Franske deltagere ved OL i Antwerpen 1920 |
|||||||
Disciplin |
|
Deltagere |
|||
Bueskydning | |||||
Fast mål, 28 m individuelt M | FRA | Julien Brule | |||
Fast mål, 28 m team M | FRA | Paul Leroy | |||
Julien Brule | |||||
Leonce Quentin | |||||
Artur Mabellon | |||||
Leon Epin | |||||
Pascal Fauvel | |||||
Eugene Grisot | |||||
Eugene Richez | |||||
Fast mål, 33 m individuelt M | FRA | Julien Brule | |||
Fast mål, 33 m team M | FRA | Paul Leroy | |||
Julien Brule | |||||
Leonce Quentin | |||||
Artur Mabellon | |||||
Leon Epin | |||||
Pascal Fauvel | |||||
Eugene Grisot | |||||
Eugene Richez | |||||
Fast mål, 50 m individuelt M | FRA | Julien Brule | |||
Fast mål, 50 m team M | FRA | Paul Leroy | |||
Julien Brule | |||||
Leonce Quentin | |||||
Artur Mabellon | |||||
Leon Epin | |||||
Pascal Fauvel | |||||
Eugene Grisot | |||||
Eugene Richez | |||||
Atletik | |||||
100 m M | FRA | Rene Mourlon | |||
Rene Lorain | |||||
Rene Tirard | |||||
Emile Ali-Khan | |||||
200 m M | FRA | Rene Lorain | |||
Rene Tirard | |||||
Jean Seurin | |||||
Rene Caste | |||||
400 m M | FRA | Maurice Delvart | |||
Georges Andre | |||||
Gaston Fery | |||||
Eugene Bayon | |||||
800 m M | FRA | Jean Esparbes | |||
Fernand Bauduin | |||||
Kleber Argouach | |||||
Robert Gouilleux | |||||
1500 m M | FRA | Rene Leray | |||
Andre Audinet | |||||
Maurice de Coninck | |||||
Armand Burtin | |||||
3000 m hold M | FRA | Lucien Duquesne | |||
Armand Burtin | |||||
Rene Vignaud | |||||
Gaston Heuet | |||||
Edmond Brossard | |||||
5000 m M | FRA | Jean-Baptiste Manhes | |||
Joseph Guillemot | |||||
Lucien Duquesne | |||||
10000 m M | FRA | Gaston Heuet | |||
Jean-Baptiste Manhes | |||||
Joseph Guillemot | |||||
Lucien Duquesne | |||||
Maraton M | FRA | Henri Teyssendou | |||
Albert Moche | |||||
Amedee Trichard | |||||
Louis Ichard | |||||
110 m hæk M | FRA | Henri Bernard | |||
400 m hæk M | FRA | Albert Lucas | |||
Antony Jarrety | |||||
Georges Andre | |||||
3000 m forhindringsløb M | FRA | Frederic Langrenay | |||
Robert Geyer | |||||
Edmond Brossard | |||||
Georges Guillon | |||||
Terrænløb individuelt M | FRA | Gustave Lauvaux | |||
Edmond Brossard | |||||
Joseph Guillemot | |||||
Edmond Bimont | |||||
Joseph Servella | |||||
Gaston Heuet | |||||
Terrænløb hold M | FRA | Gustave Lauvaux | |||
Joseph Guillemot | |||||
Edmond Bimont | |||||
Joseph Servella | |||||
Edmond Brossard | |||||
Gaston Heuet | |||||
4x100 m M | FRA | Emile Ali-Khan | |||
Rene Lorain | |||||
Rene Tirard | |||||
Rene Mourlon | |||||
4x400 m M | FRA | Georges Andre | |||
Andre Devaux | |||||
Gaston Fery | |||||
Maurice Delvart | |||||
10 km kapgang M | FRA | Martial Simon | |||
Højdespring M | FRA | Pierre Guilloux | |||
Rene Labat | |||||
Pierre Lewden | |||||
Stangspring M | FRA | Etienne Gajan | |||
Paul Lagarde | |||||
Desire Francquenelle | |||||
Længdespring M | FRA | Charles Courtin | |||
Marcel Orfidan | |||||
Eugene Coulon | |||||
Charles Guezille | |||||
Trespring M | FRA | Gustave Remouet | |||
Etienne Proux | |||||
Andre Chilo | |||||
Kuglestød M | FRA | Raoul Paoli | |||
Henri Dozolme | |||||
