Belarusian athletes at the Baku 2015 European Games*

  Facts about Belarusat the Baku 2015 Olympics width=

Event

Athletes

 Archery
Individual M BLR Anton Prylepau
Team W BLR Katsiaryna Muliuk
Hanna Marusava
Alena Tolkach
 Boxing
Middleweight W BLR Victoriya Kebikava
Featherweight M BLR Vazgen Safaryants
Flyweight W BLR Yana Burym
Lightweight M BLR Yauheni Dauhaliavets
Welterweight M BLR Magomed Nurutdinov
Middleweight M BLR Vitali Bandarenka
Light-heavyweight M BLR Siarhei Novikau
Heavyweight M BLR Leanid Charnabayeu
Super-heavyweight M BLR Yan Sudzilouski
Flyweight M BLR Ivan Fihurenka
Bantamweight M BLR Dzmitry Asanau
 Canoe & Kayak
K1 1000 m M BLR Aleh Yurenia
K2 1000 m M BLR Raman Piatrushenka
Vitaliy Bialko
C1 1000 m M BLR Maksim Piatrou
C2 1000 m M BLR Aliaksandr Bahdanovich
Andrei Bahdanovich
K1 200 m W BLR Volha Khudzenka
K1 500 m W BLR Volha Khudzenka
K2 500 m W BLR Marharyta Makhneva
Maryna Litvinchuk
K1 200 m M BLR Taras Valko
K4 1000 m M BLR Raman Piatrushenka
Vitaliy Bialko
Aleh Yurenia
Pavel Miadzvedzeu
K1 5000 m W BLR Maryna Litvinchuk
K1 5000 m M BLR Aleh Yurenia
C1 200 m M BLR Artsem Kozyr
K2 200 m M BLR Taras Valko
Vadzim Makhneu
K2 200 m W BLR Marharyta Makhneva
Maryna Litvinchuk
 Cycling
Road race M BLR Vasili Kiryienka
Yevgeny Gutarovich
Road race W BLR Alena Sitsko
Alena Amialiusik
Tatsiana Sharakova
Volha Antonava
Time trial W BLR Tatsiana Sharakova
Alena Amialiusik
Time trial M BLR Vasili Kiryienka
 Diving
Synchronized springboard W BLR Yuliya Bandzik
Krystsina Sheshka
Platform W BLR Krystsina Sheshka
Springboard M BLR Artsiom Barouski
Yury Naurozau
Springboard W BLR Katsiaryna Velihurskaya
Platform M BLR Artsiom Barouski
1 m springboard W BLR Katsiaryna Velihurskaya
1 m springboard M BLR Yury Naurozau
 Gymnastics
Individual all-round W BLR Sviatlana Lifenka
Aliaksandra Koshaleva
Natallia Yakubava
Individual all-round M BLR Dzmitry Barkalau
Team W BLR Sviatlana Lifenka
Aliaksandra Koshaleva
Natallia Yakubava
Team M BLR Dzmitry Barkalau
Andrey Likhovitskiy
Pavel Bulauski
Vault W BLR Natallia Yakubava
Sviatlana Lifenka
Rhythmic group W BLR Aliaksandra Narkevich
Maria Kadobina
Arina Tsitsilina
Hanna Dudzenkova
Valeriya Pischelina
Ksenya Cheldishkina
Rhythmic individual all-round W BLR Melitina Staniouta
Katsiaryna Halkina
Trampoline individual W BLR Hanna Harchonak
Tatsiana Piatrenia
Trampoline individual M BLR Uladzislau Hancharou
Mikalai Kazak
Rhythmic individual ball W BLR Melitina Staniouta
Katsiaryna Halkina
Rhythmic individual clubs W BLR Katsiaryna Halkina
Melitina Staniouta
Rhythmic individual hoop W BLR Katsiaryna Halkina
Melitina Staniouta
Rhythmic individual ribbon W BLR Katsiaryna Halkina
Melitina Staniouta
Rhythmic group 6 clubs and 2 hoops W BLR Arina Tsitsilina
Hanna Dudzenkova
Valeriya Pischelina
Ksenya Cheldishkina
Maria Kadobina
Trampoline synchronized M BLR Mikalai Kazak
Uladzislau Hancharou
Trampoline synchronized W BLR Tatsiana Piatrenia
Hanna Harchonak
Acrobatic groups all-around W BLR Veranika Nabokina
Katsiaryna Barysevich
Karina Sandovich
Acrobatic groups balance W BLR Karina Sandovich
Veranika Nabokina
Katsiaryna Barysevich
Acrobatic groups dynamic W BLR Veranika Nabokina
Katsiaryna Barysevich
Karina Sandovich
 Judo
Heavyweight W BLR Maryna Slutskaya
 Karate
