Fodbold at the 2023 Asian Games | |||||
Medalists - Hangzhou 2023: | |||||
Yuzuho Shiokoshi | JPN | ||||
Natsumi Asano | |||||
Shinomi Koyama | |||||
Haruna Tabata | |||||
Wakaba Goto | |||||
Reina Wakisaka | |||||
Rio Sasaki | |||||
Yuzuki Yamamoto | |||||
Chihiro Ishida | |||||
Mami Ueno | |||||
Yoshino Nakashima | |||||
Shu Ohba | |||||
Mei Shimada | |||||
Momoko Tanikawa | |||||
Remina Chiba | |||||
Suzu Amano | |||||
Toko Koga | |||||
Shiori Fukuda | |||||
Maya Hijikata | |||||
Haruka Osawa | |||||
Kotono Sakakibara | |||||
Unhui Kim | PRK | ||||
Myonggum Ri | |||||
Kumhyang Ri | |||||
Songae Pong | |||||
Sinjong Pak | |||||
Yujong Myong | |||||
Hyangsim Sung | |||||
Sujong Ri | |||||
Hyosim Ju | |||||
Hak Ri | |||||
Myongsong An | |||||
Kumok Choe | |||||
Chungmi Kim | |||||
Songok Hong | |||||
Jongsim Wi | |||||
Okju Son | |||||
Kyongyong Kim | |||||
Songum Yu | |||||
Pomhyang Ri | |||||
Hyegyong Ri | |||||
Jumi Pak | |||||
Hyeyong Kim | |||||
Xin Zhang | CHN | ||||
Shanshan Wang | |||||
Shuang Wang | |||||
Rui Zhang | |||||
Yasha Gu | |||||
Jiahui Lou | |||||
Lina Yang | |||||
Mengwen Li | |||||
Yu Zhu | |||||
Ri Gu Mu La Wu | |||||
Qiaozhu Chen | |||||
Jiaxing Dou | |||||
Linlin Wang | |||||
Yanqiu Liu | |||||
Wei Yao | |||||
Mengyu Shen | |||||
Huan Xu | |||||
Lingwei Yao | |||||
Jinjin Yan | |||||
Yiyao Ou | |||||
Linyan Zhang | |||||
Hongyan Pan |
Facts - Kvindernes Fodbold - Hangzhou 2023 | |||||
Venue: Huanglong Sports Centre Stadium | |||||
Participants: 16 teams participated in the event. | |||||
  Bangladesh | |||||
Rupna Chakma | |||||
Sheuli Azim | |||||
Shamsunnahar | |||||
Afeida Khandaker | |||||
Masura Parvin | |||||
Monika Chakma | |||||
Sanjida Akhter | |||||
Maria Manda | |||||
Srimoti Krishnarani Sarkar | |||||
Tohura Khatun | |||||
Sabina Khatun | |||||
Marzia | |||||
Nilufa Yesmin Nila | |||||
Sumaya Matsushima | |||||
Sapna Rani | |||||
Anai Mogini | |||||
Ritu Porna Chakma | |||||
Shaheda Akter Ripa | |||||
Surma Jannat | |||||
Sathi Biswas | |||||
Swarna Rani Mandal | |||||
  Hong Kong | |||||
Cheuk Wai Ng | |||||
Chung Yee Sin | |||||
Chak Shun Ma | |||||
Kwan Chu So | |||||
Pak Tung Tsang | |||||
Wing Sze Chan | |||||
Wing Lam Chan | |||||
Choi Yiu Wu | |||||
Pui Chung Ki | |||||
Hong Kiu Anke Leung | |||||
Yun Lau Yi | |||||
Hei Tung Wong | |||||
Lai Mae Halasan Tsang | |||||
Ching Man Cham | |||||
Mui Mei Ho | |||||
Han Wong So | |||||
Wai Cheung Ki | |||||
Yuen Ng Ki | |||||
Wai Nga Leung | |||||
Laam Kwok Oi | |||||
Hoi Lam So | |||||
