Israeliske deltagere ved OL i Sydney 2000 |
|||||||
Disciplin |
|
Deltagere |
|||
Atletik | |||||
100 m M | ISR | Tommy Kafri | |||
200 m M | ISR | Gideon Jablonka | |||
4x100 m M | ISR | Kfir Golan | |||
Tommy Kafri | |||||
Alex Porkhomovsky | |||||
Gideon Jablonka | |||||
Højdespring M | ISR | Konstantin Matoussevic | |||
Stangspring M | ISR | Alexander Averbukh | |||
Yevgeny Krasnov | |||||
Trespring M | ISR | Rogel Nachum | |||
Kano & kajak | |||||
K1 500 m M | ISR | Michael Kolganov | |||
K2 500 m K | ISR | Lior Carmi | |||
Larissa Kosorukova | |||||
K2 500 m M | ISR | Roei Yelin | |||
Rami Zur | |||||
K1 1000 m M | ISR | Michael Kolganov | |||
K2 1000 m M | ISR | Rami Zur | |||
Roei Yelin | |||||
Fægtning | |||||
Fleuret individuelt K | ISR | Ayelet Ohayon | |||
Gymnastik | |||||
Rytmisk gymnastik individuelt K | ISR | Svetlana Tokayev | |||
Judo | |||||
Letvægt K | ISR | Orit Bar-On | |||
Letvægt M | ISR | Gil Ofer | |||
Halv-sværvægt M | ISR | Ariel Zeevi | |||
Sejlsport | |||||
470 K | ISR | Anat Fabrikant | |||
Shani Kedmi | |||||
470 M | ISR | Elad Ronen | |||
Eli Zukerman | |||||
Windsurfer K | ISR | Michal Hein | |||
Windsurfer M | ISR | Amit Inbar | |||
Skydning | |||||
Riffel tre positioner M | ISR | Guy Starik | |||
Riffel liggende M | ISR | Guy Starik | |||
Fri pistol M | ISR | Aleksandr Danilov | |||
Luftpistol M | ISR | Aleksandr Danilov | |||
Svømning | |||||
50 m fri stil M | ISR | Yoav Bruck | |||
100 m fri stil M | ISR | Yoav Bruck | |||
400 m fri stil K | ISR | Adi Bichman | |||
800 m fri stil K | ISR | Adi Bichman | |||
100 m rygcrawl M | ISR | Eithan Urbach | |||
200 m rygcrawl M | ISR | Yoav Gath | |||
100 m brystsvømning M | ISR | Tal Stricker | |||
200 m brystsvømning M | ISR | Tal Stricker | |||
100 m butterfly K | ISR | Vered Borochovski | |||
100 m butterfly M | ISR | Yoav Meiri | |||
200 m butterfly M | ISR | Miki Halika | |||
200 m medley K | ISR | Vered Borochovsky | |||
200 m medley M | ISR | Miki Halika | |||
400 m medley K | ISR | Adi Bichman | |||
400 m medley M | ISR | Miki Halika | |||
4x100 m fri stil M | ISR | Yoav Bruck | |||
Oren Azrad | |||||
Eithan Urbach | |||||
Alexei Manziula | |||||
4x100 m medley M | ISR | Yoav Bruck | |||
Tal Stricker | |||||
Yoav Meiri | |||||
Eithan Urbach | |||||
Brydning | |||||
Græsk romersk fjervægt M | ISR | Michael Beilin | |||
Græsk romersk mellemvægt M | ISR | Gotcha Tsitsiashvili | |||
Græsk romersk supersværvægt M | ISR | Juri Yevseychyc | |||
* Listen ovenfor over Israeliske deltagere ved OL i 2000 er endnu ikke komplet | |||||
Informationen om Israeliske deltagere ved de olympiske sommerlege - OL i Sydney 2000 - er baseret på de officielle olympiske rapporter og Olympian Database | |||||