French athletes in the Antwerp 1920 Olympics

French athletes at the Antwerp 1920 Olympics*

  Facts about Franceat the Antwerp 1920 Olympics width=

Event

Athletes

 Archery
Target archery, 28 m individual M FRA Julien Brule
Target archery, 28 m team M FRA Pascal Fauvel
Leon Epin
Eugene Grisot
Eugene Richez
Julien Brule
Paul Leroy
Artur Mabellon
Leonce Quentin
Target archery, 33 m individual M FRA Julien Brule
Target archery, 33 m team M FRA Pascal Fauvel
Leon Epin
Eugene Grisot
Eugene Richez
Julien Brule
Paul Leroy
Artur Mabellon
Leonce Quentin
Target archery, 50 m individual M FRA Julien Brule
Target archery, 50 m team M FRA Leonce Quentin
Pascal Fauvel
Leon Epin
Eugene Grisot
Eugene Richez
Julien Brule
Paul Leroy
Artur Mabellon
 Athletics
100 m M FRA Rene Tirard
Emile Ali-Khan
Rene Mourlon
Rene Lorain
200 m M FRA Jean Seurin
Rene Caste
Rene Lorain
Rene Tirard
400 m M FRA Georges Andre
Eugene Bayon
Maurice Delvart
Gaston Fery
800 m M FRA Kleber Argouach
Robert Gouilleux
Jean Esparbes
Fernand Bauduin
1500 m M FRA Andre Audinet
Maurice de Coninck
Armand Burtin
Rene Leray
3000 m team M FRA Rene Vignaud
Gaston Heuet
Edmond Brossard
Lucien Duquesne
Armand Burtin
5000 m M FRA Joseph Guillemot
Lucien Duquesne
Jean-Baptiste Manhes
10000 m M FRA Lucien Duquesne
Joseph Guillemot
Gaston Heuet
Jean-Baptiste Manhes
Marathon M FRA Louis Ichard
Henri Teyssendou
Albert Moche
Amedee Trichard
110 m hurdles M FRA Henri Bernard
400 m hurdles M FRA Georges Andre
Albert Lucas
Antony Jarrety
3000 m steeplechase M FRA Edmond Brossard
Frederic Langrenay
Georges Guillon
Robert Geyer
Cross country individual M FRA Edmond Bimont
Joseph Servella
Gaston Heuet
Gustave Lauvaux
Edmond Brossard
Joseph Guillemot
Cross country team M FRA Edmond Brossard
Joseph Servella
Gaston Heuet
Joseph Guillemot
Gustave Lauvaux
Edmond Bimont
4x100 m M FRA Rene Tirard
Rene Mourlon
Emile Ali-Khan
Rene Lorain
4x400 m M FRA Gaston Fery
Maurice Delvart
Georges Andre
Andre Devaux
10 km walk M FRA Martial Simon
High jump M FRA Rene Labat
Pierre Lewden
Pierre Guilloux
Pole vault M FRA Desire Francquenelle
Etienne Gajan
Paul Lagarde
Long jump M FRA Eugene Coulon
Charles Guezille
Charles Courtin
Marcel Orfidan
Triple jump M FRA Gustave Remouet
Etienne Proux
Andre Chilo
Shot put M FRA Raoul Paoli
Henri Dozolme
Discus throw M FRA Andre Tison
Daniel Pierre
Emile Ecuyer
Javelin throw M FRA Arthur Picard
Pierre Grany
 Boxing
Flyweight M FRA Charles Albert
Jean-Baptiste Rampignon
Bantamweight M FRA Henri Ricard
Georges Cochon
Featherweight M FRA Jean Gachet
Paul Fritsch
Lightweight M FRA Joseph Solvinto
Jacques Gregoire
Welterweight M FRA Leon Gillet
Henri Richards
Middleweight M FRA Marcel Rey-Golliet
Jean Dortet
Light-heavyweight M FRA Rene Darbou
Louis Piochelle
Heavyweight M FRA Xavier Eluere
 Cycling
Road race M FRA Achille Souchard
Georges Detreille
Fernand Canteloupe
Marcel Gobillot
Road race team M FRA Marcel Gobillot
Fernand Canteloupe
Achille Souchard
Georges Detreille
Team pursuit M FRA Georges Enguerrand
Courder
Henri Habent
Lucien Faucheux
50 km track race M FRA Courder
Georges Enguerrand
