East German medalists at the Seoul 1988 Olympics

East German medalists at the Seoul 1988 Olympics

  Facts about German Democratic Republicat the Seoul 1988 Olympics width=

Event

Medalists

Gold medalists
 Athletics
Shot put M GDR Ulf Timmermann
Discus throw M GDR Jürgen Schult
Decathlon M GDR Christian Schenk
800 m W GDR Sigrun Wodars
Discus throw W GDR Martina Hellmann
Javelin throw W GDR Petra Felke
 Boxing
Lightweight M GDR Andreas Zülow
Middleweight M GDR Henry Maske
 Cycling
Road race M GDR Olaf Ludwig
Road race team M GDR Uwe Ampler
Maik Landsmann
Mario Kummer
Jan Schur
Sprint M GDR Lutz Hesslich
 Gymnastics
Rings M GDR Holger Behrendt
 Canoe & Kayak
K2 500 m W GDR Anke Nothnagel
Birgit Schmidt
K4 500 m W GDR Heike Singer
Birgit Schmidt
Ramona Portwick
Anke Nothnagel
C1 500 m M GDR Olaf Heukrodt
 Rowing
Single sculls W GDR Jutta Behrendt
Single sculls M GDR Thomas Lange
Double sculls W GDR Martina Schröter
Birgit Peter
Quadruple sculls without cox W GDR Beate Schramm
Kristina Mundt
Jana Sorgers
Kerstin Förster
Four with coxswain W GDR Birte Siech
Martina Walther
Carola Hornig
Sylvia Rose
Gerlinde Doberschütz
Four without coxswain M GDR Olaf Förster
Roland Schröder
Ralf Brudel
Thomas Greiner
Four with coxswain M GDR Bernd Eichwurzel
Karsten Schmeling
Frank Klawonn
Bernd Niesecke
Hendrik Reiher
Eight with coxswain W GDR Judith Zeidler
Beatrix Schröer
Uta Strange
Kathrin Haacker
Ute Wild
Daniela Neunast
Ramona Balthazar
Anja Kluge
Annegret Strach
 Sailing
Soling  GDR Thomas Flach
Jochen Schumann
Bernd Jäkel
 Shooting
Skeet  GDR Axel Wegner
 Swimming
50 m freestyle W GDR Kristin Otto
100 m freestyle W GDR Kristin Otto
200 m freestyle W GDR Heike Friedrich
400 m freestyle M GDR Uwe Dassler
100 m backstroke W GDR Kristin Otto
200 m breaststroke W GDR Silke Hörner
100 m butterfly W GDR Kristin Otto
200 m butterfly W GDR Kathleen Nord
200 m medley W GDR Daniela Hunger
4x100 m freestyle W GDR Sabina Schulze
Heike Friedrich
Katrin Meissner
Daniela Hunger
Manuela Stellmach
Kristin Otto
4x100 m medley W GDR Birte Weigang
Silke Hörner
Katrin Meissner
Cornelia Sirch
Kristin Otto
Manuela Stellmach
 Weightlifting
Lightweight M GDR Joachim Kunz
Silver medalists
 Athletics
20 km walk M GDR Ronald Weigel
50 km walk M GDR Ronald Weigel
Decathlon M GDR Torsten Voss
400 m W GDR Petra Müller
800 m W GDR Christine Wachtel
100 m hurdles W GDR Gloria Siebert
4x100 m W GDR Ingrid Auerswald
Marlies Göhr
Kerstin Behrendt
Silke Gladisch Möller
Long jump W GDR Heike Drechsler
Shot put W GDR Kathrin Neimke
Discus throw W GDR Diana Gansky
Heptathlon W GDR Sabine John
 Boxing
Flyweight M GDR Andreas Tews
 Cycling
Team pursuit M GDR Roland Hennig
Carsten Wolf
Steffen Blochwitz
Uwe Preissler
Dirk Meier
Sprint W GDR Christa Luding-Rothenburger
 Fencing
Foil individual M GDR Udo Wagner
