Olympian Database
Olympic Games
Summer Olympics
Paris 2024
Winter Olympics
Milano-Cortina 2026
World Championships
Athletics
Football
Nordic Skiing
Swimming
Lists of Champions
Tennis Majors
Golf Majors
Cycling Grand Tours
Continental Games
Asian Games
European Games
Articles
Olympic Biographies
Olympic Competition Recaps
Olympic Games Recaps
Sports Calendar
2024 Top Sports Event Schedule
Paris 2024 Event Schedule
Home
Nationer
New Zealand
Sport
Svømning
Newzealandske OL-deltagere i Svømning*
Facts
Medaljer
Atleter
Discipliner
Disciplin
Deltagere
Svømning 1920
100 m fri stil K
NZL
Violet Walrond
300 m fri stil K
NZL
Violet Walrond
Svømning 1924
100 m fri stil K
NZL
Gwitha Shand
400 m fri stil K
NZL
Gwitha Shand
200 m brystsvømning M
NZL
Ernest Heard
Svømning 1928
100 m fri stil K
NZL
Nora Kathleen Miller
Ena Stockley
400 m fri stil K
NZL
Nora Kathleen Miller
400 m fri stil M
NZL
David Lindsay
1500 m fri stil M
NZL
David Lindsay
100 m rygcrawl K
NZL
Ena Stockley
100 m rygcrawl M
NZL
Leonard Moorhouse
Svømning 1948
100 m rygcrawl K
NZL
Ngaire Lane
Svømning 1952
100 m rygcrawl K
NZL
Jean Stewart
100 m rygcrawl M
NZL
Lincoln Hurring
Svømning 1956
100 m fri stil K
NZL
Winifred Griffin
Marrion Roe
400 m fri stil K
NZL
Marrion Roe
Winifred Griffin
100 m rygcrawl K
NZL
Jean Stewart
Philippa Gould
100 m rygcrawl M
NZL
Lincoln Hurring
Svømning 1964
200 m brystsvømning K
NZL
Vivien Haddon
200 m butterfly M
NZL
David Gerrard
Svømning 1968
800 m fri stil K
NZL
Kathleen Tui Shipston
100 m rygcrawl K
NZL
Prudence Chapman
Glenda Stirling
200 m rygcrawl K
NZL
Glenda Stirling
100 m butterfly K
NZL
Sandra Whittleston
200 m butterfly K
NZL
Sandra Whittleston
200 m medley K
NZL
Kathleen Tui Shipston
Prudence Chapman
400 m medley K
NZL
Kathleen Tui Shipston
4x100 m medley K
NZL
Sandra Whittleston
Kathleen Tui Shipston
Prudence Chapman
Glenda Stirling
Svømning 1972
100 m fri stil K
NZL
Heather Coombridge
100 m fri stil M
NZL
Colin Herring
200 m fri stil K
NZL
Heather Coombridge
200 m fri stil M
NZL
Colin Herring
400 m fri stil K
NZL
Jane Parkhouse
400 m fri stil M
NZL
Mark Treffers
800 m fri stil K
NZL
Jane Parkhouse
1500 m fri stil M
NZL
Mark Treffers
100 m rygcrawl K
NZL
Susan Hunter
200 m rygcrawl K
NZL
Susan Hunter
200 m medley K
NZL
Susan Hunter
200 m medley M
NZL
John McConnochie
400 m medley K
NZL
Susan Hunter
400 m medley M
NZL
John McConnochie
Svømning 1976
100 m fri stil K
NZL
Rebecca Perrott
200 m fri stil K
NZL
Rebecca Perrott
200 m fri stil M
NZL
John McConnochie
William Brett Naylor
400 m fri stil K
NZL
Rebecca Perrott
Allison Calder
400 m fri stil M
NZL
William Brett Naylor
800 m fri stil K
NZL
Allison Calder
1500 m fri stil M