Gaston Alancourt
Sprint M FRA Henri Bellivier
Georges Perrin
Pierre Lanusse
Georges Paillard
Tandem M FRA Henri Bellivier
Georges Perrin
 Diving
Springboard M FRA Karl Weil
 Equestrian
Dressage individual  FRA Marcel Blanchard
Antoine Boudet
Henri Mehu
Jean Esnault-Pelterie
Michel Artola
Hedoin Tour Landry
Eventing individual  FRA Andre Vidart
Edouard Saint Poulof
Jules de Vregille
Camille de Sartiges
Eventing team  FRA Edouard Saint-Poulhof
Jules de Vregille
Camille de Sartiges
Jumping individual  FRA Edmond L'Hotte
Franck Tisnes
Jean Alquir-Bouffard
Jumping team  FRA Auguste de Laissardiere
Theophile Carbon
Henri Horment
Figure riding individual  FRA Formal (B)
Formal (A)
Cauchy
Alfred Badu
Salins
Cabanac
Field
Figure riding team  FRA Cauchy
Salins
Field
 Fencing
Foil individual M FRA Roger Ducret
Georges Trombert
Lionel de Castellane
Andre Labatut
Philippe Cattiau
Marcel Perrot
Foil team M FRA Philippe Cattiau
Georges Trombert
Andre Labatut
Marcel Perrot
Lucien Gaudin
Gaston Amson
Lionel de Castellane
Roger Ducret
Epee individual M FRA Armand Massard
Alexandre Lippmann
Emile Moreau
Georges Casanova
Gustave Buchard
Epee team M FRA Georges Casanova
Armand Massard
Gustave Buchard
Emile Moreau
Gaston Amson
Alexandre Lippmann
Georges Trombert
Sabre individual M FRA Jean Margraff
Jean Servent
Georges Trombert
Henri de Saint Germain
Marc Perrodon
Sabre team M FRA Marc Perrodon
Georges Trombert
Jean Margraff
Henri de Saint Germain
 Figure Skating
Pairs  FRA Simone Sabouret
Charles Sabouret
 Gymnastics
Individual all-round M FRA Marco Torres
Louis-Charles Marty
Jean Gounot
Francois Walker
Laurent Grech
Georges Thurnherr
Team M FRA Fernand Fauconnier
Louis Kempe
Ernest Lespinasse
Marco Torres
Emile Martel
Lucien Demanet
Arthur Hermann
Emile Bouches
Paul Durin
Eugene Pollet
Paul Wartelle
Georges Duvant
Francois Walker
Paulin Lemaire
Andre Higelin
Leon Delsarte
Albert Hersoy
Georges Lagouge
Eugene Cordonnier
Auguste Hoel
Jules Pirard
Julien Wartelle
Georges Thurnherr
Rene Boulanger
Georges Berger
Alfred Buyenne
 Hockey
Hockey M FRA Edmond Loriol
Desire Guard
Roland Bedel
Pierre Rollin
Georges Breuille
Jacques Morise
Pierre Estrabant
Andre Bounal
Gaston Rogot
Paul Haranger
Robert Lelong
 Ice Hockey
Ice hockey M FRA Henri Couttet
Leon Quaglia
Georges Dary
Jacques Gaittet
Jean Chaland
Pierre Charpentier
Alfred de Rauch
 Modern Pentathlon
Individual M FRA Georges Brule
Jean Mondielli
Henri Candelon
Rene Foucher
 Rowing
Double sculls M FRA Gaston Giran
Alfred Pie
Pair with coxswain M FRA Ernest Barberolle
Gabriel Poix
Maurice Bouton
Eight with coxswain M FRA Charles Hahn
Frederic Fleig
Frederic Grossmann
Charles Schlewer
Emile Ruhlmann
Emil Barberolle
Robert Fleig
Henri Barbenes
Albert Diebold
 Rugby
Rugby M FRA Casteix
Adolphe Bousquel
Alfred Eluere
Raoul Thiercelin
Rene Crabos
Grenet
Jacques Forestier
Robert Levasseur
Maurice Labeyrie
Maurice Petiteau
Jean Bruneval
Francois Bordes
Andre Chilo
Curtet
Edouard Bader
 Sailing
6,5 m  FRA Robert Monier
Felix Picon
Albert Weil
 Shooting
Free rifle team M FRA Albert Regnier
Paul Colas
Andre Parmentier
