South Korean medalists at the Beijing 1990 Asian Games |
|||||||
Event |
|
Medalists |
|||
Gold medalists | |||||
Athletics | |||||
800 m M | KOR | Kim Bong-yoo | |||
Marathon M | KOR | Kim Won-tak | |||
Badminton | |||||
Doubles mixed | KOR | Park Joo-bong | |||
Chung Myung-hee | |||||
Basketball | |||||
Basketball W | KOR | Lee Hyung-sook | |||
Yoo Jeong-ae | |||||
Lim Ae-kyeong | |||||
Jeong Mi-kyeong | |||||
Ha Sook-rye | |||||
Chung Eun-soon | |||||
Choi Kyung-hee | |||||
Seo Kyung-hwa | |||||
Lee Kang-hee | |||||
Cho Mun-chu | |||||
Chun Eun-sook | |||||
Sung Jung-a | |||||
Boxing | |||||
Lightweight M | KOR | Lee Jae-kwon | |||
Flyweight M | KOR | Lee Chang-hwan | |||
Bantamweight M | KOR | Yang Suk-jin | |||
Light-flyweight M | KOR | Yang Suk-jin | |||
Super-heavyweight M | KOR | Baik Hyun-man | |||
Heavyweight M | KOR | Chae Sung-bae | |||
Table Tennis | |||||
Team M | KOR | Park Ji-hyun | |||
Kim Taek-soo | |||||
Moon Kyu-min | |||||
Kang Hee-chan | |||||
Yoo Nam-kyu | |||||
Wrestling | |||||
Greco-Roman light-flyweight M | KOR | Gooun Duk-yong | |||
Greco-Roman light-heavyweight M | KOR | Eom Jin-han | |||
Freestyle light-flyweight M | KOR | Kim Jong-shin | |||
Freestyle light-heavyweight M | KOR | Oh Hyo-chul | |||
Greco-Roman flyweight M | KOR | An Han-bong | |||
Greco-Roman welterweight M | KOR | Han Chee-ho | |||
Greco-Roman middleweight M | KOR | Kim Sang-kyu | |||
Greco-Roman bantamweight M | KOR | Shi Jin-chul | |||
Greco-Roman lightweight M | KOR | Moon Chung-sik | |||
Freestyle heavyweight M | KOR | Kim Tae-woo | |||
Freestyle lightweight M | KOR | Park Jang-soon | |||
Archery | |||||
Individual M | KOR | Yang Chang-hoon | |||
Individual W | KOR | Lee Jang-mi | |||
Team M | KOR | Park Jae-pyo | |||
Yang Chang-hoon | |||||
Kim Sun-bin | |||||
Team W | KOR | Lee Jang-mi | |||
Kim Soo-nyung | |||||
Lee Eun-kyung | |||||
Cycling | |||||
Points race M | KOR | Park Min-su | |||
Individual pursuit M | KOR | Park Min-su | |||
Fencing | |||||
Epee individual M | KOR | Yang Dal-sik | |||
Foil individual W | KOR | Tak Jung-im | |||
Epee team M | KOR | Cho Hee-jae | |||
Yang Dal-sik | |||||
Yun Nam-jin | |||||
Chang Tae-suk | |||||
Lee Sang-ki | |||||
Golf | |||||
Individual W | KOR | Won Jae-sook | |||
Team W | KOR | Shin So-ra | |||
Won Jae-sook | |||||
Yeom Sung-mi | |||||
Lee Jong-im | |||||
Gymnastics | |||||
Parallel bars M | KOR | Lee Joo-hyung | |||
Handball | |||||
Handball M | KOR | Kim Jae-hwan | |||
Sung Sun-yong | |||||
Lee Sang-sup | |||||
Huh Young-sun | |||||
Lee Ki-ho | |||||
Park Do-hun | |||||
Lee Suik-Houng | |||||
Shim Jae-hong | |||||
Cho Chi-hyo | |||||
Lee Hak-myun | |||||
Cho Young-shin | |||||
Kang Jae-won | |||||
Moon Byung-Wook | |||||
Cho Bum-Yun | |||||
Yoon Kyung-shin | |||||
Choi Suk-jae | |||||
Handball W | KOR | Lee Jong-sim | |||
Kong Ju | |||||
Kang Sun-kyung | |||||
Baek In-suk | |||||
Park Jeong-lim | |||||
