Bulgarske deltagere ved OL i Seoul 1988 |
|||||||
Disciplin |
|
Deltagere |
|||
Atletik | |||||
5000 m M | BUL | Yevgeny Ignatov | |||
10000 m M | BUL | Yevgeny Ignatov | |||
400 m hæk M | BUL | Toma Tomov | |||
20 km kapgang M | BUL | Lyubomir Ivanov | |||
Stangspring M | BUL | Atanas Tarev | |||
Trespring M | BUL | Hristo Markov | |||
Kuglestød M | BUL | Gueorgui Todorov | |||
Diskoskast M | BUL | Georgi Georgiev | |||
Hammerkast M | BUL | Ivan Tanev | |||
Plamen Minev | |||||
Viktor Apostolov | |||||
100 m K | BUL | Anelia Nuneva | |||
200 m K | BUL | Nadezja Georgieva | |||
100 m hæk K | BUL | Yordanka Donkova | |||
Ginka Zagorcheva | |||||
4x100 m K | BUL | Tzvetanka Ilieva | |||
Yordanka Donkova | |||||
Valia Demireva | |||||
Nadezja Georgieva | |||||
Højdespring K | BUL | Lyudmila Andonova | |||
Stefka Kostadinova | |||||
Kuglestød K | BUL | Svetla Mitkova | |||
Diskoskast K | BUL | Svetla Mitkova | |||
Tzvetanka Khristova | |||||
Spydkast K | BUL | Antoaneta Selenska | |||
Syvkamp K | BUL | Svetla Dimitrova | |||
Boksning | |||||
Letfluevægt M | BUL | Ivailo Hristov | |||
Fluevægt M | BUL | Serafim Todorov | |||
Bantamvægt M | BUL | Alexander Hristov | |||
Fjervægt M | BUL | Kirkor Kirkorov | |||
Letvægt M | BUL | Emil Chuprenski | |||
Letweltervægt M | BUL | Borislav Abadzhiev | |||
Weltervægt M | BUL | Hristo Furnikov | |||
Letmellemvægt M | BUL | Angel Stoyanov | |||
Letsværvægt M | BUL | Deyan Kirilov | |||
Sværvægt M | BUL | Svilen Russinov | |||
Supersværvægt M | BUL | Petar Stoimenov | |||
Kano & kajak | |||||
K1 500 m K | BUL | Vania Gesheva | |||
K2 500 m K | BUL | Diana Paliiska | |||
Vania Gesheva | |||||
K4 500 m K | BUL | Diana Paliiska | |||
Ogniana Petkova | |||||
Vania Gesheva | |||||
Borislava Ivanova | |||||
K4 1000 m M | BUL | Ivan Marinov | |||
Petar Godev | |||||
Borislav Tzvetkov | |||||
Nikolay Yordanov | |||||
C1 500 m M | BUL | Martin Marinov | |||
C2 500 m M | BUL | Petar Bozhilov | |||
Deyan Bonev | |||||
C1 1000 m M | BUL | Nikolay Bukhalov | |||
C2 1000 m M | BUL | Petar Bozhilov | |||
Deyan Bonev | |||||
Fægtning | |||||
Sabel individuelt M | BUL | Hristo Etropoiski | |||
Vassil Etropoiski | |||||
Nikolay Marincheshki | |||||
Gymnastik | |||||
Individuelt K | BUL | Boryana Stoyanova | |||
Diana Doudeva | |||||
Dellana Vodenitcharova | |||||
Khrabrina Khrabrova | |||||
Mariya Kartalova | |||||
Ivelina Raykova | |||||
Individuelt M | BUL | Deyan Kolev | |||
Lyubomir Geraskov | |||||
Kalofer Hristozov | |||||
Dimitar Taskov | |||||
Stoytcho Gotchev | |||||
Petar Gueorguiev | |||||
Hold K | BUL | Boryana Stoyanova | |||
Delyana Vodenicharova | |||||
Khrabrina Khrabrova | |||||
Ivelina Raykova | |||||
Diana Dudeva | |||||
Mariya Kartalova | |||||
Hold M | BUL | Petar Gueorguiev | |||
Deyan Kolev | |||||
Stoytcho Gotchev | |||||
Lyubomir Geraskov | |||||
Kalofer Hristozov | |||||
Dimitar Taskov | |||||
Gulv K | BUL | Khrabrina Khrabrova | |||