Yee Hing Chan | |||||
  Indien | |||||
Manisha | |||||
Elangbam Panthoi Chanu | |||||
Sweety Devi Ngangbam | |||||
Priyangka Devi Naorem | |||||
Ashalata Devi Loitongbam | |||||
Sandhiya Ranganathan | |||||
Sangita Basfore | |||||
Soumya Guguloth | |||||
Sanju | |||||
Anju Tamang | |||||
Grace Dangmei | |||||
Indumathi Kathiresan | |||||
Ranjana Chanu Sorokhaibam | |||||
Renu | |||||
Dalima Chhibber | |||||
Pyari Xaxa | |||||
Oraon Astam | |||||
Shreya Hooda | |||||
Sowmiya Narayanasamy | |||||
Rani Ritu | |||||
  Sydkorea | |||||
Jang Sel-gi | |||||
Shim Seo-yeon | |||||
Lee Min-a | |||||
Choe Yu-ri | |||||
Kim Jung-mi | |||||
Choi Yeseul | |||||
Choo Hyojoo | |||||
Hong Hyeji | |||||
Kim Yunji | |||||
Lim Seonjoo | |||||
Son Hwayeon | |||||
Mun Eunju | |||||
Ji Soyun | |||||
Moon Mira | |||||
Park Eunsun | |||||
Jeon Ha Eun | |||||
Chun Garam | |||||
Kang Chaerim | |||||
Lee Eunyoung | |||||
Kim Hyeri | |||||
Ryu Jisu | |||||
Bae Yebin | |||||
  Mongoliet | |||||
Tsendjav Erdenebileg | |||||
Munkhzul Enkhbayar | |||||
Khuslen Munkh-Erdene | |||||
Enkhnamuun Enkhbayar | |||||
Oyun-Erdene Bayaraa | |||||
Zolzaya Sarangerel | |||||
Tsasan-Okhin Orogdol | |||||
Altantuya Altansukh | |||||
Undrakh Ulziibayar | |||||
Ankhtuya Enkhbold | |||||
Namuunaa Narmandakh | |||||
Enkhjin Tulgabadrakh | |||||
Nergui Purevdorj | |||||
Anundari Khasgaa | |||||
Khaliut Munkhgarid | |||||
Nandin-Erdene Bayarmagnai | |||||
Enkhmargad Enkhbaatar | |||||
Solongo Chinbaatar | |||||
Baigalimaa Enkhbat | |||||
Solongo Uuriinbayar | |||||
Bujinlkham Lkhagvaa | |||||
Munkhzul Byambatsetseg | |||||
  Myanmar | |||||
Nwe May Zin | |||||
Nyein Myo Mya Mya | |||||
Zune Yu Ya Oo | |||||
Moe Soe Ma Ma | |||||
Win Phyu Phyu | |||||
Myint May Thet Mon | |||||
Naing Yu Yu | |||||
Lin Sandar | |||||
Tun Khin Marlar | |||||
Tun Khin Mo Mo | |||||
Maung Pont Pont Pyae | |||||
Wai Naw Htet Htet | |||||
Eain Wai Phoo | |||||
Khine Yu Per | |||||
Khin Myat Noe | |||||
Thaw San Thaw | |||||
Hlaing Yoon Wadi | |||||
Tun Win Theingi | |||||
Kyaw July | |||||
Pyae Zin Moe | |||||
Eain Yin Loon | |||||
Nadi Zu Latt | |||||
  Nepal | |||||
Puja Rana | |||||
Bimala Bk | |||||
Samiksha Ghimire | |||||
Amrita Jaishi | |||||
Hira Kumari Bhujel | |||||
Renuka Nagarkote | |||||
Saru Limbu | |||||
Sabitra Bhandari | |||||
Rashmi Kumari Ghising | |||||
Anita Basnet | |||||
Gita Rana | |||||
Rekha Poudel | |||||
Preeti Rai | |||||
Anita Kc | |||||
Anjila Tumbapo Subba | |||||
Bimala Chaudhary | |||||
Sabita Rana Magar | |||||