Jang Ri-ra | |||||
Suk Min-hee | |||||
Oh Seong-ok | |||||
Park Young-sun | |||||
Lee Im-suk | |||||
Kim Tae-young | |||||
Jin Mi-suk | |||||
Cho Eun-hee | |||||
Lee Mi-young | |||||
Lim Mi-kyung | |||||
Song Ji-hyun | |||||
Hockey | |||||
Hockey W | KOR | Lee Ok-hee | |||
Kim Hyung-soon | |||||
Cho Kyu-soon | |||||
Kim Kyung-ae | |||||
Lee Seon-young | |||||
Jin Won-sim | |||||
You Jae-sook | |||||
Chang Eun-jung | |||||
Son Jeong-im | |||||
Kim Kuk-hee | |||||
Han Gum-shil | |||||
Lee Kyung-hee | |||||
Ro Young-mi | |||||
Lim Kye-sook | |||||
Kim Soon-duk | |||||
Kwon Chang-sook | |||||
Canoe & Kayak | |||||
K2 1000 m M | KOR | Chun In-sik | |||
Park Cha-keun | |||||
K1 1000 m M | KOR | Chun In-sik | |||
K2 500 m M | KOR | Park Cha-keun | |||
Chun In-sik | |||||
Sailing | |||||
Laser | KOR | Park Kil-chul | |||
Shooting | |||||
Rapid fire pistol team M | KOR | Lee Jong-il | |||
Lim Jang-Soo | |||||
Park Byung-taek | |||||
Rifle three positions M | KOR | Lee Eun-chul | |||
Air rifle M | KOR | An Byung-kyun | |||
Center fire pistol M | KOR | Park Byung-taek | |||
Rifle three positions team M | KOR | Cha Young-chul | |||
Lee See-hong | |||||
Lee Eun-chul | |||||
Weightlifting | |||||
Middle-heavyweight M | KOR | Hwang Woo-won | |||
Heavyweight M | KOR | Kim Tae-hyun | |||
Middleweight M | KOR | Yeom Dong-chul | |||
Light-heavyweight M | KOR | Kim Byung-chan | |||
Flyweight M | KOR | Chun Byung-kwan | |||
Silver medalists | |||||
Athletics | |||||
400 m hurdles M | KOR | Hwang Hong-chul | |||
High jump W | KOR | Kim Hee-sun | |||
Javelin throw M | KOR | Kim Ki-hoon | |||
800 m M | KOR | Ryu Tae-kyung | |||
1500 m M | KOR | Kim Bong-yoo | |||
10000 m M | KOR | Kim Jae-ryong | |||
Badminton | |||||
Doubles M | KOR | Kim Moon-soo | |||
Park Joo-bong | |||||
Singles W | KOR | Lee Young-suk | |||
Doubles W | KOR | Chung So-young | |||
Gil Young-ah | |||||
Boxing | |||||
Featherweight M | KOR | Jin Myung-dol | |||
Table Tennis | |||||
Team W | KOR | Lee Tae-joo | |||
Hong Cha-ok | |||||
Hong Soon-hwa | |||||
Hyun Jung-hwa | |||||
Doubles Mixed | KOR | Hyun Jung-hwa | |||
Yoo Nam-kyu | |||||
Archery | |||||
Individual W | KOR | Lee Eun-kyung | |||
Cycling | |||||
Individual pursuit W | KOR | Kim Jung-sin | |||
Fencing | |||||
Epee team W | KOR | Kim Myung-ja | |||
Lee Soon-ie | |||||
Jeon Soon-mi | |||||
Park Soo-mi | |||||
Jeong Myung-soo | |||||
Epee individual M | KOR | Chang Tae-suk | |||
Foil team M | KOR | Kim Yong-kook | |||
Lee Ho-sung | |||||
Hong Young-seung | |||||
Kim Seung-pyo | |||||
Hwang Joon-suk | |||||
Foil individual M | KOR | Kim Seung-pyo | |||
Foil team W | KOR | Lee Jeon-hee | |||
Tak Jung-im | |||||
Shin Seong-ja | |||||
Jeong Che-gu | |||||
Kim Jin-soon | |||||
Sabre team M | KOR | Lee Wook-jae | |||
Lee Hyo-kun | |||||
Lee Hyun-soo | |||||
You Sang-joo | |||||
Kim Sang-wook | |||||
Golf | |||||
Individual W | KOR | Lee Jong-im | |||
Gymnastics | |||||
