Østrigske deltagere ved OL i Beijing 2022 |
|||||||
Disciplin |
|
Deltagere |
|||
Alpint Skiløb | |||||
Styrtløb M | AUT | Daniel Hemetsberger | |||
Vincent Kriechmayr | |||||
Max Franz | |||||
Matthias Mayer | |||||
Styrtløb K | AUT | Mirjam Puchner | |||
Tamara Tippler | |||||
Ramona Siebenhofer | |||||
Cornelia Hütter | |||||
Super G K | AUT | Mirjam Puchner | |||
Ariane Rädler | |||||
Tamara Tippler | |||||
Cornelia Hütter | |||||
Super G M | AUT | Matthias Mayer | |||
Raphael Haaser | |||||
Vincent Kriechmayr | |||||
Max Franz | |||||
Storslalom K | AUT | Ramona Siebenhofer | |||
Katharina Liensberger | |||||
Stephanie Brunner | |||||
Katharina Truppe | |||||
Storslalom M | AUT | Raphael Haaser | |||
Stefan Brennsteiner | |||||
Manuel Feller | |||||
Marco Schwarz | |||||
Slalom K | AUT | Katharina Huber | |||
Katharina Truppe | |||||
Katharina Liensberger | |||||
Katharina Gallhuber | |||||
Slalom M | AUT | Johannes Strolz | |||
Manuel Feller | |||||
Michael Matt | |||||
Marco Schwarz | |||||
Kombination K | AUT | Katharina Huber | |||
Ramona Siebenhofer | |||||
Christine Scheyer | |||||
Kombination M | AUT | Johannes Strolz | |||
Raphael Haaser | |||||
Marco Schwarz | |||||
Holdstafet | AUT | Katharina Truppe | |||
Michael Matt | |||||
Johannes Strolz | |||||
Stefan Brennsteiner | |||||
Katharina Liensberger | |||||
Katharina Huber | |||||
Skiskydning | |||||
7,5 km K | AUT | Julia Schwaiger | |||
Katharina Innerhofer | |||||
Lisa Hauser | |||||
Dunja Zdouc | |||||
10 km M | AUT | Patrick Jakob | |||
David Komatz | |||||
Felix Leitner | |||||
Simon Eder | |||||
10 km forfølgelse K | AUT | Julia Schwaiger | |||
Katharina Innerhofer | |||||
Lisa Hauser | |||||
12,5 km forfølgelse M | AUT | Felix Leitner | |||
Simon Eder | |||||
15 km K | AUT | Anna Juppe | |||
Julia Schwaiger | |||||
Katharina Innerhofer | |||||
Lisa Hauser | |||||
20 km M | AUT | Harald Lemmerer | |||
David Komatz | |||||
Felix Leitner | |||||
Simon Eder | |||||
4x6 km K | AUT | Dunja Zdouc | |||
Lisa Hauser | |||||
Anna Juppe | |||||
Katharina Innerhofer | |||||
4x7,5 km M | AUT | David Komatz | |||
Simon Eder | |||||
Harald Lemmerer | |||||
Felix Leitner | |||||
12,5 km mass start K | AUT | Katharina Innerhofer | |||
Lisa Hauser | |||||
15 km mass start M | AUT | Felix Leitner | |||
Simon Eder | |||||
Bobslæde | |||||
Toer K | AUT | Katrin Beierl | |||
Jennifer Onasanya | |||||
Toer M | AUT | Markus Glück | |||
Markus Sammer | |||||
Markus Treichl | |||||
Benjamin Maier | |||||
Firer M | AUT | Markus Glück | |||
Kristian Huber | |||||
Markus Sammer | |||||
Sebastian Mitterer | |||||
Markus Treichl | |||||
Sascha Stepan | |||||
Benjamin Maier | |||||
Robert Eckschlager | |||||
Monobob K | AUT | Katrin Beierl | |||
Langrend | |||||
10 km K | AUT | Teresa Stadlober | |||
Lisa Unterweger | |||||
15 km M | AUT | Mika Vermeulen | |||
Skiatlon K | AUT | Teresa Stadlober | |||
Skiatlon M | AUT | Mika Vermeulen | |||
30 km K | AUT | Teresa Stadlober | |||