NZL
William Brett Naylor
Mark Treffers
100 m rygcrawl K
NZL
Monique Rodahl
200 m rygcrawl K
NZL
Susan Hunter
Monique Rodahl
100 m butterfly K
NZL
Lynne Rowe
100 m butterfly M
NZL
John Coutts
200 m butterfly K
NZL
Lynne Rowe
200 m butterfly M
NZL
John Coutts
400 m medley K
NZL
Susan Hunter
Lynne Rowe
Monique Rodahl
400 m medley M
NZL
Mark Treffers
John McConnochie
Svømning 1984
100 m fri stil K
NZL
Anna Doig
Carmel Clark
200 m fri stil M
NZL
Michael Davidson
Anthony Mosse
400 m fri stil M
NZL
Michael Davidson
1500 m fri stil M
NZL
Michael Davidson
100 m rygcrawl K
NZL
Carmel Clark
100 m rygcrawl M
NZL
Paul Kingsman
Gary Hurring
200 m rygcrawl K
NZL
Carmel Clark
200 m rygcrawl M
NZL
Gary Hurring
Paul Kingsman
100 m brystsvømning M
NZL
Brett Austin
200 m brystsvømning M
NZL
Brett Austin
100 m butterfly K
NZL
Anna Doig
100 m butterfly M
NZL
Anthony Mosse
200 m butterfly K
NZL
Anna Doig
Gail Jonson
200 m butterfly M
NZL
Anthony Mosse
200 m medley K
NZL
Gail Jonson
400 m medley K
NZL
Gail Jonson
4x100 m medley M
NZL
Gary Hurring
Anthony Mosse
Brett Austin
Paul Kingsman
Svømning 1988
100 m fri stil M
NZL
Ross Anderson
100 m rygcrawl K
NZL
Sharon Musson
Sylvia Hume
100 m rygcrawl M
NZL
Paul Kingsman
200 m rygcrawl K
NZL
Sharon Musson
Sylvia Hume
200 m rygcrawl M
NZL
Paul Kingsman
100 m brystsvømning M
NZL
Richard Lockhart
Anthony Beks
200 m brystsvømning M
NZL
Richard Lockhart
Anthony Beks
100 m butterfly M
NZL
Ross Anderson
Anthony Mosse
200 m butterfly M
NZL
Ross Anderson
Anthony Mosse
4x100 m medley M
NZL
Anthony Mosse
Ross Anderson
Paul Kingsman
Anthony Beks
Svømning 1992
50 m fri stil K
NZL
Toni Jeffs
50 m fri stil M
NZL
Mark Weldon
Nicholas Sanders
100 m fri stil K
NZL
Toni Jeffs
100 m fri stil M
NZL
John Steel
Nicholas Sanders
200 m fri stil M
NZL
Trent Bray
John Steel
400 m fri stil K
NZL
Philippa Langrell
400 m fri stil M
NZL
Danyon Loader
Richard Tapper
800 m fri stil K
NZL
Philippa Langrell
100 m rygcrawl K
NZL
Anna Simcic
100 m rygcrawl M
NZL
Simon Percy
200 m rygcrawl K
NZL
Anna Simcic
200 m rygcrawl M
NZL
Simon Percy
100 m butterfly M
NZL
Guy Callaghan
Nicholas Sanders
200 m butterfly M
NZL
Danyon Loader
Guy Callaghan
200 m medley M
NZL
Simon Percy
400 m medley K
NZL
Philippa Langrell
4x100 m fri stil M
NZL
Trent Bray
Nicholas Sanders
John Steel
Mark Weldon
4x200 m fri stil M
NZL
John Steel
Trent Bray
Richard Tapper
Danyon Loader
Svømning 1996
50 m fri stil K
NZL
Alison Fitch
50 m fri stil M
NZL
Nick Tongue
100 m fri stil K
NZL
Alison Fitch
100 m fri stil M
NZL
Trent Bray
200 m fri stil K
NZL
Dionne Bainbridge
200 m fri stil M
NZL
Danyon Loader
Trent Bray
400 m fri stil K
NZL
Dionne Bainbridge