Floor W | KOR | Lee Hee-kyung | |||
Vault M | KOR | Lee Joo-hyung | |||
Judo | |||||
Open class W | KOR | Moon Ji-yoon | |||
Open class M | KOR | Kim Kun-soo | |||
Middleweight M | KOR | Kim Seung-gyu | |||
Extra-lightweight M | KOR | Kim Jong-man | |||
Canoe & Kayak | |||||
K1 500 m M | KOR | Lee Yong-chul | |||
C1 500 m M | KOR | Lee Yong-chul | |||
K4 1000 m M | KOR | Kim Byung-chun | |||
Park Ki-jung | |||||
Jung Jong-hwan | |||||
Kim Dong-soo | |||||
Rowing | |||||
Pair without coxswain W | KOR | Kim Sung-ok | |||
Lee Jae-nam | |||||
Pair without coxswain M | KOR | Lee Ki-hyun | |||
Jo Jun-hyung | |||||
Single sculls M | KOR | Lim Kyung-suk | |||
Four without coxswain M | KOR | Hwang Hee-taek | |||
Yoon Nam-Ho | |||||
Ha Jin-Sik | |||||
Lee Hyung-Ki | |||||
Sailing | |||||
Open Optimist | KOR | Jung-yeon Jung-yeon | |||
Shooting | |||||
Air pistol team W | KOR | Lee Sun-bok | |||
Boo Soon-hee | |||||
Hong Young-ok | |||||
Rapid fire pistol M | KOR | Lim Jang-Soo | |||
Standard pistol team M | KOR | Lim Jang-Soo | |||
Park Byung-taek | |||||
Lee Sang-hak | |||||
Skeet team M | KOR | Kim Ha-yeon | |||
Lim Dong-ki | |||||
Jeon Chan-sik | |||||
Air rifle team W | KOR | Lee Eun-ju | |||
Jin Soon-Young | |||||
Yoon Soon-nam | |||||
Sports pistol team W | KOR | Kim Hye-yeong | |||
Hong Young-ok | |||||
Boo Soon-hee | |||||
Air rifle team M | KOR | Kim Jong-gil | |||
An Byung-kyun | |||||
Bae Sung-duk | |||||
Center fire pistol team M | KOR | Park Byung-taek | |||
Lee Sang-hak | |||||
Lim Jang-Soo | |||||
Rifle prone team M | KOR | Cha Young-chul | |||
Lee See-hong | |||||
Lee Eun-chul | |||||
Swimming | |||||
4x100 m freestyle W | KOR | Myeong Kyeong-hyeon | |||
Lee Eun-ju | |||||
Lee Moon-hee | |||||
Kim Eun-jeong | |||||
Tennis | |||||
Doubles mixed | KOR | Yoo Jin-sun | |||
Kim Il-soon | |||||
Doubles W | KOR | Kim Il-soon | |||
Lee Jeong-myung | |||||
Team M | KOR | Kim Jae-sik | |||
Yoo Jin-sun | |||||
Kim Bong-soo | |||||
Bae Nam-ju | |||||
Weightlifting | |||||
Heavyweight M | KOR | Chun Sang-suk | |||
Light-heavyweight M | KOR | Lee Hyung-kun | |||
Volleyball | |||||
Volleyball M | KOR | Park Sam-ryong | |||
Noh Jin-soo | |||||
Lee Sang-yeol | |||||
Hong Hae-cheon | |||||
Chung Euy-tak | |||||
Shin Young-chul | |||||
Ha Jong-hwa | |||||
Yoon Jong-il | |||||
Ma Nak-gil | |||||
Lee Kyung-suk | |||||
Han Jang-sok | |||||
Chang Yoon-chang | |||||
Volleyball W | KOR | Nam Soon-ok | |||
Kim Kyung-hee | |||||
Kang Joo-hee | |||||
Ji Kyung-hee | |||||
Chang Kyung-hee | |||||
Chang Yoon-hee | |||||
Ryou Yeon-soo | |||||
Moon Hyo-sook | |||||
Kim Kui-soon | |||||
Ju Sun-jin | |||||
Eom Jung-mi | |||||
Park Mi-hee | |||||
Bronze medalists | |||||
Athletics | |||||
High jump M | KOR | Cho Hyun-wook | |||
Pole vault M | KOR | Kim Chul-kyun | |||
Triple jump M | KOR | Ryu Jae-kyun | |||
100 m W | KOR | Lee Young-sook | |||
Marathon W | KOR | Lee Mi-ok | |||
