Russian athletes in the Salt Lake City 2002 Olympics

Russian athletes at the Salt Lake City 2002 Olympics*

  Facts about Russiaat the Salt Lake City 2002 Olympics width=

Event

Athletes

 Alpine Skiing
Downhill W RUS Varvara Zelenskaya
Downhill M RUS Sergey Komarov
Andrey Filichkin
Maxim Kedrin
Pavel Shestakov
Super-G W RUS Varvara Zelenskaya
Super-G M RUS Sergey Komarov
Andrey Filichkin
Giant slalom M RUS Sergey Komarov
Andrey Filichkin
Pavel Shestakov
Alpine combined M RUS Sergey Komarov
Andrey Filichkin
Maxim Kedrin
Pavel Shestakov
 Biathlon
7,5 km W RUS Galina Koukleva
Svetlana Ishmouratova
Anna Bogaliy-Titovets
Olga Pyleva
10 km M RUS Serguei Roussinov
Sergei Rozhkov
Victor Maigourov
Pavel Rostovtsev
10 km pursuit W RUS Olga Pyleva
Galina Koukleva
Svetlana Ishmouratova
Anna Bogaliy-Titovets
12,5 km pursuit M RUS Serguei Roussinov
Sergei Rozhkov
Victor Maigourov
Pavel Rostovtsev
15 km W RUS Olga Pyleva
Svetlana Ishmouratova
Albina Akhatova
Olga Zaitseva
Olga Nazarova
20 km M RUS Victor Maigourov
Pavel Rostovtsev
Sergei Tchepikov
Sergei Rozhkov
4x7,5 km W RUS Svetlana Ishmouratova
Olga Pyleva
Albina Akhatova
Galina Koukleva
4x7,5 km M RUS Sergei Rozhkov
Sergei Tchepikov
Victor Maigourov
Pavel Rostovtsev
 Bobsleigh
Two-man W RUS Kristina Bader
Victorina Tokovaya
Two-man M RUS Dmitry Styopushkin
Aleksandr Zubkov
Yevgeny Popov
Pyotr Makarchuk
Four-man M RUS Aleksey Andryunin
Pyotr Makarchuk
Filipp Egorov
Yevgeny Popov
Dmitry Styopushkin
Alexei Seliverstov
Aleksandr Zubkov
Sergey Golubyov
 Cross Country
10 km W RUS Yuliya Tchepalova
Larissa Lazutina
Olga Danilova
Lyubov Yegorova
15 km M RUS Mikhail Ivanov
Vasily Rochev Jr.
Vitaly Denisov
Sergey Novikov
5+5 km pursuit W RUS Larissa Lazutina
Olga Danilova
Nina Gavrilyuk
Yuliya Tchepalova
10+10 km pursuit M RUS Sergey Novikov
Vitaly Denisov
Aleksei Prokurorov
Vladimir Vilissov
15 km W RUS Yelena Burukina
Yuliya Tchepalova
Larissa Lazutina
Olga Savyalova
30 km M RUS Vladimir Vilissov
Sergey Krianine
Nikolaj Bolchakov
Dmitri Tichkine
30 km W RUS Yuliya Tchepalova
Larissa Lazutina
Olga Danilova
Olga Savyalova
50 km M RUS Vladimir Vilissov
Mikhail Ivanov
Aleksei Prokurorov
Sergey Krianine
4x5 km W RUS Larissa Lazutina
Olga Danilova
Nina Gavrilyuk
Yuliya Tchepalova
4x10 km M RUS Vitaly Denisov
Nikolaj Bolchakov
Mikhail Ivanov
Sergey Novikov
Sprint W RUS Yelena Burukina
Lyubov Yegorova
Nina Gavrilyuk
Yuliya Tchepalova
Sprint M RUS Dmitri Tichkine
Sergey Novikov
Vasily Rochev Jr.
Vitaly Denisov
 Curling
Curling W RUS Olga Zharkova
Anastasiya Skultan
Nkeiruka Yezekh
Yana Nekrasova
 Figure Skating
Individual W RUS Viktoria Volchkova
Maria Butyrskaya
Irina Slutskaya
Individual M RUS Alexei Yagudin
Yevgeny Plushenko
Aleksandr Abt