400 m fri stil M
NZL
Danyon Loader
1500 m fri stil M
NZL
Scott Cameron
100 m rygcrawl K
NZL
Lydia Lipscombe
100 m rygcrawl M
NZL
Jonathan Winter
200 m rygcrawl K
NZL
Lydia Lipscombe
Anna Simcic
100 m brystsvømning K
NZL
Anna Wilson
100 m brystsvømning M
NZL
Paul Kent
100 m butterfly M
NZL
Danyon Loader
200 m butterfly M
NZL
Danyon Loader
200 m medley K
NZL
Anna Wilson
400 m medley K
NZL
Anna Wilson
4x100 m fri stil M
NZL
Trent Bray
Danyon Loader
John Steel
Nick Tongue
4x200 m fri stil K
NZL
Alison Fitch
Anna Wilson
Sarah Catherwood
Dionne Bainbridge
4x200 m fri stil M
NZL
Scott Cameron
Trent Bray
Danyon Loader
Murray Burdan
4x100 m medley K
NZL
Alison Fitch
Anna Wilson
Anna Simcic
Lydia Lipscombe
4x100 m medley M
NZL
Jonathan Winter
Danyon Loader
Trent Bray
Paul Kent
Svømning 2000
50 m fri stil K
NZL
Vivienne Rignall
100 m fri stil K
NZL
Monique Robins
200 m fri stil M
NZL
Jonathan Duncan
400 m fri stil M
NZL
Jonathan Duncan
1500 m fri stil M
NZL
Jonathan Duncan
100 m rygcrawl K
NZL
Monique Robins
100 m rygcrawl M
NZL
Scott Talbot-Cameron
200 m rygcrawl K
NZL
Helen Norfolk
200 m rygcrawl M
NZL
Scott Cameron
100 m brystsvømning M
NZL
Steven Ferguson
200 m brystsvømning M
NZL
Steven Ferguson
200 m butterfly K
NZL
Elizabeth van Welie
200 m medley K
NZL
Helen Norfolk
200 m medley M
NZL
Dean Kent
400 m medley K
NZL
Helen Norfolk
400 m medley M
NZL
Dean Kent
Svømning 2004
50 m fri stil K
NZL
Alison Fitch
100 m fri stil K
NZL
Alison Fitch
100 m fri stil M
NZL
Cameron Gibson
200 m fri stil K
NZL
Alison Fitch
400 m fri stil K
NZL
Rebecca Linton
400 m fri stil M
NZL
Moss Burmester
800 m fri stil K
NZL
Rebecca Linton
1500 m fri stil M
NZL
Moss Burmester
100 m rygcrawl K
NZL
Hannah McLean
100 m rygcrawl M
NZL
Cameron Gibson
200 m rygcrawl K
NZL
Hannah McLean
200 m rygcrawl M
NZL
Cameron Gibson
100 m brystsvømning K
NZL
Annabelle Carey
100 m brystsvømning M
NZL
Ben Labowitch
200 m brystsvømning M
NZL
Ben Labowitch
100 m butterfly K
NZL
Elizabeth Coster
100 m butterfly M
NZL
Corney Swanepoel
200 m butterfly M
NZL
Moss Burmester
200 m medley K
NZL
Helen Norfolk
200 m medley M
NZL
Dean Kent
400 m medley K
NZL
Helen Norfolk
400 m medley M
NZL
Dean Kent
4x200 m fri stil K
NZL
Alison Fitch
Nathalie Bernard
Helen Norfolk
Rebecca Linton
4x100 m medley K
NZL
Elizabeth Coster
Hannah McLean
Alison Fitch
Annabelle Carey
4x100 m medley M
NZL
Corney Swanepoel
Scott Talbot-Cameron
Cameron Gibson
Ben Labowitch
Svømning 2008
100 m rygcrawl K
NZL
Elizabeth Coster
Melissa Ingram
200 m rygcrawl K
NZL
Melissa Ingram
100 m brystsvømning M
NZL
Glenn Snyders
200 m brystsvømning M
NZL
Glenn Snyders
100 m butterfly M
NZL
Corney Swanepoel
Moss Burmester