 Gymnastics
Team M GDR Ralf Büchner
Sven Tippelt
Andreas Wecker
Ulf Hoffman
Holger Behrendt
Sylvio Kroll
Uneven bars W GDR Dagmar Kersten
Vault M GDR Sylvio Kroll
 Judo
Lightweight M GDR Sven Loll
Heavyweight M GDR Henry Stöhr
 Canoe & Kayak
K1 500 m W GDR Birgit Schmidt
K1 500 m M GDR Andreas Stähle
C1 1000 m M GDR Jörg Schmidt
C2 1000 m M GDR Olaf Heukrodt
Ingo Spelly
 Rowing
Pair with coxswain M GDR Rene Rensch
Mario Streit
Detlef Kirchhoff
 Shooting
Rapid fire pistol M GDR Ralf Schumann
 Swimming
400 m freestyle W GDR Heike Friedrich
800 m freestyle W GDR Astrid Strauss
200 m backstroke W GDR Kathrin Zimmermann
200 m backstroke M GDR Frank Baltrusch
100 m butterfly W GDR Birte Weigang
200 m butterfly W GDR Birte Weigang
200 m medley M GDR Patrick Kühl
4x200 m freestyle M GDR Steffen Zesner
Uwe Dassler
Lars Hinneburg
Sven Lodziewski
Thomas Flemming
 Weightlifting
Middleweight M GDR Ingo Steinhöfel
Bronze medalists
 Athletics
1500 m M GDR Jens-Peter Herold
5000 m M GDR Hansjörg Kunze
50 km walk M GDR Hartwig Gauder
100 m W GDR Heike Drechsler
200 m W GDR Heike Drechsler
Marathon W GDR Katrin Dörre
400 m hurdles W GDR Ellen Fiedler
4x400 m W GDR Sabine Busch
Dagmar Neubauer
Grit Breuer
Petra Müller
Kirsten Emmelmann
Javelin throw W GDR Beate Koch
Heptathlon W GDR Anke Behmer
 Wrestling
Freestyle super-heavyweight M GDR Andreas Schröder
 Cycling
Individual pursuit M GDR Bernd Dittert
 Gymnastics
Team W GDR Dorte Thümmler
Ulrike Klotz
Martina Jentsch
Betti Schieferdecker
Dagmar Kersten
Gabriele Fähnrich
Rings M GDR Sven Tippelt
Parallel bars M GDR Sven Tippelt
Horizontal bar M GDR Holger Behrendt
 Judo
Half-middleweight M GDR Torsten Brechot
 Canoe & Kayak
K1 1000 m M GDR Andre Wohllebe
K4 1000 m M GDR Andre Wohllebe
Hans-Jörg Bliesener
Andreas Stähle
Kay Bluhm
 Rowing
Quadruple sculls M GDR Steffen Bogs
Heiko Habermann
Steffen Zühlke
Jens Köppen
 Swimming
50 m freestyle W GDR Katrin Meissner
200 m freestyle W GDR Manuela Stellmach
400 m freestyle W GDR Anke Möhring
1500 m freestyle M GDR Uwe Dassler
100 m backstroke W GDR Cornelia Sirch
200 m backstroke W GDR Cornelia Sirch
100 m breaststroke W GDR Silke Hörner
400 m medley W GDR Daniela Hunger
4x100 m freestyle M GDR Dirk Richter
Lars Hinneburg
Thomas Flemming
Steffen Zesner
 Weightlifting
Heavyweight M GDR Ronny Weller
This information about German Democratic Republic at the olympic summer games in Seoul 1988 is based on the official olympic reports and Olympian Database
Get it on Google Play English flagDanish flag

Olympics
Facts & Information

All-time Medal Table All-time Medal Table Olympic Games

Olympic Sports Database Olympic Sports

Nations in the Olympics
Nations in the Olympics

Future Olympics Future Olympics
 
Copyright & Disclaimer    Sportsencyclo    Privacy policy