Cuban athletes in the Atlanta 1996 Olympics

Cuban athletes at the Atlanta 1996 Olympics*

  Facts about Cubaat the Atlanta 1996 Olympics width=

Event

Athletes

 Athletics
200 m M CUB Ivan Garcia
800 m M CUB Norberto Téllez
110 m hurdles M CUB Emilio Valle
Anier Garcia
Erick Batte
4x100 m M CUB Luis Perez Rionda
Luis Alberto Perez
Joel Lamela
Andres Gomez
Joel Lamela Luaces
Joel Isasi
Ivan Garcia
Joel Gonzalez
4x400 m M CUB Jorge Crusellas Alvarez
Omar Mena Abreu
Georkis Vera Rivaux
Roberto Hernandez
High jump M CUB Javier Sotomayor
Long jump M CUB Ivan Pedroso
Jaime Jefferson
Triple jump M CUB Aliecer Urrutia Delgado
Yoel Garcia Luis
Yoelbi Quesada
Discus throw M CUB Roberto Moya Sandoval
Alexis Elizalde Estevez
Hammer throw M CUB Alberto Sanchez
Javelin throw M CUB Emeterio Gonzalez
Isbel Luaces
Decathlon M CUB Raul Duany
Eugenio Balanque
800 m W CUB Ana Fidelia Quirot
100 m hurdles W CUB Aliuska Lopez
4x100 m W CUB Dainelky Perez
Liliana Allen
Idalia Hechavarria
Aliuska Lopez
4x400 m W CUB Julia Duporty
Idalmis Bonne
Surella Morales
Ana Fidelia Quirot
High jump W CUB Ioamnet Quintero
Long jump W CUB Regla Cardenas Telo
Niurka Montalvo
Lissette Cuza Diaz
Triple jump W CUB Yamilé Aldama
Shot put W CUB Yumileidi Cumbá
Belsis Laza
Discus throw W CUB Barbara Hechevarria
Maritza Marten
Javelin throw W CUB Xiomara Rivero
Odelmys Palma
Isel Lopez
Heptathlon W CUB Regla Cardenas Telo
Magalys Garcia
 Baseball
Baseball M CUB Antonio Pacheco Masso
Juan Padilla Alfonso
Antonio Scull Hernandez
Osmani Romero Turcas
Omar Ajete Iglesias
Lazaro Vargas Alvarez
Miguel Caldes Luis
Omar Luis Martinez
Jose Ariel Contreras Carnejo
Jose Estrada Gonzalez
Orestes Kindelan Olivares
Eliecer Montes de Oca Fleites
Omar Linares Izquierdo
Jorge Fumero
Juan Manrique Garcia
Luis Ulacia Alvarez
Eduardo Paret Perez
Alberto Hernandez Perez
Pedro Luis Lazo Iglesias
Rey Isaac Vaillant
 Boxing
Light-flyweight M CUB Yosvany Aguilera
Flyweight M CUB Maikro Romero
Bantamweight M CUB Arnaldo Mesa
Featherweight M CUB Lorenzo Aragon
Lightweight M CUB Julio Gonzalez
Light-welterweight M CUB Hector Vinent
Welterweight M CUB Juan Hernandez Sierra
Light-middleweight M CUB Alfredo Duvergel
Middleweight M CUB Ariel Hernandes Ascuy
Light-heavyweight M CUB Freddy Rojas
Heavyweight M CUB Felix Savon
Super-heavyweight M CUB Alexis Rubalcaba
 Cycling
Road race W CUB Dania Perez
Points race W CUB Dania Perez
 Fencing
Foil individual M CUB Rolando Tucker Leon
Foil team M CUB Elvis Gregory Gil
Rolando Tucker Leon
Oscar Garcia Perez
Epee individual M CUB Ivan Trevejo Perez
 Judo
Extra-lightweight W CUB Amarilys Savon Carmenate
Half-lightweight W CUB Legna Verdecia
Lightweight W CUB Driulys Gonzalez Morales
Half-middleweight W CUB Ileana Beltran
Middleweight W CUB Odalys Reve Jimenez
Half-heavyweight W CUB Diadenys Luna Castellanos
Heavyweight W CUB Estella Rodriguez Villanueva
Extra-lightweight M CUB Manolo Poulat
Half-lightweight M CUB Israel Hernandez Planas
 Rowing
Lightweight double sculls M CUB Alexis Arias
Raul Leon
 Sailing
470 M CUB Pedro Fernandez
Angel Jimenez
 Shooting
Skeet M CUB Alfredo Torres
Juan Rodriguez Martinez
Servando Puldon
 Swimming
100 m backstroke M CUB Neisser Bent Vasquez
Rodolfo Falcon Cabrera
200 m backstroke M CUB Neisser Bent Vasquez
Rodolfo Falcon Cabrera
100 m breaststroke M CUB Mario Gonzalez Montesinos
200 m breaststroke M CUB Mario Gonzalez Montesinos
 Volleyball
Volleyball W CUB Lilia Izquierdo Aguirre
Raisa O'Farril Bolanos
Marleny Costa Blanco
Regla Torres Herrera
Mirka Francia Vasconcelos
Mireya Luis Hernandez
Idalmis Gato Moya
Magalys Carvajal Rivera
Regla Bell McKenzie
Ana Ibis Fernandez Valle
Yumilka Ruiz Luaces
Tamaris Aguero Lego
 Weightlifting
Bantamweight M CUB William Vargas Trujillo
Lightweight M CUB Idalberto Aranda Quintero
Middleweight M CUB Pablo Lara Rodriguez
Middle-heavyweight M CUB Carlos Hernandez Calderon
Enrique Sabari Gayten
 Wrestling
Freestyle light-flyweight M CUB Alexis Vila Perdomo
Freestyle lightweight M CUB Yosmany Sanchez Larrudet
Freestyle middleweight M CUB Ariel Ramos Wilson
Greco-Roman light-flyweight M CUB Wilber Sanchez Amita
Greco-Roman flyweight M CUB Lazaro Rivas Scull
Greco-Roman bantamweight M CUB Luis Sarmiento Hernandez
Greco-Roman featherweight M CUB Juan Luis Maren Delis
Greco-Roman lightweight M CUB Liubal Colas Ori
Greco-Roman welterweight M CUB Filiberto Azcuy Aguilera
Greco-Roman heavyweight M CUB Hector Milian Perez
* The list of Cuban athletes in the 1996 Olympic Games is not yet complete
This information about Cuban athletes in the Olympic Summer Games in Atlanta 1996 is based on the official olympic reports and Olympian Database
Get it on Google Play
Facts & Information

All-time Medal Table

Olympic Sports


Nations in the Olympics

Future Olympics
 
Copyright & Disclaimer    Sportsencyclo    Privacy policy