200 m butterfly M
NZL
Moss Burmester
200 m medley K
NZL
Helen Norfolk
200 m medley M
NZL
Dean Kent
400 m medley K
NZL
Helen Norfolk
4x100 m fri stil M
NZL
Mark Herring
Willy Benson
Cameron Gibson
Orinoco Banse-Price
4x200 m fri stil K
NZL
Helen Norfolk
Hayley Palmer
Natasha Hind
Lauren Boyle
4x100 m medley M
NZL
Daniel Bell
Corney Swanepoel
Glenn Snyder
Cameron Gibson
Svømning 2012
50 m fri stil K
NZL
Hayley Palmer
200 m fri stil M
NZL
Matthew Stanley
400 m fri stil K
NZL
Lauren Boyle
400 m fri stil M
NZL
Matthew Stanley
800 m fri stil K
NZL
Lauren Boyle
100 m rygcrawl K
NZL
Melissa Ingram
100 m rygcrawl M
NZL
Daniel Bell
Gareth Kean
200 m rygcrawl K
NZL
Melissa Ingram
200 m rygcrawl M
NZL
Gareth Kean
100 m brystsvømning M
NZL
Glenn Snyders
200 m brystsvømning M
NZL
Glenn Snyders
100 m butterfly M
NZL
Daniel Bell
200 m medley K
NZL
Natalie Wiegersma
400 m medley K
NZL
Natalie Wiegersma
4x100 m fri stil K
NZL
Penelope Marshall
Natasha Hind
Amaka Gessler
Hayley Palmer
4x200 m fri stil K
NZL
Samantha Lucie-Smith
Natasha Hind
Amaka Gessler
Melissa Ingram
4x200 m fri stil M
NZL
Andy McMillan
Matthew Stanley
Dylan Dunlop-Barrett
Steven Kent
4x100 m medley M
NZL
Gareth Kean
Andy McMillan
Carl O'Donnell
Glenn Snyders
Svømning 2016
100 m fri stil M
NZL
Matthew Stanley
200 m fri stil M
NZL
Matthew Stanley
400 m fri stil K
NZL
Lauren Boyle
400 m fri stil M
NZL
Matt Hutchins
800 m fri stil K
NZL
Emma Robinson
Lauren Boyle
1500 m fri stil M
NZL
Matt Hutchins
100 m rygcrawl M
NZL
Corey Main
200 m rygcrawl M
NZL
Corey Main
100 m brystsvømning M
NZL
Glenn Snyders
200 m brystsvømning M
NZL
Glenn Snyders
100 m butterfly K
NZL
Helena Gasson
200 m butterfly K
NZL
Helena Gasson
200 m butterfly M
NZL
Bradlee Ashby
200 m medley M
NZL
Bradlee Ashby
Marathon 10 km M
NZL
Kane Radford
Svømning 2020
200 m fri stil K
NZL
Erika Fairweather
400 m fri stil K
NZL
Erika Fairweather
400 m fri stil M
NZL
Zac Reid
800 m fri stil K
NZL
Eve Thomas
100 m rygcrawl K
NZL
Ali Galyer
200 m rygcrawl K
NZL
Ali Galyer
200 m medley M
NZL
Lewis Clareburt
400 m medley M
NZL
Lewis Clareburt
4x200 m fri stil K
NZL
Carina Doyle
Erika Fairweather
Eve Thomas
Ali Galyer
800 m fri stil M
NZL
Zac Reid
1500 m fri stil K
NZL
Eve Thomas
Hayley Mcintosh
* Listen ovenfor viser kun et udvalg af Newzealandske svømmere gennem OL's historie - Alle eventuelle medaljetagere er inkluderet i listen.
Informationen om Newzealandske svømmere ved de olympiske lege er baseret på de officielle olympiske rapporter og
Olympian Database
Olympics
Facts & Information
All-time Medal Table
Olympic Sports
Nations in the Olympics
Future Olympics
Copyright & Disclaimer
Sportsencyclo
Privacy policy