Diskoskast M | FRA | Daniel Pierre | |||
Emile Ecuyer | |||||
Andre Tison | |||||
Spydkast M | FRA | Pierre Grany | |||
Arthur Picard | |||||
Boksning | |||||
Fluevægt M | FRA | Jean-Baptiste Rampignon | |||
Charles Albert | |||||
Bantamvægt M | FRA | Georges Cochon | |||
Henri Ricard | |||||
Fjervægt M | FRA | Paul Fritsch | |||
Jean Gachet | |||||
Letvægt M | FRA | Jacques Gregoire | |||
Joseph Solvinto | |||||
Weltervægt M | FRA | Leon Gillet | |||
Henri Richards | |||||
Mellemvægt M | FRA | Jean Dortet | |||
Marcel Rey-Golliet | |||||
Letsværvægt M | FRA | Louis Piochelle | |||
Rene Darbou | |||||
Sværvægt M | FRA | Xavier Eluere | |||
Cykling | |||||
Landevejsløb M | FRA | Georges Detreille | |||
Fernand Canteloupe | |||||
Marcel Gobillot | |||||
Achille Souchard | |||||
Landevejsløb hold M | FRA | Achille Souchard | |||
Georges Detreille | |||||
Marcel Gobillot | |||||
Fernand Canteloupe | |||||
Holdforfølgelse M | FRA | Henri Habent | |||
Lucien Faucheux | |||||
Georges Enguerrand | |||||
Courder | |||||
50 km bane M | FRA | Georges Enguerrand | |||
Gaston Alancourt | |||||
Courder | |||||
Sprint M | FRA | Georges Perrin | |||
Pierre Lanusse | |||||
Georges Paillard | |||||
Henri Bellivier | |||||
Tandem M | FRA | Georges Perrin | |||
Henri Bellivier | |||||
Udspring | |||||
3 m spring M | FRA | Karl Weil | |||
Ridning | |||||
Dressur individuelt | FRA | Henri Mehu | |||
Jean Esnault-Pelterie | |||||
Michel Artola | |||||
Hedoin Tour Landry | |||||
Marcel Blanchard | |||||
Antoine Boudet | |||||
Military individuelt | FRA | Camille de Sartiges | |||
Andre Vidart | |||||
Edouard Saint Poulof | |||||
Jules de Vregille | |||||
Military hold | FRA | Camille de Sartiges | |||
Edouard Saint-Poulhof | |||||
Jules de Vregille | |||||
Ridebanespringning individuelt | FRA | Franck Tisnes | |||
Jean Alquir-Bouffard | |||||
Edmond L'Hotte | |||||
Ridebanespringning hold | FRA | Theophile Carbon | |||
Henri Horment | |||||
Auguste de Laissardiere | |||||
Kunstridning individuelt | FRA | Formal (A) | |||
Cauchy | |||||
Alfred Badu | |||||
Salins | |||||
Cabanac | |||||
Field | |||||
Formal (B) | |||||
Kunstridning hold | FRA | Salins | |||
Field | |||||
Cauchy | |||||
Fægtning | |||||
Fleuret individuelt M | FRA | Lionel de Castellane | |||
Andre Labatut | |||||
Marcel Perrot | |||||
Philippe Cattiau | |||||
Roger Ducret | |||||
Georges Trombert | |||||
Fleuret hold M | FRA | Lionel de Castellane | |||
Philippe Cattiau | |||||
Georges Trombert | |||||
Andre Labatut | |||||
Gaston Amson | |||||
Marcel Perrot | |||||
Roger Ducret | |||||
Lucien Gaudin | |||||
Kårde individuelt M | FRA | Alexandre Lippmann | |||
Emile Moreau | |||||
Georges Casanova | |||||
Gustave Buchard | |||||
Armand Massard | |||||
Kårde hold M | FRA | Alexandre Lippmann | |||
Georges Trombert | |||||
Georges Casanova | |||||
Armand Massard | |||||
Emile Moreau | |||||
Gaston Amson | |||||
Gustave Buchard | |||||
Sabel individuelt M | FRA | Jean Servent | |||
Georges Trombert | |||||
Henri de Saint Germain | |||||
Marc Perrodon | |||||
Jean Margraff | |||||
Sabel hold M | FRA | Marc Perrodon | |||