Mariya Kartalova | |||||
Ivelina Raykova | |||||
Boryana Stoyanova | |||||
Deliana Vodenicharova | |||||
Diana Doudeva | |||||
Spring på hest K | BUL | Khrabrina Khrabrova | |||
Mariya Kartalova | |||||
Delyana Vodenicharova | |||||
Ivelina Raykova | |||||
Diana Dudeva | |||||
Boriana Stoyanova | |||||
Bom K | BUL | Diana Doudeva | |||
Khrabrina Khrabrova | |||||
Mariya Kartalova | |||||
Ivelina Raykova | |||||
Delyana Vodenicharova | |||||
Boryana Stoyanova | |||||
Forskudt barre K | BUL | Khrabrina Khrabrova | |||
Mariya Kartalova | |||||
Delyana Vodenicharova | |||||
Ivelina Raykova | |||||
Boryana Stoyanova | |||||
Diana Doudeva | |||||
Gulv M | BUL | Deyan Kolev | |||
Lyubomir Geraskov | |||||
Kalofer Hristozov | |||||
Dimitar Taskov | |||||
Stoytcho Gotchev | |||||
Petar Gueorguiev | |||||
Spring på hest M | BUL | Stoytcho Gotchev | |||
Petar Gueorguiev | |||||
Deyan Kolev | |||||
Lyubomir Geraskov | |||||
Kalofer Hristozov | |||||
Dimitar Taskov | |||||
Bensving M | BUL | Petar Gueorguiev | |||
Deyan Kolev | |||||
Lyubomir Geraskov | |||||
Kalofer Hristozov | |||||
Dimitar Taskov | |||||
Stoytcho Gotchev | |||||
Ringe M | BUL | Dimitar Taskov | |||
Stoytcho Gotchev | |||||
Petar Gueorguiev | |||||
Deyan Kolev | |||||
Lyubomir Geraskov | |||||
Kalofer Hristozov | |||||
Barre M | BUL | Deyan Kolev | |||
Lyubomir Geraskov | |||||
Petar Gueorguiev | |||||
Kalofer Hristozov | |||||
Dimitar Taskov | |||||
Stoytcho Gotchev | |||||
Reck M | BUL | Kalofer Hristozov | |||
Petar Gueorguiev | |||||
Dimitar Taskov | |||||
Stoytcho Gotchev | |||||
Deyan Kolev | |||||
Lyubomir Geraskov | |||||
Rytmisk gymnastik individuelt K | BUL | Bianka Panova | |||
Adriana Dunavska | |||||
Judo | |||||
Ekstra-letvægt M | BUL | Pavel Botev | |||
Halv-letvægt M | BUL | Ivo Kostadinov | |||
Halv-sværvægt M | BUL | Marko Valev | |||
Sværvægt M | BUL | Dimitar Zaprianov | |||
Roning | |||||
Singlesculler K | BUL | Magdalena Gregorieva | |||
Dobbeltsculler K | BUL | Stefka Madina | |||
Violeta Ninova | |||||
Dobbeltsculler M | BUL | Danail Yordanov | |||
Vassil Radev | |||||
Toer uden styrmand K | BUL | Radka Stoyanova | |||
Lalka Berberova | |||||
Toer med styrmand M | BUL | Atanas Andreev | |||
Stefan Stoykov | |||||
Emil Groitzov | |||||
Dobbeltfirer uden styrmand K | BUL | Galia Anohrieva | |||
Iskra Velinova | |||||
Krassimira Tocheva | |||||
Pavlina Hristova | |||||
Firer med styrmand K | BUL | Teodora Zareva | |||
Svetla Durtchova | |||||
Violeta Zareva | |||||
Greta Gueorguieva | |||||
Miglena Mihaleva | |||||
Otter K | BUL | Todorka Vassileva | |||
Neviana Ivanova | |||||
Violeta Zareva | |||||
Daniela Oronova | |||||
Mariana Stoyanova | |||||
Olia Stoitchkova | |||||
Greta Gueorguieva | |||||
Teodora Zareva | |||||
Rita Todorova | |||||
Otter M | BUL | Yuri Dyulguerov | |||
Dimitar Tontchev | |||||
Roumen Alexiev | |||||
Ventzislav Kantchev | |||||
Ivo Guelov | |||||
Emil Bondev | |||||
Nikola Zlatanov | |||||