Badminton | |||||
Team W | KOR | Hwang Hye-young | |||
Lee Young-suk | |||||
Shim Eun-jung | |||||
Gil Young-ah | |||||
Lee Jung-mi | |||||
Chung Myung-hee | |||||
Lee Heung-soon | |||||
Chung So-young | |||||
Team M | KOR | Kim Hak-kyun | |||
Lee Kwang-jin | |||||
Park Joo-bong | |||||
Sung Han-kook | |||||
Choi Sang-bum | |||||
Ahn Jae-chang | |||||
Kim Moon-soo | |||||
Shon Jin-hwan | |||||
Basketball | |||||
Basketball M | KOR | Pyo Pil-sang | |||
Lee Min-hyung | |||||
Choi Byung-shik | |||||
Kim Hyun-jun | |||||
Hur Jae | |||||
Jung Jae-kun | |||||
Seo Dae-seong | |||||
Lee Won-woo | |||||
Kim Jin | |||||
Lee Chung-hee | |||||
Kim Yoo-taek | |||||
Kang Dong-hee | |||||
Boxing | |||||
Welterweight M | KOR | Chun Jin-chul | |||
Light-heavyweight M | KOR | Hong Ki-ho | |||
Table Tennis | |||||
Singles M | KOR | Yoo Nam-kyu | |||
Doubles M | KOR | Yoo Nam-kyu | |||
Kim Taek-soo | |||||
Doubles Mixed | KOR | Kang Hee-chan | |||
Hong Cha-ok | |||||
Wrestling | |||||
Freestyle middleweight M | KOR | Lee Dong-woo | |||
Freestyle welterweight M | KOR | Park Young-jin | |||
Freestyle super-heavyweight M | KOR | Jo Byung-eun | |||
Freestyle featherweight M | KOR | Shin Sang-kyu | |||
Archery | |||||
Individual M | KOR | Kim Sun-bin | |||
Individual W | KOR | Kim Soo-nyung | |||
Cycling | |||||
Team pursuit M | KOR | Park Min-su | |||
Chung Jum-sik | |||||
Lee Kyung-hwan | |||||
Kim Yong-kyu | |||||
Road race W | KOR | Kyung Mi-ok | |||
Time trial M | KOR | Um Young-sup | |||
1000 m time trial M | KOR | Um Young-sup | |||
Fencing | |||||
Epee individual M | KOR | Lee Sang-ki | |||
Sabre individual M | KOR | You Sang-joo | |||
Football | |||||
Football M | KOR | Kim Poong-joo | |||
Jung Kwang-seok | |||||
Byun Byung-joo | |||||
Park Kyung-hoon | |||||
Kim Pan-keun | |||||
Hwang Sun-hong | |||||
Kim Sang-ho | |||||
Kim Joo-sung | |||||
Yoon Deok-yeo | |||||
Ko Jeong-woon | |||||
Hong Myung-bo | |||||
Choi Soon-ho | |||||
Noh Jung-yoon | |||||
Hwangbo Kwan | |||||
Lee Young-jin | |||||
Chung Yong-hwan | |||||
Chung Jong-soo | |||||
Seo Jung-won | |||||
Choi In-young | |||||
Gu Sang-bum | |||||
Golf | |||||
Team M | KOR | Min Hye-sik | |||
Ahn Joo-hwan | |||||
Oh Jin-kun | |||||
Han Young-kun | |||||
Gymnastics | |||||
Team W | KOR | Cho Eun-jin | |||
Bae Eun-mi | |||||
Park Ji-sook | |||||
Lee Hee-kyung | |||||
Han Na-jung | |||||
Min A-young | |||||
Team M | KOR | Kim Jong-soo | |||
Jung Jin-soo | |||||
Lee Joo-hyung | |||||
Yoon Chang-seon | |||||
Kang Boung-eui | |||||
Yoo Ok-ryul | |||||
Vault W | KOR | Park Ji-sook | |||
Judo | |||||
Lightweight M | KOR | Cho Min-sun | |||
Half-middleweight M | KOR | Kim Sung-hye | |||
Middleweight M | KOR | Zhao Zhishan | |||
Half-heavyweight M | KOR | Baek Jang-ki | |||
Heavyweight M | KOR | Kim Kun-soo | |||
Heavyweight W | KOR | Moon Ji-yoon | |||
Chen Mei-huey | |||||
Extra-lightweight W | KOR | Ok Kyung-sook | |||