Sprint K | AUT | Lisa Unterweger | |||
Sprint M | AUT | Michael Föttinger | |||
Benjamin Moser | |||||
Holdsprint K | AUT | Lisa Unterweger | |||
Teresa Stadlober | |||||
Holdsprint M | AUT | Michael Föttinger | |||
Benjamin Moser | |||||
Kunstskøjteløb | |||||
Individuelt K | AUT | Olga Mikutina | |||
Freestyle | |||||
Slopestyle K | AUT | Laura Wallner | |||
Lara Wolf | |||||
Slopestyle M | AUT | Matej Svancer | |||
Daniel Bacher | |||||
Halfpipe M | AUT | Marco Ladner | |||
Pukkelpist K | AUT | Katharina Ramsauer | |||
Ski cross K | AUT | Christina Födermayr | |||
Andrea Limbacher | |||||
Katrin Ofner | |||||
Ski cross M | AUT | Johannes Rohrweck | |||
Tristan Takats | |||||
Robert Winkler | |||||
Adam Kappacher | |||||
Big Air K | AUT | Laura Wallner | |||
Lara Wolf | |||||
Big Air M | AUT | Matej Svancer | |||
Daniel Bacher | |||||
Kælk | |||||
Holdstafet | AUT | Madeleine Egle | |||
Thomas Steu | |||||
Lorenz Koller | |||||
Wolfgang Kindl | |||||
Ener K | AUT | Lisa Schulte | |||
Hannah Prock | |||||
Madeleine Egle | |||||
Ener M | AUT | Nico Gleirscher | |||
David Gleirscher | |||||
Wolfgang Kindl | |||||
Toer M | AUT | Thomas Steu | |||
Lorenz Koller | |||||
Nordisk kombineret | |||||
Individuelt M | AUT | Franz-Josef Rehrl | |||
Mario Seidl | |||||
Lukas Greiderer | |||||
Johannes Lamparter | |||||
Sprint M | AUT | Martin Fritz | |||
Franz-Josef Rehrl | |||||
Lukas Greiderer | |||||
Johannes Lamparter | |||||
Hold M | AUT | Lukas Greiderer | |||
Martin Fritz | |||||
Johannes Lamparter | |||||
Franz-Josef Rehrl | |||||
Skeleton | |||||
Individuelt K | AUT | Janine Flock | |||
Individuelt M | AUT | Alexander Schlintner | |||
Samuel Maier | |||||
Skihop | |||||
Normal bakke K | AUT | Lisa Eder | |||
Daniela Iraschko-Stolz | |||||
Sophie Sorschag | |||||
Eva Pinkelnig | |||||
Normal bakke M | AUT | Jan Hörl | |||
Daniel Huber | |||||
Manuel Fettner | |||||
Stefan Kraft | |||||
Stor bakke M | AUT | Jan Hörl | |||
Daniel Huber | |||||
Manuel Fettner | |||||
Stefan Kraft | |||||
Hold M | AUT | Daniel Huber | |||
Stefan Kraft | |||||
Jan Hörl | |||||
Manuel Fettner | |||||
Snowboard | |||||
Slopestyle K | AUT | Anna Gasser | |||
Slopestyle M | AUT | Clemens Millauer | |||
Giant parallel slalom K | AUT | Julia Dujmovits | |||
Daniela Ulbing | |||||
Giant parallel slalom M | AUT | Lukas Mathies | |||
Andreas Prommegger | |||||
Alexander Payer | |||||
Benjamin Karl | |||||
Cross K | AUT | Pia Zerkhold | |||
Cross M | AUT | Jakob Dusek | |||
Julian Lüftner | |||||
Lukas Pachner | |||||
Alessandro Hämmerle | |||||
Big Air K | AUT | Anna Gasser | |||
Hurtigløb på skøjter | |||||
500 m K | AUT | Vanessa Herzog | |||
1000 m K | AUT | Vanessa Herzog | |||
Mass Start M | AUT | Gabriel Odor | |||
* Listen ovenfor over Østrigske deltagere ved OL i 2022 er endnu ikke komplet | |||||
Informationen om Østrigske deltagere ved de olympiske vinterlege - OL i Beijing 2022 - er baseret på de officielle olympiske rapporter og Olympian Database | |||||