Amisha Karki | |||||
Anjana Rana Magar | |||||
Nisha Thokar | |||||
Usha Nath | |||||
Dipa Shahi | |||||
  Filippinerne | |||||
Olivia Alexandra McDaniel | |||||
Malea Louise Cesar | |||||
Maya Taylor Alcantara | |||||
Jaclyn Katrina Sawicki | |||||
Hali Moriah Long | |||||
Tahnai Lauren Annis | |||||
Dominique Jaylin Randle | |||||
Sarina Isabel Bolden | |||||
Isabella Victoria Flanigan | |||||
Reina Bonta | |||||
Chandler Blue McDaniel | |||||
Meryll Krysteen Serrano | |||||
Sara Kristine Eggesvik | |||||
Carleigh Frilles | |||||
Sofia Nicole Harrison | |||||
Alicia Barker | |||||
Jessika Rebecca Cowart | |||||
Eva Madarang | |||||
Quinley Mirielle Quezada | |||||
Katrina Jacqueline Guillou | |||||
Kiara Fabiola Fontanilla | |||||
Inna Kristianne Palacios | |||||
  Singapore | |||||
Kusumawat Noor | |||||
Risqha Nur Sarah | |||||
Stephanie Gigette Dominguez | |||||
Binte Siti Nurerwadah | |||||
Ruhaizat Nur Farhanah | |||||
Raudhah Kamis Nur | |||||
Nurzahirah Abdul Farah | |||||
Afiqah Omar Nur | |||||
Irwan Irsalina | |||||
Hazeri Nur Adrianna | |||||
Hui Xin Ho | |||||
Khairol Anwar Khairunnisa | |||||
Umairah Mohd Nur | |||||
Ibrahim Nasriah | |||||
Zamri Dhaniyah Qasimah | |||||
Rosnani Azman Siti | |||||
Rosielin Sitianiwati | |||||
Syazwani Mohamad Nur | |||||
Ying Xuan Venetia Lim | |||||
Bin Beatrice Tan Li | |||||
Nicole Yanxiu Lim | |||||
Dewi Jaffar Erlinawaty | |||||
  Thailand | |||||
Tiffany Darunee Sornpao | |||||
Kanjanaporn Saenkhun | |||||
Supapron Intaraprasit | |||||
Phonphirun Philawan | |||||
Thanchanok Cheunarom | |||||
Ploychompoo Somnuek | |||||
Pluemjai Sontisawat | |||||
Nipawan Panyosuk | |||||
Thanchanok Jansri | |||||
Thawanrat Promthongmee | |||||
Chatchawan Rodthong | |||||
Orawan Keereesuwannakul | |||||
Pattaranan Aupachai | |||||
Saowalak Pengngam | |||||
Natcha Kaewanta | |||||
Parichat Thongrong | |||||
Nualanong Muensri | |||||
Chotmanee Thongmongkol | |||||
Panittha Jeeratanapavibul | |||||
Thanakon Phonkham | |||||
Kanyanat Chetthabutr | |||||
Jidapa Phara | |||||
  Taiwan | |||||
Tsai Ming-Jung | |||||
Teng Pei-Lin | |||||
Li Yi-Wen | |||||
Lin Chiung-Ying | |||||
Pan Shin-Yu | |||||
Zhuo Li-Ping | |||||
Chen Yen-Ping | |||||
Wang Hsiang-Huei | |||||
Hsu Yi-Yun | |||||
Lee Hsiu-Chin | |||||
Lai Li-Chin | |||||
Chu Fang-Yi | |||||
Su Yu-Hsuan | |||||
Wu Kai Ching | |||||
Ting Chia-Ying | |||||
Lan Yu-Chieh | |||||
Ting Chi | |||||
Cheng Ssu-Yu | |||||
Lin Hsin Hui | |||||
Chen Ying-Hui | |||||
Chan Pi-Han | |||||
Li Pei-Jung | |||||
