Argentinske deltagere ved OL i Rom 1960 |
|||||||
Disciplin |
|
Deltagere |
|||
Atletik | |||||
Maraton M | ARG | Osvaldo Suarez | |||
Walter Lemos | |||||
Gumersindo Gomez | |||||
50 km kapgang M | ARG | Guillermo Weller | |||
Boksning | |||||
Fluevægt M | ARG | Miguel Botta | |||
Bantamvægt M | ARG | Carlos Canete | |||
Fjervægt M | ARG | Carlos Aro | |||
Letvægt M | ARG | Abel Laudonio | |||
Letweltervægt M | ARG | Luis Aranda | |||
Weltervægt M | ARG | Aurelio Gonzalez | |||
Letmellemvægt M | ARG | Celedonio Lima | |||
Mellemvægt M | ARG | Rodolfo Loza | |||
Letsværvægt M | ARG | Rafael Gargiulo | |||
Sværvægt M | ARG | Hector Corletti | |||
Cykling | |||||
Landevejsløb M | ARG | Ricardo Senn | |||
Landevejsløb hold M | ARG | Federico Cortes | |||
Ricardo Senn | |||||
Pedro Simionato | |||||
Gabriel Niell | |||||
Holdforfølgelse M | ARG | Ernesto Contreras | |||
Hector Acosta | |||||
Juan Brotto | |||||
Alberto Trillo | |||||
Udspring | |||||
3 m spring K | ARG | Christina Hardekopf | |||
Ridning | |||||
Dressur individuelt | ARG | Jorge Cavoti | |||
Military hold | ARG | Cesar Madelon | |||
Fernando Urdapilleta | |||||
Carlos Moratorio | |||||
Ridebanespringning individuelt | ARG | Naldo Dasso | |||
Ridebanespringning hold | ARG | Carlos D'Elia | |||
Naldo Dasso | |||||
Jorge Lucardi | |||||
Moderne femkamp | |||||
Individuelt M | ARG | Raul Bauza | |||
Carlos Stricker | |||||
Luis Ribera | |||||
Hold M | ARG | Raul Bauza | |||
Luis Ribera | |||||
Carlos Stricker | |||||
Roning | |||||
Toer uden styrmand M | ARG | Ricardo Gonzalez | |||
Pablo Ferrero | |||||
Toer med styrmand M | ARG | Jorge Somlay | |||
Osvaldo Cavagnaro | |||||
Mario Maire | |||||
Firer uden styrmand M | ARG | Hector Moni | |||
Angel Pontarolo | |||||
Juan Huber | |||||
Vicente Vansteenkiste | |||||
Sejlsport | |||||
5,5 m | ARG | Roberto Sieburger | |||
Carlos Sieburger | |||||
Enrique Sieburger Sr. | |||||
Drage | ARG | Jorge Del Rio Salas | |||
Jorge Salas Chavez | |||||
Hector Calegaris | |||||
Star | ARG | Victor Fragola | |||
Roberto Mieres | |||||
Skydning | |||||
Riffel tre positioner M | ARG | Pedro Armella | |||
Jorge Di Giandomenico | |||||
Riffel liggende M | ARG | Melchor Lopez | |||
Cirilo Nassiff | |||||
Fri riffel M | ARG | Jorge Di Giandomenico | |||
Pedro Armella | |||||
Silhuetpistol M | ARG | Oscar Cervo | |||
Trap M | ARG | Juan Martini | |||
Juan Gindre | |||||
Svømning | |||||
100 m fri stil M | ARG | Luis Nicolao | |||
100 m rygcrawl M | ARG | Pedro Diz Espeleta | |||
200 m butterfly M | ARG | Fernando Fanjul | |||
Luis Nicolao | |||||
* Listen ovenfor over Argentinske deltagere ved OL i 1960 er endnu ikke komplet | |||||
Informationen om Argentinske deltagere ved de olympiske sommerlege - OL i Rom 1960 - er baseret på de officielle olympiske rapporter og Olympian Database | |||||