Half-lightweight W | KOR | Park Mi-hee | |||
Lightweight W | KOR | Cho Min-sun | |||
Half-middleweight W | KOR | Kim Sung-hye | |||
Middleweight W | KOR | Park Ji-yeong | |||
Half-heavyweight W | KOR | Kim Mi-jung | |||
Canoe & Kayak | |||||
K4 500 m M | KOR | Kim Byung-chun | |||
Park Ki-jung | |||||
Jung Jong-hwan | |||||
Kim Dong-soo | |||||
K1 500 m W | KOR | Yoon Mi-jung | |||
Rowing | |||||
Eight with coxswain M | KOR | Ha Jin-Sik | |||
Hong Seong-kyun | |||||
Hwang Hee-taek | |||||
Kim Sung-soo | |||||
Lee Hyung-Ki | |||||
An Sang-jin | |||||
Kim Woong-hak | |||||
Lee Ki-hyun | |||||
Yoon Nam-Ho | |||||
Single sculls W | KOR | Kang Sin-sook | |||
Lightweight single sculls W | KOR | Kim Yeon-hee | |||
Four without coxswain W | KOR | Lee Jae-nam | |||
Kang Min-Heung | |||||
Kim Sung-ok | |||||
Kook In-Sook | |||||
Lightweight coxless four M | KOR | Jo Jun-hyung | |||
Jang Hyeon-cheol | |||||
Choi Kyung-wook | |||||
Lee In-ki | |||||
Sailing | |||||
470 W | KOR | Kim Hye-suk | |||
Jung Eun-suk | |||||
Windsurfer W | KOR | Joo Soon-ahn | |||
Windsurfer M | KOR | Seo Yong-geun | |||
Shooting | |||||
Running target mixed M | KOR | Hong Seung-pyo | |||
Running target team M | KOR | Lee Yong-ryul | |||
Hong Seung-pyo | |||||
Kim Woon-jin | |||||
10 m running target team M | KOR | Kim Woon-jin | |||
Lee Yong-ryul | |||||
Hong Seung-pyo | |||||
Running target mixed team M | KOR | Hong Seung-pyo | |||
Lee Yong-ryul | |||||
Her Dae-kyung | |||||
Air pistol W | KOR | Lee Sun-bok | |||
Rifle prone M | KOR | Cha Young-chul | |||
Rifle three positions team W | KOR | Kong Hyun-ah | |||
Lee Hye-Kyung | |||||
Kim Mi-hyang | |||||
Rifle prone team W | KOR | Kang Myong-a | |||
Kim Mi-hyang | |||||
Lee Hye-Kyung | |||||
Swimming | |||||
200 m butterfly M | KOR | Lee Yun-ahn | |||
400 m medley M | KOR | Kim Seong-tae | |||
4x200 m freestyle M | KOR | Lee Yun-ahn | |||
Kwon Sang-won | |||||
Lim Cheol-seong | |||||
Ji Sang-jun | |||||
4x100 m medley W | KOR | Kim Su-jin | |||
Park Seong-won | |||||
Yoo Hong-mi | |||||
Lee Chang-ha | |||||
4x100 m medley M | KOR | Lee Yun-ahn | |||
Ji Sang-jun | |||||
Yun Ju-il | |||||
Kim Dong-hyeon | |||||
Tennis | |||||
Singles M | KOR | Kim Bong-soo | |||
Kim Jae-sik | |||||
Doubles M | KOR | Ji Seung-ho | |||
Lee Jin-ho | |||||
Singles W | KOR | Park Mal-sim | |||
Kim Il-soon | |||||
Team W | KOR | Im Sook-ja | |||
Kim Il-soon | |||||
Park Mal-sim | |||||
Lee Jeong-myung | |||||
Weightlifting | |||||
Super-heavyweight M | KOR | Shon Sung-kook | |||
Lightweight W | KOR | Won Soon-yi | |||
Middleweight W | KOR | Chung Myung-sook | |||
Water Polo | |||||
Water polo M | KOR | Yu Seung-hun | |||
Lee Jung-seok | |||||
Chung Dong-sup | |||||
Jung Bo-keun | |||||
Park Moon-sun | |||||
Jang Si-yeong | |||||
Lee Sang-won | |||||
Park Suk-bum | |||||
Ahn Sang-hun | |||||
Park Jung-gil | |||||
Lee Sang-hyun | |||||
Kwon Oh-gil | |||||
Jung Young-sik | |||||