Olympian Database
Sommer OL
Vinter OL
Europæiske Lege
Asiatiske Lege
Atletik VM
Nordisk ski VM
☰
Om siden
Projektet
Databasen
Kontakt os
Apps
Home
Nationer
Venezuela
Sport
Svømning
Venezuelanske OL-deltagere i Svømning*
Facts
Medaljer
Atleter
Discipliner
Disciplin
Deltagere
Svømning 1952
100 m fri stil M
VEN
Oscar Saiz
Svømning 1960
100 m fri stil K
VEN
Anneliese Rockenbach
100 m rygcrawl K
VEN
Anneliese Rockenbach
Svømning 1964
100 m fri stil K
VEN
Anneliese Rockenbach
100 m fri stil M
VEN
Teodoro Capriles
400 m fri stil M
VEN
Teodoro Capriles
100 m rygcrawl K
VEN
Anneliese Rockenbach
400 m medley M
VEN
Teodoro Capriles
Svømning 1972
100 m fri stil K
VEN
Ileana Morales
100 m fri stil M
VEN
Jorge van Balen
200 m fri stil K
VEN
Ileana Morales
200 m fri stil M
VEN
Gerardo Vera
400 m fri stil K
VEN
Ileana Morales
400 m fri stil M
VEN
Gerardo Vera
1500 m fri stil M
VEN
Gerardo Vera
100 m butterfly K
VEN
Ileana Morales
200 m butterfly K
VEN
Ileana Morales
200 m medley K
VEN
Gisela Cerezo
400 m medley K
VEN
Gisela Cerezo
Svømning 1976
100 m fri stil K
VEN
Ivis Poleo
Marianela Huen
100 m fri stil M
VEN
Ramon Volcan
200 m fri stil K
VEN
Vania Vazquez
Maria Perez
200 m fri stil M
VEN
Luis Goicoechea
Gerardo Vera
400 m fri stil K
VEN
Maria Perez
100 m rygcrawl K
VEN
Paola Ruggieri
100 m rygcrawl M
VEN
Ramon Volcan
200 m rygcrawl K
VEN
Paola Ruggieri
100 m brystsvømning K
VEN
Dacyl Perez
100 m brystsvømning M
VEN
Glen Sochasky
200 m brystsvømning K
VEN
Dacyl Perez
100 m butterfly K
VEN
Marianela Huen
Maria Hung
100 m butterfly M
VEN
Luis Goicoechea
200 m butterfly K
VEN
Maria Hung
200 m butterfly M
VEN
Hugo Cuenca
4x100 m fri stil K
VEN
Marianela Huen
Vania Vazquez
Ivis Poleo
Maria Perez
4x200 m fri stil M
VEN
Glen Sochasky
Luis Goicoechea
Andres Arraez
Ramon Volcan
4x100 m medley K
VEN
Dacyl Perez
Marianela Huen
Paola Ruggieri
Vania Vazquez
4x100 m medley M
VEN
Luis Goicoechea
Andres Arraez
Ramon Volcan
Glen Sochasky
Svømning 1980
100 m fri stil M
VEN
Alberto Mestre Sosa
200 m fri stil M
VEN
Jean-Marie Francois
Alberto Mestre Sosa
400 m fri stil M
VEN
Jean-Marie Francois
100 m butterfly M
VEN
Rafael Vidal Castro
200 m butterfly M
VEN
Rafael Vidal Castro
Svømning 1984
100 m fri stil M
VEN
Alberto Mestre Sosa
200 m fri stil M
VEN
Jean-Marie Francois
Alberto Mestre Sosa
400 m fri stil M
VEN
Jean-Marie Francois
100 m rygcrawl M
VEN
Giovanni Frigo
200 m rygcrawl M
VEN
Giovanni Frigo
100 m brystsvømning M
VEN
Jorge Henao
200 m brystsvømning M
VEN
Jorge Henao
100 m butterfly M
VEN
Rafael Vidal Castro
200 m butterfly M
VEN
Rafael Vidal Castro
Alberto Jose Umana
4x100 m fri stil M
VEN
Alberto Jose Umana
Alberto Mestre Sosa
Jean-Marie Francois
Rafael Vidal Castro
4x200 m fri stil M
VEN
Alberto Mestre Sosa
Jean-Marie Francois
Rafael Vidal Castro
Alberto Jose Umana
4x100 m medley M
VEN
Alberto Mestre Sosa
Giovanni Frigo
Rafael Vidal Castro
Jorge Henao
Svømning 1996
50 m fri stil M
VEN
Francisco Sanchez
100 m fri stil M
VEN
Francisco Sanchez
200 m fri stil M
VEN
Carlos Santander
400 m fri stil M
VEN
Ricardo Monasterio Guaimare
1500 m fri stil M
VEN
Ricardo Monasterio Guaimare
100 m butterfly M
VEN
Francisco Sanchez
200 m butterfly M
VEN
Nelson Mora
4x100 m fri stil M
VEN
Carlos Santander
Alejandro Carrizo
Francisco Sanchez
Diego Henao
4x200 m fri stil M
VEN
Carlos Santander
Rafael Manzano
Francisco Sanchez
Diego Henao