Jean Margraff | |||||
Henri de Saint Germain | |||||
Georges Trombert | |||||
Kunstskøjteløb | |||||
Parløb | FRA | Charles Sabouret | |||
Simone Sabouret | |||||
Gymnastik | |||||
Individuelt M | FRA | Jean Gounot | |||
Francois Walker | |||||
Laurent Grech | |||||
Georges Thurnherr | |||||
Marco Torres | |||||
Louis-Charles Marty | |||||
Hold M | FRA | Paul Durin | |||
Georges Lagouge | |||||
Georges Duvant | |||||
Francois Walker | |||||
Alfred Buyenne | |||||
Andre Higelin | |||||
Leon Delsarte | |||||
Georges Thurnherr | |||||
Rene Boulanger | |||||
Auguste Hoel | |||||
Lucien Demanet | |||||
Arthur Hermann | |||||
Julien Wartelle | |||||
Ernest Lespinasse | |||||
Eugene Pollet | |||||
Marco Torres | |||||
Eugene Cordonnier | |||||
Paulin Lemaire | |||||
Jules Pirard | |||||
Louis Kempe | |||||
Albert Hersoy | |||||
Paul Wartelle | |||||
Emile Martel | |||||
Georges Berger | |||||
Fernand Fauconnier | |||||
Emile Bouches | |||||
Hockey | |||||
Hockey M | FRA | Gaston Rogot | |||
Pierre Rollin | |||||
Georges Breuille | |||||
Robert Lelong | |||||
Pierre Estrabant | |||||
Andre Bounal | |||||
Desire Guard | |||||
Roland Bedel | |||||
Paul Haranger | |||||
Jacques Morise | |||||
Edmond Loriol | |||||
Ishockey | |||||
Ishockey M | FRA | Georges Dary | |||
Jean Chaland | |||||
Leon Quaglia | |||||
Alfred de Rauch | |||||
Jacques Gaittet | |||||
Henri Couttet | |||||
Pierre Charpentier | |||||
Moderne femkamp | |||||
Individuelt M | FRA | Henri Candelon | |||
Rene Foucher | |||||
Georges Brule | |||||
Jean Mondielli | |||||
Roning | |||||
Dobbeltsculler M | FRA | Gaston Giran | |||
Alfred Pie | |||||
Toer med styrmand M | FRA | Gabriel Poix | |||
Maurice Bouton | |||||
Ernest Barberolle | |||||
Otter M | FRA | Frederic Fleig | |||
Charles Schlewer | |||||
Frederic Grossmann | |||||
Robert Fleig | |||||
Emile Ruhlmann | |||||
Albert Diebold | |||||
Henri Barbenes | |||||
Emil Barberolle | |||||
Charles Hahn | |||||
Rugby | |||||
Rugby M | FRA | Curtet | |||
Edouard Bader | |||||
Robert Levasseur | |||||
Maurice Labeyrie | |||||
Alfred Eluere | |||||
Francois Bordes | |||||
Andre Chilo | |||||
Grenet | |||||
Jacques Forestier | |||||
Casteix | |||||
Adolphe Bousquel | |||||
Maurice Petiteau | |||||
Jean Bruneval | |||||
Raoul Thiercelin | |||||
Rene Crabos | |||||
Sejlsport | |||||
6,5 m | FRA | Felix Picon | |||
Albert Weil | |||||
Robert Monier | |||||
Skydning | |||||
Fri riffel hold M | FRA | Achille Paroche | |||
Georges Roes | |||||
Albert Regnier | |||||
Andre Parmentier | |||||
Paul Colas | |||||
Militærriffel liggende 300 m M | FRA | Leon Johnson | |||
Achille Paroche | |||||
Militærriffel liggende 300 m hold M | FRA | Achille Paroche | |||
Emile Rumeau | |||||
Andre Parmentier | |||||
Leon Johnson | |||||
Georges Roes | |||||
Militærriffel stående 300 m hold M | FRA | Andre Parmentier | |||
Leon Johnson | |||||
Georges Roes | |||||
Achille Paroche | |||||
Emile Rumeau | |||||
Militærriffel liggende 600 m hold M | FRA | Andre Parmentier | |||
Leon Johnson | |||||
Georges Roes | |||||
Achille Paroche | |||||
Emile Rumeau | |||||
