Olympian Database
Sommer OL
Vinter OL
Europæiske Lege
Asiatiske Lege
Atletik VM
Nordisk ski VM
☰
Om siden
Projektet
Databasen
Kontakt os
Apps
Home
Nationer
Østtyskland
Sport
Langrend
Østtyske OL-deltagere i Langrend*
Facts
Medaljer
Atleter
Discipliner
Disciplin
Deltagere
Langrend 1968
5 km K
GDR
Anna Unger
Gudrun Schmidt
Renate Köhler
Christine Nestler
15 km M
GDR
Axel Lesser
Gerhard Grimmer
Gert-Dietmar Klause
Peter Thiel
50 km M
GDR
Gert-Dietmar Klause
30 km M
GDR
Gerhard Grimmer
Axel Lesser
Helmut Unger
Gert-Dietmar Klause
3x5 km K
GDR
Christine Nestler
Renate Fischer
Gudrun Schmidt
Langrend 1972
5 km K
GDR
Anna Unger
Renate Fischer
Gabi Haupt
Christine Phillip
15 km M
GDR
Rainer Gross
Gerd Hessler
Gert-Dietmar Klause
Axel Lesser
50 km M
GDR
Gert-Dietmar Klause
Rainer Gross
Eberhard Klessen
10 km K
GDR
Renate Fischer
Christine Phillip
Anna Unger
Gabi Haupt
30 km M
GDR
Axel Lesser
Gert-Dietmar Klause
Eberhard Klessen
Gerd Hessler
Langrend 1976
5 km K
GDR
Monika Debertshäuser
15 km M
GDR
Gert-Dietmar Klause
50 km M
GDR
Gerhard Grimmer
Gert-Dietmar Klause
10 km K
GDR
Veronika Schmidt
Barbara Petzold
30 km M
GDR
Gert-Dietmar Klause
4x5 km K
GDR
Veronika Schmidt
Barbara Petzold
Sigrun Krause
Monika Debertshäuser
Langrend 1980
5 km K
GDR
Ute Nestler
Barbara Petzold
Veronika Hesse
Marlies Rostock
15 km M
GDR
Alf-Gerd Deckert
50 km M
GDR
Alf-Gerd Deckert
10 km K
GDR
Veronika Hesse
Marlies Rostock
Barbara Petzold
Carola Anding
30 km M
GDR
Alf-Gerd Deckert
4x5 km K
GDR
Marlies Rostock
Veronika Hesse
Barbara Petzold
Carola Anding
Langrend 1984
5 km K
GDR
Ute Noack
15 km M
GDR
Karsten Brandt
Frank Schröder
Uwe Bellman
Uwe Wünsch
50 km M
GDR
Uwe Bellmann
Uwe Wünsch
30 km M
GDR
Uwe Wünsch
Frank Schröder
Karsten Brandt
Uwe Bellman
Langrend 1988
5 km K
GDR
Simone Opitz
Silke Braun
Kerstin Moring
Susann Kuhfittig
15 km M
GDR
Uwe Bellmann
Holger Bauroth
20 km K
GDR
Kerstin Moring
Simone Opitz
Simone Greiner-Petter
Susann Kuhfittig
50 km M
GDR
Holger Bauroth
Uwe Bellmann
10 km K
GDR
Simone Greiner-Petter
Susann Kuhfittig
Kerstin Moring
Simone Opitz
30 km M
GDR
Holger Bauroth
Uwe Bellmann
4x5 km K
GDR
Silke Braun
Kerstin Moring
Simone Greiner-Petter
Simone Opitz
* Listen ovenfor viser kun et udvalg af Østtyske langrendsløbere gennem OL's historie - Alle eventuelle medaljetagere er inkluderet i listen.
Informationen om Østtyske langrendsløbere ved de olympiske lege er baseret på de officielle olympiske rapporter og
Olympian Database
Olympics
Facts & Information
All-time Medal Table
Olympic Sports
Nations in the Olympics
Future Olympics
Copyright & Disclaimer
Sportsencyclo
Privacy policy