Ivan Stanev | |||||
Dimitar Kamburski | |||||
Skydning | |||||
Riffel tre positioner M | BUL | Gueorgui Poliakov | |||
Petar Zapryanov | |||||
Riffel tre positioner K | BUL | Nonka Matova | |||
Vessela Lecheva | |||||
Riffel liggende M | BUL | Petar Zapryanov | |||
Gueorgui Poliakov | |||||
Luftriffel M | BUL | Gueorgui Poliakov | |||
Luftriffel K | BUL | Vessela Letcheva | |||
Nonka Matova | |||||
Fri pistol M | BUL | Tanyu Kiryakov | |||
Lyubtcho Diakov | |||||
Luftpistol M | BUL | Lyubtcho Diakov | |||
Tanyu Kiryakov | |||||
Svømning | |||||
50 m fri stil M | BUL | Tsvetan Golomeev | |||
100 m fri stil K | BUL | Natasha Khristova | |||
100 m fri stil M | BUL | Tsvetan Golomeev | |||
400 m fri stil K | BUL | Antoaneta Strumenlieva | |||
800 m fri stil K | BUL | Antoaneta Strumenlieva | |||
100 m rygcrawl K | BUL | Bistra Gospodinova | |||
100 m rygcrawl M | BUL | Gueorgui Mikhalev | |||
200 m rygcrawl M | BUL | Gueorgui Mikhalev | |||
100 m brystsvømning K | BUL | Antoaneta Frenkeva | |||
Tanya Dangalakova | |||||
200 m brystsvømning K | BUL | Tanya Dangalakova | |||
Antoaneta Frenkeva | |||||
100 m butterfly K | BUL | Neviana Miteva | |||
200 m butterfly K | BUL | Neviana Miteva | |||
400 m medley K | BUL | Antoaneta Strumenlieva | |||
4x100 m medley K | BUL | Natasha Khristova | |||
Neviana Miteva | |||||
Bistra Gospodinova | |||||
Tanya Dangalakova | |||||
Bordtennis | |||||
Individuelt K | BUL | Daniela Gergelcheva | |||
Tennis | |||||
Manuela Maleeva-Fragniere | |||||
Vægtløftning | |||||
Fluevægt M | BUL | Sevdalin Marinov | |||
Bantamvægt M | BUL | Mitko Grablev | |||
Fjervægt M | BUL | Stefan Topurov | |||
Letvægt M | BUL | Angel Genchev | |||
Mellemvægt M | BUL | Aleksandr Varbanov | |||
Borislav Gidikov | |||||
Brydning | |||||
Fri stil letfluevægt M | BUL | Ivan Tzonov | |||
Fri stil fluevægt M | BUL | Valentin Yordanov | |||
Fri stil bantamvægt M | BUL | Valentin Ivanov | |||
Fri stil fjervægt M | BUL | Simeon Shterev | |||
Fri stil letvægt M | BUL | Angel Yassenov | |||
Fri stil weltervægt M | BUL | Rakhmad Sukra Sofilyadi | |||
Fri stil letsværvægt M | BUL | Rumen Alabakov | |||
Fri stil sværvægt M | BUL | Georgi Karaduchv | |||
Fri stil supersværvægt M | BUL | Atanas Atanassov | |||
Græsk romersk letfluevægt M | BUL | Bratan Tzenov | |||
Græsk romersk fluevægt M | BUL | Hristo Filev | |||
Græsk romersk bantamvægt M | BUL | Stoyan Balov | |||
Græsk romersk fjervægt M | BUL | Zhivko Vangelov | |||
Græsk romersk weltervægt M | BUL | Borislav Velichkov | |||
Græsk romersk letsværvægt M | BUL | Atanas Komchev | |||
Græsk romersk sværvægt M | BUL | Iliaa Georgiev | |||
Græsk romersk supersværvægt M | BUL | Rangel Gerovski | |||
* Listen ovenfor over Bulgarske deltagere ved OL i 1988 er endnu ikke komplet | |||||
Informationen om Bulgarske deltagere ved de olympiske sommerlege - OL i Seoul 1988 - er baseret på de officielle olympiske rapporter og Olympian Database | |||||