Achille Paroche
Georges Roes
Military rifle prone 300 m  M FRA Leon Johnson
Achille Paroche
Military rifle prone 300 m team M FRA Leon Johnson
Georges Roes
Achille Paroche
Emile Rumeau
Andre Parmentier
Military rifle standing 300 m team M FRA Emile Rumeau
Andre Parmentier
Georges Roes
Leon Johnson
Achille Paroche
Military rifle prone 600 m team M FRA Emile Rumeau
Andre Parmentier
Leon Johnson
Georges Roes
Achille Paroche
Military rifle prone 600+300 m team M FRA Achille Paroche
Emile Rumeau
Andre Parmentier
Leon Johnson
Georges Roes
Small bore rifle team M FRA Andre Parmentier
Emile Rumeau
Leon Johnson
Georges Roes
Achille Paroche
Free pistol team M FRA Leon Johnson
Joseph Pecchia
Emile Boitout
Andre Regaud
Jules Maujean
Rapid fire pistol team M FRA Leon Johnson
Joseph Pecchia
Emile Boitout
Andre Regaud
Jules Maujean
Trap team M FRA Andre Fleury
Rene Texier
Augustin Berjat
Henri de Castex
Marcel Lafitte
Jean de Lareinty-Tholozan
 Swimming
100 m freestyle W FRA Yvonne Degraine
Suzanne Wurtz
Ernestine Lebrun
100 m freestyle M FRA Georges Pouilley
Karl Weil
Henri Padou
300 m freestyle W FRA Suzanne Wurtz
Ernestine Lebrun
400 m freestyle M FRA Paul Vasseur
1500 m freestyle M FRA Pierre Lavraie
100 m backstroke M FRA Daniel Lehu
Henri Matter
200 m breaststroke M FRA Auguste Arbogast
Lucien Lebaillif
400 m breaststroke M FRA Andre Lebaillif
Auguste Arbogast
4x200 m freestyle M FRA Georges Pouilley
Henri Padou
Albert Mayaud
Paul Vasseur
 Tennis
Singles W FRA Suzanne Lenglen
Jeanne Vaussard
Elisabeth d'Ayen
Doubles W FRA Elisabeth d'Ayen
Suzanne Lenglen
Doubles M FRA Francois Blanchy
Pierre Albarran
Jacques Brugnon
Max Decugis
Doubles mixed  FRA Max Decugis
Suzanne Lenglen
Pierre Hirsch
Francois Blanchy
Elisabeth d'Ayen
Jeanne Vaussard
 Weightlifting
Featherweight M FRA Jean Ducher
Andre Delloue
Lightweight M FRA Fernand Arnout
Jean Vaquette
Middleweight M FRA Paul Ledran
Henri Gance
Light-heavyweight M FRA Maurice Devene
Ernest Cadine
Heavyweight M FRA Louis Bernot
Joseph Duchateau
 Wrestling
Freestyle featherweight M FRA Jean Harrasse
Georges Barathon
Freestyle lightweight M FRA Henri Joudiou
Jules Deligny
Freestyle middleweight M FRA Charles Backsman
Pierre Angelot
Freestyle light-heavyweight M FRA Pierre Ledron
Francois Meyer
Greco-Roman featherweight M FRA Jules Bouquet
Maurice Bovis
Greco-Roman lightweight M FRA Maurice Rohon
Theodore Bainconneau
Greco-Roman middleweight M FRA Henri Prunier
Emile Gorbiere
Greco-Roman light-heavyweight M FRA Jean Douvinet
Greco-Roman heavyweight M FRA Andre Gasiglia
Edmond Dame
* The list of French athletes in the 1920 Olympic Games is not yet complete
This information about French athletes in the Olympic Summer Games in Antwerp 1920 is based on the official olympic reports and Olympian Database
Get it on Google Play English flagDanish flag

Olympics
Facts & Information

All-time Medal Table All-time Medal Table Olympic Games

Olympic Sports Database Olympic Sports

Nations in the Olympics
Nations in the Olympics

Future Olympics Future Olympics
 
Copyright & Disclaimer    Sportsencyclo    Privacy policy