Kumite 50 kg W BLR Mariya Koulinkvich
 Sambo
52 kg W BLR Alesia Staraverava
60 kg W BLR Katsiaryna Prakapenka
64 kg W BLR Tatsiana Matsko
68 kg W BLR Volha Namazava
57 kg M BLR Uladzislau Burdz
74 kg M BLR Stsiapan Papou
90 kg M BLR Andrei Kazusenok
+100 kg M BLR Yury Rybak
 Shooting
Sports pistol W BLR Viktoria Chayka
Air pistol W BLR Viktoria Chayka
Air pistol M BLR Vitali Kudzi
Yauheni Zaichyk
Rifle three positions M BLR Vitali Bubnovich
Yury Shcherbatsevich
Air rifle M BLR Vitali Bubnovich
Illia Charheika
Rifle prone M BLR Yury Shcherbatsevich
Sergei Martynov
Free pistol M BLR Konstantin Lukashik
Yauheni Zaichyk
 Swimming
100 m breaststroke M BLR Anton Prakopau
100 m breaststroke W BLR Viktoryia Mikhalap
200 m backstroke M BLR Mikita Tsmyh
200 m backstroke W BLR Darya Douhal
100 m freestyle W BLR Safiya Akhapkina
100 m freestyle M BLR Hryhory Pekarski
200 m freestyle W BLR Safiya Akhapkina
100 m backstroke W BLR Darya Douhal
100 m backstroke M BLR Mikita Tsmyh
50 m freestyle W BLR Safiya Akhapkina
50 m freestyle M BLR Hryhory Pekarski
100 m butterfly M BLR Pavel Bashura
200 m medley W BLR Vasilisa Zeliankevich
200 m medley M BLR Pavel Bashura
200 m breaststroke W BLR Viktoryia Mikhalap
200 m breaststroke M BLR Anton Prakopau
400 m medley W BLR Vasilisa Zeliankevich
400 m medley M BLR Pavel Bashura
4x100 m medley W BLR Safiya Akhapkina
Darya Douhal
Vasilisa Zeliankevich
Viktoryia Mikhalap
4x100 m medley M BLR Hryhory Pekarski
Pavel Bashura
Anton Prakopau
Mikita Tsmyh
50 m backstroke W BLR Darya Douhal
50 m backstroke M BLR Mikita Tsmyh
50 m breaststroke W BLR Viktoryia Mikhalap
50 m breaststroke M BLR Anton Prakopau
50 m butterfly W BLR Vasilisa Zeliankevich
50 m butterfly M BLR Grigori Pekarski
 Synchronized Swimming
Solo W BLR Volha Taleiko
Duet W BLR Hanna Shulhina
Dominika Tsyplakova
 Table Tennis
Singles M BLR Vladimir Samsonov
 Triathlon
Individual M BLR Aliaksandr Vasilevich
 Wrestling
Freestyle bantamweight M BLR Uladzislau Andreyeu
Freestyle light-heavyweight W BLR Krystsina Fedarashka
Greco-Roman heavyweight M BLR Tsimafei Dzeinichenka
Greco-Roman super-heavyweight M BLR Ioseb Chugoshvili
Greco-Roman welterweight M BLR Kazbek Kilou
Greco-Roman middleweight M BLR Javid Hamzatau
Freestyle middleweight M BLR Aliaksandr Hushtyn
Freestyle lightweight M BLR Azamat Nurykau
Freestyle welterweight M BLR Ali Shabanau
Freestyle super-heavyweight M BLR Aleksey Shemarov
Freestyle flyweight W BLR Vanesa Kaladzinskaya
Freestyle lightweight W BLR Nadzeya Shushko
Freestyle middleweight W BLR Maryia Mamashuk
Freestyle heavyweight W BLR Vasilisa Marzaliuk
Greco-Roman bantamweight M BLR Soslan Daurov
Freestyle welterweight W BLR Anastasiya Huchok
Greco-Roman lightweight M BLR Mikhail Siamionau
Freestyle heavyweight M BLR Ibrahim Saidau
Freestyle light-welterweight W BLR Katsiaryna Hanchar
Freestyle light-middleweight W BLR Veranika Ivanova
Greco-Roman light-welterweight M BLR Pavel Liakh
Greco-Roman light-middleweight M BLR Viktar Sasunouski
Freestyle featherweight M BLR Dzianis Maksimau
Freestyle light-welterweight M BLR Zhan Safian
*

Krakow 2023

European Games
June 20 - July 3

About European Games

Krakow 2023 Schedule

2023 Medal Table

Sports & Events
Copyright & Disclaimer    Sportsencyclo    Privacy policy