
Letvægt M | NED | Andre Rasenberg | |||
Weltervægt M | NED | Heinrich Dekkers | |||
Mellemvægt M | NED | Gerardus Dekkers | |||
Letsværvægt M | NED | Wim Fock | |||
Sværvægt M | NED | Albertus van Bemmel | |||
Kano & kajak | |||||
K1 1000 m M | NED | Jacobus Kraaier | |||
K2 1000 m M | NED | Willem van der Kroft | |||
Nicolaas Tates | |||||
K1 10000 m M | NED | Jacobus van Tongeren | |||
K2 10000 m M | NED | Henk Starreveld | |||
Gerardus Siderius | |||||
K1 10000 m foldekajak M | NED | Johannes Vrolijk | |||
K2 10000 m foldekajak M | NED | Cornelis Wijdekop | |||
Pieter Wijdekop | |||||
Cykling | |||||
Landevejsløb M | NED | Gerrit Schulte | |||
Nico Van Gageldonk | |||||
Rene Van Hove | |||||
Philippus Vethaak | |||||
Landevejsløb hold M | NED | Philippus Vethaak | |||
Nico Van Gageldonk | |||||
Gerrit Schulte | |||||
1000 m på tid M | NED | Arie van Vliet | |||
Sprint M | NED | Arie van Vliet | |||
Tandem M | NED | Hendrik Ooms | |||
Bernhard Leene | |||||
Udspring | |||||
3 m spring M | NED | Hans Haasmann | |||
Ridning | |||||
Dressur individuelt | NED | Daniel Camerling-Helmolt | |||
Gerard le Heux | |||||
Pierre Versteeg | |||||
Dressur hold | NED | Daniel Camerling-Helmolt | |||
Gerard le Heux | |||||
Pierre Versteegh | |||||
Military individuelt | NED | Eddy Kahn | |||
Military hold | NED | Christiaan Tonnet | |||
Eddy Kahn | |||||
Charles Pahud de Mortanges | |||||
Ridebanespringning individuelt | NED | Jan de Bruine | |||
Johan Jacob Greter | |||||
Ridebanespringning hold | NED | Henri van Schaik | |||
Johan Jacob Greter | |||||
Jan de Bruine | |||||
Fægtning | |||||
Fleuret individuelt K | NED | Toos Van Der Klaauw | |||
Fleuret individuelt M | NED | Paul Kunze | |||
Kårde individuelt M | NED | Willem Driebergen | |||
Cornelis Weber | |||||
Nicolaas Van Hoorn | |||||
Sabel individuelt M | NED | Frans Mosman | |||
Antonius Montfoort | |||||
Pieter Van Wieringen | |||||
Hockey | |||||
Hockey M | NED | Rudolf van der Haar | |||
Max Westerkamp | |||||
Carl Haybroek | |||||
Reindert de Waal | |||||
Agathon de Roos | |||||
Henri Schnitger | |||||
Antoine van Lierop | |||||
Hendrik de Looper | |||||
Jan de Looper | |||||
Rene Sparenberg | |||||
Ernst van den Berg | |||||
Pieter Gunning | |||||
Moderne femkamp | |||||
Individuelt M | NED | Alexander Jonkheer Van Geen | |||
Johannes Van Der Horst | |||||
Josephus Serre | |||||
Roning | |||||
Singlesculler M | NED | Hans ten Houten | |||
Firer med styrmand M | NED | Gerard Hallie | |||
John Regout | |||||
Martinus Schoorl | |||||
Simon de Wit | |||||
Hotse Sjoerd Bartlema | |||||
Sejlsport | |||||
6 m | NED | Ernst Moltzer | |||
Cornelis Jonker | |||||
Herman Looman | |||||
Ansco Dokkum | |||||
Johan Carp | |||||
Star | NED | Willem de Vries-Lentsch Sr. | |||
Adriaan Maas | |||||
Finnjolle | NED | Daniel Kagchelland | |||
Skydning | |||||
Riffel liggende M | NED | Tieleman Vuurman | |||
Christiaan Both | |||||
Jan Brussaard | |||||
Silhuetpistol M | NED | Dirk Van Den Bosch | |||
Svømning | |||||
100 m fri stil K | NED | Catherina Wagner | |||
Willemijntje den Ouden | |||||
Hendrika Mastenbroek | |||||
100 m fri stil M | NED | Sjoerd Mooi Wilten | |||
Pieter Stam | |||||
400 m fri stil K | NED | Catherina Wagner | |||
Hendrika Mastenbroek | |||||
Anna Timmermanns | |||||
400 m fri stil M | NED | Pieter Stam | |||
100 m rygcrawl K | NED | Alberdina Kerkmeester | |||
Hendrika Mastenbroek | |||||
Dina Senff | |||||
100 m rygcrawl M | NED | Johannes Scheffer | |||
Jan Piet Metman | |||||
200 m brystsvømning K | NED | Jeanette Kastein | |||
Johanna Waalberg | |||||
Johanna Stroomberg | |||||
4x100 m fri stil K | NED | Willemijntje den Ouden | |||
Catherina Wagner | |||||
Hendrika Mastenbroek | |||||
Johanna Selbach | |||||
* Listen ovenfor over Hollandske deltagere ved OL i 1936 er endnu ikke komplet | |||||
Informationen om Hollandske deltagere ved de olympiske sommerlege - OL i Berlin 1936 - er baseret på de officielle olympiske rapporter og Olympian Database | |||||