Svømning 2000
100 m fri stil M
VEN
Francisco Sanchez
200 m fri stil M
VEN
Francisco Paez
400 m fri stil M
VEN
Ricardo Monasterio Guaimare
1500 m fri stil M
VEN
Ricardo Monasterio Guaimare
100 m butterfly M
VEN
Francisco Sanchez
Oswaldo Quevedo
4x100 m fri stil M
VEN
Francisco Paez
Carlos Santander
Oswaldo Quevedo
Francisco Sanchez
Svømning 2004
50 m fri stil K
VEN
Arlene Semeco Arismendi
100 m fri stil K
VEN
Arlene Semeco Arismendi
100 m fri stil M
VEN
Luis Enrique Rojas
200 m fri stil M
VEN
Albert Subirats
400 m fri stil M
VEN
Ricardo Monasterio Guaimare
1500 m fri stil M
VEN
Ricardo Monasterio Guaimare
100 m butterfly M
VEN
Luis Enrique Rojas
Svømning 2008
50 m fri stil K
VEN
Arlene Semeco Arismendi
50 m fri stil M
VEN
Jonathan Camacho Riera
100 m fri stil K
VEN
Arlene Semeco Arismendi
100 m fri stil M
VEN
Albert Subirats Altes
200 m fri stil M
VEN
Crox Acuna Rodriguez
400 m fri stil K
VEN
Yanel Pinto Perez
400 m fri stil M
VEN
Daniele Tirabassi
800 m fri stil K
VEN
Yanel Pinto Perez
1500 m fri stil M
VEN
Ricardo Monasterio Guaimare
100 m rygcrawl K
VEN
Erin Volcan Smith
200 m rygcrawl K
VEN
Erin Volcan Smith
200 m brystsvømning M
VEN
Leopoldo Gonzalez
100 m butterfly M
VEN
Albert Subirats Altes
Octavio Alesi Gonzalez
200 m butterfly M
VEN
Alexis Marquez Rivas
200 m medley M
VEN
Leopoldo Gonzalez
Marathon 10 km K
VEN
Andreina Pinto Perez
Marathon 10 km M
VEN
Erwin Maldonado Saavedra
Svømning 2012
50 m fri stil K
VEN
Arlene Semeco Arismendi
100 m fri stil K
VEN
Arlene Semeco Arismendi
200 m fri stil M
VEN
Cristian Quintero Valero
400 m fri stil K
VEN
Andreina Pinto Perez
400 m fri stil M
VEN
Cristian Quintero Valero
800 m fri stil K
VEN
Andreina Pinto Perez
1500 m fri stil M
VEN
Alejandro Gomez Perez
100 m butterfly M
VEN
Albert Subirats Altes
200 m butterfly K
VEN
Andreina Pinto Perez
200 m butterfly M
VEN
Marcos Lavado Mora
400 m medley K
VEN
Andreina Pinto Perez
4x100 m fri stil M
VEN
Marcos Lavado Mora
Crox Acuna Rodriguez
Cristian Quintero Valero
Octavio Alesi Gonzalez
Marathon 10 km K
VEN
Yanel Pinto Perez
Marathon 10 km M
VEN
Erwin Maldonado Saavedra
Svømning 2016
50 m fri stil M
VEN
Cristian Quintero Valero
100 m fri stil M
VEN
Cristian Quintero Valero
200 m fri stil M
VEN
Cristian Quintero Valero
400 m fri stil K
VEN
Andreina Pinto Perez
400 m fri stil M
VEN
Cristian Quintero Valero
800 m fri stil K
VEN
Andreina Pinto Perez
100 m rygcrawl M
VEN
Albert Subirats Altes
100 m brystsvømning M
VEN
Carlos Claverie
200 m brystsvømning M
VEN
Carlos Claverie
100 m butterfly M
VEN
Albert Subirats Altes
200 m butterfly K
VEN
Andreina Pinto Perez
Marathon 10 km K
VEN
Paola Perez
Marathon 10 km M
VEN
Erwin Maldonado Saavedra
Svømning 2020
50 m fri stil K
VEN
Jeserik Pinto
50 m fri stil M
VEN
Alberto Mestre
100 m fri stil M
VEN
Alberto Mestre
400 m fri stil M
VEN
Alfonso Mestre
100 m butterfly K
VEN
Jeserik Pinto
Marathon 10 km K
VEN
Paola Perez
800 m fri stil M
VEN
Alfonso Mestre
* Listen ovenfor viser kun et udvalg af Venezuelanske svømmere gennem OL's historie - Alle eventuelle medaljetagere er inkluderet i listen.
Informationen om Venezuelanske svømmere ved de olympiske lege er baseret på de officielle olympiske rapporter og
Olympian Database
Olympics
Facts & Information
All-time Medal Table
Olympic Sports
Nations in the Olympics
Future Olympics
Copyright & Disclaimer
Sportsencyclo
Privacy policy