Pairs  RUS Yelena Berezhnaya
Tatyana Totmianina
Maria Petrova
Anton Sikharulidze
Maxim Marinin
Alexei Tikhonov
Ice dancing  RUS Ilia Averbukh
Roman Kostomarov
Irina Lobacheva
Tatyana Navka
 Freestyle Skiing
Moguls W RUS Lyudmila Dymchenko
Yelena Vorona
Marina Cherkasova
Olga Lazarenko
Moguls M RUS Vladimir Tyumentsev
Vitaly Glushchenko
Aerials W RUS Natalya Orekhova
Olga Koroleva
Anna Zukal
Aerials M RUS Aleksandr Mikhaylov
Dmitry Arkhipov
Vladimir Lebedev
 Ice Hockey
Ice hockey M RUS Boris Mironov
Igor Larionov
Daniil Markov
Pavel Bure
Andrei Nikolishin
Ilja Bryzgalov
Ilya Kovalchuk
Yegor Podomatsky
Alexei Yashin
Alexei Zhamnov
Vladimir Malakhov
Darius Kasparaitis
Nikolai Khabibulin
Oleg Kvasha
Sergei Gonchar
Sergei Fedorovchev
Oleg Tverdovsky
Alexei Kovalev
Sergei Samsonov
Pavel Datsyuk
Valeri Bure
Igor Kravtchuk
Maxim Afinogenov
 Luge
Singles W RUS Anastasia Antonova
Margarita Klimenko
Anastasia Skulkina
Singles M RUS Viktor Kneyb
Albert Demchenko
Aleksandr Gorlachev
Doubles M RUS Yevgeny Zykov
Yury Veselov
Danil Chaban
Mikhail Kuzmich
 Nordic Combined
Individual M RUS Vladimir Lysenin
Aleksey Tsvetkov
Aleksey Fadeyev
Alexej Barannikov
Team M RUS Aleksey Tsvetkov
Aleksey Fadeyev
Vladimir Lysenin
Alexej Barannikov
 Short Track
500 m W RUS Natalia Dmitrieva
Nina Evteeva
1000 m W RUS Natalia Dmitrieva
Nina Evteeva
1500 m W RUS Natalia Dmitrieva
Nina Evteeva
 Skeleton
Individual W RUS Yekaterina Mironova
Individual M RUS Konstantin Aladachvili
 Ski Jumping
Normal hill M RUS Alexei Silaev
Alexander Belov
Ildar Fatkullin
Valery Kobelev
Large hill M RUS Anton Kalinitschenko
Alexander Belov
Ildar Fatkullin
Valery Kobelev
 Snowboard
Giant parallel slalom W RUS Maria Tikhvinskaya
 Speed Skating
500 m W RUS Svetlana Zhurova
Svetlana Kaykan
500 m M RUS Dmitry Dorofeyev
Dmitry Lobkov
Sergey Klevchenya
1000 m W RUS Varvara Barysheva
Svetlana Zhurova
Svetlana Kaykan
1000 m M RUS Sergey Klevchenya
Yevgeny Lalenkov
Dmitry Lobkov
1500 m W RUS Tatyana Trapeznikova
Varvara Barysheva
Valentina Yakshina
1500 m M RUS Aleksandr Kibalko
Dmitry Shepel
Vadim Sayutin
Yevgeny Lalenkov
3000 m W RUS Valentina Yakshina
Tatyana Trapeznikova
Varvara Barysheva
5000 m M RUS Vadim Sayutin
Yury Kokhanets
Dmitry Shepel
5000 m W RUS Varvara Barysheva
Valentina Yakshina
10000 m M RUS Dmitry Shepel
* The list of Russian athletes in the 2002 Olympic Games is not yet complete
This information about Russian athletes in the Olympic Winter Games in Salt Lake City 2002 is based on the official olympic reports and Olympian Database
Get it on Google Play
Facts & Information

All-time Medal Table

Olympic Sports


Nations in the Olympics

Future Olympics
 
Copyright & Disclaimer    Sportsencyclo    Privacy policy