  Vietnam | |||||
Thi Kieu Oanh Dao | |||||
Thi Thu Thuong Luong | |||||
Thi Duyen Tran | |||||
Thi Thu Tran | |||||
Thi Loan Hoang | |||||
Thi Hoa Nguyen | |||||
Thi Tuyet Dung Nguyen | |||||
Thi Truc Huong Nguyen | |||||
Thi Thuy Hang Nguyen | |||||
Thi Hai Linh Tran | |||||
Thi Thao Thai | |||||
Hai Yen Pham | |||||
Thi Diem Le My | |||||
Thi Kim Thanh Tran | |||||
Thi Van Duong | |||||
Thi Thu Thao Tran | |||||
Thi Hoa Vu | |||||
Thi Thanh Nha Nguyen | |||||
Thi Hang Khong | |||||
Thi Van Ngan Su | |||||
Thi Lan Anh Pham | |||||
Thi Bich Thuy Nguyen | |||||
  Japan | |||||
Yuzuho Shiokoshi | |||||
Natsumi Asano | |||||
Shinomi Koyama | |||||
Haruna Tabata | |||||
Wakaba Goto | |||||
Reina Wakisaka | |||||
Rio Sasaki | |||||
Yuzuki Yamamoto | |||||
Chihiro Ishida | |||||
Mami Ueno | |||||
Yoshino Nakashima | |||||
Shu Ohba | |||||
Mei Shimada | |||||
Momoko Tanikawa | |||||
Remina Chiba | |||||
Suzu Amano | |||||
Toko Koga | |||||
Shiori Fukuda | |||||
Maya Hijikata | |||||
Haruka Osawa | |||||
Kotono Sakakibara | |||||
  Nordkorea | |||||
Kim Unhui | |||||
Ri Myonggum | |||||
Ri Kumhyang | |||||
Pong Songae | |||||
Pak Sinjong | |||||
Myong Yujong | |||||
Sung Hyangsim | |||||
Ri Sujong | |||||
Ju Hyosim | |||||
Ri Hak | |||||
An Myongsong | |||||
Choe Kumok | |||||
Kim Chungmi | |||||
Hong Songok | |||||
Wi Jongsim | |||||
Son Okju | |||||
Kim Kyongyong | |||||
Yu Songum | |||||
Ri Pomhyang | |||||
Ri Hyegyong | |||||
Pak Jumi | |||||
Kim Hyeyong | |||||
  Kina | |||||
Zhang Xin | |||||
Wang Shanshan | |||||
Wang Shuang | |||||
Zhang Rui | |||||
Gu Yasha | |||||
Lou Jiahui | |||||
Yang Lina | |||||
Li Mengwen | |||||
Zhu Yu | |||||
Wu Ri Gu Mu La | |||||
Chen Qiaozhu | |||||
Dou Jiaxing | |||||
Wang Linlin | |||||
Liu Yanqiu | |||||
Yao Wei | |||||
Shen Mengyu | |||||
Xu Huan | |||||
Yao Lingwei | |||||
Yan Jinjin | |||||
Ou Yiyao | |||||
Zhang Linyan | |||||
Pan Hongyan | |||||
  Usbekistan | |||||
Maftuna Jonimqulova | |||||
Madina Khikmatova | |||||
Asalkhon Aminjonova | |||||
Leyla Rustullaeva | |||||
Nafisa Nabikulova | |||||
Dilrabo Asadova | |||||
Nilufar Kudratova | |||||
Ilvina Ablyakimova | |||||
Zarina Norboeva | |||||
Diyorakhon Khabibullaeva | |||||
Maftuna Shoyimova | |||||
Nilufar Bakhtiyarova | |||||
Kumushoy Gulomova | |||||
Gulzoda Amirova | |||||
Umida Zoirova | |||||
Zarina Mamatkarimova | |||||
Lyudmila Karachik | |||||
Aziza Norboeva | |||||
Nozimakhon Ergasheva | |||||
Kamila Zaripova | |||||
Shokhida Tojiddinova | |||||
Sevinch Kuchkorova | |||||