Militærriffel liggende 600+300 m hold M | FRA | Emile Rumeau | |||
Achille Paroche | |||||
Andre Parmentier | |||||
Leon Johnson | |||||
Georges Roes | |||||
Lille kaiber hold M | FRA | Andre Parmentier | |||
Leon Johnson | |||||
Georges Roes | |||||
Achille Paroche | |||||
Emile Rumeau | |||||
Fri pistol hold M | FRA | Emile Boitout | |||
Andre Regaud | |||||
Jules Maujean | |||||
Leon Johnson | |||||
Joseph Pecchia | |||||
Silhuetpistol hold M | FRA | Leon Johnson | |||
Joseph Pecchia | |||||
Emile Boitout | |||||
Andre Regaud | |||||
Jules Maujean | |||||
Trap hold M | FRA | Augustin Berjat | |||
Marcel Lafitte | |||||
Andre Fleury | |||||
Jean de Lareinty-Tholozan | |||||
Rene Texier | |||||
Henri de Castex | |||||
Svømning | |||||
100 m fri stil K | FRA | Yvonne Degraine | |||
Suzanne Wurtz | |||||
Ernestine Lebrun | |||||
100 m fri stil M | FRA | Henri Padou | |||
Georges Pouilley | |||||
Karl Weil | |||||
300 m fri stil K | FRA | Suzanne Wurtz | |||
Ernestine Lebrun | |||||
400 m fri stil M | FRA | Paul Vasseur | |||
1500 m fri stil M | FRA | Pierre Lavraie | |||
100 m rygcrawl M | FRA | Henri Matter | |||
Daniel Lehu | |||||
200 m brystsvømning M | FRA | Auguste Arbogast | |||
Lucien Lebaillif | |||||
400 m brystsvømning M | FRA | Andre Lebaillif | |||
Auguste Arbogast | |||||
4x200 m fri stil M | FRA | Albert Mayaud | |||
Paul Vasseur | |||||
Georges Pouilley | |||||
Henri Padou | |||||
Tennis | |||||
Single K | FRA | Jeanne Vaussard | |||
Elisabeth d'Ayen | |||||
Suzanne Lenglen | |||||
Double K | FRA | Elisabeth d'Ayen | |||
Suzanne Lenglen | |||||
Double M | FRA | Pierre Albarran | |||
Jacques Brugnon | |||||
Max Decugis | |||||
Francois Blanchy | |||||
Mixdouble | FRA | Elisabeth d'Ayen | |||
Pierre Hirsch | |||||
Max Decugis | |||||
Jeanne Vaussard | |||||
Francois Blanchy | |||||
Suzanne Lenglen | |||||
Vægtløftning | |||||
Fjervægt M | FRA | Jean Ducher | |||
Andre Delloue | |||||
Letvægt M | FRA | Fernand Arnout | |||
Jean Vaquette | |||||
Mellemvægt M | FRA | Paul Ledran | |||
Henri Gance | |||||
Letsværvægt M | FRA | Maurice Devene | |||
Ernest Cadine | |||||
Sværvægt M | FRA | Louis Bernot | |||
Joseph Duchateau | |||||
Brydning | |||||
Fri stil fjervægt M | FRA | Jean Harrasse | |||
Georges Barathon | |||||
Fri stil letvægt M | FRA | Henri Joudiou | |||
Jules Deligny | |||||
Fri stil mellemvægt M | FRA | Charles Backsman | |||
Pierre Angelot | |||||
Fri stil letsværvægt M | FRA | Pierre Ledron | |||
Francois Meyer | |||||
Græsk romersk fjervægt M | FRA | Jules Bouquet | |||
Maurice Bovis | |||||
Græsk romersk letvægt M | FRA | Maurice Rohon | |||
Theodore Bainconneau | |||||
Græsk romersk mellemvægt M | FRA | Henri Prunier | |||
Emile Gorbiere | |||||
Græsk romersk letsværvægt M | FRA | Jean Douvinet | |||
Græsk romersk sværvægt M | FRA | Andre Gasiglia | |||
Edmond Dame | |||||
* Listen ovenfor over Franske deltagere ved OL i 1920 er endnu ikke komplet | |||||
Informationen om Franske deltagere ved de olympiske sommerlege - OL i Antwerpen 1920 - er baseret på de officielle olympiske rapporter og Olympian Database | |||||